Do národního parku za poplatek? „Časem se tomu nevyhneme,“ říká ředitel KRNAP
V nejvytíženější dny na nejvyšší českou horu Sněžku dorazí až deset tisíc lidí. Podobné množství zamíří i k prameni Labe. „Vstupné z hlediska regulace nepomůže a nemyslím, že by k tomu mělo sloužit. Regulačně by fungovalo možná kdyby bylo na úrovni 500 – 700 korun na osobu a den, jak to třeba známe z chorvatských národních parků, ale to si lze u nás asi těžko představit,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Ročně lidé v Krkonošském národním parku stráví v součtu 13 milionů „osobodní“. „Individuálních návštěvníků je zhruba třetina. Ale to opakované započítání má smysl v tom, že každý den využíváte turistickou i obecní infrastrukturu a je tedy potřeba s vámi počítat každý den,“ vysvětluje Böhnisch v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Vstupné jednou přijde
Obecně je s chováním drtivé většiny návštěvníků národního parku spokojen. „To procento nebo spíš promile lidí, kteří se chovají nevhodně, kteří páchají přestupky, není vysoké. Jenže v rámci toho absolutního čísla to znát je,“ podotýká. Problémy podle něj plynou hlavně „ze současného důrazu na individuální svobodu“.
Příkladem je zimní skialpinismus v klidových územích. „Nebo věc, která je sice legální, ale je pro přírodu rušivá – noční pochody s čelovkou. Na rozdíl od Polska zatím neumíme omezit pohyb v horách jen na denní hodiny,“ konstatuje Böhnisch.
Právě Polsko má vstup do národního parku na své straně Krkonoš zpoplatněn. Letos v březnu se ceny zvyšovaly: jednodenní lístek vyjde na 10 zlotých (zhruba 60 Kč), dvoudenní na 20 zlotých a třídenní na 24 zlotých. Děti, studenti a důchodci platí polovinu.
Současná česká legislativa zpoplatněný vstup do národních parků neumožňuje. Podle Böhnische je ale pravděpodobné, že „vstupné do národních parků jednou přijde“. Považuje to za nutnost z hlediska budoucího financování provozu a ochrany přírody:
„Zjednodušeně řečeno jsou národní parky financovány jednou třetinou ze státního rozpočtu, třetinou z prodeje dřeva a třetinou z dotací – zejména evropských. Jak dotace, tak těžba dřeva v národních parcích časem postupně skončí. Jestli tedy chceme udržet kvalitu turistické infrastruktury, kvalitu služeb v horách obecně, tak si nedovedu představit, že by to do budoucna šlo bez zpoplatnění vstupu.“
Podle vzoru Polsko
To, že nad možností poplatků minimálně KRNAP přemýšlí, dokazuje i přiznaná inspirace právě polským modelem.
„To znamená nabídnout velmi širokou škálu možností, ať je to nákup na internetu nebo QR kódy na sloupcích v národním parku, výběr skrz ubytovatele či na lanovkách. Možností by bylo placení poplatku přímo u strážců parku,“ říká Böhnisch.
Národní parky v České republice zaujímají 1,51 % území státu; jejich klidová území, kde je pohyb návštěvníků omezen jen na vyhrazené cesty (z důvodu ochrany křehkých ekosystémů nebo citlivých druhů) pak 0,22 % území ČR.
Pro srovnání: národní parky v Polsku zaujímají 1 % území, v Německu 2,7 %, v Rakousku 3 % a na Slovensku 7,5 % území.
Celý rozhovor s ředitelem správy KRNAP Robinem Böhnischem vydá HlídacíPes.org v pondělí 26. srpna.
Dočtete se v něm mimo jiné:
- Proč mizí z krkonošských lesů „běžné odpadky“
- Plánuje KRNAP další rozšiřování klidových území?
- Jak regulovat přemnoženou zvěř a proč mít radost z návratu vlka?
- A co Krkonoše a medvěd a také důkazy změn klimatu?
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Neuvěřitelné pokrytectví- nejdříve vybudujeme velkokapacitní lanovku, a pak se divíme, že je na Sněžce hodně lidí.
Čím dřív, tím líp, respektive už dávno je pozdě. Ad extremum : za použití tolety nikdo neváhá vybírat peníze. Co všechno ,,odkládají“ v parcích, snad ani říkat netřeba. A kdyby jen každý tisící potenciální návštěvník couvl od zpoplatněné návštěvy, pak je to pro park výhra – ten tam totiž stejně neměl co hledat.
Prokristapána. Takže aby to fungovalo regulačně, by to muselo být na desetinásobku
ceny z Polska z druhé strany? Na tom je aspoň vidět jak je na tom ta naše státní správa prachbidně.
Jenže my ty národní parky dávno platíme z našich daní. Bude třeba národní parky plošně zrušit, aby se na jejich území dala dělat rozumná ekonomická činnost a opravdová ochrana přírody, a pak se rezervace či CHKO uživí bohatě samy.
Tak pokud jde o financování KRNAPu z dotací EU a samozřejmě od nás všech, tak zase bude stačit další tzv. expertní nápad z KRNAPu vysazovat například kleče v klidových zónách a pak je velice nákladně za peníze EU a nás likvidovat. Na to se přeci peníze vždycky najdou … Možná by mohli všichni tito tzv. experti z KRNAPu, jejich rodiny, známí a vůbec celý KRNAP s panem Böhnischem v čele tuto obrovskou škodu nahradit tím, že dalších minimálně 100 let budou tzv. ochranu přírody financovat ze svého … Byl by to nejen naprosto poctivý přístup, ale nakonec by mohl být i výchovný a motivační počin pro ostatní a hlavně pro jejich vlastní potomky …
Další otázkou je, proč si brát příklad ohledně Národního parku zrovna od Poláků, proč nehledat i někde jinde. Co třeba „The Swiss National Park“ – https://nationalpark.ch/en/.
Tady jen jednoduchá ukázka z pravidel:
– Je přísně zakázáno opouštět vyznačené cesty a odpočinková místa označená sloupky
– Žádné odhazování odpadků
– Nesmí se sbírat ani odnášet žádné přírodní předměty: zvířata, rostliny, klacky, kameny atd.
– Návštěva národního parku je povolena pouze během dne. Den je definován jako doba od začátku tzv. občanského soumraku ráno do konce občanského soumraku večer. Totéž platí pro přenocování ve vozidlech podél silnice Pass dal Fuorn (Ofenpass).
– Do parku není povolen vstup se psy, a to ani na vodítku.
– Koupání v jezerech, bazénech, potocích a řekách není povoleno.
Žádné táboráky
– Jízda na kole nebo létání jakéhokoli druhu (např. drony) není povoleno (viz webové stránky Úřadu pro civilní letectví).
– Příroda musí být ponechána nerušená.
– Národní park je v zimě uzavřen, vstup je zakázán (Vyhlášená přírodní rezervace).
Vůbec je zajímavý přístup pana Böhnische, který zdůrazňuje problém se skialpinismem v klidových zónách ale tak nějak zapomněl zveřejnit expertízu vlivu boudaření, zásobování a taxikaření právě v těchto klidových zónách. To by Švýcaři koukali na náš tzv. národní lunapark pana Böhnische 🙂
KRNAP úplně zbytečná instituce co jenom buzeruje lidi a nedělá nic pro přírodu. Zrušit a peníze investovat do Krkonoš.