Čtvrtina lidí v Česku žije v energetické chudobě. Zaplatíme další renovace budov, slibuje Brusel
V kategorii lidí žijících v energetické chudobě je podle dostupných statistik asi čtvrtina českých domácností. Energetickou chudobou z definice trpí ti, kdo si nejsou schopni z finančních důvodů zajistit dostatečný tepelný komfort, například kvůli tomu, že nezvládají včas platit účty za energie. Podle Evropské komise se s tím často potýkají lidé, kteří žijí ve starých a energeticky náročných budovách.
Komise proto apeluje na to, aby státy využívaly k boji s energetickou chudobou dotační programy nebo zvýhodněné půjčky. A také je nabízí. Svou vizi představila v nové renovační strategii. Spočítala, že více než 220 milionů budov v rámci celé EU bylo postaveno před rokem 2001 a že většina z nich je vytápěná fosilními palivy a je závislá na starých a neefektivních technologiích. To se má změnit.
Loňský průzkum agentury STEM ukázal, že téměř čtvrtina českých domácností (22 %) má náklady na vytápění tak vysoké, že musí omezovat jiné výdaje, aby pokryla náklady na topení. Dvě pětiny domácností (39 %) uvedly, že kvůli svým nákladů na vytápění v zimě některé části bytu či domu nevytápí tak, jak by jim za jiných okolností vyhovovalo. Řeč je o teplotě alespoň v rozmezí 18 až 21 °C.
Desítky tisíc pracovních míst
Špatně zateplené budovy jsou dnes v celé Evropské unii zodpovědné za 40 procent celkové spotřeby energie; podílejí se na 36 procentech všech emisí skleníkových plynů. Brusel proto plánuje, že finančně podpoří rozsáhlé renovace v součtu milionů staveb – Česko nevyjímaje. Dlouhodobě to má ušetřit jak peníze, tak i životní prostředí.
Výsledkem akce mají být nižší emise skleníkových plynů, nižší spotřeba energie a také více pracovních míst.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Statisticky vzato se v EU každoročně zrenovuje jen jedno procento budov, v Česku dokonce ještě méně: mezi 0,6 a 0,8 procenta budov. V obou případech je to podle komise málo. Do roku 2030 by proto mělo být zrenovováno zhruba 35 milionů budov. Vedle zmíněných úspor energií a peněz to znamená také až 160 tisíc pracovních míst.
„Navrhneme více finančních prostředků z EU a technickou pomoc, která podpoří zelené hypotéky a více obnovitelných zdrojů energie v oblasti vytápění a chlazení. To bude pro vlastníky domů, nájemníky a veřejné orgány zásadní změna,“ shrnula obsah strategie evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
Plán by Česku měl výrazně pomoct i se splněním evropských klimatických cílů pro rok 2030. „Na úsporách energie by to bylo ze tří čtvrtin, na plánovaném zvýšeném emisním cíli z více než poloviny,“ upřesňuje Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.
Současné emisní cíle sice stanovují povinné 40% snížení emisí do roku 2030 (ve srovnání s rokem 1990), nový návrh Evropské komise počítá už s 55% snížením. Cíl pro úspory energií je pak na snížení o 32,5 procenta. Navzdory původním odmítavým proklamacím nový plán snižování emisí nakonec včera na jednání v Bruselu podpořil i český premiér Andrej Babiš.
Další peníze na Zelenou úsporám
Česko už nyní k renovacím budov fondy EU využívá, jde především o populární program Nová zelená úsporám.
Ze strategie EU vyplývá, že peněz na renovace bude v následujícím programovacím období od roku 2021 ještě více než nyní. Komise také vyzývá k tomu, aby vlády na renovace budov vyčlenily vedle stávajících fondů i finance z nového fondu obnovy, který má pomoci evropské ekonomice vzpamatovat se po koronavirové krizi.
Podle odhadů by jen renovace budov mohly v Česku zaměstnat tisíce lidí, zejména v malých a středních podnicích mimo Prahu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
No to je sice geniální ale u valné většiny budov podobná renovace povede spíš k tomu že ten barák zplesniví a existovat v něm nebude reálné.
U většiny domů na našem venkově by efektivnější bylo zbořit a postavit od nuly.
Co je „tepelný komfort“? Ve Velké Británii je naprosto běžné, že se vytápí jedna místnost, ekvivalentní +- našemu obýváku, a v ostatních je teplota kolem 15 – 16 stupňů. U nás hygienici opakovaně brojili proti přetápění bytů na teploty, které nejsou zdraví prospěšné, zejména v panelácích.
Druhým problémem je skutečnost, že ony dotační programy jsou velice často „malá domů“ pro západní státy, protože podmínky dotací jsou nastaveny tak, že to musejí dělat západní firmy a materiál musí být nakupován na západě. Bez ohledu na to, že místní firmy by to udělaly stejně dobře (pokud ne lépe) a materiály na našem trhu mají srovnatelné vlastnosti (pokud ne za stejnou cenu lepší).
Třetím problémem je riziko „zadušení“ budovy, u níž se počítalo (v době výstavby) s prolínáním vzduchu. Původním projektem neplánovaná izolace vede k nárůstu vlhkosti a dokonce uhnívání dřevěných konstrukčních prvků. Takový dům může být za pár let na generálku (potřebuje udělat znovu všechny vodorovné přepážky, tedy ty, co jsou z jedné strany podlaha a z druhé strop) nebo na stržení.
Ano, podle EK je to tak, čtvrtina lidí v Česku žije v energetické chudobě a nejen v ČR. Ale myslím, že jde o otázku nikoliv z oboru stavebnictví, jak se nás Euractiv.cz snaží přesvědčit, ale jde o otázku společenského systému, tedy hlavně rozdělení bohatství ve společnosti v celé Evropě a potažmo i světě.
Svědčí o tom mnohé informace ze světových médií, jako je třeba Forbes.
Ještě bych si dovolil dodat, že třeba pomůže, pokrýt té čtvrtině Čechů náklady na topení, to globální oteplení …
Nebo zvolíme raději cestu zvýšení mezd a zmenšení majetkových rozdílů ve společnosti?
To jsem se opravdu zasmál. Takže “ mnozí lidé u nás trpí energetickou chudobou, protože ……. i z finančních důvodů nezvládají včas platit vysoké účty za energie.
A soudruzi z Evropské komise to chtějí řešit tak že navrhují aby jiim státy poskytovaly dotační programy nebo zvýhodněné půjčky, na poměrně drahou a rozsáhlou přestavbu jejich systému vytápění, na nějaký jiný, snad v dlouhodobém horizontu při provozu efektivnější a levnější.
Pokud to snad někdo dosud nechtěl viděl. bruselští komisaři v tomto napodobují proslulou Marii Antoinettu, královnu francouzskou, která (ale jen prý) vzkázala svým poddaným „když nemáte na chleba, jezte koláče“…Jenomže, to už se její osud (i celé monarchie) řítil ke konci.. ,La révolution sera cruelle.
To jsme to s tím kapitalizmem dopracovali , lidi se bojí i zatopit !