Dezinformační influenceři v Česku. Nenaplněné ambice, dluhy a stále radikálnější obsah
Aktivity více či méně úspěšných dezinformačních influencerů v Česku drží při životě malá skupina věrných fanoušků, která je ochotna zaplatit za antisystémový obsah či happeningy. Silných příznivců konspirací a dezinformací je v české společnosti podle průzkumů jen minimum. Přesto se je influenceři neustále snaží oslovovat stále emotivnějším a radikálnějším poselstvím. Ať už kvůli vlastním politickým ambicím nebo proto, aby zalepili své osobní dluhy.
„Pomozte mým dětem, až tady nebudu,“ píše v emotivním komentáři na svém facebookovém profilu bývalá reportérka TV Nova Jana Peterková odsouzená nedávno k podmíněnému trestu za šíření dezinformací v době pandemie koronaviru. K výzvě o pomoc dětem přikládá i e-mailovou adresu. Kdokoli na ni odpoví, dostane automatizovanou odpověď s žádostí o finanční podporu a číslem účtu.
Většina z nich s touto aktivitou začala v době pandemie koronaviru, kdy se přímá komunikace s úzkou skupinou fanoušků ukázala jako dobrý zdroj finančního přivýdělku.
Ani pravomocný rozsudek, dvouletá podmínka a nařízená čtvrtmilionová pokuta, Peterkovou nezastavil. V šíření bludů pokračuje i v období války na Ukrajině. Když na pražském městském soudu probíhalo její odvolací stání, její příznivci dokonce vylomili dveře jednací síně.
Podobné emoce a radikalizace mají vzbudit mediální pozornost a s ní i pocit, že za Peterkovou stojí velké antisystémové hnutí, které dokáže slova proměnit v činy. Takový postup volí i další dezinformační influenceři, kteří začali být aktivní v době pandemie koronaviru. Pokud se totiž jejich činnost nevyvíjí, upadají v zapomnění a jejich místo zaujmou další.
Fundraiserka se sedmi exekucemi
Jana Peterková své počínání pečlivě zaznamenává na sociálních sítích, ať už jde o dezinformace o covidu, válce na Ukrajině, nebo tvrzení o údajně nelegálním rozdělení Československa a o tom, že žádná Česká republika ve skutečnosti neexistuje. Peterková má téměř 50 tisíc sledujících, které se snaží zabavit svým obsahem a získat od nich peníze.
Finance vedle dětí vybírala i na svého advokáta, údajnou prezidentskou kampaň či na svou podporu v době, kdy pobývá v nemocnici. „Hrozné bolesti, je opravdu hrozné, co se mi stalo. Kdo může pomoci, pište,“ píše u příspěvku, aby za tři dny zase naplno pokračovala ve své aktivitě.
Peterková také pro své fanoušky pořádá „webinář“ o tom, jak získat peníze. A to navzdory sedmi exekucím, které má podle informací z centrální evidence exekucí Cebia.
Pod příspěvky na sociálních sítích se pravidelně setkává s posměchem a kritickými reakcemi. Její cílovou skupinou jsou ale především silní příznivci konspirací a dezinformací. Těch je podle výzkumu webu iRozhlas v populaci zhruba šest procent.
Podle autorů výzkumu jde o lidi, kteří „projevují poměrně velký zájem o politiku. Zároveň ale silně nedůvěřují politickému systému a nejsou pevně přesvědčeni o tom, že je demokracie nejlepší způsob vlády“. O přízeň těchto lidí se navíc Peterková dělí s řadou další konspiračních influencerů.
„Studánková“ voda z obyčejné kohoutkové
Podobně jako Jana Peterková zkoušejí příznivce získat například i Pavel Zítko, Jakub Netík, Ladislav Vrabel, nebo odsouzení Tomáš Čermák a Patrik Tušl. Ti všichni z tématu covidu plynule přešli do kritiky podpory Ukrajiny či rovnou do aktivní podpory Ruska. Od svých fanoušků také žádají nebo v minulosti žádali peníze na „svou činnost“.
