Co zbylo po covidu: balené pečivo, plesy v květnu, pět střídání ve fotbale… a covid
FEJETON. Toto pondělí Česko evidovalo 865 nových případů covidu, zhruba o polovinu méně než týden předtím. V nemocnicích je s nemocí 372 pacientů. Mohlo by se zdát, že boj s čínským dárečkem je zase na nějaký čas zažehnán, a tak je čas i na úvahy, co nám po sobě zanechal trvalého, a dokonce možná pozitivního. Zaměříme se na některé spíše okrajové či netradiční přínosy, přirozeně bez nároku na úplnost.
Pisálek našeho typu, zabývající se většinou domácí politikou, justicí a souvisejícími jevy, má málokdy příležitost napsat článek, ke kterému by mohl dát jako titulní fotografii snímek trenéra FC Liverpool Jürgena Kloppa. Ano, to je ten pán nahoře. Rozhodli jsme se si tento malý sen splnit a to, jaký oslí můstek jsme k tomu použili, se dozvíte na konci tohoto textu.
Nemůže být sebemenších pochyb o tom, že covid v Česku ovlivnil výsledek loňských říjnových sněmovních voleb. My tak máme po letech vládu, která je možná v detailech tápající, v detailech naopak umí příjemně překvapit, je to normální dobrá či špatná vláda, která potřebuje kontrolu a bič. Není to naopak vláda, která by si nesla konflikt už ve své genetické výbavě, v osobě premiéra, který na co sáhl, byl buď ve střetu zájmů nebo to vinou své typické blábolivosti a neschopnosti poslal do kopru. Což se přirozeně týká i výběru spolupracovníků.
Čili nejvýznamnější zpráva by mohla znít, že nám zde covid zanechal vládu normální, se kterou si ovšem ještě užijeme. Jenže to přesně není téma, o kterém bychom dnes chtěli psát.
Sláva balenému pečivu
Už krátce po startu pandemie v březnu roku 2020 se do obchodů dostalo opatření, které může sloužit jako ukázka všudypřítomného chaosu a iracionality. Obchody začaly nabízet balené pečivo, což se ovšem ujalo a nabízejí ho tak ke spokojenosti pisálka našeho typu dodnes. Odpadá tak nutnost nosit si vlastní pytlíky nebo bojovat se sáčky nabízenými (rozdělávají se zásadně od oušek, jde to i v igelitových rukavicích, vyzkoušeno za vás).
„Například musí mít zákazníci k dispozici pomůcky jako kleště a jednorázové rukavice. Chci apelovat na všechny, aby striktně dodržovali všechna vyhlášená opatření a byli k sobě ohleduplní, aby se šíření koronaviru podařilo zastavit,“ říkal na jaře 2020 ministr zemědělství Miroslav Toman. Vláda tehdy dokonce uvažovala, že zavede povinné balení pečiva.
Byly to krásné časy, kdy mohl ministr vlády říkat podobná moudra, aniž by věnoval pozornost faktu, že dodnes neexistují důkazy o přenosu koronaviru prostřednictvím potravin. Trh si ovšem poradil, a tak nám balené pečivo (v oblíbeném Globusu třeba kaiserky po třech kusech) zůstalo. A řekněme si na rovinu, koronavirus nekoronavirus, že přehrabování se v hromadě rohlíků bez rukavic je minimálně nevkus.
Plesy v létě?
Kromě toho, že je autor těchto řádek rovněž mládežnickým trenérem fotbalu (ano, už se blížíme k Jürgenu Kloppovi), je také otcem právě maturující dcery. Ta si právě užívá svatý týden, ústně maturuje příští úterý – a zítra se chystá na maturitní ples. I přesun hlavní plesové sezóny ze zimy na vrcholné jaro je jedním z důsledků covidu, který by se mohl ujmout.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Má to několik nesporných výhod. Sám si pamatuji na jisté pochybnosti, které jsem před lety jako maturant měl nad plesáním v tak nejistém podniku, kterým maturita je. Proč juchat počátkem února, když není vůbec jisté, jak celá věc dopadne? Tyto otázky nyní odpadají, v době maturitního plesu už studenti většinou vědí, zda je ke zkoušce vůbec pustí, mají za sebou didaktické testy a zbývá jim už jen maličkost, okecat to před komisí. Pro méně náročné je zde pak možnost se na ples vykašlat úplně a oslavit maturitu někde v přírodě, na chalupě či bytovém mejdanu, zcela v souladu s dalším nechtěným důsledkem covidu, kterým je domácí alkoholismus ve všech formách, zasahujících všechny věkové skupiny.
Tak zase v září…
No a jsme u fotbalu.
Už v květnu 2020 zavedla mezinárodní pravidlová komise IFAB možnost vystřídat na trávníku během jednoho zápasu pět hráčů místo dosavadních tří. Chtěla tak ulevit týmům, které pravidelně zasahovaly epidemické vlny, a ochránit zdraví hráčů. Po roce bylo pravidlo prodlouženo až do konce letošního roku a mluví se o jeho zavedení na neurčito. Prostě se osvědčilo, radost mají trenéři, agenti, kterým umožňuje ukázat v důležitých zápasech víc hráčů, diváci. Fotbal je pestřejší.
Jediná země se zavedení pravidla úspěšně brání, přesněji řečeno se od letošní sezóny se vrátila k původním třem střídáním, a nás nepřekvapí, že je to konzervativní Anglie. V mezinárodních soutěžích mohou anglické kluby vystřídat pětkrát, doma v Premier League stále jen třikrát. Strhla se kolem toho docela mela, pro trvalou změnu bylo v dvacetičlenné klubové soutěži potřeba čtrnáct hlasů, které se nenašly. Proti bylo hned deset klubů, mezi nimi třeba West Ham United, Leeds či Aston Villa.
Pro pět střídání byly přirozeně velké kluby, které mají široké kádry. Tedy třeba právě Kloppův Liverpool nebo Manchester City s tremérem Pepem Guardiolou. „Není to o žádné výhodě, není to o Liverpoolu. Je to pro dobro hráčů. Všechny ostatní ligy, ve kterých jsou také velké kluby, se na tom dohodly, pravděpodobně k tomu měly dobrý důvod. Hráči potřebují pět střídání,“ říkal Jürgen Klopp.
Shrnuto: Po covidu nám zůstaly housky na krámě, plesy v létě, střídání ve fotbale a takové to domácí chlastání. A samozřejmě nám zůstal covid. Tak zase v září.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)