Data: Čím více je spoluvlastníků firmy, tím méně je ohrožena úpadkem, exekucí či insolvencí
Zdálo by se, že spoluvlastnictví (čehokoliv) je v nejlepším případě nutné zlo, leckdy dokonce cestou do pekel. Hororové příběhy na toto téma jistě nejeden z nás zažil, či alespoň o nich slyšel. Jednotliví vlastníci mají rozdílné představy, hádají se a majetek tím trpí. Ale pozor – přinejmenším pro vlastnictví firem to neplatí. Naopak – větší počet vlastníků přináší firmám vyšší stabilitu.
Ukázala to analýza firem, jejichž vlastnická struktura zůstala za posledních pět let stabilní. Celkem 2,36 % z firem, vlastněných jediným majitelem, postihla za posledních pět let negativní událost (tedy úpadek, exekuce či insolvence). Naopak u firem s pěti vlastníky se jednalo o necelé jedno procento. Vůbec nejrizikovější variantou je pak vlastnictví jednou fyzickou osobou (riziko negativní události činí 2,54 %), zatímco v případě právnické osoby toto riziko klesá na 1,72%.
Zdroj: Bisnode
S větším počtem vlastníků sice může být spojeno těžkopádnější rozhodování a pomalejší reakce na výzvy z vnějšího prostředí, je nicméně zřejmé, že tato nevýhoda je vyvážena větší schopností vyhýbat se neuváženým krokům a náhlým impulzivním změnám. Firma s více vlastníky může také těžit z možnosti, že přinesou více nových myšlenek či příležitostí.
Zdroj: Bisnode
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Podle tohodle výzkumu teda neměla mít nikdy AIG nebo Bank Of America (o Enron ani nemluvě) žádné potíže.
Naopak Rothschildi již měli být dávno na žebrotě. Podobně i Buffett.