„Pandemie zesílila trend přeměny dezinformační scény z netransparentních médií na veřejné tváře. Manipulativní obsah se již neomezuje pouze na webové stránky a blogy, ale koluje na platformách jako Facebook, Telegram a YouTube,“ vysvětluje Kristína Šefčíková z Prague Security Studies Institute, která zpracovala studii mapující organizační a finanční struktury české dezinformační scény.
Dezinformace tak v Česku dosud nejsou propojeny s hlavním politickým proudem a nemají na společnost takový dopad jako třeba na Slovensku.
Obsah, který dezinformační aktéři vytvářejí, se stal podle ní interaktivnějším, včetně živých přenosů a videí, kde aktéři oslovují své příznivce velmi osobným a neformálním způsobem.
Konspirační influencery lze každý den vidět na sociálních sítích v různých situacích. Sedí doma, chodí po ulici nebo řídí auto. Při tom se natáčí na svůj telefon a stovkám a někdy i tisícům diváků vysvětlují své postoje k aktuálním společenským tématům. Využívají k tomu přitom často pochybné zdroje a neověřené či zcela lživé informace.
Většina z nich s touto aktivitou začala v době pandemie koronaviru, kdy se přímá komunikace s úzkou skupinou fanoušků ukázala jako dobrý zdroj finančního přivýdělku. Nasbírané částky na osobní či transparentní účty se pohybují v rozmezí od pár tisíců do vyšších stovek tisíc korun.
Peníze vybírali zmínění aktéři také na organizaci protestních akcí. Ladislav Vrabel, který v Srbsku prodává nemovitosti a v Česku čelí několika exekucím, takto na demonstrace získal téměř milion a půl korun přes transparentní účet své manželky. Dnes vybírá peníze jak na transparentní, tak na osobní, netransparentní účet.
Pavel Zítko a Jakub Netík v minulosti prodávali pochybné zboží jako neověřený lék na covid Ivermektin nebo fén na vodu za desítky tisíc korun, který údajně z běžné vody z kohoutku udělá „studánkovou“.
Častým společným rysem konspiračních influencerů je též vyšší počet exekucí. Vrabel, Peterková, ale také Netík či Tušl dluží i stovky tisíc korun.
Příběh o prezidentské kandidatuře
Konspirační influenceři jsou však jen jednou částí dezinformační scény v Česku. Patří tam i klasické dezinformační weby, různé spolky a organizace vzniklé v období koronaviru, nebo zástupci některých politických uskupení, jako je SPD, Trikolóra či nově vzniklé hnutí PRO podnikatele Jindřicha Rajchla.
„Do pandemie covid-19 tvořily dezinformační scénu především alternativní online média šířící dezinformace a konspirace. Převážně byla netransparentní, standardně skrývala a zastírala svou vlastnickou strukturu, přispěvatele a financování,“ říká Šefčíková s tím, že nyní mají větší dosah právě zmiňovaní samozvaní „bojovníci za svobodu“.
To jsou podle ní různí „influenceři, celebrity, krajně pravicoví či levicoví politici a jednotlivci, kteří se začali zapojovat do dezinformačního diskurzu pro svůj osobní zájem, například aby pokryli své dluhy nebo vstoupili do politiky“.
Jana Peterková nebo Pavel Zítko například tvrdili, že chtějí kandidovat v posledních prezidentských volbách. Zpětně to však vypadá, že volby jim posloužily spíše jako další příležitost pro vytvoření nového příběhu, na který mohou lákat své příznivce, aby je podpořili.
Ve skutečnosti je politický potenciál těchto lidí kvůli extrémní vyhrocenosti jejich postojů minimální. Navíc často dochází ke kolizi zájmů, kdy se mezi sebou jednotliví aktéři dohadují a nechtějí spolupracovat. Příkladem jsou právě zmínění Peterková a Zítko, kteří aktivně kritizují Rajchlovo hnutí PRO, které se zatím oproti nim zdá svou rétorikou umírněnější.
„Dezinformační aktéři zatím většinou zůstávají antisystémovou silou na okraji mediálního prostoru i politického spektra. V případě mnoha aktivistů a občanských hnutí však nelze vyloučit budoucí politické aspirace, protože pravidelně interagují a spolupracují s politickou částí dezinformační scény a často mají vlastní neúspěšnou politickou minulost, která je přivedla k občanskému aktivismu,“ říká Šefčíková.
