Čuba, Rozbořil, Okleštěk i Hrad. Česko-slovensko-čínská komora sbírá politické spojence
Česko-slovensko-čínská komora potřebuje při sjednávání obchodů v Číně politickou záštitu. Tu získala například od bývalého olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, ale také od senátora Františka Čuby a naposled i přímo z Pražského hradu.
V době vzniku komory převzal politickou záštitu tehdejší senátor Zdeněk Škromach. Komora svou činnost dokonce slavnostně zahájila přímo v Senátu, právě díky podpoře Škromacha a také dalšího senátora, Františka Čuby. Škromachovo jméno na stránkách komory zůstává, byť samotný Škromach je již bez jakékoliv politické funkce.
Související články
Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF
Záštitu komoře poskytuje také Indira Gumarova Kmoníčková, manželka bývalého ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře a nynějšího velvyslance v USA Hynka Kmoníčka.
Posledním zaštiťujícím je poslanec Milan Šarapatka, bývalý člen strany Úsvit přímé demokracie a člověk známý svými proruskými názory. Šarapatka se například zúčastnil jako jeden z pozorovatelů kontroverzního referenda na Krymu. Jejich cestu financovala organizace „Euroasijská pozorovatelna demokracie a voleb“ belgického pravicového aktivisty Luca Michela, která nabízí nedemokratickým režimům monitoring jejich voleb. Žádný z účastníků si způsobu financování nebyl údajně předem vědom a podle Šarapatky bylo „lhostejno, kdo zaplatil letenku“.
Od Rozbořila k Oklešťkovi
Regionálně pak dokázal Spáčil pro svou podporu přesvědčit jak vedení města Olomouc, tak Olomouckého kraje. Svědčí o tom třeba zložení „olomouckého zastupitelství“ v provincii Fujian v roce 2014. Tehdy se v oblasti česko-čínské spolupráce angažoval hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) a v návaznosti na to i primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).
Komora letos 10. června pořádala v hotelu Flora první Česko-slovensko-čínské investiční a obchodní fórum. Záštitu nad akcí převzal nejen hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), ale i prezident republiky Miloš Zeman. Z Hradu byl dokonce na akci vyslán šéf hradního analytického oddělení Radek Augustin. Na fóru nechyběli ani primátor Staněk a původní spojenec Zdeněk Škromach. „Pan Škromach se na akci zastavil čistě z přátelských důvodů. Jel provdávat dceru na Moravu, tak to vzal přes Olomouc,“ vysvětluje Škromachovu přítomnost Spáčil.
Letos v březnu také Česko-slovensko-čínská komora získala dotaci z kraje ve výši 250 000 korun v rámci individuálních dotací. „Kraj poskytl výše uvedenou částku v rámci dotačního programu. Částka 250 tisíc korun je určena na spolufinancování akcí a činností, které letos komora připravuje pro Olomoucký kraj,“ uvedl mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. „Komora o svých činnostech pravidelně informuje zástupce kraje a dá se říct, že v běžné praxi a hierarchii na těchto mezinárodních úrovních hraje roli klíčového moderátora a prostředníka pro navazování obchodních, kulturních a společenských vztahů směrem k Číně,“ uvedla dále Navrátilová.
Spáčil dotaci potřeboval mimo jiné na pořádání fóra. Všechny aktivity si totiž hradil doposud ze svého. „Vše, co jsem vydělal jsem investoval do projektu komory. Mě to baví, ale už jsem to sám finančně nezvládal,“ přiznává Spáčil.
Partnerem zmíněného fóra byl i BEA Campus, ve kterém se pořádala závěrečná tisková konference. Majitel společnosti, vlivný podnikatel Josef Tesařík, patřil mezi účastníky fóra rovněž. Tesařík je znám svými kontakty na sociální demokracii, jeho bratr Martin ostatně mezi lety 2008 až 2012 zastávpial post hejtmana, než jej vystřídal Jiří Rozbořil. Právě Rozbořil pak ve spolupráci se Spáčilem započal jednání s Čínou. Podle Spáčila to byl právě Tesařík, kdo jej přivedl k nápadu na uspořádání podobné akce. „Bez něj by se asi nic podobného nekonalo,“ říká Spáčil.
Za vším hledej Čubu
Jedno jméno je ve vztahu k Česko-slovensko-čínské komoře dominantní.
„Základy komory spočívají na kontaktech a dlouholetých zkušenostech Františka Čuby nabytých během jeho pětařicetileté spolupráce s čínskými partnery na projektech zejména v oblasti hospodářství a zemědělství,“ lze se dočíst v materiálech, které dostala redakce od komory k dispozici.
Senátor František Čuba, někdejší předseda JZD Slušovice, patří mezi blízké spojence Miloše Zemana. Je členem jeho poradního sboru pro oblast zemědělství a také dlouholetým členem Strany práv občanů, dříve Zemanovci, za kterou se také dostal do Senátu. Tam ovšem kvůli dlouhodobému špatnému zdravotnímu stavu již 9 měsíců nepřišel.
„Pro mě osobně sehrál pan docent Čuba klíčovou roli, jelikož je to právě on, který mě před cca sedmi lety k myšlence spolupráce s Čínou přivedl, včetně prvních kontaktů,“ vzpomíná Spáčil. Byl to právě Čuba, kdo dal před lety dohromady Romana Spáčila s Jamesem Wu. Podle Spáčila Čubovo jméno v Číně stále silně rezonuje. Čuba je také čestným prezidentem komory.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)