O miliony z ministerstva kultury se podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) podělily firmy napojené na majitele výzkumné agentury SANEP Jana Fulína. Ministerstvo netuší, co za své peníze vlastně dostalo.
Firmy napojené na vlastníka výzkumné agentury SANEP Jana Fulína získaly v uplynulých letech milióny korun na několik problematických propagačních projektů financovaných z veřejných peněz a fondů EU.
S Fulínem spojená firma Eurovize například vyrobila v roce 2006 za dotaci 1,7 miliónu Kč jednoduché neaktualizované webové stránky plné textů dohledatelných na jiných webech.
Společnost Eurovize rok poté organizovala i veřejnou soutěž na výrobu seriálu o Evropské unii v hodnotě 15 miliónů Kč, v níž zvítězila další Fulínem vlastněná společnost Astro Capital. Draze dotovaný seriál se podle dostupných informací nikdy nevysílal.
Mělo jít o série dokumentů s názvy „Co nového na ministerstvu,“ či „Cestovní ruch“.
Na stejné adrese
Záhy po zadání zakázky na vytvoření seriálu se v orgánech vítězné firmy Astro Capital začali objevovat členové vedení Eurovize a naopak do její správní rady zamířil manažer Astro Capital Radomír Pekárek. Od roku 2014 předsedá dozorčí radě této společnosti sám Jan Fulín. Obě společnosti ostatně používají na webu jako oficiální kontakt stejné telefonní číslo.
Ministerstvo kultury sice vznik seriálu finančně podpořilo významnou částkou, ale o to, zda se seriál také dostane k divákům, se už dále nezajímalo.
Když se CNI Fulínovy Astro Capital přímo zeptalo, zda se filmy za dokumenty z evropských dotací vůbec někdy vysílaly, obdrželo neurčitou odpověď: „Vysílání pořadů bylo smluvně zajištěno prostřednictvím zpravodajské televize 24cz v listopadu 2005, včetně premiérového odvysílání a několika repríz.“
Problém je v tom, že televize 24cz (patřící opět Janu Fulínovi) skončila provoz už v srpnu 2007, tedy pět měsíců před tím, než byla zakázka na výrobu filmů vůbec vypsána. Na tuto námitku zástupci Astro Capital již nereagovali.
Jisté tak zůstává pouze jediné – ministerstvo kultury seriálem, za který utratilo 15 milionů korun, nedisponuje, neví, co obsahuje, zda a jak posloužil svému účelu, a kde se vlastně nachází.
Web plný památek
Lépe nedopadla ani zakázka na webovou prezentaci nazvaná „Panorama českých památek Unesco.“ V tomto případě Fulínova Eurovize získala v rámci podpory občanských sdružení v roce 2006 od ministerstva kultury zdaleka nejvyšší dotaci 1,7 milionu. Eurovize získala dvě třetiny peněz určených v daný rok pro všechna sdružení, druzí v pořadí získali dotaci na jedenáctkrtát nižší částku.
Na rozdíl od „neviditelného“ seriálu se o výsledku této zakázky může přesvědčit každý. Web věnovaný českým památkám je z více než poloviny plný textů, které jsou běžně dohledatelné v totožném znění na jiných webech. Poslední aktualizace proběhla v roce 2011.
„K tomuto projektu nemá odbor médií a audiovize žádné informace, ani odbor zahraničních vztahů o takovéto podpoře neví,“ reagoval na otázky ohledně projektu ředitel ministerského odboru komunikace Artuš Rejent.
Kromě účelnosti vynaložených prostředků do „zapomenutého“ webu, zůstává otázkou i samotná cena, za nějž jej Fulínova společnost vytořila. Podle oslovených IT společností se maximální finanční hranice za vznik takového webu pohybuje kolem 300 tisíc korun.
A jak svou investici vidí samo ministerstvo, kde se od roku 2007 vystřídalo sedm ministrů a ministryň? „Ministerstvo kultury tento web nevyužívá; proto nebude hodnotit jeho kvalitu,“ uvedla pouze mluvčí resortu Simona Cigánková.
Autoři: Michal Voda, Vojtěch Srnka
1 komentář
„Podle oslovených IT společností se maximální finanční hranice za vznik takového webu pohybuje kolem 300 tisíc korun.“
Co je to prosím za odborníky? Kde přišli na tu částku „300 tisíc korun“???
Takovýto web udělá študák za dva týdny za 10 tisíc korun, a ještě si bude libovat.