Deštným pralesům dochází dech. Nestíhají pohlcovat oxid uhličitý

Napsal/a Libor Stejskal 30. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Schopnost amazonských deštných pralesů pohlcovat oxid uhličitý výrazně klesá. Stromy totiž již nedorůstají velikosti běžné ještě koncem minulého století, respektive odumírají mnohem dříve.

Vyplývá to ze studie skupiny vědců z Univerzity v Leedsu, kterou na svých internetových stránkách citoval deník The Independent. Podle ní se růst pralesů oproti 80. létům snížil o třetinu a plocha, která dokáže škodlivý oxid absorbovat, dokonce o polovinu. To – jak tvrdí studie – může mít zásadní vliv na celu planetu.

Vůbec poprvé v historii množství emisí vytvářené fosilními palivy překonaly absorpční kapacitu tamních dešťových pralesů, píše se ve studii. Běžně dosud pralesy pohlcují kolem dvou miliónů tun oxidu uhličitého ročně.

„Příroda nám svými pralesy kolem Amazonky a jim podobnými dlouho významně pomáhala, protože se dokázala vypořádat s oxidem uhličitým, který vyprodukujeme. Toto je první známka toho, že systém se zahlcuje“ řekl deníku the Wall Street Oliver Phillips, spoluautor studie.

Stromy v deštném pralese pohlcují oxid uhličitý během fotosyntézy, při níž mění světlo na energii, a ukládají  ho do listí, kořenů, kmenů a dalších svých částí. Jak rostou emise, škodlivého oxidu přibývá, tak se zkracuje i „životní cyklus“ rostlin. Proto podle studie amazonské stromy hynou rychleji než kdykoliv dříve.

Lesy včetně těch amazonských pohlcují zhruba čtvrtinu všech emisí oxidu uhličitého, které lidstvo vyprodukuje. S další čtvrtinou si poradí oceány. Zbytek – více než 17 miliard tun ročně –  zůstává v atmosféře. Podle vědců emise zvyšují její průměrnou teplotu a způsobují globální oteplování.

Studie neodpovídá na otázku, zda podobný proces probíhá ve všech lesích po celém světě. Vědci ale míní, že by mohlo jít o celosvětový trend.


Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)