Dohlížel na Krajskou zdravotní v době skandálů, teď povýšil. Miroslav Ouzký se vrací
PROFIL. Na ústeckou Krajskou zdravotní, největší zdravotnické zařízení v České republice, od konce roku dohlíží vlivný člen ODS, někdejší europoslanec Miroslav Ouzký. S novým vedením kraje povýšil. V Krajské zdravotní již působil jako řadový člen dozorčí rady od podzimu 2020, tedy v době, kdy podle policie zmítala společností další z velkých korupčních kauz.
V kauze obvinili mimo jiné bývalého ředitele firmy Petra Malého. Z představenstva, dozorčí rady ani vedení kraje, rada kraje je totiž zároveň valnou hromadou, nikdo, ani Ouzký, zodpovědnost nevyvodil. A nově je předsedou dozorčí rady.
„Jsem přesvědčen, že tím, kdo by měl více o zdravotnictví spolurozhodovat, je pacient, občan, který je zainteresován na kvalitním, rychlém a pružném poskytování zdravotní péče. Jedná se o jeho zdraví, které si platí, byť prostřednictvím zdravotního pojištění,“ říkal Ouzký po svém zvolení do čela dozorčí rady v tiskové zprávě Krajské zdravotní.
Spolu s ním budou na společnost dohlížet senátor Zbyněk Linhart (STAN), senátor Jan Paparega (Lepší SEVER), lékař Ivan Staněk, vrchní sestra Květoslava Hlavatá, lékař Jan Rejholec a lékař Martin Sameš.
Miliardy za IZIP
Miroslav Ouzký platí za vlivného člena ODS – byl poslancem, místopředsedou Evropského parlamentu, předsedou stálé delegace Parlamentu ČR při Radě Evropy, v ODS došel až do výkonné rady a grémia.
Spolu s dalším europoslancem za ODS Milanem Cabrnochem byl zakladatelem projektu IZIP – elektronické zdravotní knížky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. IZIP se ale neujal tak, jak se plánovalo, a VZP z projektu po 12 letech a zhruba dvou miliardách korun, které ji stál, vycouvala. To se psal rok 2015. VZP si následně vyvinula vlastní program VZP Point, vývoj ji podle tehdejšího vyjádření mluvčího Oldřicha Tichého vyšel na mnohem méně peněz – 12 milionů korun.
Ouzký a Cabrnoch se kvůli společnosti IZIP stali už v roce 2011 terčem kritiky i v europarlamentu kvůli údajnému střetu zájmů. V prohlášení, které europoslanci odevzdávají, se totiž o tom, že akcie firmy vlastnili, ani jeden z nich nezmínil. „Nevím, do kterého bodu by se to uvádělo,“ řekl tehdy ČTK Ouzký. Tvrdil ale, že v europarlamentu se o jeho vztahu k IZIP vědělo.
Přednostní vakcíny proti covidu
Ouzký je lékařem, zakládal také společnost ARC-MED, kterou převedl na manželku, ale nadále v ní působil jako odborný garant.
Společnost provozuje Lázně Evženie v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. iRozhlas na začátku roku 2021 popsal, jak se v Ústeckém kraji rozdělovaly vakcíny proti covidu-19, na které se v té době dlouho čekalo.
Mimořádná vlna vakcín tehdy zamířila do malé městské nemocnice v Kadani, nikoli do velkých krajských nemocnic. A podle iRozhlasu šlo za jediný měsíc 6 tisíc vakcín také do lázní v Klášterci.
Související články
Koalice ještě není, vítězné hnutí ANO už úřaduje. V čele ústecké Krajské zdravotní končí ředitelka Soharová
Hoří, má paninko: Krajská zdravotní hledá ženu s krásným srdcem. A fotkou celé postavy
„Dotazy politického rázu zásadně odmítáme, protože krajský koordinátor se svým týmem již zřídil celkem 20 očkovacích center a politická příslušnost jednotlivých subjektů není předmětem registrace centra,“ prohlásila tehdejší mluvčí Jana Mrákotová.
Podobně se vyjádřil i Ouzký. „Střet zájmů absolutně vylučuju, nikdy jsem nemluvil do toho, kolik pracoviště dostane vakcín. Nikdy jsem nikomu nevolal, nikdy jsem nelobboval, nesháněl někoho, abych dostal nějaké vakcíny navíc,“ řekl Ouzký iRozhlasu.
Na začátku loňského roku vtrhla do Krajské zdravotní policie a odvedla generálního ředitele firmy Petra Malého i jeho náměstka Pavla Vorala. Společně s dalšími osmi lidmi čelí obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami a úplatkářství.
Podle informací, které unikly do médií, měla skupina nadhodnocovat zakázky o 7 až 10 procent, šlo mimo jiné o nákupy zdravotnických přístrojů do krajských nemocnic. Případ dozoruje Úřad evropského žalobce a škoda byla prozatím vyčíslena na milion eur, tedy asi 25 milionů korun.
V Krajské zdravotní po kauze velký třesk nepřišel – bývalý hejtman, dnes teplický senátor Jan Schiller (ANO), se nechal slyšet, že za kauzu politickou odpovědnost necítí. Dění překvapilo i představenstvo a dozorčí radu Krajské zdravotní. Nikoho ale křeslo nestála.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Střední Evropa podle Petra Druláka. Bývalý diplomat jako Orbánův networker
Mnoho povyku pro nic. Jak číst spor mezi městem Lovosice a Babišovými firmami
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Dobrý článek a ještě lepší informace.👍
Díky Bohu, nejsem v zóně „Krajská zdravotní“. Informace jsou jistě dobrým zdrojem pro obyvatele, aby se podle nich zařídili.