Další terč Lidových novin: Babišem nechtěný šéf antimonopolního úřadu
Lidové noviny patřící do skupiny Agrofert Andreje Babiše letos v únoru vydatně přispěly k pádu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Teď mohutně „ostřelují“ šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Příznačně v době, kdy se rozhoduje o jeho setrvání ve funkci na dalších šest let.
„Premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl navrhnout vládě, aby schválila Petra Rafaje, stávajícího předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ve funkci i na dalších šest let,“ informoval jako první 22. dubna server Česká justice.
„Rafaj, bývalý poslanec ČSSD, se do funkce dostal v roce 2009 na základě dohody mezi ODS a ČSSD. Podle informací České justice ovšem koalice o jeho jmenování ještě nerozhodla a především vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš o obsazení této funkce velmi stojí. Zdroj blízký špičkám koalice České justici sdělil, že s ohledem na střet zájmů a podnikání Andreje Babiše je ve hře varianta formálně lidoveckého kandidáta, s nímž by Babiš souhlasil,“ doplnil server.
Šéfredaktorská palba z opakovačky
Dva dny poté – 24. dubna – vycházejí v Lidových novinách (vlastněných Andrejem Babišem) první dva ze série materiálů zpochybňujících Rafajovu kompetenci vést antimonopolní úřad a upozorňující na jeho předchozí členství v ČSSD.
Komentář s titulkem „ÚOHS zůstane državou ČSSD“ napsal přímo šéfredaktor listu István Léko, osobní přítel Andreje Babiše. (Poznámka: Za poslední dva roky LN kritizovaly činnost ÚOHS pouze jednou, a to v červenci 2014 za rozhodnutí v případě stížnosti na výběrové řízení na externí právní služby pro ministerstvo obrany).
Citujeme závěr šéfredaktorova komentáře: „Šéf ÚOHS má v rukou moc, která dokáže chod každého ministerstva, úřadu či podniku paralyzovat. Tuto moc by neměla mít opět v rukou jedna politická strana, byť i Rafaj se formálně vzdal členství v ČSSD. Tento úřad nemůže být podezírán, že je kladivem na řešení podnikatelských sporů, maskovaných za soutěžní šetření, nebo zbraní, kterou použije jedna strana koalice proti ostatním.“
V pondělí 27. dubna, kdy vláda měla na programu jednání o Rafajově nominaci, Léko stejný komentář publikuje podruhé. Tentokráte na serveru Česká pozice, který je součástí webu Lidovky.cz pod titulkem „Bude ÚOHS nadále kontrolovat ČSSD?“.
Rovněž v pondělí 27. dubna papírové Lidové noviny přicházejí na titulní straně s materiálem „Zemanův muž na hlídání kartelů“. Sdělení je jednoduché: Prezident připravuje svého kandidáta na šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže – bývalého ministra Rusnokovy vlády Františka Lukla. A i kdyby náhodou Rafaje ČSSD ve vládě protlačila, Miloš Zeman to stejně zablokuje.
Jak „umravnit“ lidovce
ANO Andreje Babiše s KDU-ČSL nakonec dosáhly toho, že návrh na Rafajovo jmenování byl stažen z programu vlády s tím, že nejdříve musí být projednán v koalici. Ani na koaliční radě – proběhla hned 28. dubna – ČSSD vládní kolegy nepřesvědčila.
Ráno 28. dubna – tedy v den konání koaliční rady – vychází v Lidových novinách článek „Osobní data asi ohlídá soudkyně Janů“. Jak to souvisí s Rafajem?
Článek začíná následující spekulací: „Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Ivana Janů by se mohla stát novou šéfkou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle informací LN její nominaci zvažují lidovci. Záležet bude, zda se jim podaří přesvědčit koaliční partnery. Minimálně ze strany ČSSD by však podporu získat měli. Dobře obeznámené zdroje totiž hovoří o politickém obchodu, při němž KDU-ČSL na oplátku odsouhlasí nominaci sociálnědemokratického „koně“ Petra Rafaje na post šéfa antimonopolního úřadu.“
Sérii šesti materiálů (opakovaný komentář započítán dvakrát, zpravodajské texty z jednání vlády a koaliční rady nezapočítáno) v sedmi dnech ukončuje 30. dubna analýza s všeříkajícím titulkem „Rafaj je v boji s kartely nedůsledný“.
