Druhá světová válka a 40 let komunismu: Česko nadále patří mezi země s nejmenším počtem cizinců
Určit, kolik procent cizinců v poměru k domácí populaci žije v jednotlivých zemích světa, není snadné. Do výpočtů se promítá imigrace, cestování za prací, přesídlení v rámci EU, ale i porodnost a úmrtnost v dané zemi.
Nic také není černobílé. I když kupříkladu Velká Británie a Irsko patří mezi země, které jsou velmi vyhledávané lidmi z východní Evropy, Afriky i Asie, sami Britové a Irové představují nezanedbatelné množství cizinců v ostatních anglicky mluvících zemích.
Nejvyšší podíl cizinců žije v bohatých zemích s relativně otevřeným přístupem k imigraci a možnostem získat za příslušných podmínek občanství. Patří sem například Kanada, Austrálie nebo země Perského zálivu. Jasnou jedničkou v poměru k počtu obyvatel malé Lucembursko následované Švýcarskem a Novým Zélandem.
Graf a datové podklady poskytla společnost Helgi Library.
V absolutních číslech žije největší počet lidí narozených v zahraničí ve Spojených státech. Podle průzkumu Pew Research Center to v roce 2013 bylo 41 miliónů lidí. V poměru k počtu populace jde ale „jen“ o 13,1 % obyvatel.
Nová data Českého statistického úřadu ukazují, že počet obyvatel Česka se loni zvýšil o 15 600 lidí na rovných na 10 553 843 lidí. Protože více lidí zemřelo, než se narodilo, za přírůstek může hlavně zahraniční migrace. Ta přitom byla vloni nižší než o rok dříve: do ČR se přistěhovalo 34 900 lidí, zejména Slováků a Ukrajinců.
Česká republika, jak v důsledku druhé světové války i 40 let komunismu, nadále zůstává výrazně homogenní společností, počet cizinců v populaci představuje (podle Pew Research) 7,1 %. Nejvíce jsou mezi cizinci zastoupeni Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Zhruba 40 % všech cizinců žijících v ČR představují občané Evropské unie.
ZDROJ: Ředitelství cizinecké policie ČR, data k 12/2015
Údaje z posledního sčítání lidu nabídla i vyšší čísla – podle dat z roku 2011 v ČR 359,7 tisíc mužů narozených v cizině a 335,7 tisíc žen (tj. mezi muži představovali lidé narození v zahraničí 7 %, u žen 6,3 % populace). „Vyšší podíl osob pocházejících z ciziny mezi muži než mezi ženami je patrný ve všech věkových skupinách mezi 20-59 lety, což odpovídá převážně pracovně motivované imigraci v nedávné době,“ komentoval to Český statistický úřad.
Odhaduje se, že naopak v zahraničí nyní žije zhruba 360 tisíc Čechů. Nejčastěji odcházejí za prací, nejvíce jich je na Slovensku, v Německu, Rakousku a v USA. Vloni se z České republiky vystěhovalo bezmála 19 tisíc Čechů a Češek.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Každý chovatel, třeba psů, ví jak takový rod dopadne pokud se nepromísí zahraničním krytím. Už komunistům se náš rod podařilo morálně zdegenerovat. A teď se o to pokouší náš prezident a jemu podobní. Českému národu a spolkům jako ANO už nevadí střet zájmů, kolaborace, lhaní v přímém přenosu, zrada vysloužilých vojáků, nácci se státními vlajkami, zbabělá a podlézavá vláda, rejdiště špionů. Hlavně, že se máme pořád dobře jako i za Hitlera. Než nás naši řvouni a okolí zničí.
Napsal již nepochybně kdysi dávno zahraničně pokrytý Čech J:Nemec 🙂
Na hodnocení statistiky má vliv, že některé země, konkrétně USA, Kanada, Austrálie a Nový Zéland jsou přistěhovalecké v tom smyslu, že označení Američan či Australan není etnické, národnostní, ale pro ty, co mají (dostali) občanství. Proto u nás a v ostatních evropských zemích máme takový problém s integrací cizinců: označení Čech označuje národnost, ne držitele občanky.
Zajímavé je, že český stát býval vícenárodnostní zcela přirozeně celé tisíciletí – žili tu miliony rodilých Němců i spousta Židů. A bylo to blahodárné, české země bývaly velmi vysoko v rozvoji kulturním i ekonomickém i ve světovém měřítku. Ještě prvorepublikové Československo bývalo kolem 7. místa v hospodářské síle na světě a přitom z 95% to táhly jen české země bez Slovenska. Dnes jsme někde níže než na 50. místě. Poměrně rychlý sešup.