Co zbude po Zemanovi? Za tři měsíce skončí deset let jeho hořkého prezidentování
Když se autor tohoto textu před časem sešel s nejmenovaným blízkým spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana, přišla řeč na to, co – a zda vůbec – tady po končícím prezidentovi a jeho desetiletí panování nad Pražským hradem vlastně pozitivního zůstane. Následoval hluboký nádech, zamyšlení, výdech a odpověď ve stylu: „Na něco přijdeme.“
Je to zhruba měsíc, co v zatáčce v Chotkových sadech, na hranicích Jeleního příkopu, z plotu zmizela ohyzdná nadstavba z ostnatého drátu. Bylo to krátce poté, co prezident jako by s údivem zjistil, že Pražský hrad už od roku 2016 hlídá policie, šacuje návštěvníky, kteří musí procházet rámy a na nádvoří si k tomu účelu nechal vystavět budky jak krmelec v lese.
Náhlé prozření ke konci prezidentského mandátu vyvolalo hlavně ironické a nechápající poznámky.
Správné kontury zemanovskému obratu dalo až zjištění, že Hrad po dvou covidových letech pronajal prostor nádvoří pro konání vánočních trhů firmě podnikatele Michal Pechana, sponzora Strany práv občanů – Zemanovci.
Mistr velkých obratů
Nejde ale jen o policejní kontroly, ale i celkovou atmosféru, která na Hradě vznikla a nadále panuje. Veletočů navíc Zeman předvedl tolik, že kdyby v nich existovalo politické mistrovství, aspiroval by na pozici mezinárodního šampióna v těžké váze.
Ať už jde o jeho přístup k prezidentským milostem, bezpečnostní prověrku kancléře Mynáře, popření vlastního výroku, že „u politika neplatí presumpce neviny, nýbrž presumpce viny“, tvrzení, že chce být „prezidentem dolních deseti milionů lidí“, přičemž systematicky pracoval na štěpení a rozdělování společnosti. Ten hlavní obrat se ale odehrál ve vztahu Číně a k Rusku a později i k Ukrajině. Podrobněji se tomu věnujeme níže v textu.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Za čtvrt roku už bude oficiálně ve své funkci nový český prezident či prezidentka. Ke stejnému dni, 8. březnu 2023, skončí druhé volební období Miloše Zemana. Vraťme se k otázce z titulku tohoto textu: co po něm zbude? A případně – co po něm zbude dobrého?
HlídacíPes.org o výčet toho pozitivního, co po Zemanovi zůstane, požádal prostřednictvím hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka samu hlavu státu:
„Co konkrétně, jaké činy a události pan prezident považuje za klíčové za dobu svého prezidentského působení? Co pozitivního podle jeho vlastního mínění po jeho dvou funkčních obdobích zůstane, ať už materiálně (pokud jde například o stavební úpravy), tak například z pohledu diplomacie či jeho vkladu/ odkazu do stavu české společnosti?“ zněly dotazy.
Je příznačné, že zůstaly bez odpovědi.
Hra na vlastní důležitost
Je to už bezmála deset let stará vzpomínka, možná se leckomu pod vlivem řady dalších událostí z hlavy vytratila. Ale byl to Miloš Zeman, kdo ve snaze rychle a jasně se vymezit vůči svému předchůdci a letitému politickému sokovi Václavu Klausovi, nechal nově nad Pražským hradem vztyčit vlajku Evropské unie.
Od té doby se už mnoha vstřícných gest směrem k Bruselu nedopustil. Naopak, krátce po britském referendu o vystoupení z EU prohlásil že by podpořil referendum o vystoupení Česka nejen z EU, ale i z NATO. Zemanovsky poťouchle ovšem dodal, že on sám by hlasoval pro setrvání.
Zeman se vždy ve své kariéře spojoval hlavně s těmi, kdo mu pochlebovali a podlézali, obvykle pro svůj vlastní prospěch. A byli to zejména Rusové a Číňané, kdo s pomocí svých českých kontaktů dokázali skvěle využít jeho ješitnosti, samolibosti a úspěšně hráli na strunu pocitu vlivu a vlastní důležitosti.
