Ministryně financí Alena Schillerová. Foto: Jan Handrejch / Borgis / Profimedia

Covidový střet zájmů má Babiš i ministryně Schillerová

Napsal/a Robert Břešťan 25. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Za svoje příbuzné nikdo nemůže, říká se. V politice však pravidla fungují přeci jen jinak než v běžné společnosti, a tak stojí za to zamyslet se nad některými vazbami, které mohou ovlivňovat vládní rozhodnutí s dopadem na byznys konkrétních lidí. Třeba opatření, že zatímco malé prodejny obuvi musí zůstat zavřené, v nejrůznějších hypermarketech se obuv vesele prodává dál.

V České televizi se epidemiologický důvod v pondělí pokusil národu vysvětlit – coby zástupce vlády – ministr obrany Lubomír Metnar. Dopadlo to takto. Moderátorka: “Chcete mi říct, že zatímco v malých obchodech se lidi nakazí, tak ve velkých obchodech ne?” Lubomír Metnar „Přesně tak.”

Výsměch na sociálních sítích pan ministr jistě přežije. Faktem ale je, že likvidace malých podnikatelů a živnostníků s podzimním covidem postoupila na další úroveň.

Podání k Ústavnímu soudu

Spravedlnosti se dovolávají jak sami podnikatelé, tak politici. Výrazná většina senátorů a senátorek, celkem 63 z celkem 81, podala dokonce stížnost k Ústavnímu soudu: vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru by měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů.

„Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících, ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,“ argumentuje senátor Lukáš Wagenknecht (za Pirátskou stranu), který podání k Ústavnímu soudu inicioval.

Skutečně není jasné, proč – při zachování opatrnosti, kterou ostatně vidíme každý den v těch malých obchodech, jež otevřené býti mohou (lékárny, prodejny potravin, trafiky apod.) – musí být třeba prodejny obuvi či oblečení zamčené, zatímco v obchodních řetězcích se vedle potravin dají pořídit trička, svetry, šály, bundy i boty… Kdo na tom vydělává a kdo prodělává, je jasné.

Rozptýlit zlá slovíčka

HlídacíPes.org už dříve upozornil na to, že Babiš – chtě nechtě – v některých segmentech na dopadech covidu vydělává. Na místě je ale poukázat i na vazbu ministryně financí Aleny Schillerové.

Spokojeny jsou velké obchodní řetězce, které nemají o zákazníky nouzi. Ty samé řetězce jsou klienty zetě paní ministryně, brněnského podnikatele Davida Rusňáka. Stačí se podívat na realizované projekty jeho společnosti DRFG: staví a investuje v oboru obchodních ploch, které si pak od něj pronajímají řetězce jako Albert, Penny, Tesco, OBI, Billa a další. Když se těmto firmám daří, bude se dařit i dalšímu podnikání Rusňákova DRFG. Vzájemná výhodnost zaručena.

Možná je to všechno jenom náhoda. Nejlepší cesta, jak tahle zlá slovíčka a nepěkná podezření ze střetu zájmů rozptýlit, je přestat likvidovat malé obchody a nenahrávat jen těm velkým.


Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)