Dětská obrna stále straší. V Česku se má začít vyrábět až 100 milionů vakcín ročně
I když je v Česku dětská obrna považována za vymýcenou už přes půl století, stále zde žijí lidé, kteří se v minulosti chorobou nakazili a následky si nesou dodnes. Ve světě dětská obrna stále existuje, a tak se i v tuzemsku proti ní nadále očkuje. Nově se má ve středočeských Jevanech začít vyrábět ročně až 100 milionů vakcín proti obrně.
Vyrábět je má společnost Praha Vaccines. Ta v roce 2017 koupila budovy, kde naposledy mezi lety 2003 a 2015 vyráběla vakcíny proti chřipce firma Baxter.
„Ještě bude nějaký čas trvat, než dokončíme všechny stavební úpravy a získáme všechna nezbytná povolení, ale ano – počítáme s tím, že zde budeme ročně vyrábět až sto milionů vakcín proti dětské obrně. Půjde o jeden z největších závodů svého druhu na světě,“ říká pro HlídacíPes.org Michael Vernekar, tajemník generálního ředitele indické společnosti Serum Institute, která Praha Vaccines spoluvlastní.
Neočkovat je hloupost
Plánovaná investice do výroby i výzkumu a vývoje v Česku je podle něj zhruba 200 milionů eur (přes pět miliard korun). „Naším cílem jsou takové vakcíny, které budou finančně dosažitelné i pro rozvíjející se země,“ dodává Vernekar.
Výroba vakcín podléhá povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Firma průběžně informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv o své situaci,“ říká mluvčí SÚKL Barbora Peterová s tím, že správní řízení v tomto případě zatím nebylo zahájeno. Zda tedy Praha Vaccines stihne výrobu rozjet ještě letos, není jisté.
Související články
Lidí nakažených spalničkami je v Česku stále více. I v důsledku konspiračních teorií, říkají experti
Praha však bude stát v centru snah vymýtit ve světě dětskou obrnu už letos v květnu. Na Žofíně se má konat dárcovská konference pořádaná českou pobočkou mezinárodní organizace rotariánů, při níž se bude koordinovat právě i boj s dětskou obrnou.
Podle guvernéra české pobočky rotariánů Zdeňka Michálka je plánovaná akce na Žofíně i vyjádřením celospolečenské zodpovědnosti. „Nechceme, aby se tato nemoc vrátila, a nevrátí se tehdy, když zmizí z povrchu světa. Chceme upozornit i na to, že neočkování má svá rizika, bohužel lidí, kteří odmítají očkování svých dětí, nesmyslně přibývá,“ říká.
Virus dětské obrny je nebezpečný, útočí na nervovou soustavu zejména u dětí mladších pěti let, a může už do několika hodin způsobit trvalou paralýzu i smrt. Nemoc se šíří rychle, je vysoce nakažlivá, přenáší se především fekálně-orální cestou – nejčastěji kontaminovanými potravinami a nápoji. Rizikové jsou zejména chudé země a válečné oblasti.
Nemoc k vymýcení
První vakcína proti obrně vznikla v roce 1955. Podle Světové zdravotnické organizace se výskyt polioviru, který dětskou obrnu způsobuje, od roku 1988 snížil jen díky očkování o 99 %; ze zhruba 350 tisíc případů na pouhých 29 zaznamenaných případů v roce 2018.
Dětská obrna by se po černých neštovicích mohla stát další závažnou nemocí, kterou se na světě podaří zcela vymýtit.
„Je to ale stále smrtelné a invalidizující onemocnění, jehož jedinou prevencí je očkování. Pokud nebude proočkovaných přes 90 procent dětí, mohou se případy objevit znovu,“ řekl při příležitosti loňského Světového dne proti obrně lékař Stanislav Kusý.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)