Jak číst předvolební průzkumy. Kouzlení s magickou hranicí 5 %
Týden před volbami zákon zakazuje zveřejňovat jakékoli předvolební průzkumy. I tak mají tyto odhady výsledků na voliče značný vliv, umějí rozhodnout i o parlamentním bytí a nebytí politické strany.
Průzkumy různých agentur nabízejí tradičně široký rozptyl potenciálních volebních výsledků. Veřejně se pak tyto odhady často prezentují jako sdělení pravdy, aniž se řeší, kdo průzkum dělal, na čí zakázku, na jak velkém a pestrém vzorku, v jakém období a především s jakým zadáním. Není výzkum jako výzkum.
Typickým příkladem jsou internetové předvolební průzkumy, které sice mohou stát na reálných odpovědích, ale jinak je kvalita výsledku jistá asi jako mobilní signál v Boubínském pralese.
Blíže realitě by mělo dotazování přímo v terénu a na vzorku 1000+ lidí. Otázka bývá triviální – šli byste volit, pokud by se teď (zítra, za týden) konaly volby? Pokud ano, koho?
Sympatie není totéž co potenciál
Jenže stejné odpovědi lze použít různě. Podle toho, co má být výsledkem: stranické preference, voličské preference, stranické sympatie nebo snad volební model či volební potenciál? Rozdíl je v tom takový, že by „chytře udělaný“ průzkum dokázal voličům nabulíkovat i to, že šanci na vstup do sněmovny má i Společnost přátel žehu.
Například zářijový průzkum volebního potenciálu agentury Phoenix „poslal“ do sněmovny Realisty i Stranu práv občanů, kteří ale ve volebním modelu agentury Median ze stejné doby byli hluboko pod pěti procenty.
Žijeme v době rozmachu fake news. Svévolné nakládání s průzkumy a jejich divoké výklady a mediální prezentace do ní dobře zapadají.
Takže si to raději v rychlosti prosvištíme:
- 1. stranické preference
Základem jsou odpovědi všech respondentů výzkumu s volebním právem, zahrnují tedy i nerozhodnuté voliče a ty, co vědí, že k volbám nepůjdou. Neodhadují tedy, jak dopadnou volby, ale deklarují rozhodnutí celé populace 18+ v případě, že by byly volby (nejvíce „hlasů“ zde dostává „nepůjdu volit“ nebo „nevím“, což hlasy pro strany zkresluje)
- 2. voličské preference
Zde se již pracuje jen s odpověďmi těch respondentů, kteří říkají, že by k volbám přišli. Součet do 100 % tvoří příznivci jednotlivých politických stran plus ti, co sice hodlají volit, ale v době výzkumu říkají, že zatím nevědí, koho.
- 3. stranické sympatie
Příliš často se tento výzkum nedělá, ale je dobré o něm vědět. Pomáhá určit, jak by se ve volbách rozhodli zatím nerozhodnutí voliči. Jde o podíl osob, které preferují určitou politickou stranu, nebo jí i přes pochybnosti alespoň vyjadřují sympatie. Dopočet do 100 % tvoří odpovědi „nevím“ a ti, kteří nesympatizují se žádnou stranou.
- 4. volební model
Odhad toho, jak by volby skutečně dopadly. Metodologie různých agentur se zde liší. Do volebního modelu vstupují jen respondenti, kteří nevylučují účast u voleb a zároveň jsou schopni vybrat si jednu preferovanou stranu.
- 5. volební potenciál
Ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu byť jen zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb. Součet hlasů v takovém případě je více než 100 %, což často budí posměch či úžas.
Pro pořádek – Česká televize vybírala zástupce deseti stran do předvolebních debat dle kritéria volebního potenciálu.
Magie desetin procenta
Hlavní boj se obvykle vede o to, kdo se udrží nad magickou pětiprocentní hranicí, protože voliči jsou na „ztrátu hlasu“ tradičně velmi citliví.
A tak je výsledek průzkumu 4,9 % krátce před volbami obvykle sebenaplňujícím se proroctvím, naopak třeba 5,3 % už dává celkem slušnou šanci na úspěch. Síla a vliv agentur na volební výsledky jsou tedy značné, stejně jako zodpovědnost médií za to, jak se pak výsledky prezentují.
