Dříve pletky s StB Zemanovi při jmenování profesorů nevadily. Až teď
Prezident Miloš Zeman jmenoval v uplynulých letech minimálně dva profesory, kteří před rokem 1989 podepsali spolupráci s tehdejší tajnou komunistickou policií.
Letos Zeman odmítl jmenovat tři nové profesory, přičemž u jednoho z nich – fyzika Ivana Ošťádala – měla být podle Hradu důvodem skutečnost, že je veden v oficiální databázi Ústavu pro studium totalitních režimů jako agent. Prezident v této souvislosti uvedl, že s StB spolupracovala i Ošťádalova manželka.
Agent a ideový spolupracovník profesory
HlídacíPes.org porovnal jména desítek profesorů, kteří byli jmenováni od roku 2013, kdy Zeman usedl do prezidentského křesla, a v Archivu bezpečnostních nalezl další dvě, u nichž souhlasí i data a místo narození.
Jednoho databáze registruje jako agenta, tedy tajného spolupracovníka StB, který „plní úkoly při vyhledávání, rozpracování a dokumentování protistátní trestné činnosti a úkoly směřující k předcházení zabránění této trestné činnosti.“
Další se Státní bezpečnosti zavázal jako ideový spolupracovník. Do této kategorie se dostali zpravidla lidé, kteří mohli v době komunistické totality jezdit do zahraničí, kde je tajná policie různě využívala, například pro získávání informací o emigrantech.
Zeman již dříve odmítl profesorem jmenovat Martina C. Putnu kvůli tomu, že se údajně nechová jako akademický hodnostář. Nakonec profesuru podepsal, ale dekret Putnovi odevzdal tehdejší ministr školství.
Letos Zeman vedle Ošťádala nepodepsal jmenovací dekret Janu Eichlerovi z Ústavu mezinárodních vztahů (údajně proto, že před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády) a řediteli Národní Galerie, kunsthistorikovi Jiřímu Fajtovi.
V jeho případě Zeman vycházel ze článku, který otiskla MfD. Vadilo mu prý, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu.
Fajt: Eichler a Ošťádal se „svezli“ se mnou
Fajt minulý týden Lidovým novinám řekl, že podle jeho informací prezident dva profesorské dekrety původně podepsal, pak je ale stornoval. „Bylo mi řečeno, že pan prezident dva dekrety podepsal, a když se listiny vrátily na ministerstvo školství, byl z toho poplach, že pouze mé jmenování nebude podepsané, a vše se vrátilo na Hrad, kde se předchozí listiny stornovaly,“ citovaly LN Fajta. Eichler a Ošťádal tak posloužili jako „kouřová clona“, aby šéf Národní galerie nebyl jediný.
„Je to smyšlené a prezident nemá žádné relevantní důvody, aby takto jednal. Podle mého soudu má věc tři roviny. Tou první je osobní animozita pana Milana Knížáka, který přes Václava Klause tlačí na Hrad. Nevylučuji, že pan prezident má i své osobní důvody, protože jsem v prezidentské kampani veřejně podporoval jeho protikandidáta,“ uvedl Fajt.
Minulost profesorů není kritériem
Na akademiky pamatuje i lustrační zákon. Vztahuje se ale jen na volené akademické funkce a ty, které schvaluje akademický senát. Jde tedy například o rektory a děkany vysokých škol. Profesor je vědecká a pedagogická hodnost, pro niž není lustrační osvědčení třeba.
V řízení ke jmenování profesorem se prokazuje pedagogická, vědecká nebo umělecká kvalifikace uchazeče, který je význačnou a uznávanou vědeckou nebo uměleckou osobností ve svém oboru, stojí na webu ministerstva školství.
O tom, že by součástí řízení mělo být i posouzení minulosti profesorského kandidáta, tam nic nestojí. I proto se jména dvou profesorů, kteří se zapletli s komunistickou tajnou službou, redakce HlídacíPes.org rozhodla nezveřejnit.
Na přípravě textu spolupracovaly Barbora Smudková a Barbora Maxová
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Právě tenhle systém přístupu k údajům STB je ze všeho nejhorší,a tím že ho polistopadová politická garnitura umožnila,v podstatě dala zelenou pokračováním podobných praktik. Ty archívy STB fungujou dál,a kdo k nim má ze své funkce (nebo přes známosti) přístup ten si vždycky může na své oponenty nějakou špínu vytáhnout když se to hodí-nebo nevytáhnout,když to není potřeba.Líp by to snad ani sovětští poradci neporadili…Ale je otázka kteří poradci tohle svinstvo poradili našim demokratickým politikům, že by z CIA?
Pokud jde o postup prezidenta Zemana, tady pořád čekám, kdy konečně někdo podá stížnost k Ústavnímu soudu-a ten tedy i do budoucna rozhodne-prezident má právo odmítnout jmenovat-prezident nemá právo odmítnout jmenovat..Ale zatím takovou žalobu nikdo nepodává,..asi si snad všichni myslí že si to ještě rozmyslí jako s Putnou..
Libore, ale to přece každý ví, že to jsou všechno podvrhy o členství V StB.
Spolupracovníci StB aneb o kom se nehovoří !!!
http://darny.blog.cz/0801/spolupracovnici-stb-aneb-o-kom-se-nehovori
Kpt.Pavel Minarik http://jdem.cz/9m2h5
Nemám slov jak je pan prezident mstivý ,ale pan Mynář jak se může stále hřát na hradě.Ze všeho toho se mě zvedá žaludek
Od prvni chvile mam pocit, ze hlavnim trnem v oku je Fajt a aby to nebylo tak okate, pridali se k tomu dalsi dva „poskvrneni“ panove.
Jen malá drobnost – habilitační řízení vede k získání titulu docenta, případě profesury jde o řízení ke jmenování profesorem (ostatně jak je uvedeno na odkazu, který ovšem nefunguje přímo, musí se v prohlížeči upravit). Patrně došlo k nedostatečné korektuře článku.
Dobrý den, pane Vajdíku,
díky za upozornění, obojí jsme opravili.