Čínská špionáž u českého výrobce baterií. Zapadá do strategie Pekingu stahovat „domů“ nové technologie
Slibný český projekt nového druhu velkokapacitních baterií HE3DA zaujal Čínu natolik, že se patentovanou unikátní technologii pokusili údajní čínští investoři ukrást.
Čínská snaha získávat pro sebe nové technologie v oboru baterií a ukládání elektrické energie je v posledních letech patrná.
Pokus o nestandardní ovládnutí čínským investorem pocítila nedávno i rozvíjející se česká firma HE3DA.
Černý prášek v kapse
Její lithiová baterie má unikátní konstrukci se speciálním chlazením, má vysokou kapacitu i bezpečnost a přitom menší nároky na velikost. Principem jsou silné elektrody a zcela nové konstrukční pojetí.
„Radovali jsme se, že máme strategického partnera, ale tenhle sen se postupně rozplynul. Bohužel jsme v rámci investičních dohod odkryli veškeré účetnictví, odkryli jsme i technické detaily baterií, jediné, co jsme si naštěstí nechali pro sebe byl náš černý prášek (jde o materiál pro katodu, která je součástí originálního řešení baterie, pozn. red.),“ říká vynálezce baterie a ředitel firmy Jan Procházka.
Čínští „zájemci“ se proto rozhodli opatřit si zásadní součást baterie, onen „černý prášek“ bez ptaní.
„Přišli s českými i čínskými právníky, šli jsme do provozu, kladli nám řadu otázek, odlákávali naši pozornost a v jednu chvíli čínský profesor strčil ruku do boxu, nabral si vzorek a strčil si ho do kapsy svého parádního obleku. Naštěstí jsme ho chytili přímo u toho,“ popisuje pokus Procházka.
„Po incidentu následovalo jednání ve čtyřech, kde v tu chvíli Číňané sice říkali, že jsme přeci přátelé a že v dohodě pokračujeme, ale krátce poté, co odjeli, přišel problém – jejich žaloba na naši dceřinou firmu HE3DA Technologies. Museli to takto připravovat měsíce,“ dodává.
Právě kvůli této žalobě se informace o „čínském zájmu“ o českou firmu dostala znovu na veřejnost.
Tuzemská média napsala, že „německá investiční společnost CDC se soudí o zhruba 130 milionů korun s českou společností HE3DA“.
Realita je ale jiná. CDC je v Německu založená investiční firma čínského koncernu CDG, která spor o nevratnou částku za předkupní právo nevede s HE3DA, žalovanou stranou je dceřiná společnost HE3DA Technologies. Ta byla založena za účelem společné výroby s čínským investorem a částka za předkupní právo skončila na jejím bankovním účtu. Další osud zmrazené částky má určit rozhodčí soud.
Čínský modus operandi
Firma CDC trvá na tom, že „společnost HE3DA neplnila stanovené podmínky, nikdy nepředložila obchodní plán, účetnictví ani informace o plánovaných pracích a finančních transakcích a finanční prostředky přitom využívala nehospodárně a v rozporu s dohodou.“
To ale HE3DA zcela odmítá. „Zaplatili si předkupní právo, aby se dostali k informacím a dozvěděli se tak o nás prakticky všechno. Nechali nás dva měsíce rozinvestovat nákupy do drahých zařízení a pak v oslabení přišel útok. Je to účinná strategie, jak se zmocnit firmy a pokud někde dlužíte za nákupy, nikdo se vás ani nezastane. Geniální, ale ďábelské!“ říká Procházka.
Ovládnutí firmy a následné zbavení se existujících akcionářů je podle něj obecně velmi zneužívaný způsob, jak se Čína levně a rychle dostává k moderním technologiím.
Související články
Brusel chce lépe hlídat čínské investice do evropských technologií. Připojit by se muselo i Česko
Patrné je to právě v oboru baterií a skladování energie. Důsledkem je, že výroba lithiových baterií již není japonskou záležitostí jako kdysi, ale dnes se odehrává téměř exkluzivně právě v Číně a také v Jižní Koreji.