A tak byla ruská okupace Krymu pro Zemana fait accompli – hotová věc, o jedu novičok, jímž ruští agenti chtěli zavraždit v Británii bývalého ruského špiona Sergeje Skripala, k radosti ruské propagandy prohlásil, že v Česku se „v malém množství vyráběl a testoval“, zlehčoval i podíl ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích, když v rozporu s realitou tvrdil, že existuje více vyšetřovacích verzí.
Po BIS chtěl konkrétní seznamy ruských špionů v Česku a doložení operací ruských tajných služeb v ČR. Jen malou ukázkou Zemanovy pomstychtivosti je zatvrzelé odmítání povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do generálského stavu – navzdory opakovaným návrhům vlády.
Zeman se opíjel na oslavách na ruské ambasádě, jako jeden z mála evropských státníků odjel po okupaci Krymu v roce 2015 do Moskvy a účastnil se oslav 70 let od konce druhé světové války – i když, jak Hrad zdůrazňoval – na přehlídce na Rudém náměstí nebyl.
Osobně se ale tehdy v Kremlu sešel s Vladimirem Putinem. Opět příznačné je, že do jednací místnosti jej provázel jeho neplacený poradce Martin Nejedlý a nikoli tehdejší český velvyslanec Vladimír Remek (jehož do této pozice instaloval právě Zeman). Ten zůstal nedůstojně sedět v předsálí.
Když se pak Zeman s Putinem v Moskvě viděl znovu o dva roky později, televizní kamery zachytily českého prezidenta, jak vládci Kremlu šeptá, že novinářů je mnoho a že by se měli likvidovat. Načež dnešní válečný zločinec Putin na záznamu kontruje, že „likvidovat netřeba, stačí je redukovat“.
Zeman patřil i mezi velké a otevřené kritiky sankcí proti Rusku. Označoval je za nesmysl, který by se měl zrušit.
Do dějin diplomacie vstoupil i jeho požadavek na summitu NATO ve Walesu v roce 2014, kdy se dožadoval jasných důkazů ruské vojenské přítomnosti na Ukrajině. „Nevím, jestli existuje česká tajná služba. Máte ji? Mohl by se zeptat jí,“ prohlásil tehdy frustrovaný švédský ministr zahraničí Carl Bildt před českými novináři.
Známé jsou také Zemanovy cesty na konference Dialog civilizací na ostrově Rhodos pořádané ruským oligarchou – někdejším šéfem ruských železnic a ve své době blízkým spolupracovníkem Putina – Vladimirem Jakuninem.
Pro Zemana byly tak důležité, že dal v roce 2016 konferenci přednost před účastí na pohřbu izraelského prezidenta Šimona Perese. A to se Zeman celoživotně tváří jako obdivovatel a jestřábí zastánce Izraele – snažil se například neúspěšné prosadit přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Ale zpět k Rusku: důkazů o proruském smýšlení i aktivitách Miloše Zemana i lidí v jeho blízkém okolí je nespočet. Jeho obrat po 24. únoru 2022 a ruském útoku na Ukrajinu lze proto spíše chápat jako výraz osobní zhrzenosti a pocitu, že ho partner zradil.
Nyní Zeman vystupuje jako velký kritik Vladimira Putina a říká, že by měl skončit před válečným soudem. Nicméně své otevřeně proruské blízké spolupracovníky, zejména pak Martina Nejedlého, si po svém boku ponechal.
Nepřátele si udělá každý idiot
Podobný výčet lze sepsat i k Zemanovu vztahu k Číně. Ať už jde o výstup s krtečkem v čínské televizi či výroky tamtéž o tom, že „přijel do Číny, aby se se tam učil, jak zvýšit hospodářský růst a stabilizovat společnost“.
Českou republiku Zeman ve vztahu k Pekingu označoval i za „nepotopitelnou letadlovou loď“ čínské investiční expanze do Evropy. Přitom se ve skutečnosti alespoň ve vztahu k Česku prakticky žádné velké investice nekonaly, natož aby byly v řádech stovek miliard korun, jak Zeman rád a často prohlašoval.
