Čínský lobbista James Wu ve službách Olomouckého kraje: Nikdy jsme nedostali peníze od žádné vlády
James Ruizhen Wu – jeho úkolem bylo od roku 2015 pracovat na budování dobrých vztahů mezi Olomouckým krajem a čínskou provincií Fu-ťien. Vznikla kvůli tomu i styčná kancelář Olomouckého kraje přímo v Číně, které kraj udělil politickou záštitu. Z pohledu české strany však nejsou vidět žádné výsledky a kraj uvažuje o zrušení spolupráce.
Naopak James Wu v rozhovoru pro HlídacíPes.org tvrdí, že s ním nikdo o konci spolupráce zatím nemluvil a nedostatek výsledků je způsoben absencí projektů. Konkrétní nápady, co dělat, má podle něj přinášet kraj.
Přečtěte si také reportáž z kanceláře Jamese Wu, ve které HlídacíPes.org pátrá po detailech toho, jak vznikl celý projekt spolupráce mezi panem Wu a Olomouckým krajem.
Jak jste se dostal ke spolupráci s Olomouckým krajem?
Vše začalo v srpnu 2014 na summitu 16+1 na Pražském hradě. Tam jsem potkal tehdejšího olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila s jeho náměstkem panem Šoltysem a následně se podepsalo memorandum o spolupráci. Olomouc tak ve velmi krátké době získala partnerství v provincii Yunnan i Fu-ťien.
Od koho vzešla iniciativa založit v Číně styčnou kancelář pro Olomoucký kraj?
Ode mě. Pokud chcete podnikat, nebo něco organizovat, potřebujete kanceláře. Děláme to již dlouho, ale je třeba říci, že jsme nikdy nedostali peníze od žádné vlády. Byl jsem ochoten pomoci při jakémkoliv byznysu nebo dalších projektech. Došlo k nějakým výměnám sportovců. Angažuji se i v propagaci tradiční čínské medicíny. Ta je v poslední době čím dál populárnější. Vzniká i klinika v Hradci Králové.
Kdy jste začal spolupracovat s panem Romanem Spáčilem, se kterým jste styčnou kancelář zakládali?
Poprvé jsem se potkal s ním a s panem senátorem Čubou ve Zlíně před pár lety. Pan Spáčil měl přítele, který pracoval jako asistent pana Čuby. Celá ta spolupráce však nebyla příliš úspěšná a nikdo nakonec nebyl spokojen. Když jsme rozjížděli náš projekt, bylo to dost sebevědomé a měli jsme velké plány.
Podpora od místních vlád však nakonec nebyla taková, jako jsme si představovali, především finančně. Nakonec mě pan Spáčil požádal, abych vložil do toho projektu milion korun, což bylo nemožné, neměl jsem tolik peněz. Chtěl být stejně vlivný jako komora pana Tvrdíka. Nakonec se naše cesty rozešly a já jsem se spojil s panem Balonem, se kterým centrum vedu teď.
Mám řadu kontaktů v CEFC
Kdy jste přijel poprvé do České republiky?
Poprvé v roce 1997. Začal jsem dovážet do České republiky různé zboží. Později jsem se zaměřil na trh s luxusním nábytkem. Chtěl jsem narušit tu představu, že čínské výrobky jsou levné a nekvalitní. Problém u byznysu s nábytkem je, že se lehce zaplní, není to úplně spotřební zboží a i samotná přeprava z Číny je náročná, takže jsem v posledních letech musel tento byznys mírně utlumit. V byznyse je to jako na houpačce a doufám, že se situace opět brzy zlepší.
Co děláte teď? Na dveřích stojí názvy nejrůznějších firem a organizací…co je jejich úkolem?
V současné době se soustředíme na projekty ve Fu-ťienu a samozřejmě v Olomouckém kraji. Mám řadu kontaktů v CEFC.
Takže s čínskou skupinou CEFC nějak spolupracujete?
Diskutujeme spolu velmi často, je to obrovská společnost. Jejich projekty jsou skutečně velké. Teď se pokoušíme s nimi spolupracovat. Hledáme správný čas a správný projekt. (rozhovor vznikl před tím, než vyšly najevo aktuální problémy CEFC, pozn. red.)
Kdo sídlí v kancelářích v Číně? Sestřina firma
Olomoucký kraj Vám v roce 2014 udělil politickou záštitu nad projektem styčné kanceláře Olomouckého kraje v provincii Fu-ťien. Hovoří se o tom, že by kraj mohl stáhnout záštitu nad celým projektem centra, jelikož nevykazuje činnost. Už s vámi o tom mluvili?
Nikdy. Kanceláře si platím sám. Navíc pokaždé, když jsem v kontaktu s Číňany a s čínskými delegacemi, vždy se je snažím nasměrovat do Olomouce. Na druhou stranu, nemám od Olomouckého kraje žádnou podporu. Kdyby nám dali peníze a lidské zdroje, můžeme klidně začít fungovat jako přímé zastoupení. Ale to nemáme. Takže teď je to vše ve formě předávání kontaktů. Navíc chybí konkrétní projekt, na kterém by se dalo spolupracovat.
Zdá se, že vy sídlíte především tady v Praze. Kanceláře centra v Číně používá kdo?
Společnost mé sestry, která se také zabývá mezinárodními vztahy. V současné době není projekt, na kterém bychom mohli pracovat.
Jaké máte plány do budoucna?
Máme velké plány. Jak jste mohl vidět, máme tady řadu kanceláří, každá je plánována pro nejrůznější aktivity. Většinou kulturní výměny, ale vydáváme i noviny. Pokud bude chtít Olomouc začít nějaký projekt, tak velmi rád pomohu.
Teď v Praze plánuji založit centrum čínské kultury. Klidně by se dalo otevřít v Číně centrum české kultury. Jsem také ochotný pomoci s projekty Olomouckému kraji, ale já žádné sám iniciovat nebudu. Pomohu, když mě osloví.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)