CNI: Sídlo a majetek Peltovy FAČR hlídá muž, kterého má v hledáčku ÚOOZ

Napsal/a -pes- 22. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Stavbu a provoz nového sídla Fotbalové asociace má na starosti Igor Horník, o jehož aktivity se zajímá policie, zjistili novináři Centra nezávislé investigace..

Národní fotbalovou asociaci provází v posledních letech jedna kontroverze za druhou, navzdory tomu se jí nevede vůbec špatně. Za posledních pět let získala od státu dotace převyšující miliardu korun. Vyplývá to z analýzy CNI.

Redakce CNI také zjistila, že FAČR jmenoval do čela sekce mající na starosti majetek a nové sídlo asociacce muže, kterého prověřuje policie v souvislosti s podezřelými restitucemi lukrativních pozemků v Praze.

Jde o Igora Horníka, jenž v minulosti pracoval pro libereckou firmu Syner. Tato společnost je přitom klíčovým sponzorem Peltova fotbalového klubu FK Jablonec, a byl to právě Syner, kdo získal od FAČR zakázku na stavbu nového fotbalového sídla.

Syner tak pouhý půl roku po nástupu svého bývalého zaměstnance do čela majetkové sekce FAČR, získal od asociace zakázku za 137 milionů korun, bez klasického výběrového řízení.

Sám Horník se odmítl k případu vyjádřit, šéf asociace Miroslav Pelta spojitost Horníka s výběrem Syneru na stavbu sídla odmítá. A Horníkovo angažmá v podezřelých transakcích s restituovanými pozemky nevnímá jako problematické.

Horník podepsal, policie zajišťovala

Jak se CNI podařilo zjistit, Igor Horník čtvrt roku před svým jmenováním do vedení FAČR Property sehrál důležitou roli v obchodu, který lidem blízkým vedení Syneru zajistil podíl na restituovaných pražských pozemcích za miliardy korun.


Článek o spojení lidí ze Syneru s podezřele restituovanými pozemky NALEZNETE ZDE.


Klíčovým aktérem v transakci byla společnost Bečvářova a.s. a její dceřiné firmy, ve kterých se Horník stal na konci roku 2010 členem představenstva. Vzápětí v těchto firmách získali významný podíl právě lidé z okolí Syneru, pro který Horník od roku 2008 pracoval coby šéf úseku zahraničních aktivit.

Na konci roku 2012 to byl podle zjištění CNI právě Igor Horník, kdo za firmu Bečvářova a.s. a její dcery podepsal smlouvy na koupi desítek hektarů podezřele zrestituovaných pozemků v hodnotě miliard korun.

Komu výhodně získané pozemky patří, není zcela zřejmé – firma Bečvářova a.s. má neprůhlednou strukturu, a jediné dostupné informace o jejích majitelích pocházejí z února 2013. Tehdy podle zjištění CNI byli majiteli části akcií hlavní právník Syneru Vítězslav Štumpf a Jaroslav Mejstřík, bývalý liberecký politik ODS a bratranec jednoho z majitelů firmy Syner Petra Syrovátka. Informace z policejních zdrojů dokonce naznačují, že existuje podezření, že pozemky mohou být drženy přímo pro majitele firmy.

Policie letos na jaře nechala dané pozemky zajistit kvůli podezření, že byly nabyty nezákonně. Pozemky, jejichž koupi Horník stvrdil svým podpisem, detektivové označují za výnos z trestné činnosti.


Článek o zablokování lukrativních pražských pozemků NALEZNETE ZDE.


Existuje totiž podezření, že v rámci vydání pozemků nešlo o náhodnou chybu Pozemkového fondu. Této hypotéze nahrává mimo jiné skutečnost, že ve vedení úřadu v průběhu restitučního procesu figurovali bývalí politici z Liberce v čele s ředitelem fondu Radimem Zikou, jejichž minulost je spjata s podezřelými aktivitami firmy Syneru.

