ČSSD bude chtít veřejnou volbu televizních radních. Zaorálek mluvil o ČT s Jourovou
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v pondělí kvůli situaci v Radě České televize mluvila s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Rozhovoru se zúčastnily i špičky Evropské vysílací unie (EBU). Jourová už obavy o nezávislost České televize vyjádřila dříve, stejně jako EBU.
„Rozhovor proběhl, měl informativní účel, nemělo a nemohlo se nic rozhodnout. Řeč byla o roli veřejnoprávních médií v Evropě a o situaci v ČT,“ popsala bez dalších podrobností Věra Jourová.
„Ministr kultury Lubomír Zaorálek na setkání řekl, že sociální demokracie bude prosazovat, aby nadcházející volba čtyř členů Rady ČT byla veřejná,“ doplnila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.
EBU: Poučili jsme se z Maďarska
Fakt, že se rozhovoru Jourové a Zaorálka účastnila i prezidentka Evropské vysílací unie Delphine Ernotte Cunci a generální ředitel EBU Noël Curran, dokazuje, jak velkou pozornost EBU věnuje dění v české veřejnoprávní televizi a třenicím mezi Radou ČT a televizním managementem ředitele Petra Dvořáka.
Související články
Českou televizi musíme bránit aktivněji, ví Evropská vysílací unie po dění v Maďarsku a Polsku
Když v dubnu Evropská vysílací unie (EBU) poslala premiéru Babišovi výzvu k ukončení politických tlaků na Českou televizi, byl to z její strany precedens co do rychlosti i předjímání dalšího vývoje.
„Když šlo o svobodu médií v Maďarsku či Polsku, okolní svět reagoval evidentně příliš pomalu. Poučili jsme se,“ řekla v květnu pro HlídacíPes.org členka výkonné rady EBU Cilla Benkö, generální ředitelka Švédského rozhlasu. Posledních sedm let je členem výkonné rady i generální ředitel ČT Petr Dvořák. Ten je od loňska také viceprezidentem celé EBU.
EBU v dubnovém dopise konstatovala, že „do užšího výběru kandidátů na nové členy Rady ČT volebním výborem Poslanecké sněmovny byli 18. března nominováni pouze lidé s politickou inklinací k vládnoucí straně“.
Ústředním bodem sporů mezi současnou Radou ČT a vedením televize v čele s Petrem Dvořákem je údajný Dvořákův střet zájmů, na který upozorňuje především radní Hana Lipovská. Ta už dříve kvůli situaci v Radě i televizi psala Evropské komisi i europoslancům, popsala ji však přesně opačně – podle ní je pod politickým tlakem právě Rada, včetně Lipovské.
Kde skončil dopis Lipovské?
Za pozornost stojí i poslední „otevřený dopis“, který Lipovská zveřejnila předminulý týden na Facebooku s tím, že ho odeslala do Evropské vysílací unie.
„V případě Vašeho upřímného zájmu o skutečné, nikoli pouze PR a politické, řešení oligarchizace České televize a možného střetu zájmů jejího generálního ředitele Petra Dvořáka jsem připravena Vám poskytnout veškeré písemné dokumenty, které majetkové propojení s vlastníkem komerčních televizí (skupina PPF, pozn. red.) a jejich společné působení v daňovém ráji dokládají,“ psala do ženevské centrály EBU.
Tam však o dopise nevědí. „Generální ředitel Noël Curran dopis od paní Lipovské nedostal,“ konstatuje šéfka komunikace EBU pro střední a východní Evropu Radka Betcheva.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Tajná volba je, pochopitelně,m z mnoha důvodů demokratičtější. Typické jak pro ČSSD, tak i pro celou „slavnou“ EU.
Demokraticky lze zvolit hlupáka, hlasuje-li dostatečný počet hlupáků….a každý si rozmyslí veřejně volit hlupáka!
A s ČSSD ani s EU to nemá vůbec nic společného!
Veřejně lze volit hlupáka taky, zejména když za hlasování pro někoho jiného hrozí postih. Viz celá éra 1948 – 1989, kdy se volilo povinně (prakticky) veřejně.
