Andrej Babiš a Robert Fico jako premiéři v roce 2018. Foto: Profimedia

Dlouhá řada služeb a protislužeb na ose Fico – Babiš. Ve hře je byznys i svazky StB

Napsal/a Vojtěch Berger 20. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Andrej Babiš má u Roberta Fica čerstvé, zdaleka nikoli bezvýznamné plus za nedávnou podporu před volbami. Vedle spekulací o tom, že by Babišovi podpora Fica mohla pomoci ve sporu o zápis v seznamu agentů StB, se však nabízí i mnohem jednodušší možná „odměna“. Dobré vztahy s Ficem jsou pro Babiše zásadní vzhledem k jeho rozvětvenému slovenskému byznysu.

Když Babiš jako premiér začátkem roku 2018 dorazil poprvé oficiálně na Slovensko, uvedl ho jeho tehdejší protějšek Fico slovy „Vítej doma“. Dobře tím vystihl jejich vzájemný vztah, který časově zřejmě dalece přesahuje Babišovu politickou kariéru.

V posledních týdnech často skloňovaná Babišova podpora Ficovi v době volebního moratoria na Slovensku je však jen pokračováním dlouhé řady vzájemných služeb a protislužeb. Poté, co Babiše letos v lednu soud nepravomocně soud osvobodil v kauze Čapí hnízdo, byl to právě Fico, kdo ze Slovenska přispěchal s gratulací:

„Andreji, blahopřeju. Tebe aspoň nechtěli zavřít do vazby jako mě (…) Takhle musí skončit každý pokus zneužití trestního práva k likvidaci politického oponenta,“ řekl Fico a popřál Babišovi štěstí v tehdy nadcházejících prezidentských volbách. Dodal, že si snad Češi „nevyberou Sorosovo dítě jako my A. Kisku nebo Sorosovu služku Z. Čaputovou“. O pár měsíců později to Babiš Ficovi oplatil zmíněným podpůrným vzkazem před volbami na Slovensku.

Jak vymazat záznam StB

I kvůli tomuto řetězci vzájemné podpory se dá jen těžko usuzovat, že by Babiš právě tu nejčerstvější podporu Ficovi chtěl vyměnit za jedinou konkrétní protislužbu – třeba za „vyřešení“ problému se svým zápisem v seznamu agentů StB.

Taková hypotéza nedávno padla v podcastu Bruselský diktát s odvoláním na někdejšího Babišova marketéra Marka Hanče. Ten se před volbami na Slovensku podílel na kampani strany Hlas Petra Pellegriniho.

Připomeňme, že Babiš se o zápis v seznamu agentů soudí již přes deset let. Žaloval kvůli tomu slovenský Ústav paměti národa a navzdory svým tvrzením typu „všechny soudy jsem vyhrál“, letos definitivně pohořel. Tedy přesněji, Nejvyšší soud na Slovensku konstatoval, že Babiš žaloval ve věci svého zápisu v archivech StB nesprávnou protistranu.

Právě proto se Babišovi právníci obrátili kvůli soudním průtahům k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku a také zažalovali Slovenskou republiku zastoupenou ministerstvem vnitra. Zde přichází ke slovu zmíněná hypotéza Babišova ex-marketéra Hanče, že by Babiš předvolební podporu Ficovi zobchodoval za to, že mu ministerstvo vnitra v tomto sporu půjde na ruku.

Penam se proti vysoké pokutě odvolal, spor se však zřejmě potáhne roky – během nichž bude zřejmě vládnout Robert Fico.

Zcela vyloučit to samozřejmě nelze, ministerstvo vnitra – které v nové slovenské vládě mimochodem nepřipadne Ficovu Smeru, ale Pellegriniho Hlasu – by ale těžko vysvětlovalo otočku, že najednou nevěří závěrům Ústavu paměti národa, který přes deset let u soudů úspěšně shromažďoval další a další dokumenty týkající se „agenta Bureše“, jak je Babiš v záznamech veden.

Ministerstvo vnitra navíc v minulých týdnech, ještě před volbami a pod vedením úřednické vlády, požádalo Ústav paměti národa o spolupráci právě v obraně proti Babišově žalobě. Slovenský Denník N citoval předsedu správní rady ústavu Jerguše Sivoše, podle kterého ÚPN poskytne ministerstvu všechny dobové dokumenty, analýzy a informace.

Klid na byznys

Co by tedy Babiš ještě kromě výmazu ze svazků StB mohl od Roberta Fica potřebovat? Jednoduchá odpověď zní: klid na práci, či přesněji – na byznys. Babiš má díky holdingu Agrofert na Slovensku řadu zájmů, od chemického průmyslu přes zemědělství až po pekárenství či masný průmysl.