Dvě třetiny patentů na lithiové baterie sice vznikají v USA a v Evropě, produkce lithiových akumulátorů je zde ale prakticky nulová.
Vzniká tak závislost, která by do budoucna mohla znamenat problém. Obavy z úplné závislosti na Asii a nespolehlivosti dodávek vyslovil například na tradičním Smart Energy Forum Sven Bauer, ředitel německého lídra v oboru BMZ.
Nakupte si vědomosti
Čínští investoři kupříkladu koupili většinový podíl v americké technologické firmě Altair Nanotechnologies, jenž vyvinula unikátní nano-LTO technologii, umožňující indukční rychlodobíjení elektrobusů. To dodává autobusu elektrickou energii na 70 mil (cca 113 kilometrů) jízdy již během šesti minut.
Původní američtí investoři se návratu svých stamilionových investic nedočkali. Číňané odešli z trhu NASDAQ, osekali investory a zatímco sídlo firmy čínský investor Yinlong formálně nechal ve Spojených státech, kompletní výroba a rozvoj technologie je nyní již v Číně.
Firma to na svých stránkách podtrhuje jako důkaz správné čínské cesty. „Yinlong investoval do vývoje pokročilé bateriové technologie, lithiových baterií ke skladování energie a elektrobusů. V roce 2010 jsme koupili americkou firmu Altair Nanotechnologies, abychom ovládli světové nejvyspělejší technologie v oboru LTO (lithio-titanových pozn. red.) materiálů. Díky tomu je Yinlong globálním lídrem v zelených energetických řešeních a skvělý příklad nové čínské světové známé značky.“
Také další špičková americká firma A123 Systems v polovině minulého desetiletí začala ve velkém vyrábět svitkové lithiové baterie. Po vysokých investicích do drahého výzkumu a elektromobility se ale ocitla ve finančních problémech. V roce 2012 tuto ikonu svého oboru, do jejíhož rozvoje americká vláda investovala čtvrt milionu dolarů, ovládla čínská Wanxiang Group. Číňané ji provedli bankrotem, opět „osekali“ americké investory a výrobu článků kompletně přesunuli do Číny.
Letos v březnu společnost A123 Systems mimochodem otevřela závod na výrobu startovacích lithium-iontových baterií do elektromobilů i v Česku – v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové, kam se dováží a kde se dále zpracovávají články již původem z Číny.
Čína takovým způsobem dlouhodobě získává poměrně levně, bez nákladů na výzkum a vývoj, nejmodernější západní technologie. Právě před tímto postupem a čínskými investicemi do strategických oborů varuje i Evropská komise.
Bude česká gigafactory?
„Především země jako Německo a Francie si všímají toho, že Čína se snaží skupovat strategické podniky. Bojí se toho, že by mohlo dojít k přenosu technologií i celé výroby, a jsou tam i bezpečnostní rizika,“ říká Petr Lang, programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií.
Některé investice a akvizice by podle návrhu nové směrnice EU mohly být s ohledem na bezpečnostní rizika zastaveny.
V oblasti baterií se podle Jana Procházky západní svět dostává takřka do absolutní závislosti na Číně. „Bohužel, na západní polokouli světa nyní žádné gigafactory neexistují. Pokud nepočítáme společný projekt Panasonic/Tesla, který by se mohl bateriovou gigafactory stát v příštím roce,“ říká.
Významným hráčem v oboru budoucnosti by se ráda stala sama tuzemská firma HE3DA. Ta v polovině října položila základní kámen linky pro sériovou výrobu baterií v Horní Suché u Havířova v Moravskoslezském kraji.
Pokud by vše šlo ideálně, na konci roku 2019 by firma ráda začala sériově produkovat dva typy baterií – s kapacitou 1 kWh, respektive 50 kWh.