„Proč bych Vám k tomu měl něco vykládat? Nemám důvod se s vámi o ničem bavit,“ reagoval Igor Horník na telefonické dotazy ohledně restitučních transakcí. „Já vás neznám, můžete být kdokoliv. Proč bych Vám měl poskytovat jakékoliv informace? Nezlobte se, jsem v práci. Nemám na Vás čas.“

Šéfa FAČR Miroslavu Peltovi angažmá jeho zaměstnance v podezřelých transakcích nijak neznepokojuje. „Nemám informace o jeho soukromých aktivitách. Je obviněn?,“ táže se Pelta a dodává. „Pan Horník je člověk na svém místě. Je to člověk, který má za sebou významné investiční projekty.“

Spojenec ve vedení

Horník, absolvent vysoké školy v Moskvě, sice loni v červenci skončil v představenstvu firmy Bečvářova a.s., v jejích dvou dceřiných firmách ale nadále zůstává. Stejně tak dál stojí v čele FAČR Property, kam byl jmenován v březnu 2013, a kde má za úkol spravovat majetek převzatý z ČSTV. Horníkem vedená sekce měla zároveň na starosti přípravu a financování stavby a následný provoz nového sídla FAČR.

Zakázku na stavbu sídla asociace na Strahově za 137 milionů korun získal již zmíněný Syner. Podmínky zadání zakázky nejsou známé, neboť FAČR využil zákona, který umožňuje podmínky nezveřejnit.

„Syner zkrátka podporuje panu Peltovi jeho fotbal, aby to měl lehčí, a on zase dokáže pomoci vytvořit naší společnosti takové vztahy, které nám prospějí v byznysu,“ prohlásil v roce 2010 Petr Syrovátko, jeden z majitelů liberecké firmy Syner v rozhovoru pro MF Dnes. Vysvětloval tím důvody, které jeho firmu vedly ke sponzorování Peltova fotbalového klubu FK Jablonec.

Výstavbou areálu pro Peltův FAČR se zdá, že se Syrovátkova slova promítla do reality.

Šéf asociace Miroslav Pelta ale odmítá, že by Horníkovo angažmá mělo souvislost s výběrem Syneru coby dodavatelem stavby nového sídla. „Fakt to nemá nic společného,“ dušuje se Pelta do telefonu. „Syner mě sponzoruje již mnoho let a doufám, že ještě bude. Je to silná stabilní regionální firma, která podporuje hokej, fotbal a atletiku. Buďme rádi, že její majitel je sportovec.“

Šest vyvolených

Výběrového řízení na stavbu sídla FAČR se přitom nemohl zúčastnit každý, pouze ty firmy, které FAČR oslovil. Vedení asociace to vysvětlovalo přáním vybrat firmu ryze s českým kapitálem, nakonec jich oslovil šest.

Jenže kromě toho, že Syner měl svého člověka ve vedení majetkové sekce, která výstavbu sídla financovala, spolupracoval Syner v minulosti minimálně s polovinou společností, které FAČR současně s nimi oslovil.

Nejkřiklavějším příkladem je firma Chládek a Tintěra, kterou se společností Syner spojuje jeden z mnoha jejích skandálů. Když totiž v roce 2011 společnost Chládek a Tintěra získala téměř třísetmilionovou zakázku na revitalizaci libereckých lázní, vyfotili novináři na stavbě dělníky, nářadí i automobily opatřené místo loga firmy Chládek a Tintěra značkou firmy Syner.

Zda byl Horník jmenován do čela sekce Peltovy FAČR jako projev vděčnosti, nelze zjistit. Jisté zůstává jediné – firma Syner, která je hlavním sponzorem FK Jablonec vlastněným předsedou FAČR Miroslava Pelty, získala od FAČR vedenou Peltou významnou zakázku na stavbu jejího sídla.

Stavbu přitom měla na starost majetková sekce, do jejíhož čela FAČR jmenoval Igora Horníka, bývalého ředitele pro zahraniční vztahy firmy Syner, o jehož aktivity se zajímá policie.
Dnes, kdy je nové sídlo FAČR hotové, se tak Horníkova sekce stará nejen o jeho provoz, ale také o síň slávy a v ní zlatý míč Josefa Masopusta a další artefakty českého fotbalu.

 

Státní dotace pro FAČR

2011 – 114,5 milionů
2012 – 281,4 mil
2013 – 291,5 mil
2014 – 313,1 mil
2015 – 291,7 mil

 

Vojtěch Srnka, Šárka Trunkatová, Centrum nezávislé investigace

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)