Babiš může celkem oprávněné čekat, že jako klíčový zaměstnavatel by se Duslo za Ficovy vlády ocitlo na předních místech příjemců státní pomoci, kompenzací či zastropování cen zejména plynu.

Slovenský registr eviduje Babiše stále jako jednoho z uživatelů konečných výhod holdingu Agrofert. Minulých deset let ukázalo, že dobré vztahy se státem jsou pro Babišovo podnikání (nejen na Slovensku) klíčové.

Nejčastěji citovaným příkladem je daňová úleva pro Babišovu chemičku Duslo Šaľa. Daňový stimul ve výši 58,56 milionu eur (půldruhé miliardy Kč) schválil kabinet Roberta Fica v roce 2014. „Do konce roku 2021 bylo vyčerpáno pouze 1,3 milionu eur,“ upřesnil letos na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Zároveň ale dodal, že Agrofert má ještě spoustu času tuto pobídku využít: „Čerpání daňového stimulu bylo stanoveno na deset let možného čerpání (2017-2026), bude-li tvořen dostatečně vysoký hospodářský výsledek. Novelizací zákona o investiční pomoci byla prodloužena lhůta možného čerpání o tři roky, tedy do roku 2029 z důvodu pandemie covid 19.“

Slovenští známí z Petrimexu a spol.

Za zmínku nepochybně stojí, že u schvalování daňových podmínek vstřícných k Agrofertu byli za druhé Ficovy vlády i lidé, s nimiž tehdejší český ministr financí Babiš dříve podnikal či pracoval.

První z nich byl poslanec SMERu Maroš Kondrót, který zná Babiše z doby, kdy oba pracovali ve firmě Petrimex. Kondrót prosadil v parlamentu změnu zákona, díky které daňové úlevy pro investice nad 200 milionů eur (což byl i případ Dusla) nemusela schvalovat celá vláda, ale stačil na to jen podpis ministra.

V té době byl státním tajemníkem ministerstva hospodářství další Babišův známý Pavol Pavlis. S ním Babiš v 90. letech podnikal ve společnosti Port Service Bratislava. Pavlis se stal následně ministrem poté, co z úřadu odešel Tomáš Malatinský, který zmíněnou daňovou úlevu pro Duslo podepsal.

Malatinský byl také začátkem roku 2018 poradcem tehdejšího českého ministra průmyslu za hnutí ANO v Babišově první vládě Tomáše Hünera.

Stabilní podmínky pro fungování klíčové chemičky Duslo jsou pro Agrofert důležité i proto, že – zatím teoreticky – uvažuje o přesunu části výroby hnojiv ze svého německého závodu SKW Piesteritz do Rakouska a právě na Slovensko, a to kvůli vysokým cenám energií.

Pro Roberta Fica je během jeho politické kariéry cena energií jedním z hlavních témat a Babiš může celkem oprávněně čekat, že jako klíčový zaměstnavatel by se Duslo za Ficovy vlády ocitlo na předních místech příjemců státní pomoci, kompenzací či zastropování cen zejména plynu, na kterém je výroba hnojiv závislá.

Babišovy peníze pro Smer?

Zároveň však neplatí, že by Babišovým firmám na Slovensku vůči státu automaticky všechno prošlo. Ukázala to v přepočtu půlmiliardová pokuta, kterou letos slovenský antimonopolní úřad udělil pekárenské skupině Penam z Agrofertu. Po několika letech tak uzavřel vyšetřování podezřelého převzetí dvou pekáren v Bratislavě a Žilině.

I když slovenský antimonopolní úřad Babišovi nákup v roce 2012 zakázal, Agrofert, tehdy ještě vedený oficiálně právě Babišem, respektive jeho pekárenská firma Penam, získal v příštích letech obě pekárny oklikou, aniž by to úřadu oznámil. Bratislavskou pekárnu koupila malá firma založená právníky, kteří měli k Babišovi blízko. A obdobně to dopadlo i s podnikem v Žilině.

Penam se letos proti vysoké pokutě odvolal, spor se však zřejmě potáhne roky – během nichž bude vládnout Robert Fico.

Už více než deset let se také mluví o tom, že Andrej Babiš měl v dobách Ficova politického vzestupu poslat straně Smer utajený finanční dar ve výši několika desítek milionů korun. Babiš to popírá, jeho údajný dar ale znovu připomněly nahrávky odposlechů z takzvané kauzy Gorila, které se do slovenských médií dostaly v roce 2019.

Jak je tedy vidět, Andrej Babiš má na Slovensku mnohem širší zájmy než jen – byť pro jeho reputaci velmi nepříjemný – zápis ve svazcích StB. A dobré vztahy s Robertem Ficem, respektive jeho hlavním koaličním partnerem Petrem Pellegrinim, mu v obhajobě těchto zájmů můžou výrazně pomoct.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)