Církve chtějí vracet i pozemky, které kdysi propadly jako zástavy bankám, tvrdí úřad
Nepřekvapí, že komunistický poslanec Miroslav Grebeníček církve „příliš nemusí“. Byl také jedním z těch, kdo se aktivně obrátili na zvláštní komisi při Státním pozemkovém úřadu s tím, že strahovští premonstráti měli získat v restitucích některé pozemky neoprávněně. Podle Grebeníčka je dali kdysi do zástavy za půjčku, kterou pak údajně nesplatili.
Věcí se zabývala Komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, kterou při Státním pozemkovém úřadu nechal zřídit v srpnu 2018 ministr zemědělství Miroslav Toman.
V tomto případě však dala komise – která ale nemá žádné výkonné ani politické pravomoci – za pravdu církvi: „Byly prověřeny příslušné pozemkové knihy, ale výše uvedená skutečnost v nich zaznamenána nebyla a není tak z právního pohledu relevantní,“ stojí v závěrečné zprávě, již dostane na stůl i vláda.
K tématu jsme již vydali tyto texty:
Pojďme znovu jednat o církevních restitucích, navrhuje zvláštní komise pozemkového úřadu
Stát nám vrací majetek pomalu a soudy zkoušejí přepisovat dějiny, vadí církvím
Komise ale sepsala několik jiných případů, kdy podle ní církve dostaly některé pozemky neoprávněně. V archivech České národní banky či ministerstva zemědělství objevila prý dokumenty svědčící o tom, že statky či pozemky některých církví byly v zástavě u bank, jimž také propadly.
Týkat se to má například Rytířského řádu křižovníků s Červenou hvězdou, Augustiniánů v Brně, či Benediktinského kláštera v Rajhradě.
Zpráva naznačuje, že případů mohlo být ve skutečnosti mnohem více. Problém je prý v tom, že „velká část archivu MZe byla v roce 2002 postižena povodněmi a nenávratně zničena“. A to právě i ta část, kde se měly nalézat údaje o tzv. vázaných kontech, tedy zástavách pro banky ze strany konkrétních církví.
Podle autorů zprávy proto nelze přesně stanovit, kdy a v jaké míře byly zástavy umořeny a kdy pozemky, které některé církve nyní po státu požadovaly zpět, bankám naopak v minulosti propadly.
Dosud vydané pozemky v rámci církevních restitucí (podle druhu pozemku)
„Komise vycházela mimo jiné i z pečlivě provedené rešerše z archivu ČNB a zachytila pouze malé množství těchto případů. I kdyby se ale podařilo archiv ministerstva zrestaurovat, nebylo by možné nově zjištěná fakta právně využít. Jednak z důvodu prekluzních lhůt, jednak z hlediska konstrukce zákona, zejména smluvního ujednání mezi státem a církvemi o finanční kompenzaci,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Právě fakt, že náhrada se týká i „nemovitostí a věcí, které by za obvyklých podmínek musely být vykoupeny, směněny nebo jiným způsobem nahrazeny“, označuje komise za významnou vadu zákona.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
„K poškození státu v podstatě došlo dvojím způsobem. Za prvé se tyto nemovitosti dostaly do celkové sumy pro výpočet celkové hodnoty církevního jmění a v důsledku toho je celková suma nadhodnocena. Za druhé, i za tyto nemovitosti, které jednoznačně podléhaly sankčnímu režimu podle dekretů prezidenta republiky, dostanou církve tak jako tak finanční náhradu v rámci smluvního ujednání,“ stojí v textu závěrečné zprávy komise.
Za ideální variantu je pak označena možnost, že by se po pravomocném ukončení probíhajících soudních sporů mezi konkrétními církvemi a příslušnými pozemkovými úřady udělal nový soupis majetku, který nebyl církvím a náboženským společnostem nakonec vydán, a o vypočtenou částku by se snížila na základě dodatku ke smlouvám uzavřených mezi církvemi a státem finanční náhrada.
Česká biskupská konference, byť měla v desetičlenné komisi jednoho svého člena, generálního sekretáře Stanislava Přibyla, obsah závěrečné zprávy bere spíše s nadhledem. „Zprávu chápeme jako produkt orgánu, který musel nějak obhájit svoji existenci. Její význam nechceme přeceňovat,“ říká mluvčí ČBK Monika Klimentová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) Takze kvuli nekolika problematickym pripadum odsoudime cirkevni restituce jako celek? 2) Je smesne, ze se komise/ministerstvo odvolava na neexistujici dokumenty (znicene pri povodnich). Ty dokumenty mohly svedcit v neprospech stejne jako ve prospech cirkvi. 3) Kdy uz konecne bolsevici prestanou rozdmychavat nenavist vuci cirkvim? 4) Jasne – novy soupis. Kdyz to nevyslo se zdanenim, zkusime to jinak. 5) Kdyby se ty soupisy majetku pro restituce delaly, jak si predstavuji sasci z komise, nebyly by hotove ani za 100 let. A o to nejspis jde od pocatku – nechat to vyhnit. A hlavne nepripustit, ze okradenim cirkvi byl spachan zlocin.
Kde katolická církev ten majetek vzala , to faráři a mniši tak usilovně pracovali ? Lidi bydleli v chýších a církvi stavěli honosné kostely , fary , paláce ! A ty dezinformace , co se šířily z kazatelen !
Pochopitelně. Ono tedy připomeňme – že pokud se píše „připadly bankám“, tak to znamenalo že připadly státu, protože banky už v té době byly zestátněné“. Ovšem, věc druhá, obvykle pokud církve obdržely takto za ty pozemky, peníze (i třeba půjčky), tak ty ale skončily na zmíněných vázaných vkladech – a ty stát zrušil v rámci měnové reformy 1953. Čili, církve přišly tehdy i o ty peníze..Ale nebyly sami, takto stát ožebračil i spoustu dalších -a většině z nich nic nevrátil a nevrátí. Dokonce ani původním akcionařům těch bank ne..Ale církvím ano.
Co to znamená pro církevní restituce? Jak už jsem to tu psal několikrát, tak byly politické, nikoliv právní. Co si Kalousek s Dukou dohodli, to koaliční poslanci ohlašovali, a snaživí úředlníci vydali a vyplatili. Ovšem, i za to si dodnes nese pravice u nás zodpovědnost. Lidi halt nezapomínají, ani na komunisty, ani na demokraty…
„Lidi halt nezapomínají, ani na komunisty, ani na demokraty…“, obávám se, že na demokraty se bude vzpomínat čím dál v horším a u komunistů to bude naopak, kvůli zvyšující se úrovni sociální nerovnosti, tak, jak to předvídal Ludvík Vaculík : „S pádem komunismu se vrátily příčiny jeho vzniku; zpupnost kapitalismu, který se znovu odvazuje od řetězu. Problém je ještě daleko, ale zcela jistě na cestě.“