Náklady na výstavbu závodu, který má být z drtivé většiny robotizovaný, dosáhnou během dvou let 5,5 miliardy korun. Financovat ji má investiční fond Battery Unite, za nímž je skupina českých investorů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
28 komentářů
Tohle by mohlo trochu zbrzdit sino-optimismus ceskych podrztasku jako Tvrdik apod. Skoda ze se tato informace (pravdepodobne) nedostane do mainstreamu. Mozna by to konecne lidem otevrelo oci. Pro Cinany nikdy nebudeme partneri. Spis tak leda uzitecni idioti.
Je to asijský přístup.Podobně začínali Japonci.
A specificky čínský přístup je KOUPIT SI NAVÍC TAKÉ PRESIDENTA. Tomu prý sice stačí chleba s ovarem, ale Tvrdík, Nejedlý a Mynář jsou podstatně náročnější. A Zemana de facto řídí.
S tím rozdílem, že Japonci to neskupovali – Japonci předělali staré společnosti (stačí se podívat kdy vznikla tradice většiny velkých japonských firem, bývá to začátkem 20. století, obvykle, ne až po válce) za spolupráce USA a Německa. Tím pádem šlo o tvorbu soutěže („My vás to naučíme a doufáme, že nebudete lepší“ – vznikem automobilek v Jp nezanikly general Motors, vznikem výrobců čipů v Jp nezaniklo IBM, atd.). Čína do toho nejde soutěží, ale koupí, zbankrotováním a přesunem – tudíž buduje ne soutěž, ale jakýsi globální monopol.
To jste dost mimo – tzv. Japonský zázrak je otázka poválečná a do značné míry je jeho otcem Američan Edwards Deming, kterému byli Japonci ochotní naslouchat.
A ještě doplněk – rozvojem japonského motocyklového průmyslu – na rozdíl od Vašeho tvrzení – skutečně zanikly motorkářské firmy v USA, kromě Harley-Davidson, který reagoval unikátní marketingovou strategií. A to mám přímo od zdroje z návštěvy Menomonee Falls.
Je nadbytečné obchodovat s Čínou, obstarají to naši kamarádi za velkou louží. Zatím jen ve výši 250 miliard dolarů – 5 533 miliard korun českých (250×22,132 = 5533).
Ten článek spíš ukazuje že s HE3DA není vše v pořádku, když zatajuje před svým investorem, který do ní vložil tolik peněz takovéto věci.
Být v kůži toho investora tak trvám na tom, ať mám možnost ten prášek si prověřit na elektronovém mikroskopu.
Z černého prášku nikdo technologii výroby nevyčte, jen to jestli je vše pravda, nebo lež.
Jasně by to chtělo vyjádření nestranného odborníka k těmto baterkám.
130 miliónů není hodně peněz, když stavba továrny stojí 5,5 mld…
Je naprosto jasné, že Čína a Rusko si rozdělili role na ovládnutí Evropy. Průmyslová špionáž Číny je všude. Od aut přes zdravotnictví až po náš vynikající výrobek motorového kolečka – Motůčka. Někdo by to měl vysvětlit našemu prezidentovi a jeho voličům včetně Okamurovi.
no.. ja zas slysel, ze zadnou poradnou baterku nemaj, ze uz jen leta ukazujou jakysi prototyp, od ktereho je jeste nekonecne daleko k baterce a kde mnohe batrkove kapacity dokonce tvrdi, ze je to cely bouda.
takze?
A nejakou jinou pohádku neznáte. Můžu Vás pozvat do vývojového centra HE3DA a zhlédnout i automatizovanou linku, kde si můžeze tu „atrapu“ i změřit.
Všeználku…..?
Je to skutečně bouda. Vy pokud zvete do vývoj centra v tom zřejmě jedete také. I atrapa má svoje rozměry, takže je skutečně možno si ji přeměřit.
Zkuste používat Google a najděte si FAKTA.
