Další krok k převzetí Androva stadionu městem. Olomouc si najala firmu na přípravu akvizice
O převzetí stadionu fotbalové Sigmy Olomouc do rukou města se hovoří již řadu měsíců. V červenci 2016 vedení města Olomouce rozhodlo o vypsání tendru na firmu, která vypracuje pro město analýzu a návrh, jak by se mělo při akvizici postupovat. Smlouvu letos v srpnu podepsalo s firmou Grand Thorton Advisory s.r.o.
Podle hrubých odhadů má Andrův stadion se zázemím účetní hodnotu přibližně 200 milionů korun, samotná plocha s hledištěm pak 50 milionů. Jeho prodej by mohl mírně ulevit hluboce zadluženému fotbalovému klubu. Město Olomouc je rovněž akcionářem Sigmy a možnost převzít sportoviště od zadluženého klubu se objevila již v loni v květnu.
„Myslíme si (vedení města – pozn. red.), že když stadion bude vlastnit samospráva, bude to jakási jistota pro sport obecně, že nedojde k rozdrobení celého areálu a tento areál bude vždy sloužit ke sportu, k ničemu jinému,“ řekl tehdy iDnesu náměstek olomouckého primátora Martin Major.
Podobně se před časem vyjádřil primátor Antonín Staněk, jenž stadion označil za rodinné stříbro, které je potřeba ochránit. Město se bojí, aby situace kolem Androva stadionu nedopadla podobně jako v případě zimního stadionu, kde problém s rozdrobenými pozemky způsobil jednání na dlouhá léta.
„Postup pro akvizici Androva stadionu považuje vedení města za správný krok pro vytvoření podmínek k tomu, jak ochránit majetek a infrastrukturu Androva stadionu. Úkolem samosprávy je vytvořit podmínky pro profesionální, výkonnostní a amatérský sport, a ne jej řídit a organizovat,“ uvedla pro HlídacíPes.org mluvčí města Radka Štědrá.
Městští právníci zkušenosti s podobným typem transakcí nemají, proto vedení města vypsalo výběrové řízení na firmu, která si s podobně složitými akvizicemi dokáže poradit.
Odměna dvě stě tisíc
Veřejnou soutěž vyhrála firma Grand Thorton Advisory s.r.o. Jde o českou pobočku mezinárodní společnosti. Na webových stránkách firmy se lze dočíst, že „Grant Thornton poskytuje komplexní služby v oblasti auditu, účetnictví, daňového poradenství a manažerského a transakčního poradenství. Grant Thornton působí na trhu od roku 1924 a v současnosti patří mezi 6 největších organizací svého druhu na světě“. Grant Thornton uvádí, že jeho roční obrat v České republice přesahuje 200 miliónů Kč.
Za zpracování analýzy zaplatí město firmě 242 tisíc korun.
„Město najalo společnost, která má za úkol posoudit strukturu transakce, předložit návrh provozního modelu Androva stadionu a podat odborné stanovisko ke stávajícím znaleckým posudkům,“ uvedla mluvčí Štědrá.
Podle zveřejněné smlouvy se společnost Grand Thorton Advisory zavazuje ke zpracování detailní analýzy, která by měla obsahovat:
a) posouzení struktury transakce v kontextu aktuální finanční situace SK Sigma Olomouc, a.s.;
b) návrh provozního modelu pro Andrův stadion;
c) benchmarking nájemného pro Andrův stadion;
d) odborné stanovisko ke stávajícím znaleckým posudkům k souboru nemovitých věcí, které jsou součástí Androva stadionu.
Aktuálně se zpracovávají právní a ekonomické analýzy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
celá akce je holý nesmysl. Finance města jsou potřebné jinde, ne pro
řešení problémů několika neúspěšných fotbalových funkcionářů a hrstky více či méně snaživých honců míče. Páni na radnici, pro takové šlendriánské akce jste nebyli zvoleni.