Aleš Rozehnal: Demokratické strany do Babišovy vlády? Skončilo by to ještě větším politickým marasmem

Napsal/a Aleš Rozehnal 26. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Pomohla by účast demokratických stran ve vládě Andreje Babiše opravdu snížit význam komunistů a SPD? Je to mylná představa, Okamurovo hnutí a KSČM by naopak získaly punc jediné autentické opozice.

Někteří političtí komentátoři a politici vyjadřují přesvědčení, že by ODS, KDU-ČSL, ČSSD, popřípadě i další demokratické strany měly vstoupit do koaliční vlády s ANO.

Jako důvody uvádějí, že účelem politické strany je vládnout a že by tyto strany mohly účastí ve vládě prosazovat svůj program nebo jeho část, korigovat autokratickou vládu Andreje Babiše a zabránit mu, aby na dlouhou dobu začlenil Českou republiku do svého agrochemického koncernu.

Není to ztráta času

Varují, že pobytem v opozici se tyto strany mohou propadnout do absolutní bezvýznamnosti, a srovnávají nynější situaci se situací v únoru 1948, kdy tím, že demokratické strany odmítly účast ve vládě s KSČ, usnadnily komunistům získání mocenského monopolu.

Tyto hlasy tedy víceméně tvrdí, že pobyt politických stran v opozici je ztrátou času, protože v politickém životě nehraje opozice žádnou nebo jen velmi malou roli. To ovšem značí pouze nepochopení toho, jakou úlohu má opozice plnit.

Funkcí opozice není vládnout, ale nabízet politické alternativy, formulovat a prosazovat zájmy svých voličů, dohlížet na vládu, a tím vším přispívat ke stabilitě, legitimitě, důvěryhodnosti a transparentnosti politických procesů.

Míra, v jaké tyto funkce opozice plní, odráží úroveň politické vyspělosti. Pokud opozice tyto funkce naopak neplní, je to známka disfunkční demokracie.

Opozice, základ státu

Existence politické opozice v rámci parlamentu je tak základní komponentou dobře fungující demokracie. Pokud v parlamentu neexistuje silná opozice, vede to ke vzniku mimoparlamentní opozice, která může získat násilnou povahu.

Správná rovnováha mezi zásadou demokratického většinového rozhodování a postavením legitimní opozice a ochranou práv a zájmů menšin odráží míru politické a ústavní kultury. Pouze taková rovnováha zajišťuje efektivní, demokratickou a legitimní vládu.

Jak parlamentní většina, tak opozice by navíc měly pamatovat na to, že nejsou většinou a opozicí navěky a že parlamentní většina se dříve nebo později stane opozicí, a naopak. Velké a dobře etablované opoziční strany se tak připravují na vládnutí po příštích volbách, malé opoziční strany se soustředí na kontrolu vlády.

Nedělat místo extremistům

Pokud by demokratické strany neodolaly pokušení a vstoupily do vlády Andreje Babiše, aby jeho aktivity „kontrolovaly“ z vládních pozic, začaly by roli opozice plnit strany, které parlamentní demokracii ve skutečnosti odmítají.

To by jim poskytlo další legitimitu a nebylo by vůbec nemyslitelné, že by strany jako KSČM či Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury po příštích volbách mohly získat přímý podíl na vládě.

Parlament se nesmí stát monolitickou a homogenní institucí. Má být shromážděním, které reprezentuje různé zájmy, myšlenky a názory a kde bude existovat rozdíl mezi parlamentní většinou ve vládě a menšinou v opozici.

Demokratické strany, které vstoupí do koalice s loutkovým politickým hnutím, které spíše než politický subjekt připomíná obchodní korporaci s jediným akcionářem, vyklidí opoziční roli extremistickým či obskurním stranám, pomohou uvrhnout český politický systém do ještě většího marasmu a do politické bezvýznamnosti s největší pravděpodobností upadnou nedůstojně a s ostudou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)