Čtení na dobrou noc z vaší knihovny: Nacismus nejen pro děti
POZNÁMKA. To se nám to tak v minulém týdnu sešlo. Uplynulo sto let od smrti bolševika, masového vraha a dodnes v Rusku obdivovaného syfilitika V.I. Lenina. Na stejný den připadá vždy i výročí úmrtí novináře a spisovatele George Orwella. A my se vydali do městské knihovny a půjčili tam dětem pár pěkných knih. Tedy jedna z nich pro děti moc nebyla, jen tak vypadala a i se tak jmenovala: Komunismus (nejen) pro děti.
V uplynulém týdnu se připomněl i někdejší místopředseda KSČM Jiří Dolejš, co by ho jeho soudruzi v padesátých letech v lepším případě retušovali z fotografií, v horším případě by visel.
Ten se nechal – právě ku příležitosti 100 let od chvíle co Lenina vzal čert, slyšet, že někdejšího revolucionář sice „pomohl porazit reakční carismus a bolševici se pokusili o nový počátek, ruská revoluce však byla rozchvácena stalinskou deviaci a nakonec celý tento historický experiment zkrachoval“.
Kdo lidem způsobuje trápení
Pravda. Komunismus zcela jistě zkrachoval a selhal, jen ty pokusy o něj trvaly moc dlouho. A když už se někde snažili soudruhů zbavit, přijely ruské tanky a bylo hotovo. Pokus pokračoval.
Čímž se konečně dostáváme do myšlenkového světa Bini Adamczak(ové): německé autorky zabývající se prý převážně antikapitalistickou a queer politikou (ať už je to cokoli) a feminismem.
Text je naivní kritikou všeho zlého, co kapitalismus kdy zplodil, a voláním po tom dobrém komunismu (kdy autorka sama recept nenabízí) s tím, že „dějiny jsou zase otevřené pro návrhy“.
Právě ona sepsala poměrně útlý spisek Komunismus (nejen) pro děti. V Česku vyšel v roce 2018 a vydalo ho jako svou první publikaci nakladatelství Neklid. A v naší nevelké břevnovské knihovně ji paní knihovnice nepřehlédnutelně, i díky tomu zářivě žlutému přebalu, vystavila do regálu.
„Abychom pochopily (to ypsilon je v textu pochopitelně záměrně, pozn. red.), a mohly rozhodnout, která z komunistických představ je nejlepší, musíme pochopit, co je kapitalismus a jaké trápení lidem způsobuje,“ nalistoval jsem hned na předních stranách malou ukázku.
Nutno uznat, že autorka sice kritizuje ten odporný kapitalismus, kdy lidé k tomu, aby mohli zajít do kina, či si koupit něco k večeři, musí „na někoho“ pracovat, zároveň ale nijak nevychvaluje to, co se v někdejším východním bloku za komunismus prohlašovalo. Protože, jak zdůrazňuje, to ten pravý komunismus nebyl.
Jak se dále dozvídáme, on se vlastně ten komunismus zatím nikde nikdy nepovedl. A nepovedl by se zas a znovu, kdyby k tomu – nedejbože – dostal šanci, je na místě dodat.
Právě proto, že je stále dost těch, kdo věří v jeho vzkříšení a v to, že by to vlastně bylo všechno fajn, kdyby se ta “hezká myšlenka lépe provedla“, je ale zrůdnost režimu a jeho stoupenců stále nutné připomínat.
Dva totalitní režimy
Kniha Komunismus (nejen) pro děti má už své velké skandální období za sebou. Navzdory zděšení, které vzbudila třeba u pravicových kruhů v USA, je text spíše naivní kritikou všeho zlého, co kapitalismus kdy zplodil, a voláním po tom dobrém komunismu (kdy autorka sama recept nenabízí) s tím, že „dějiny jsou zase otevřené pro návrhy“.
I paní Adamczaková má jistě právo na názor. A Neklid měl právo jí ho vydat v českém překladu. Ale to, že se takový pamflet nabízí čtenářům dokonce jako tip hned vedle knížek pro děti, mate je barevnou obálkou s vlastně docela roztomilými naivními kresbami, je nonsens.
