Discord jako síť pro extrémisty? V uzavřených komunitách se šíří rasistický obsah, ale to i jinde
O sociální síti Discord se aktuálně mluví v souvislosti s úniky utajovaných vojenských informací z Pentagonu. Právě tam jednadvacetiletý příslušník zpravodajského oddělení letecké národní gardy v Massachusetts Jack Teixeira zveřejnil dokumenty o zájmech americké armády a tajných služeb na Ukrajině. Nejde ale o první případ, kdy byla síť určená původně pro hráče videoher zneužita k šíření nelegálního obsahu.
Když osmnáctiletý Američan Payton S. Gendron v květnu minulého roku spáchal rasově motivovaný teroristický útok ve městě Buffalo, kde zastřelil deset lidí a tři zranil, přenášel záznam útoku na sociálních sítích Twitch a Discord. Ty jsou hojně využívané především v komunitě hráčů videoher.
Twitch se využívá k video přenosům, Discord je aplikace, která vznikla v roce 2015 jako místo pro jednoduchou komunikaci spoluhráčů během hraní online.
Následně se tam začaly shromažďovat lidé se společnými zájmy a zakládají tam takzvané servery. Ty připomínají facebookové skupiny a stejně jako ony mohou být buď veřejné, či soukromé. Uživatelé v nich sdílí vlastní obsah a komunikují se zbytkem komunity.
Toho využil i výše zmíněný Gendron. Discord mu dlouhodobě sloužil jako prostředí pro radikalizaci a plánování útoku. Vedl si na něm svůj online deník, skrz který s omezenou skupinu lidí sdílel své myšlenky, plány a nakonec i záznam střelby, na jehož úvodu řekl: „Prostě to musím udělat.“
„Síť s rasistickým nádechem“?
Discord používal i Jack Teixeira v kauze „Pentagon leaks“ – tajné dokumenty zveřejnil v uzavřené komunitě, odkud se ale dostala ven. To také k Discordu nyní přilákalo pozornost a kritiku. A to i v Česku.
Když se objevily první zprávy o největším úniku amerických tajných informací od dob Edwarda Snowdena, komentátor severu Aktuálně.cz Martin Fendrych napsal, že k úniku došlo na „nevýznamné sociální síti s rasistickým nádechem“. Měl na mysli právě Discord. Později, po kritice, svá slova korigoval.
Síť bezpochyby nelze nazvat „nevýznamnou“: využívá ji téměř 200 milionů aktivních pravidelných uživatelů, zdaleka již ne pouze hráčů videoher. Na Discordu působí novináři, bezpečnostní analytici, IT specialisti, marketéři. Existují tam sportovní fóra, servery, kde školáci řeší domácí úkoly, nebo kde si může kdokoli třeba nechat vygenerovat obrázek umělou inteligencí.
Jak je to ale s tím rasismem? Přestože síť využívají především lidé různých oborů k tvoření pracovních či zájmových komunit, v zákoutích sítě rasistický a extrémistický nádech lze skutečně pocítit. Americký Institut pro strategický dialog v obsahové analýze vybraných serverů z roku 2021 označil Discord za „centrum pro setkávání a budování komunit extrémní pravice“. Síť podle autorů průzkumu poskytuje uživatelům bezpečný prostor pro sdílení ideologických materiálů a propagaci extrémistických hnutí.
Analytici také zjistili, že platforma funguje jako „vstupní bod pro děti k setkání s extrémistickou ideologií“. Průměr uvedeného věku uživatelů ve skupinách, kde se šířil škodlivý obsah, byl patnáct let.
Zároveň ale analýza neprokázala souvislost hraní videoher a extrémismu, jelikož na hráčských serverech se extrémistické myšlenky šířily jen v ojedinělých případech.
Extrémisté však mají na síti zvláštní servery, ve kterých podporují konkrétní extrémistické organizace, sdílí rasistický, xenofobní či sexistický obsah, konspirační teorie nebo brutální záběry z války. Výjimkou není ani nacistická propaganda nebo myšlenky o nadřazenosti bílé rasy.
Proč Discord láká extrémisty?
Discord je pro lidi s příklonem k extrémismu lákavý, protože svým uživatelům zajišťuje jistou míru anonymity. Síť po uživatelích nevyžaduje osobní údaje, s výjimkou e-mailové adresy. Lidé tam tak vystupují pod pseudonymy a jsou v rámci komunit těžko identifikovatelní.
Jde však jen o zdánlivou anonymitu, jelikož Discord shromažďuje IP adresy svých uživatelů, zmíněné e-mailové adresy či propojuje rozdílná uživatelská jména jednoho uživatele napříč celou sítí.
Zároveň je Discord komunitou považován za prostředí vyznačující se svobodou slova, a to často i v její extrémistické podobě. Společnost Discord údajně nesleduje obsah na jednotlivých serverech sama od sebe, ale spoléhá na moderaci ze strany správců serverů, případně na nahlášení obsahu z řad jednotlivců.
Tento přístup vzbudil kritiku už v roce 2017 poté, co se zjistilo, že se na síti v uzavřených skupinách formovaly srpnové demonstrace amerických podporovatelů krajní pravice a vyznavačů nadřazenosti bělochů Unite the Right (Sjednoťte pravici) v Charlottesville ve Virginii. Při nich dvacetiletý neonacista najel autem do davu odpůrců demonstrace, přičemž jednu ženu zabil a dalších devatenáct lidí zranil. Discord sice servery smazal, ale až poté, co se skupina zformovala a zorganizovala.
„Vytvořili jsme Discord jako místo, kde každý může najít své místo, a jakékoli chování, které je v rozporu s tímto posláním, je proti našemu poslání. Máme politiku nulové tolerance vůči nenávisti nebo násilnému extremismu, a když se o něm dozvíme, podnikáme kroky, včetně zakazování uživatelů, vypínání serverů a případného zapojení úřadů,“ sdělila firma ve vyjádření pro web USA Today.
Analogie šíření dokumentů
Servery na Discordu připomínají v konkrétních případech svým obsahem extrémistická fóra na anonymních platformách jako je 8kun, 4chan nebo na Telegramu či již ve zmíněných uzavřených skupinách na Facebooku.
Ostatně právě na některé z těchto platforem se z Discordu dostaly i uniklé dokumenty. Někdo je „vynesl“ z uzavřené skupiny Thug Shaker Central, která se zaměřuje na zbraně, rasistické obrázky a hraní.
Původně šlo o více než tři sta dokumentů, které měl od ledna 2023 k dispozici omezený počet členů, kteří do skupiny dostali pozvánku. Uzavřená skupina však nezaručuje, že se sdílené informace nebudou šířit dál.
Podle informací z médií se nižší desítky dokumentů od března dále šířily jinými skupinami zaměřenými na youtubering a hraní her, až se v dubnu dostaly na známé politické fórum na anonymní extrémistické platformě 4chan.
Odtud se okamžitě rozšířily na proruský kanál na šifrované síti Telegram až se volně začaly šířit síti Twitter a na jiných platformách, kde upoutaly největší pozornost, včetně zájmu novinářů, bezpečnostních analytiků a Pentagonu. To nakonec skončilo Teixerovým zadržením.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)