Běžný čtenář, divák či posluchač se těžko sám zorientuje v tom, co přesně že se to vlastně zkoumalo a co to znamená. Jedno to ale rozhodně není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Normálně volební průzkumy by měly být min. 14 před volbami zakázány, ptž na mnoho voličů mají velký dopad a také nikdo nemůže vědět, zdali nedochází k manipulacím hlavně tehdy, když ty samé firmy dostávají zákázky i ze soukromých firem, jejíž majitelé jsou politicky angažovaní. To je konflikt zájmů a kdo ho kontroluje? Nikdo. Takže je to velmi dobrý prostor pro manipulaci s veřejností a taková manipulace ovlivňující i třeba zdánlivá 1-2% může hrát zásadní roli v boji o moc a znamená i dopad na případné peníze od státu za volby.
Na druhou stranu se však volič z vyhrocených, až zděšených výroků jednotlivých subjektů může mnohé dozvědět, a ověřit si správnost své úvahy. Je jasné, že zásadním parametrem volby je dosavadní zkušenost s tím, jak se jednotlivé partaje zhostily výkonu zákonodárců. Odtud vyplývá volba zda dát důvěru starým, neosvědčeným/ či profláknutým – nebo novým nadějným, které na komunální úrovni o poctivých záměrech už přesvědčily. Malý příklad: Mezi kohouty na poslední chvíli – Okamurovou partají a Piráty se rozhořel lítý boj, a bohužel poněkud zapadla skutečnost, že se panu Okamurovi celkem nedávo podařilo rozeštvat “ svůj nadějný Úsvit!“
Máte recht, je třeba také zakázat super(hyper)marketům vydávat reklamní letáky, na prodejnách označovat zboží cedulkou „akce“ a podobné vychytávky, sledující obalamutění zákazníkovy ostražitosti. Vše toto ovlivňuje bezpochyby vědomí a potřeby pracujícího lidu a penzistů za účelem zisku obchodníků a nebere ohled na skutečné potřeby lidí.
Volební výsledek letošních voleb do PČR směřuje k dvěma uzlovým výsledkům.První je vítězství ANO, a s kolika získanými procenty zvítězí.Druhý výsledek je o druhém v pořadí a na toto místo jsou hned tři strany ODS,KSČM ,ČSSD,jako důležité doplňky jsou volební výsledky Okamury. a Pirátů.Nová vláda by mohla být koaliční s ANO za předs. vl. Pelikána,nebude to žádná silná vláda,druhá možná koaliční vláda bude bez ANO,která bude velmi slabá s velkou pravděpodobností předčasných voleb.Nevychází z toho žádná dobrá alternativa,jen horší a úplně špatná.
BYLO MĚ ŘEČENO, ŽE VE VOLEBNÍ KOMISI MOHOU BÝT POUZE STRANÍCI,BEZPARTIJNÍ NEMAJÍ P R Á V O BÝT VE VOLEBNÍ KOMISI, PRÝ JE NA TO ZÁKON ??? KTERÝ ?
Není to tak úplně přesně řečeno., ale prakticky ano. Ten zákon je 247/1995 Zákon o volbách do Parlamentu ČR.
Skutečně ten zákon říká, že do této (místní) okrskové komise mají přednostně jednoho svého člověka delegovat politické strany a hnutí, které kandidují. tedy ten člověk nemusí být sám straník, ale musí být takovou stranou delegován. A nemusí to být politická strana, ale prostě jakékoliv hnutí, které kandiduje.
Teprve pokud tímto způsoben není naplněn předepsaný počet členů komise, potom lze do této volební komise přibírat další lidi, o čemž rozhoduje starosta.
Berte to prostě tak, že ty strany – hnutí by se měly hlídat především sami mezi sebou. A další věc, týká se to pouze té okrskové komise, Jinak se organizace voleb na různích úrovních účastní řada státních i veřejných institucí,každá se svými tím zákonem stanovenými pravomocemi, možnostmi kontrol i zodpovědností.
A ještě jednou, na závěr, nežijeme už v době vlády jedné strany, tudíž do voleb se může zaregistrovat jakékoliv hnutí a tím i delegovat svého člověka do volební komise… OK?
Celé je to jenom hra na demokracii, ale každý subjekt, vstupující do voleb, si ji představuje jinak a po svém (pro sebe nejvýhodněji).