Výsledkem expanze byl jen podivný nástup ještě podivnější čínské firmy CEFC, která skončila neslavným bankrotem. Nejviditelnější čínskou přítomností je tak tradiční český fotbalový klub Slavia Praha. Nejméně viditelným je pak čestný Zemanův poradce Jie Ťie-ming, který v Číně prostě zmizel a dosud se neobjevil navzdory tomu, že Zeman vyslal do Pekingu „pátrací duo“ Tvrdík – Mynář.
Nezapomenutelným okamžikem novodobých českých dějin je historická návštěva prezidenta Si Ťin Pchinga v Praze. Šlo o festival servility dílem v režii Hradu, dílem dalších politických představitelů a firmy PPF.
Rudé vlajky a oslavné nápisy lemovaly Evropskou třídu na cestě z letiště, najatí demonstranti a příslušníci čínské tajné policie se za přihlížení policie prali s českými demonstranty. Policisté též v rozporu se zákonem – jak později potvrdil soud – donutili dva české občany, aby z oken své kanceláře v místech, kde se čínská delegace pohybovala, sundali „provokativní“ tibetskou vlajku.
Vrcholem snahy vetřít se Číně do přízně bylo ostudné prohlášení čtyř ústavních činitelů omlouvajících se Číně za to, že se tehdejší ministr kultury Daniel Herman opovážil v rámci konference Forum 2000 setkat s dalajlámou.
Zeman vždy rád mluvil o ekonomické diplomacii, o otvírání dveří byznysu. A je fakt, že směrem do Číny pomohl byznys otevřít – už zmíněné PPF a jejímu Home Creditu. Ten má však nyní ze svého čínského působení spíše bolehlav, časy hojnosti, úspěchu spotřebitelských půjček a deklarovaných fantastických česko-čínských vztahů jsou pryč.
Tak trochu symbolicky nyní končí funkční období i českému velvyslanci v Číně Vladimíru Tomšíkovi, který do Pekingu nastoupil z vůle a požehnání Miloše Zemana a zainteresovaného byznysu.
Svého času Zeman prohlašoval, že „udělat si nepřátele dokáže každý idiot, udělat si přátele je ale těžká diplomatická záležitost“ a pochvaloval si, jak ve vztahu k čínskému i ruskému prezidentovi „zafungovala osobní chemie“. Když tedy zůstaneme u chemie, dopadlo to nakonec asi tak, jako když se lije voda do kyseliny…
Trump mě pozval do Ameriky!
Jedna z hlavních rolí prezidenta je, že zastupuje zemi navenek. Například Václav Klaus se za deset let ve funkci mohl pochlubit 278 zahraničními cestami. Ne vždy ale kvantita znamená i kvalitu – drtivou většinu jeho cest tvořily cesty pracovní (nešlo tedy o oficiální ani státní návštěvy, což je v diplomacii svým obsahem a protokolárními pravidly podle významu jasně odstupňováno) a soukromé.
Takový Václav Havel stihl za deset let v čele samostatné České republiky „jen“ 141 zahraničních návštěv, jejich stopa byla ale obvykle velmi silná.
Miloš Zeman je s přehledem na posledním třetím místě. Podle statistik hradního zahraničního odboru absolvoval v prvním funkčním období 61 cest, v druhém 23 – do toho se promítl Zemanův zhoršený zdravotní stav. „Celkem 13 návštěv bylo státních, 13 oficiálních a ostatní pracovní,“ shrnuje dokument, v němž se Hrad snažil vyvrátit teze o diplomatické izolaci českého prezidenta.
I když Zeman jako prezident čtyřikrát navštívil USA, přijetí v Bílém domě se nedočkal. Po zvolení Donalda Trumpa sice Hrad rozhlašoval, že nový americký prezident pozval Miloše Zemana na návštěvu Bílého domu, skončilo to ale neslavně.
