Hlídka KRNAP na Sněžce. Foto: Petr Hloušek/ Právo / Profimedia

Do národního parku za poplatek? „Časem se tomu nevyhneme,“ říká ředitel KRNAP

Napsal/a Robert Břešťan 22. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

V nejvytíženější dny na nejvyšší českou horu Sněžku dorazí až deset tisíc lidí. Podobné množství zamíří i k prameni Labe. „Vstupné z hlediska regulace nepomůže a nemyslím, že by k tomu mělo sloužit. Regulačně by fungovalo možná kdyby bylo na úrovni 500 – 700 korun na osobu a den, jak to třeba známe z chorvatských národních parků, ale to si lze u nás asi těžko představit,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ročně lidé v Krkonošském národním parku stráví v součtu 13 milionů „osobodní“. „Individuálních návštěvníků je zhruba třetina. Ale to opakované započítání má smysl v tom, že každý den využíváte turistickou i obecní infrastrukturu a je tedy potřeba s vámi počítat každý den,“ vysvětluje Böhnisch v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Vstupné jednou přijde

Obecně je s chováním drtivé většiny návštěvníků národního parku spokojen. „To procento nebo spíš promile lidí, kteří se chovají nevhodně, kteří páchají přestupky, není vysoké. Jenže v rámci toho absolutního čísla to znát je,“ podotýká. Problémy podle něj plynou hlavně „ze současného důrazu na individuální svobodu“.

Příkladem je zimní skialpinismus v klidových územích. „Nebo věc, která je sice legální, ale je pro přírodu rušivá – noční pochody s čelovkou. Na rozdíl od Polska zatím neumíme omezit pohyb v horách jen na denní hodiny,“ konstatuje Böhnisch.

Právě Polsko má vstup do národního parku na své straně Krkonoš zpoplatněn. Letos v březnu se ceny zvyšovaly: jednodenní lístek vyjde na 10 zlotých (zhruba 60 Kč), dvoudenní na 20 zlotých a třídenní na 24 zlotých. Děti, studenti a důchodci platí polovinu.

Současná česká legislativa zpoplatněný vstup do národních parků neumožňuje. Podle Böhnische je ale pravděpodobné, že „vstupné do národních parků jednou přijde“. Považuje to za nutnost z hlediska budoucího financování provozu a ochrany přírody:

„Zjednodušeně řečeno jsou národní parky financovány jednou třetinou ze státního rozpočtu, třetinou z prodeje dřeva a třetinou z dotací – zejména evropských. Jak dotace, tak těžba dřeva v národních parcích časem postupně skončí. Jestli tedy chceme udržet kvalitu turistické infrastruktury, kvalitu služeb v horách obecně, tak si nedovedu představit, že by to do budoucna šlo bez zpoplatnění vstupu.“

Podle vzoru Polsko

To, že nad možností poplatků minimálně KRNAP přemýšlí, dokazuje i přiznaná inspirace právě polským modelem.

„To znamená nabídnout velmi širokou škálu možností, ať je to nákup na internetu nebo QR kódy na sloupcích v národním parku, výběr skrz ubytovatele či na lanovkách. Možností by bylo placení poplatku přímo u strážců parku,“ říká Böhnisch.

Národní parky v České republice zaujímají 1,51 % území státu; jejich klidová území, kde je pohyb návštěvníků omezen jen na vyhrazené cesty (z důvodu ochrany křehkých ekosystémů nebo citlivých druhů) pak 0,22 % území ČR.

Pro srovnání: národní parky v Polsku zaujímají 1 % území, v Německu 2,7 %, v Rakousku 3 % a na Slovensku 7,5 % území.


Celý rozhovor s ředitelem správy KRNAP Robinem Böhnischem vydá HlídacíPes.org v pondělí 26. srpna.

Dočtete se v něm mimo jiné:

  • Proč mizí z krkonošských lesů „běžné odpadky“
  • Plánuje KRNAP další rozšiřování klidových území?
  • Jak regulovat přemnoženou zvěř a proč mít radost z návratu vlka?
  • A co Krkonoše a medvěd a také důkazy změn klimatu?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)