Do Česka dorazí na léčení první ukrajinští vojáci zranění ve válce s Ruskem
Česká firma, která prý na léčení zatím prvních dvou ukrajinských vojáků zraněných v bojích proti okupační ruské armádě vyčlenila sedmimístnou sumu, zatím svou identitu zveřejňovat nechce. Projekt ale zaštiťuje a organizuje nadační fond Regi Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti.
Jako první by měli do Česka pravděpodobně v polovině srpna dorazit dva vojáci ukrajinské armády. Oba v bojích s Rusy utrpěli komplikované zranění nohy. Léčit se a rehabilitovat budou v lázních Darkov na Ostravsku. Vyřídit je kvůli tomu ale nutné řadu povolení, potvrzení a dalších dokumentů.
V řadě jsou další zranění
„Oba jsou zatím na Ukrajině v nemocnici. Je to hodně byrokratická záležitost. Čekáme teď na to, až jim ukrajinská strana připraví propouštěcí papíry. Protože platí, že buď utrpíte tak fatální zranění, že vás z armády vyřadí a pak už je jako voják nezajímáte, nebo je tu pravděpodobnost vyléčení a propustka na opuštění území Ukrajiny je pouze dočasná,“ vysvětluje zakladatel a předseda správní rady Regi Base Hynek Čech.
„My jsme kompletně připraveni, máme zajištěnou dopravu, pojištění. Personál v Darkově už nastudoval jejich lékařské zprávy tak, aby léčebný plán byl co nejefektivnější. Nejde o to, aby si sem někdo přijel do lázní odpočinout, ale aby se jako vojáci dostali opět do kondice,“ dodává Čech.
Vytipováno má Regi Base díky spolupráci s ukrajinským velvyslanectvím v ČR, ukrajinským ministerstvem obrany i vlastní pobočce na Ukrajině dalších nejméně pět vojáků: „Pracujeme na tom, abychom je dostali do českých rehabilitačních ústavů.“
Regi Base má s léčbou vojáků z Ukrajiny v Česku už své zkušenosti. Na léčení tu byli dva zranění už v roce 2018. Tehdy nadační fond oslovilo s žádostí o spolupráci ukrajinské ministerstvo obrany.
„Podepsali jsme tehdy dohodu s oddělením válečných veteránů a v roce 2018 jsme přivezli první dva zraněné ukrajinské vojáky z války na Donbasu. Na našich sociálních sítích jsme poté zaznamenali dotazy, proč jako česká nadace pomáháme ukrajinským vojákům… Každopádně jsme si mysleli, že se tím rozjede větší spolupráce, financování přislíbil i tehdejší prezident Ukrajiny Porošenko, ale to se nakonec nestalo,“ říká Čech.
Sbírka jenom na zbraně
Nyní finance na léčbu a rehabilitaci prvních dvou vytipovaných vojáků poskytla podle Hynka Čecha „soukromá česká firma, která se tím nechce předem chlubit“. „Podle darovací smlouvy jí samozřejmě musíme vše spojené s léčbou doložit,“ říká Čech. Stát se v této konkrétní akci podle něj neangažuje.
Jak ale plyne z odpovědi na dotazy HlídacíPes.org, české ministerstvo obrany je na základě ujednání s ukrajinskými partnery z února 2022 „připraveno poskytnout léčbu a léčebnou rehabilitaci ukrajinským vojákům, již byli zraněni v důsledku přímých nepřátelských akcí“.
„Aktuálně, na základě požadavku zprostředkovaného Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR, ministerstvo potvrdilo možnost zajištění potřebné péče o dvanáct konkrétních raněných ukrajinských vojáků v českých vojenských zdravotnických zařízeních,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Součástí pomoci je zajištění přepravy raněných ukrajinských vojáků, pravděpodobně z Polska.
S neziskovou organizací Regi Base ovšem ministerstvo obrany v této oblasti nespolupracuje. Podle Hynka Čecha se příjezd „jejich vojáků“, lidí s válečnými zkušenostmi z Ukrajiny, se ale preventivně zajímají tuzemské bezpečnostní složky.
„Spolupracujeme s nimi, pochopitelně je zajímá to, kdo sem takto přijede, a my všechny potřebné informace samozřejmě poskytujeme. Takže to není žádná hurá akce, že si nějaký soukromý subjekt přiveze válečníky z bojové zóny,“ upřesňuje Čech.
Nadační fond Regi Base se snažil do plánu na rozsáhlejší pomoc zraněným ukrajinským vojákům vtáhnout i velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které tady úspěšně mezi lidmi vybralo skoro dvě miliardy korun na nákup zbraní.