Této diplomatické pocty se zatím v roli prezidenta dostalo jen Václavu Havlovi a není tajemství, že o přijetí v Oválné pracovně Zeman opravdu silně usiloval. „Byl jsem skutečně jediná evropská hlava státu, která ho veřejně před prezidentskými volbami podpořila,“ hlásil se o zásluhy Zeman.
Jako svého emisara pro tuto záležitost proto na post velvyslance ve Washingtonu prosadil šéfa svého zahraničního odboru Hynka Kmoníčka. Když se ukázalo, že pozvání vlastně nikdy oficiálně nepadlo a žádná cesta se konat nebude, Kmoníček upadl u Zemana v nemilost.
Směrem do domácí politiky se Zeman aktivně podílel na marginalizaci kdysi své ČSSD, tvrdě šel po premiéru Sobotkovi, vetoval jeho návrhy ministrů, i když sám jako premiér tvrdil, že tohle prezident (tehdy Havel) dělat nesmí.
Naopak nepokrytě fandil Andreji Babišovi. „Pan prezident před volbami, když kandidoval, říkal, že chce být prezidentem dolních deseti milionů. Při vší úctě, Andrej Babiš zrovna není typický představitel dolních deseti milionů obyvatel ČR,“ pravil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka v době, kdy Zeman odmítl podepsat zákon o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš.
Aktivně zejména během své kampaně za znovuzvolení rozdmýchával hysterii a strach z uprchlíků, podařilo se mu obnovit nechuť až nenávist venkova k Pražákům a „nemakačenkům“ z „pražské kavárny“, prohloubila se jeho averze k médiím, v čele s Českou televizí, kterou převzala i nemalá část české společnosti.
Čekání na prásknutí dveřmi
Každý prezident se snažil zanechat na Pražském hradě svůj otisk: fyzický i mentální. Není předmětem tohoto textu rozebírat dva předchozí české prezidenty, ale pro srovnání alespoň stručně.
Havel byl mezinárodně uznávaná osobnost, jeho startovací pozice po roce 1989 byla unikátní, měl za sebou silný příběh, špičkové zahraniční návštěvy si tu doslova podávaly dveře, jednoznačný je podíl Václava Havla na českém vstupu do NATO i Evropské unie.
Havel také otevřel Hrad, například Jelení příkop, Jižní zahrady nebo Královskou zahradu veřejnosti, nechal opravit významné památky zchátralé péčí komunistů, nechal vystavět nové jako třeba oranžérii od architektky Evy Jiřičné či tunel v Jelením příkopu od Josefa Pleskota.
Klaus se zapsal hlavně svým odporem k Bruselu, jakkoli to byl on, za jehož prezidentování Česko vstoupilo 1. května 2004 do Evropské unie (přičemž Klaus prohlásil, že to není žádný přelom). Klaus ale také podporoval výstavbu radaru v Brdech, který měl být součástí americké protiraketové základny v Evropě.
Nicméně široká veřejnost si bude pamatovat hlavně medializované kauzy jako bylo chilské pero nebo jeho protesty proti zamýšlené stavbě „chobotnice“, nové budovy Národní knihovny podle návrhu architekta Kaplického. A pak velmi problematickou amnestii na závěr jeho druhého mandátu – zejména tu část, díky níž byla ukončena řada kauz závažné hospodářské kriminality a korupce.
Pokud jde o proměnu Hradu, za Klause se spíše jen rekonstruovalo, například Starý královský palác nebo Jízdárna Pražského hradu. Také za Zemana se pokračovalo v opravách, například Nejvyššího purkrabství nebo Jízdárny Pohořelec, slavnostního schodiště v Matyášově bráně či restaurace Vikárka, kam se aktuálně shání provozovatel.
Specifickou kategorií jsou zakázky v Lánech, za něž byl pravomocně odsouzen šéf tamní Lesní správy Miloš Balák – a Zeman mu obratem udělil milost se zdůvodněním, že byl Balák potrestán i za to, že pracuje pro Kancelář prezidenta republiky (respektive v její příspěvkové organizaci).
Nějaký fyzický otisk tedy éra Miloše Zemana na Hradě zanechá. S tím politickým či morálním odkazem je to ale o dost horší.