S ohledem na to, že totalitní režimy dvacátého století můžeme stavět na roveň, představme si, jak takto zářivě, pro změnu třeba s černými dětskými kresbami na červeném podkladu, láká ke čtení z regálu Městské knihovny publikace Nacismus (nejen) pro děti. S tezí, že myšlenka to byla pěkná, jen se zatím nepovedla, tak proč to nezkusit jinak a lépe…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Už jenom za to vztekání všech těch Břečťanů ta kniha stála 😀
👍👍👍
Píše komouš Pivoňka. Tak aby sis sbalil kufry a odjel třeba na Kubu, tam máš ještě víceméně ten originální komunismus se vším všudy, včetně chudoby a nedostatku základních potřeb, “břečťane”…
Nevím jak paní knihovnice, spíš je zarážející proč se někdo rozhodl utrácet peníze z jistě velmi malého rozpočtu knihovny na takové sr…. To zavání porušením rozpočtové kázně.
Nechápu, jak může tato rudá chátra takto propagovat zrůdný režim, když máme zákon o protiprávnosti komunistického režimu a trestné jsou jakékoliv jeho projevy stejně jako při propagaci fašismu.. Samozřejmě tento národ je touto rakovinou prorezlý skrznazkrz , ale právě proto..Policie se nechová podle zákona a tyto živly toho využívají a také mávají prapory státu, který dnes vraždí na Ukrajině..Je to skandál..
… no prapor státu, který dnes vraždí na Ukrajině to není… Je to stejný prapor, který měla i ta Ukrajina na zdi v době své USSR… Trefil jste se tedy vedle… To tedy jen v „důslednosti“ faktů…
Mnozí z nás jsme nacizmus i komunizmus zažili na vlastní kůži a můžeme tedy porovnávat.
Tak do toho, porovnávej.
To je jednoduché. Krom barvy žádný rozdíl.
Teorií fašismu a nacismu se zabýval Julius Evola.Já to pochopil tak,že nacismus je antropologismus a komunismus ekonomismus.
(v nacismu je ústřední figura biologický člověk,v komunismu ekonomicky činný člověk)
Oba systemy jsou založeny na kolektivu,oba jsou řízeny autoritativně shora státem,ale ne do stejné hloubky. Genocidní je spíše komunismus,který je i autocidní a etnocidní. (Nacismus vraždí jen odpůrce,komunismus i své vlastní přívržence)
Mne z toho soudružskofašistického tykání ve vašem čeledníku vynechte,Leo. Děkuji
Pravda, ten název knihy se nepovedl
přitom stačilo použít
Udržitelný rozvoj nejen pro děti
a bylo by to to samé :))
„Jak se dále dozvídáme, on se vlastně ten komunismus zatím nikde nikdy nepovedl.“
Tak, tak. Komunistický koncept je mrtvý. Tak, jak si to malovali Lenin a ti o kolo něj, to rozhodně není možné. Beztřídní společnost je UTOPIE. Nejlépe to popsal zmíněný George Orwell ve Farmě zvířat. Všechny zvířata jsou si rovny. Časem jsou si některá rovnější. Jen mě zaráží, že pan Břešťan bojuje s takovou vervou proti mrtvému Leninskému komunizmu a vůbec ho nevzrušuje nadkriticky přemnožení zelenorudí následovníci, kteří nás s velkou pompou vedou prožít si Orwellův 1984.
Pane Břešťane, to Vám plná Brusel zelenorudých novokomunistů nevadí?
O té knize jsem už slyšel, a dávno jsem si ji chtěl přečíst. Samozřejmě jsem na to zapomněl. Takže panu autorovi článku děkuji, že mi knihu připomněl 🙂
Vzhledem k tomu, že podle slov pana Břešťana autorka knihy nechválí prosovětské režimy v Evropě za studené války včetně toho v SSSR, tak nechápu, co mu vlastně vadí….
Vadí mu snad kritika kapitalismu?
Copak nelze poukázat na problémy, které ten systém vytváří?
Nelze se na knihu dívat třeba jako na Neználka na Měsíci od Nikolaje Nosova, který se stále prodává v knihkupectvích, a je k dispozici v knihovně?
Co autor článku vlastně navrhuje? Knihu vyřadit z knihovny jako závadovou literaturu? (jak už tady někteří navrhují). To mi přijde jako krok zpátky