„Napadlo nás, že by část peněz mohla jít právě na léčení vojáků, ale dostalo se nám odpovědi, že je to určené jen na zbraně. Trochu mne zaráží, že na nějaký zdravotní fond nemyslí. Je jistě v zájmu ukrajinské armády, aby se jim do služby vraceli lidé, kteří mají bojové zkušenosti, jsou to profesionální vojáci, protože ty nakoupené zbraně také musí někdo obsluhovat,“ podotýká Čech a doplňuje:
„Oficiálně se přiznává, že jen počet zraněných ukrajinských vojáků je 800 denně, osobně si myslím, že to číslo může být i dvojnásobné. Všem samozřejmě pomoct nemůžeme. Ale dokázali bychom – pokud by byly k dispozici příslušné finance – tady poskytnout péči realisticky zhruba 260 vojákům.“
Rozhovor s Hynkem Čechem o pomoci novodobým českým válečným veteránům, o tom, jak kvůli pomoci občas volí i velmi nestandardní cesty, či detailněji o plánu na pomoc zraněným ukrajinským bojovníkům přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek 21. července.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
To snad není pravda!!!
Že jo, kdo by to do Čechů řekl, že budou tak nápomocní a solidární s obětmi bestiální rusácké agrese.
Ale jo, takoví jsme blbci. Na léčení našich dětí nejsou peníze, ale jinak rozhazujeme pro někoho ne českého, plnými hrstmi.
Ty nejsi dítě a na tvůj alkoholismus ti žádné peníze nepomůžou. Mimochodem jsou to peníze soukromé firmy. Chceš také sahat do cizích kapes?
Bohužel je!
Máš tam chybu. Správně je „bohudík“.
Opravdu se tomu nechce věřit.
však česká republika zachvíli nebude budeme asi už českoukrajinska republika však vláda sere na češi přednost mají ukrajinci
Chápu, raději bys vítal rusácké vrahy čepigu a miškina.
Tedy čekal jsem, že tuto spolupráci organizuje vláda a že už se u nás léčí desítky a stovky ukrajinských vojáků. Tohle je vyložená truchlohra a ostuda až na půdu !
Takyže nejspíš jo! Akorát se o tom nemluví, je to „tajné“. Jináč by to mohla být hybridní fakenews.
Přesně tak. Na druhou stranu oceňuji podporu soukromé firmy.
Aktivita, která může znamenat pro Ukrajinu nezanedbatelný přínos, pokud by se prováděla ve větším měřítku. Uvolní se jí kapacity na zajišťování čerstvě zraněných vojáků (které tak daleko transportovat nelze), poklesne jí potřeba některých léků a léčebných prostředků atd. Lze také reálně počítat s tím, že během rehabilitace by už mohli pacienti absolvovat teoretické lekce z přeškolování na nové typy zbraní.
Přitom je to aktivita, při níž nehrozí, že naši pomoc po cestě rozstřílí ruské kanony nebo rakety.
Nadace by se mohla poohlédnout po vysloužilých doktorech z éry ČSLA, pokud jsou ještě zdravotně ok a jsou v důchodu. Ti jsou cvičení na péči o raněné a jsou i jazykově kompetentní (minimálně troskami své ruštiny).
Na druhé straně je to pěkná ukázka toho, co po internetových diskusích tvrdím už léta, že totiž striktní oddělení humanitární a vojenské pomoci v praxi neexistuje.
Když už tedy píšete o těch „..vysloužilých doktorech z éry ČSLA..“, zrovna dneska ráno jsem četl na poměrně seriózním Hlídacím psu novodobou politickou častušku o „bývalých komunistických lampasácích, kterým přece už dnešní společnost nemůže dát důvěru…“
Je otázka zda se to netýká i těch bývalých vojenských doktorů?
Sorry, přetukl jsem se, na Neviditelném psu…
Většina z nich doktorovala i po odchodu do civilu, nebo vojáci z povolání po odchodu do vojenského důchodu. Někteří, které si pamatuji ze základní služby, ordinovali po osmdesátce či dokonce devadesátce.
Rád jsem přispíval jako bývalý voják a záložák na Regi Baze po takových to akcích kdy jsme taháte a budete léčit cizáky, kteří pro naši vlast naprosto nic neudělali, děkuji již nikdy více.
Taky žasnu!!!!
Doufám, že se zařadí do fronty čekajících na zákrok. Pak snad na ně třeba za rok přijde řada. Jak to budou hradit zdravotní pojišťovně, když nejsou u nás evidovaní. Zase to odsereme my, že?