Svůj díl na tom nese skutečnost, že v posledních letech (i v důsledku chatrného zdraví) s sebou Zeman nechává manipulovat – jak fyzicky, tak ve věcech svého rozhodování. A tak zatímco Zeman relaxoval v Lánech, v kancelářích Hradu pilně úřadovali pánové Mynář a Nejedlý. Podstatné tedy bude, co na závěr prezidentského působení ještě stihne zobchodovat zejména tato dvojice.
Dá se rozhodně čekat, že Zeman nás ještě ve zbývajících týdnech překvapí a bude chtít využít svých pravomocí udělování milostí, abolice či amnestie (přestože mu to ztěžuje povinnost kontrasignace ze strany premiéra Fialy). Poté, co od Zemana dostal milost dvojnásobný odsouzený vrah Kajínek, se různým divokým nápadům coby definitivní tečce za Zemanovou politickou historií meze nekladou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
30 komentářů
Co slovo, to pravda. Souhlasím.
Ne že bych chtěl pana Zemana hájit, nakonec volit ho už nikdo nemůže. Nicméně, dost mne mrzí že si zástupci našich takzvaně nezávislých médií ani nepovšimli těch zásadních plusů. Tedy že, za těch deset let
– jsme se ale vůbec nestali gubernií Ruska
– že komunisté nedostali do vlády (několikrát ta šance, že by se stali členem většinové vlády byla),
– že jsme ani nevystoupili EU ani z NATO
– že k Ústavnímu (omluvte mne zda se mýlím)
– že tady nebyla bída a hlad
– že se tu nikdy nedošlo k otevřeným bouřím drancování nebo lynčováni
– že stát ekonomicky nezkrachoval
– že tady, za těch deset nebyla válka
Za současné krize by byl dosti uspokojivý stav, kdyby se, za pět let, dalo říct to samé o funkčním období jeho nástupce.
Může plkat stejnou „moudrost“ se svým předchůdcem Klausem. Zajímat to může jenom prázdné palice.
Úplně to samé, co jste v bilanci funkčního období Miloše Zemana uvedl vy petrph, by bylo možné uvést po skončení funkčního období Václava Havla a Václava Klause, přičemž po skončení funkčního období Václava Havla by se těch kladů našlo mnohonásobně více. Tak že Miloš Zeman se nemá čím chlubit.
Snad jsem jasně napsal že srovnávat by se měl až další Zemanův nástupce po dalších 5 letech. Pokud jste si toho nevšimli, tak EU je snad v největší krizi za několik dekád, a to jaká byla situace za Havla a Klause je proti tomu selanka..
Že jsme se nestali gubernií Ruska (příliš daleko jsme k ní neměli), že se komunisté nedostali do vlády, že jsme nevystoupili z EU a z NATO, že stát nezkrachoval se stalo navzdory Miloši Zemanovi, ne díky jemu. Miloš Zeman na tom zásluhu nemá, vy to však jako jeho zásluhu uvádíte. Zásluhu nemá ani v těch ostatních bodech, které jako jeho zásluhu uvádíte. Krizi EU nevyvolala EU, ale Rusko s Putinem v čele.
Miloš Zeman, pokud mu to zdravotní stav dovolil, té EU pouze okopával kotníky. Přestože Miloš Zeman neukradl nikde žádné pero (nebo o tom alespoň nevím), nadělal nám za hranicemi naší vlasti ještě o něco více ostudy, než Václav Klaus.
Jaký je národ takový je prezident a vláda. To jsme opravdu takoví blbci??? Zeman – kámoš Osvětimského korupčníka Mlynáře a rusofila Nejedlého.
Těžko se peníze vydělávají, daleko lehčeji pak kradou a kupují se za ně zámky a zakládají černé fondy ve Francii a za 600 miliónů Kč se kupují pozemky ve Slovinsku ( co Vy na to pane Bureš- Babiš???) Nakonec i paní Schillerová se za naše prachy nechá fotit s pávem a při tom jako ministryně financí s panem Burešem vytvořili dluh naší republiky 2,9 biliónů Kč!!!