Poprvé v životě nepůjdeme s manželkou k volbám s vyjímkou prezidentských a nebudeme volit zloděje, který pomáhal ukrást MUS. Nejsme voliči ANO, ale považujeme za sympatické, že na kndidátce ANO není poslanec-bandita B.Schwarz a je srozumitelné, že kandiduje za SPO. Státní moc je stále v rukách darebáků, kteří kryjí banditismus mostecké policie. Lhůta k potrestání B.Schwarze, ve zločinném spolčení, ještě neuplynula. Zeman vsadil naše osudy, Horáček vsadil svoje peníze !!!
tak běžte k volbám a najdejte jim to
Od poválečného Československa je tato země rozkrádána politickými hyenami. Ale budu konkrétní k dnešku. Je smutné, že kvůli nákupu potravin a nápojů ale i drogerie musím jezdit do SRN. 1. Nic z toho co potřebuji zde nelze koupit a to malé procento ze sortimentu co zde je tak nekvalitní a předražené, že se to nevyplatí. 2. Politika současné vlády (ale i minulých) zcela zlikvidovala dostupnost nízkopříjmových k základním potravinám. Mám každý nákup dražší o 200,00Kč za jízdenku jen proto, že zde politikům vůbec nejde o blaho lidu. Šestice největších krkounů a sobců ? A.Babiš, B.Sobotka, T.Okamura, P.Bělobrádek, M.Kalousek a P.Fiala. Největší pokrytci, namyšlenci, populisté a lakomci ? Zase tato šestka. A smutný ohlas z úst těchto na adresu seniorů a nízkopříjmových ? Cituji: žer co tu máme a na co máš. Zjistěte si kolik stojí jehněčí a skopové maso, mořské plody, kvalitní káva a čaj a mléčné výrobky a syrupy s příchutěmi co se k nám ani nedováží. To nemluvím o ingrediencích a léčebné kosmetice. Vysvětlete důchodci za co si to má koupit. Od Babiše bych čekal gesto nápravu těchto křivd. Zatímco Okamura a Babiš se topí v miliardách a může kdykoli cokoli, pro nás dole je určen jen aušus. Pochybuji, že by některý z těchto otevřel konto a něco dal lidu. Pokrytectví Babiše a Okamury je do nebe volající a M.Kalousek ? Tomu také na lidech nezáleží. je to tak. Jedině blázen udělá z ČR cenově Švýcarsko, dostupnosti zboží rozvojovou zemi na úrovni Afriky, z lidí žebráky, z nabídky potravin podprůměrný trh co do nabídky s přemrštěnými cenami. Služby a nájmy jsou předražené. Jinými slovy: rozkradli jste tuto zemi a ožebračili národ na mnoho generací dopředu. Babiš a Okamura jsou největší lakomci co znám. Těchto 6 stran je nevolitelných. Babiš musí pochopit, že nelze kázat vodu a pít víno. Ať mi jde tato povedená dvojka i s Kalouskem předvést jak vyjít s 11tis/měs.. A vrchol všeho je politika ČSSD a Lidovců vč. ODS. Prý takové potraviny jako bio-potraviny, zvěřina, sýry, jogurty (zjistěte si kolik stojí na českých farmách vyráběný jogurt z kozího či ovčího mléka s exotickým ovocem) ale i ty výše zmíněné jsou prý jen pro vyvolené. To je názor stoupence SPD ale voliče ANO. Toto jsem posbíral ve svém okolí před volbami. Jste nevolitelní. To jsou potraviny které mají být v mnoha značkách všude dostupné a cenově o 80-90% levnější. Přijde vám normální dát za kilo masa pětistovku ? Nebo syrup 300Kč ?
Zdá se, že trpíte nějakým druhem bulimie a potřeboval(a) jste to dostat ven. Snad se to nebude opakovat moc často, takto trpět není příjemné. Já Vás chápu a troufám si tvrdit, že konkrétně do DE budete na nákupy jezdit tak dlouho, dokud zdraví dovolí, to proto, že vyhrůžky politiků o tom, že ty zatracené Němce jednou hospodářsky doženeme je čirý nesmysl. Stačí si představit na jak dlouho bychom museli tu německou „Růženku“ uspat, abychom mohli nerušeně dohánět! Takže nevěřte na zázraky a jezděte na nákupy tam, kde to vyhovuje, o tom je EU.