Pro srovnání – Hospodářské noviny za týchž sedm dní nabídly na téma Rafaj nad rámec agenturního zpravodajství jeden redakční materiál: 24. dubna pod titulkem „Rafaj má místo šéfa mocného úřadu jisté na dalších šest let“ (sic!)
Na ekonomiku zaměřený bezplatný deník E15 o sledovaném tématu nepsal vůbec.
Česká televize se též omezila na základní informace typu „Sobotka doporučuje, koalice se neshodla“.
Český rozhlas na stanici ČRo Plus nabídl krátký, pro Rafaje nepříznivý redakční komentář až 4. května.
Jinak v tzv. „velkých médiích“ vesměs bylo „ticho po pěšině“. S výjimkou časopisu Týden, který 4. května otiskl bilanční rozhovor šéfredaktora HlídacíPes.org s Petrem Rafajem.
Zlovůle nebo selhání?
„Články v Lidových novinách jsou zajímavé. Mnohdy oproti skutečnosti zkreslené. Nechci posuzovat to, zda proto, že lidé, kteří je píší, problematiku neznají, nebo je to nějak jinak. Mrzí mne, že jsou tam údaje, které se nezakládají na pravdě, ale netvrdím, že je to úmysl,“ vážil počátkem května Rafaj slova v rozhovoru pro HlídacíPes.org a Týden.
Faktem je, že ho články Lidových novin z konce dubna vyprovokovaly k sepsání polemiky. V Lidových novinách vyšla 12. května. Tedy den poté, co LN zveřejnily další dva materiály. Anketu, ve které „oslovení právníci“ anonymně hodnotí Rafajovo působení („Politický trafikant a nekompetentní předseda“) a komentář „O spícím strážci“.
Rafaj v reakci zveřejněné 12. dubna na názorových stránkách pod titulkem „Vzbuzujeme respekt firem“ polemizuje s analýzou z 30. dubna, logicky nikoliv s články z předchozího dne, což je ze strany redakce buď zlovůle, nebo v lepším případně profesionální selhání.
Další polemika se tak odehrává na webových stránkách ÚOHS, kde Rafaj 14. května zveřejnil dopis adresovaný šéfredaktorovi LN, ve kterém nabízí svůj pohled na redakční komentář z 11. května.
Redakční poznámka na závěr: Tento text je mediální analýzou, nikoliv reflexí působení Petra Rafaje v čele ÚOHS. To ponecháváme povolanějším.
Follow @onneumann
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Dobrý den,
chtěla bych upozornit na střet zájmů: pan Michal Frauenterka je radním za MČ Praha 15 a zároveň vlastní realitní kancelář, která nabízí k prodeji pozemky v lesoparku Hostivař. Domnívám se, že jako radní by mohl mít vliv na změnu územního rozhodnutí a z pozemky převést na stavební parcely.
Sdělení tedy je, že je správně, když se média věnují výběru šéfa zcela klíčového nezávislého úřadu jen povrchně nebo nejlépe vůbec. A když se o člověku, který má být jmenován na šest let, aniž by měl jakoukoli kompetenci či výsledky, píše kriticky, je to politická objednávka. To myslíte vážně?! Na negativním působení Petra Rafaje se vzácně shodují téměř všichni právníci, co soutěžní právo dělají a výsledky ÚOHS v ochraně soutěže (tedy ne VZ) jsou opravdu naprosto tristní, úřad jako by neexistoval.
Kristián Léko,
redaktor LN
Neschopná pravice soustavně kritizuje schopné levičáky, což je hlavní problém celé kritiky
Těžko pochopitelné je, jak v Česku funguje obsazování klíčových postů ve státní správě.
Rafaj nikdy neprokázal žádnou odbornost, je to strojní inženýr s nulovými znalostmi z oblasti soutěžního práva, veřejných zakázek a veřejné podpory.
Jeho kvalifikací je, že to je bývalý poslanec s dobrými kontakty. Proč nejsou takto klíčové posty obsazovány v otevřeném, transparentním výběrovém řízení na základě předem jasně stanovených hodnotících kritérií?