Tím se nechci ani nemohu zastávat pana Fialy, který se podělá z demonstrace státních úředníků a místo, aby jich v rámci úspor 50% propustil tak jim z našich peněz 23 miliard Kč přidá,
Jaký je národ takový je prezident a vláda. To jsme opravdu takoví blbci??? Konec citátu. Prezidentské volby v roce 2013 a 2018, parlamentní volby v roce 2018 a letošní komunální volby v řadě našich měst a obcí (například Ústí nad Labem nebo Děčín) ukazují, že bohužel těmi blbci jsme pane Šťástku. Když se pak ukáže naše špatná volba, nadáváme kde komu, jen ne sami sobě.
Skeptiku, náš stát krachuje a vláda rozhazuje peníze bezcenným gaunerům. Viz nedávné schválení nového solárního tunelu, který se z části promítne do cen elektřiny pro koncového zákazníka., zčásti bude hrazen (na úkor občanů) ze státních peněz.
Obávám se, že opět narostl počet lidí s názorem, že jako ruské gubernii by nám bylo líp. IMHO nebylo, ale už ne o moc.
A nedivte se, že naštvaní lidé, kteří nemají jinou možnost dát negativní signál lidem, kteří tyhle nesmysly dělají, volí antisystémově.
A, mimochodem, sama EU je na prahu totálního kolapsu, asi jako nacistická 3. říše někdy kolem přelomu let 1944 a 45. Takže odchod z ní je docela racionální, protože se tam budou odehrávat věci, od nichž je asi lépe být oddělen ostnatým drátem a minovými poli.
Jestliže lidé volí antisystémově, protože důsledky války na Ukrajině, kterou nerozpoutala ani Česká republika, ani EU, na ně dopadají a důsledky této války hází na hlavu lidem, kteří je nezapříčinili, pak takoví lidé jsou Pergille/Šimůnku skutečně pouhými blbci. Zvláště když tak tito postižení lidé činí na popud toho, kdo jejich problémy zapříčinil, čtou jeho weby a konzumují jeho propagandu i s navijákem. Mýlit se je sice lidské, ale nepoučit se z příkladů a chyb napáchaných v minulosti už je prostě hloupost. Už v roce 1946 nám takoví hlupáci zvolili komunisty a Gottwalda. Na blbost těchto hlupáků jsme pak dopláceli více jak 40 let. Zvolit podruhé Miloše Zemana za prezidenta na základě výhrůžek uprchlíky, kteří se tehdy naší zemi velkým obloukem vyhýbali, je dalším příkladem blbosti těchto voličů. Takových příkladů by bylo možné uvést více. Do krachu má jak ČR tak EU naštěstí daleko a hovoří o něm Pouze Pergill/Šimůnek, SPD a ruské weby.
Velká část toho, co zde uvádíte, vůbec není v kompetenci prezidenta. Tj. chválíte MZ za něco, na čem neměl žádný podíl.
Váš příspěvek je naivní až hloupá obhajoba MZ. Svůj ke svému, viďte?
Proboha to snad v žádném případě. Pokud se tvrdí že „to není v jeho kompetencích“, a že prostě prezident má nějaké pracovní povinnosti dle ústavy a nic jinak dělat nemá, tak potom ani tahle ústavní funkce nemá smysl, a může se rovnou zrušit..
Zkuste se na to zeptat dnešních kandidátů třeba přímo gen. Pavla, proč on se hlásí na naprosto zbytečnou funkci, kde nic z toho co dnes slibuje lidem, jim stejně zař´ídit nemůže..
Na těch plusech nemá břidok žádnou zásluhu.