Veřejná volba ovšem brání novinářským spekulacím kdo koho voli, na druhou stranu jim zase rozšiřuje počet skandlisovatelných osob. Těžko říct, co je horší. Chtělo by to novelu zákona o médiích, aby nevolení novináři nemanipulovali s, podle definice, volenými zástupci vládnoucího lidu. (Nebo už je definice demokracie jiná, „na úrovni současného vědeckého poznání“?)
Koho z televizních (i jiných) radních jsi volil?
Díky za bližší popis situace, jak je ostatně zmíněno ve odstavci „..radní Hana Lipovská…už dříve kvůli situaci v Radě i televizi psala Evropské komisi i europoslancům, popsala ji však přesně opačně – podle ní je pod politickým tlakem právě Rada, včetně Lipovské
Jinak tedy řečeno, z pohledu Evropské vysílací unie je „ten hodnej“ pan generální Dvořák, kterého se snaží odvolat zpolitizovaná Rada, řízená politiky,
zatímco z pohledu paní Lipovské jest to naopak, oni jsou ti čestní a poctiví v Radě co chtějí odvolat toho lumpa Dvořáka.
No, snad se v tom malém smrdutém českém rybníčku v Bruseli vyznají , nebo spíše mají radost, že se Češi zase nemůžou dohodnout a požadujou, aby to cizí páni nahoře rozhodli za ně, jako už mnohokrát v historii
Jak to ostatně zpíval Landa v případě Lipan
„proti Čechu šel zas Čech, zrada chytla druhý dech“..
Především Lipovská už kdysi v ČT pracovala v brněnské redakci a rozešla se s ČT v nedobrém a teď se mstí! Jako kdysi dávno Dostálová z ODS!
Po té co byl vypuzen Pavel Zeman pavlačovou ministryní, tak teď se schyluje k útoku na ředitele ČR ze strany neukojených politických děvčat. Zadání pochází od hnutí ANO, jinak toto hnutí nemůže být úspěšné ve volbách. ČT se nedá koupit jako jiné privátní TV.
Naučte se číst, ono se totiž psalo, že PavelZeman se přihlásil před víc než osmi měsíci do výběrového řízení na post soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), takže poznámka o Marii Benešové, byla záměrná dehonestace jmenované v rámci vyřizování starých účtů, vytýkala mu mimo jiné: „Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se podle soudce Jana Czernina přimlouval za svého známého, opakovaně v jeho prospěch zasahoval u soudu a dostal se tak do střetu zájmů. Zeman zatím mlčí, ale pokud svoje chování věrohodně nevysvětlí, měl by vyvodit odpovědnost. Portál Seznam Zprávy zveřejnil informace o aktivitách nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Třikrát podal dovolání u Nejvyššího soudu, aby zvrátil rozhodnutí nižších soudů ve prospěch svého známého, farmáře Petra Habersbergera. Jde o restituční spor, kde padl pravomocný rozsudek nahrávající jeho podnikatelským zájmům. Pavel Zeman se jezdil rekreovat do jeho penzionu, přičemž samotný majitel potvrdil, že se znají.“ Zdroj: https://www.forum24.cz/vazny-preslap-nejvyssiho-zalobce-pavla-zemana-intervenci-pro-znameho-se-dostal-do-stretu-zajmu/ .
A k jeho rezignaci viz také:
ČTK
5.10.2020
„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce být soudcem 5.10.2020
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce být soudcem Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Přihlásil do výběrového řízení. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství to dnes uvedl mluvčí Petr Malý. Do výběrového řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se ministerstvu spravedlnosti přihlásilo sedm zájemců.“
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/pavel-zeman-soudce-evropskeho-soudu-20201005.html
Nakonec ve výběrovém řízení na evropského soudce pro lidská práva stejně neuspěl.
No a co? Přihlásil se … ! To je snad důvod hrozby kárným řízením od Benešové, které jí nakonec musel rozmluvit sám Babiš, že prý neměla informace?