hoax, média, dezinfo
Foto: Profimedia

Dezinformátoři křičí o cenzuře, ale náš seznam webů je veřejná služba, říkají Konšpirátori.sk

Napsal/a Robert Břešťan 25. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Už déle než pět let funguje na Slovensku webový projekt Konšpirátori.sk. Téměř polovinu z jeho stále aktualizovaného seznamu více než dvou set dezinformačních a konspiračních webů tvoří ty z České republiky.

„Inzerenti téma dezinformací dlouho vůbec neřešili. Jde přitom o ohrožení jejich reputace, o legitimizaci obsahu, podporu vzniku a vydávání takového obsahu,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Petr Jančárik z největší slovenské P.R. agentury Seesame, který se angažuje právě i v projektu Konšpirátori.sk.

Projekt existuje už víc než pět let a na černé listině máte aktuálně 209 webů. Jsou tam jen weby slovenské a české, nebo už i další?

Orientujeme se jen na slovenský a český prostor, i když nám občas chodí podněty i na zahraniční weby. Není ale v silách naší komise, aby posuzovala ještě i cizojazyčné weby. Téměř polovina těch webů je českých.

Jak se na váš blacklist web dostane?

Každý může přijít na naši stránku, kde máme jednoduchý formulář. Když se vám nějaký web nezdá, můžete poslat podnět, link a krátké zdůvodnění; lidé by vždy měli uvést, na základě čeho si myslí, že je ten web problematický. My máme na webu popsaných pět základních kritérií a lidé na ně mohou odkazovat. Pak takový podnět automaticky putuje ke komisi, která to zhodnotí. Pokud se nadpoloviční počet členů komise, která je nyní dvanáctičlenná a složená z novinářů, historiků, lékařů, expertů na marketing a média, shodne, spočítají se známky, udělá se průměr, a tak vznikne skóre, které vidíte u nás na webu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Jak se vypořádáváte s námitkami, že vytváříte „už zase nějaké seznamy“?

Od počátku projektu slyšíme pořád dokola, jací jsme cenzoři, což je naprosté nepochopení slova cenzura. My nejsme žádná státní instituce, jsme dobrovolné sdružení lidí, které sice podle svého odborného vědomí a svědomí vytváří seznam nedůvěryhodných, konspiračních či dezinformačních webů, ten ale může kdokoli použít, ale i nepoužít. Když se to někomu nelíbí, myslí si, že máme špatná kritéria, nedůvěřuje naší komisi, tak je zcela na něm, zda seznam použije nebo ne. Často uvádím trochu absurdní příklad, že když jste člověk, který naopak podobné weby vyhledává, můžete náš seznam použít jako whitelist a zacílit si reklamu třeba jen výhradně na nich.

Weby, které se na seznamu ocitnou, to ale i tak nesou obvykle dosti nelibě. Jakým způsobem se brání?

Jsou to samozřejmě různé články a verbální útoky, ale soudních doher je jen málo. Z těch 209 webů jsme teď v soudním sporu jen se třemi. Snaží se soudy přesvědčit o dvou věcech: o tom, že jde o poškozování dobrého jména, ale s tím nijak zásadně nepochodily. O trochu úspěšnější jsou v tom, že se snaží soudy přesvědčit – podle nás zavádějícími argumenty – že jde o nekalou soutěž. Zatím u žádného z těch sporů nedošlo k žádnému verdiktu. Soud jen v případě Hlavných správ, Hlavného denníku a českých Parlamentních listů vydal prozatímní rozhodnutí, kterým nám nařídil stáhnout weby ze seznamu do doby, než proběhne řádný proces. Bohužel to trvá dlouho, v případě Hlavných správ už dva roky, a ještě ani nebylo nařízené jednání. Na soudech to tedy stojí, my je urgujeme, protože sami chceme mít v ruce nějaké principiální rozhodnutí.

V Česku se uvádí, že průměrný příjem konspiračního webu může dosahovat zhruba 190 tisíc korun měsíčně. Odpovídá to vašim zkušenostem?

My to takto spočítané nemáme. Těžko se to hodnotí. I když někdo používá náš seznam i automatizovaný skript, který reklamy na takových webech neumožní, tak nevíme, zda šlo o rozpočet velkého telefonního operátora nebo třeba malého květinářství. Přesně to vědí jen samotní inzerenti a ti vám to nepoví. Plus to samozřejmě vědí samotní dezinformátoři a ti to taky neřeknou.

Skončily nějaké podobné weby proto, že jim takzvaně vyschly zdroje?

O žádném takovém nevím. Ani bych v tom naši roli nepřeceňoval. Když si otevřete dezinfoweby, stále na nich vidíte reklamu. Technicky není možné je od reklamy úplně odříznout, pokud se tedy inzerent aktivně nerozhodně používat náš nebo jakýkoli jiný seznam. V zásadě se ale potvrdilo, že naše služba je pro řadu firem užitečná a že se databáze aktivně používá.

Nicméně říkáte, že jste byli od samého počátku poměrně překvapeni ochotou firem, tedy zadavatelů a agentur, připojit se k vaší iniciativě. Podle vašich statistik se podařilo díky aktivnímu užívání seznamu a automatického skriptu zabránit už více než 100 tisícům reklam na dezinfowebech. Ten způsob, jak se připojit, je tedy pro zadavatele reklamy jednoduchý?

Jednak je to ten automatický skript, máme ale i tři tisíce ručních stažení samotného seznamu. Každopádně je pro inzerenta jednodušší použít skript. Neméně důležitá je i celá ta debata kolem, to demaskování dezinformačních webů. Lidé často vůbec netuší, kterým webům věřit a kterým ne, a tohle pro ně může být jisté vodítko. Tím nijak netvrdím, že by to měla být pro každého mantra, rozhodně je to ale pomoc v orientaci. To, že jsme dokázali dát dohromady ten seznam a pojmenovat nejkřiklavější případy, je podle mne ukázkou veřejné služby.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)