Zeman je prezidentem, za kterého se národ bude stydět, že jej zvolil…
Panu Zemanovi dlužno přiznat, že si vyoral svou brázdu, ovšem způsobem jemu vlastním a dost ostudným. Když jej nepřijal žádný americký prezident – přijal za vděk návštěvu ruského cara s oslavou vítězství Rudé armády v 2. světové válce. Když jeho ČSSD sice zvítězila v parlamentních volbách ale nedokázal složit vládu – spikl se se sokem / kolegou prognostikem v unikátní Opoziční smlouvě. Dokázal zalitovat “ Jak se mýlil v politice“ ve výběru nástupce Standy Grosse, a současně přiznat, že se jede inspirovat vzorovým hospodařením do Číny. Snad, možná ho trochu omlouvá, že mu chyběla pádná otcovská ruka…
Stydět se za Miloše Zemana budete pane Mašku vy, já a asi i několik tisíc dalších lidí. Na náš národ bych se pane Mašku příliš nespoléhal. Myslíte si, že se za Miloše Zemana budou stydět voliči Andreje Babiše, Tomia Okamury a například Trikolóry?
no rad bych tomu veril, v budoucnosti si budou klepat na celo a divit se, jak jsme si neco takoveho dokazali opakovane zvolit, sam to dodnes chapu jen trochu, ale ta brutalni kampan napr pred finalem s Drahosem bohuzel zafungovala, vcetne naprostych nesmyslu v rezezacich, kdo to vse platil a ze to byly zcasti ruske penize, to je jasna vec..byl to jejich kun az do letosniho unora a ostuda to byla opravdu obrovska. a chtit sebereflexi po volicich, at uz byvalych, Zemana, to opravdu asi nelze, cest vyjimkam, oni si proste nemohou pripustit, co si tam zvolili, aspon vetsina urcite ne, to je mimo jejich moznosti. to mate podobne, jako s lidmi, a to myslim ted nase spoluobcany, kteri porad aspon do jiste miry obhajuji putinovu naprosto brutalni, krvavou a bezohlednou agresi na ukrajine…oni tim totiz omlouvaji sami sebe a to, ze putinovi uverili a ted se stim neumi vyrovnat. a ted nemyslim ty, kteri ho stale i ted otevrene podporuji, to je jeste jiny level, to uz je zrada a je lhostejne, jakou maji motivaci…tak snad ta volba dopadne lepe a slovensky podvodnik se na cesky hrad nedostane, byla by to opravdu kolosalni ostuda!
Ze o tom mluvite, proc by se vubec meli lide v budoucnosti o takove drobnost a zabomysi spory pres media vubec meli zajimat?
-Stali jsme se snad za Zemana gubernii Ruska? Nestali
Dostali se snad za Zemana komuniste do vlady? Nedostali
Provadel se tady snad za Zemana nejaky tridni teror? Neprovadel.
Takto si muzete pokladat radu dalsich otazek ohledne dulezitych udalostech statu a porad si budrte odpovidat ne za Zemana se to nestalo. Docela by mne zajimalo za jak dlouho se dostanete k tomu kam jezdil prezident casteji na zahranicni cesty a kdo bude mit zajem se to v budoucnosti sprtat. O tom ze by nekoho v budoucnu zajimaly vytrzene citaty ze Zemanovych projevu se taky da pochybovat, preci jen takovy format jako byl treba Churchill
Zeman neni..
uplne mimobezne pseudoargumenty, fakt je ten ze Zemanovo prezidentovani je jednak naprostym krachem toho, co si predsevzal nebo sliboval, vcetne cinskych slibovanych investic, a to, ze nas tahl na vychod co to slo, musel videt i poloslepy, a podlezal diktatorum a autoritarum nehorsiho kalibru. krach cinskych investic a hlavne putinova vrazedna valka vsemu udelaly kompletni funus a podrhnuly neuspech jeho ery, k tomu jeste pridejme nerespektovani ustavy, utoky na BIS, opozice, novinare a vsechn, kteri ho velmi casto opravnene kritizovali a mame to – naprosto zbytecny prezident, ktery skodil kde mohl a na nicem dobrem nema ani zbla zasluh, to slo vse mimo nej, nastesti, uz ab byl fuc a hlavne at ho nevystrida ten slovensky podvodny blekota..to by byla jen dalsi ostuda a zkaza.
Vcelku stručný výčet prezidentského působení MZ je dobré si oživit při rozvaze před nastávající prezidentskou volbou.
