Čínský propagandista v Praze. Zvládá přátelský hovor s diktátorem Kim Čong-unem i s českým prezidentem Zemanem
UVNITŘ VIDEO. I když Pražský hrad prezentoval hlavní čínskou hvězdu letošního Česko-čínského investičního fóra jako ekonomického experta, skutečnost je jiná. Liu Jün-šan je především člen Stálého výboru Politbyra čínské komunistické strany a bývalý dlouholetý vedoucí Oddělení propagandy.
Byl i osobním vyslancem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pro vztahy s KLDR a pro přímou komunikaci se severokorejským diktátorem.
Vřelé vztahy dokládají i některé fotografie světových serverů a agentur.
„Vztahy ČLR a KLDR byly po nástupu Kim Čong-una na bodě mrazu. Roztržka trvala až do té doby, než Si Ťin-pching vyslal právě Liou Jün-šana do KLDR u příležitosti oslav sedmdesátého výročí založení Korejské dělnické strany. Během čtyřdenní návštěvy se měl Liou setkat s nejvyššími představiteli země. Po spekulacích pozorovatelů, zda bude přijat samotným Kimem nebo ne, se nakonec oba vyfotili ve vřelém soudružském objetí a jejich společné sledování vojenské přehlídky v Pchjong-jangu bylo vykládáno jako jasný signál „tání“,“ shrnují sinologové z expertního serveru o Číně Sinopsis.
Zeman i Hamáček
Podle účastníků Česko-čínského fóra přišel Zeman s Liu Jün-šanem zhruba o dvacet minut později – prý kvůli družnému hovoru, který spolu vedli.
Zde je krátké video z příchodu obou politiků do Španělského sálu pořízené jedním z účastníků:
Český prezident ve svém krátkém projevu na Česko-čínském investičním fóru mimo jiné řekl:
(…) máme před sebou velmi dobrou perspektivu. Díky tomu, že se obě strany snaží překonávat překážky v našich vzájemných vztazích, které jsou někdy vyvolávány byrokracií, a ničím jiným než byrokracií, chtěl bych připít zatím jenom minerální vodou, ale pan tajemník ví, že před sebou máme sklenku červeného vína, takže si pak u stolu připijeme. Výborně. Takže, pane tajemníku, na Vaše zdraví, děkuji Vám, že jste přijel. Ať žije Čína.“
Před příjezdem do Prahy se Liu Jün-šan v Bukurešti účastnil Dialogu politických stran střední a východní Evropy s Čínou pořádaného Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny.
Tento zajímavý orgán, označovaný za alternativní diplomatický kanál k tradiční zahraniční politice, je ve výročních zprávách české kontrarozvědky BIS charakterizován jako „specificky čínská zpravodajská organizace“.
Akce v Bukurešti se z českých politiků přímo na místě zúčastnil předseda poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)