Dezinformace tak v Česku dosud nejsou propojeny s hlavním politickým proudem a nemají na společnost takový dopad jako třeba na Slovensku. Tam se o dezinformace běžně opírají i mainstreamoví politici, kteří dlouhodobě vedou v průzkumech před parlamentními volbami letos v září.
Text vznikl na základě analýzy české dezinformační scény, na které HlídacíPes.org spolupracoval s Prague Security Studies Institute za podpory Open Information Partnership
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
No dalo by se říct, vítejte na svobodném Západě, právě tam kde se uznavala svoboda projevu, je historie těhle obchodníků s deštěm poměrně dlouhá a právně složitá.
Po soudech se nějaké odškodnění řešilo těžko, protože si tam tihle přivedli vlastní právníky, i v tom je ta historie práva na Západě poučná.
Ale na to nejjednodušší řešení, že soudruh stát sám aprori rozhodne které ty publikované názory jsou nesprávné, a jen za jejich šíření bude trestat, Zapad (a možná jen v Evrope) přišel dost pozdě.
Ono totiž aby bylo vidět jak je to absurdní kdyż se o to stát pokouší.
Tak přece v době covidové krize to tu řídil ten arcilotr Babiš se svými zkorumpovanymi ministry a poradci a dodnes jeho političtí oponenti kritizují kolik hrubych chyb tehdy, udělal. Takze to tehdy , byly ty jedine správně názor,y, kdyz stát chce dnes t, jiné a zpětně trestat?
Problém je, že některé věci z toho, co ta paní o covidu hlásala, se dnes už oficiálně připouštějí. Od možnosti záměrné výroby tohoto viru až po problematiku pseudovakcín a pseudoléčby neúčinnými protilátkami.
Důležité je nezaměňovat „oficiální“ rusácko s fakty, lžirgile.
Nebyli to Rusové, kdo popírali, že prodělání covidu poskytne lepší imunitu než pseudoočkování mRNA. Nebyli to Rusové, kdo popírali existenci nežádoucích účinků této „vakcinace“.
Nakonec byly oficiálně přiznány i usmrcující komplikace této „vakcinace“, naprosto neúměrné reálnému nebezpečí z infekce covid u zdravého člověka. A je spousta lidí se zdravotním potvrzením o tom, že by je tato „vakcína“ těžce poškodila, nebo i zabila.
Byly to naše „veřejnoprávní“ sdělovací prostředky, co tato fakta lživě popíraly a prohlašovaly za „desinformace“.
Důležité je nezaměňovat tvoje rusácké dojmy s tím co „bylo oficiálně přiznáno“. Chápu že úmrtí tvých neuronů těžce neseš lžirgile. Ovšem můžes si za to sám. S moderní a zcela bezpečnou technologií mrna by se ti nestalo to co s jedovatým sputnikem.
Byla mi aplikována mRNA. Jeden můj relativně blízký příbuzný po její aplikaci zemřel. Další můj příbuzný má oficiální lékařské potvrzení, že by ho aplikace toho sajrajtu poškodila.
MMCH, asi před dvěma třemi dny proskočila informace od analytiků, kteří v té „vakcíně“ našli až 10% DNA místo RNA. Ta by tam přitom absolutně neměla co dělat a i na náhodnou kontaminaci je to prostě moc.
Možná, kdyby paní Peterková neměla sedm exekucí, anebo kdyby měla možnost ze z nich dostat, protože díky odměnám a systému fungování soukromých exekutorů v Čechách asi nemá šanci. Tímhle si v podstatě stát sám vytváří skupinu lidí, kteří stojí mimo systém (nemohou mít účty), a vlastně není divu, že lidé v exekucích se uchylují k pochybným způsobům výdělku, ať už prací v šedé zóně, nebo šíření lží v internetovém prostoru, navíc je zvýšená pravděpodobnost, že člověk uvízlý v exekucích kvůli lichvě a odměnám bude volit antisystémové strany.
Tohle spojitost nikdy nevidím v textech a uvažování těch, kteří dezinformátory kritizují, nebo se dokonce vysmívají právě kvůli exekucím, aniž by chápali, že ty exekuce jsou jedním z destabilizujících prvků české společnosti.