Lidé zapomínají a celková bilance před dalším rozhodováním je správná.Děkuji autorovi.
Za mě po MZ zůstane …………..a …………….. . Prezident na kterého nejsem hrdý s ukázkou nezpůsobilosti v „umění odcházení “ stejně jak předvedl senátor Čuba.
Hořko po něm zůstane. Původně tu chtěl být pro spodních deset milionů. Nakonec zastupoval už jenom sebe a pár kamarádíčků, které ještě nestihl urazit. V dějepisu se o něm děti učit nebudou a jeho éra bude zhodnocena jedinou větou: „Nerozuměl svojí zemi a ona nerozuměla jemu“. Ono totiž dopouštět se jeho naschválů dokáže jen několik darebáků a uličníků v pubertálním věku. Nic víc, nic míň.
Prezident M. Zeman, jemuž konci mandát za několik měsíců se stal prezidentem, který nesplnil co sliboval a, v mnoha personálních otázkách se často seknul. To se mu povedlo i v zahraniční politice, mnohaazimutova, politika se mu nemohla zdarit a, skončila fiaskem. Prezident ma vliv na zahraniční politiku, jemu se stalo, že musel akceptovat úplně opačnou zahraniční politiku, než delal. To dělál naposledy prezident Hacha, to same se odehrálo v ekonomice. Prezident Zeman skončí svůj mandát v absolutním propadu za situce hluboké ekonomické krize ČR, to si ani ve snu nemohl představovat. Volil jsem jej, jen konstatuji, že vydržel až do nové volby prezidenta, to zhodnotí historici, fiasko to nebylo, ale závěr byl náklaďacku každým coulem.
Bylo to fiasko a na závěr se trochu vzpamatoval, jsi chtěl říct. Čučkař dělal prezidenta, v absolutním propadu sedm let, od té doby co se zmocnili vlády anospdksčssd, milánku.
Já myslím, že Zemanovo prezidentování žádná katastrofa nebyla. To, že se to tak někomu může jevit, je zásluha tzv. „pražské kavárny“. která neunesla Zemanovo zvolení. Ukázalo se, že národ nerozděluje Zeman, ale jeho odpůrci. Nebýt Miliardy chvilek za cochcárnu a Sto Hoven, nikdo v zahraničí by ani netušil, že Zeman je nebezpečím pro demokracii. Demokracie se sice hroutí, ale je demontována z úplně jiné strany, než od Zemana. Vrcholem bylo házení rajčat na jeho zahraniční hosty a zničení prezidentské vlajky.
Za To, že ti fakta nejdou pod nos, kavárna nemůže, honimíre.
Myslíte ty Vaše kavárenská fakta? Ty fakt smrdí!
A cos čekal od faktické přítomnosti hromady kompostu uprostřed hradu.
CO zbude? Hodně smradu!!
Aby se ten smrad po Zemanovi nespojil se smradem Babišovým !?! Co jsme komu udělali, že jsou zde voliči, kteří mají radí takovéto představitele státu?!? Klaus,Zeman,Babiš…!!!
Milý Georgi, ale to si může přece říkat každý v téhle zemi 🙂
Já si zase říkal před rokem, proč proboha tolik lidí po různých malérech volí ODS. Říkám si, co jsem komu udělal, že musím přes třicet let živit pana Bendu, proč musím poslouchat paní Němcovou, proč musím tolerovat pana Blažka, proč musím vykrmovat pana Vondru, když už to snad stačí….proč mám koukat se na takovou personu, jaká je Markéta Pekarová Adamová, anebo proč tolik lidi tolik vzývá dodneška našeho ,,nejlepšího“ ministra financí. Zdravotní sestra si může říkat, co komu udělala, že má za ministra toho, koho za ministra má…
A taky si říkám, co jsem komu udělal, že jako protivníka Babiše, kterému se vyčítá komunistická minulost, postaví bývalého vojáka z ČSLA. A to už je dost zoufalé…
Takže v tom nejste sám, nebojte se. Co jsem komu udělal ?! 🙂