Proč ne, když jsou pozváni a finančně zajištěno. Kdyby slyšeli názor Čechů, hrdost by jim velela odejít. Přejte jim to. Mě lékař při žádosti o rehabilitaci řekl, to já nepíšu a moc se smál. Byl to revmatolog. A tak pajdám přes rok. I obvodní to nechtěla. Tak možná funebráci )) Vojáci jsou navelení, je to jejich povolání, nám mladý synovec padl v Afghánistánu. Válka musí mít smysl, obávám se, že nikdo nahoře nevidí utrpení vojáka! Kluci ať se uzdravíte. Ať válka skončí, Krym si rozpulte )) jako je Kypr
Tedy konečně vím komu komu hodím pod nohy Československý válečný kříž 1938 věnovaný osobně tehdejším prezidentem osvoboditelem Dr. Edvardem Benešem mému dědovi za protifašistický odboj a pobyt v koncentračním táboře. Kde byli dozorci ukrajinští fašisté ukrutnější, než dozorci z jednotek SS. Obzvláště při plošném vraždění židů a trýznění politických vězňů, včetně našich českých a slovenských hrdinů protifašistického odboje!!! Ty z jednotek SS dostihl hned i později po II. Světové válce spravedlivý trest soudem Zločinu proti lidskosti Vítězných spojenců. Ti zrůdní a zákeřní Banderovci za cenu mnoha před smrtí zohavených a ubitých obětí z řad našich civilistů díky mladým vojákům skutečně NAŠÍ Československé armády. Byli po právu Božím a lidském v roce 1946 na našem území štváni jako škodná fašistická sběř! Z hlediska Vyššího principu mravního je mně stydno, že nyní jejich potomky tu kurýrujeme za naše daně! Vězte kolaboranti! Oči umučených hrdinů československého protifašistického odboje nad Vámi vyřkli ortel! „Boží Mlýny melou pomalu, ale spravedlivě“, jak pravil podobnými umučený farář Toufar! Umíráte, neb lžete!!!
čím hůře tím lépe
Tedy nějak se divím té zmiňované složité byrokratické záležitosti.
Protože, pro připomínku už od začátku války na Ukrajině, když k nám mířili první uprchlíci, tak naše vláda vydala našim zdravotním zařízením, doporučení že Ukrajince MUSÍ bez řečí přijímat a ošetřovat.
Ale že pak už to změnila na to, že Ukrajinci u nás získávají dočasnou ochranu, a včetně ní mají i naše zdravotní pojištění. Takže nyní už je ta naše zdravotní zařízení MUSI přijímat a léčit tuplem, a proplácejí to naše zdravotní pojištovny.
Ale že dokonce, (a i to bylo publikováno), že i kdyby se někdo z nich dočasně vrátil na Ukrajinu, ale pak přijel znova do Čech, tak to zdravotní pojištění pořád platí.
Čili, a snad se nepletu, i naše nemocnice takto mohou/musí léčit ukrajinské zraněné, když sem přijedou, nebo je přivezou?
Tak v čem je sakra ten zmíněný byrokratický problém?
Přej a bude ti přáno…
No, na naše nemocné děti se dělají sbírky protože stát na to nemá finance! Na Ukrajince má peněz dost?!
Jiří Máška
To je to nejmenší, co pro Ukrajinu můžeme udělat. Taky by se mohl zapojit třeba Člověk v tísni, místo propagandy na školách. Ti ukrajinští vojáci evidentně v tísni jsou.
… no Člověk v tísni se „chystá“ především do USA, protože tam se to pere, vraždí… V jejich duchu nemohou zůstat mimo tyto vřavy, aby ty situace tam uklidnili a budou tam mít hodně starostí, protože když se to vyvrbí třeba v Kalifornii tak najednou je lapsus ve Vermontu, pak zase rychle do Arizony a už volají z Colorada… To ani ten Šimon Pánek nemůže s celým svým ansámblem stihnout… Jen doufám, že tady zůstane alespoň Daniel Hůle, který má tady práce až až…
Na naše děti nejsou peníze zrovna včera mi volali abych přispěla na malého Matyáška že se vláda nestydí kam to takhle půjde dál
Žádný systém zdravotního pojištění není neomezený. Ten současný na polo socialistický tím tuplem. Pokrok je, že se o nějakém Matyáškovi vůbec dozvíte a je reálná šance, že mu dost lidí přispěje na nějaký atypický zákrok proti vzácné chorobě, který pojišťovna nehradí. Za komunistů jste se ani nesměla dozvědět, že nějaký Matyášek vůbec existuje, a že pokud se mu nedostane pomoci, zemře. A přitom tu běžně umíraly děti i na naprosto banální a v západních zemích v té době rutinně léčené choroby.