Změnu k lepšímu (převzetí fungování exekucí od vyspělejších států typu Rakouska, Německa, ve kterých pořád vidíme své vzory), rozhodně nelze čekat od současné vlády a její hlavní vládnoucí strany. Bohužel….
To jsi to socanům a jejich exekučnímu zákonu nandal.
O to, kdo to sepsal, snad už nejde. Jde o to, co ten zákon umožnil, a jaký to má vliv na vývoj společnosti. Negativní.
Jde o to, kdo za to může. Sociání.
Nejde. Jde o to, co s tím dělat do budoucna. Jestli ten stát budeme provozovat jako na východě, to jest jako teď, nebo se přiblížíme Západu, a přestaneme si sami idiotsky destabilizovat společnost, anebo se to takhle potáhne další roky.
Otázka, co je lepší: zachování sociálního a právního státu nebo soukromý exekutorský Klondike, který spoustu lidí vrhne do náručí dezinformátorů, už jenom proto, že ti exekuování lidé dnešnímu režimu prostě nevěří…
Ti lidé většinou nesplácí, to co si půjčili, ale nesmyslné poplatky exekutorovi, takže nemají šanci se z těch dluhů vyhrabat…
Bohužel tu neexistuje žádná politická strana, která by zřetelně a jasně řekla ,,STOP“.
A vládní ODS se svým ministrem spravedlnosti…Škoda mluvit……..
Jenže společnost destabilizují síly, které buď objektivně jsou prozápadní, nebo se k této orientaci alespoň verbálně hlásí.
Vy Pergille/Šimůnku o destabilizaci společnosti psaním svých blábolů usilujete už řadu let, minimálně po dobu, co čtu na HP vaše příspěvky, ale právě vy zcela určitě prozápadní nejste.
Martine, těch lidí, o kterých se mluví a píše v mediích, kteří se ocitli v nějaké tísni a půjčili si peníze od nebankovní společnosti a dostali se do dluhové pasti, je opravdu menšina a jsou to opravdu spíše výjimky. Takových lidí je mi líto. Bohužel vidím mnohem více nezodpovědných a ne příliš inteligentních lidiček, kteří nejspíše naletěli televizním reklamám, které se tváří, jako by ty vypůjčené peníze nebylo třeba jednou splácet. Takových lidí je podstatně více a jsou hlavní „potravou“ exekutorů. Co s takovými lidmi? Jestliže bylo možné zakázat reklamy na alkohol a na cigarety, proč nebylo přikročeno i na reklamy na půjčky u těchto nebankovních společností? Já bych se o takový zákaz přimlouval. Jenže se zdá, že lobby těchto nebankovních společností je velmi silná, snad dokonce i neporazitelná. A zdá se, že ani nezáleží na tom, která politická strana právě vládne. Občasné výkřiky SPD není třeba brát vůbec vážně.
Skeptiku, ten zákaz reklamy by byl správný, ale faktem je, že v některých západních státech měli v rámci občanské či dokonce zdravotní (protože ono to zdravotní dopady má taky) výchovy ve školách jakousi „antipůjčovací“ výchovu. A tu by bylo dobré zavést také.
Pokud je mi známo, tak na některých školách snad už taková výchova (finanční gramotnost) existuje. Taková výchova snad bude mít nějaký vliv v budoucnosti, ale v současné době by pomohl snad pouze ten zákaz reklamy. A ten je v nedohlednu.
Dezinformátor je člověk, který říká pravdu moc brzo.
Tak, tak, nepočkal až se pravda upraví podle přání rusáckého okupanta.
To takoví influenceři Václav Klaus a Miloš Zeman to v devadesátých letech měli mnohem snazší. Vážně je tehdy bralo podstatně více lidí než ty současné klauny a na to, že jsou to klauni, přišli lidé až po mnoha letech.
Už za minulého režimu se „vachrlaté“ procesy umísťovaly do co nejmenších špeluněk, prohlašovaných za soudní síně. Je vidět, že se naše justice vůči té z období před rokem 1989 nijak moc nezměnila.