Bylo by zajímavé, pane Rýdl, dozvědět se kdo se skrývá za tou neustále stejně formulovanou „skupinou českých investorů“. Čili kdo bude do projektu investovat těch 5,5 miliardy Kč. Když je to tak zajímavý projekt, proč by se investoři tak vysoké sumy měli za svou investici stydět? Když se neví, kdo je tím investorem, tak je pak jasné, že se budou dál rojit pochybnosti o celém projektu. A pak je tady také zajímavý fakt to, že obě osoby, které jsou majiteli onoho „fondu“, tedy Vy a pan Kučera, máte podle zakládacích smluv Battery Unite s.r.o. oba trvalé bydliště hlášené na nemovitosti, kde určitě trvale nežijete. Malá chatka na sdíleném pozemku s dalšími dvěma chatkami určitě není trvalým bydlištěm osoby, která je polovičním vlastníkem fondu, který má proinvestovat 5,5 miliardy Kč.
Tak já jsem si zhlédnul hodně videí, kde pan zakladatel HE3DA mluví a rozhodně na mne neudělal valný dojem. Zjevně akumulátorům nerozumí po elektrické stránce. Přesvědčivě plácá na kameru dost nesmyslů. Například ten, že k jeho bateriím lze připojit solární panely přímo. To že toto lze udělat vlastně ke každé jiné akumulátorové technologii mu zjevně uniká. A to, že takto připojený panel bude pracovat zcela neučinně protože to je přirozenost každého takto zapojeného solárního panelu mu asi nikdo nevysvětlí protože je v tomhle pohledu dost ješitný.
Ta jeho továrna je jen celkem malinká budova. To že má automatickou linku která odněkud něco vezme, někam přenese je fajn. Ale výrobky žádné nenabízí.
Jinak ta historka o číňanech kradoucích záhadný tajemný prášek je dost směšná. Pokud by někdo něco takového chtěl šlohnout, tak to udělá v okamžiku kdy tam nikdo není a jen bezpečnostní kamery zabírají jakési postavy. Jo a samozřejmě ten tajemný černý prášek se dá bez problémů odebrat z prvního prodaného kusu akumulátoru. Trošku mi to připomíná hospodu na mítince. Chtěl mít skvělé akumulátory všude po světě, ale nechtěl je nikomu prodat takže jen ukazoval pár jakýchsi plechových krabic o jejichž vnitřku nikomu nechtěl nic říct.
Pan HE3DA holt už místo výrobků dělá jen mediální vlny. Tohle neskončí dobře.
Mimochodem: to že nějaká technologie má smysl se pozná podle toho že si jí koupí nějaká velká automobilka,výrobce elektroniky a nebo Elon. Zbytek je zjevně z pohledu výroby problematický.
Čínská filizofie: Ukažte mi výrobek a za 14 dní vám ho budu vyrábět.EU mi může být ukradena.
Čínskou praxi ukrást co se dá přece znají mnohé české firmy, trochu se divím té politické naivitě. Koupili si přece i Hrad
Abychom byli upřímní, ty Číňany si sehnali Prus s Jirkou sami. Těšili se, jak je z Číňanů vyrazí prachy a pak je, jak jsou svůj „býznýz“ zvyklí dělat, podrazí. Netušili křiváčci, že narazili na opravdové křiváky….
No já mít nějakou věc, co je unikátní, tak asi „nerozkrývám“ detaily zejména Číňanům, o kterých se to přece už dávno ví. Takže jakkoliv jde o čin téměř kriminální, buď je to obrovská naivita (řečeno slušně), nebo spíše vyčůranost, dle Neználkova popisu výše. Holt na sebe narazili dva ranaři, to se stává.
Pak je otázka, která filosofie podnikání má větší potenciál.
„Každá nová technologie lze ukrást bez ohledu na patent.“
x
„Všechny si vás koupím“.
Kdyz jsou idioti, tak jim to patri. Cinanum, i turistum, bych zakazal vstup do Evropy, a to bez vyjimky.
Myslíte si že nás sem číňani přišli spasit ? Ani náhodou. Všechni jsou sobečtí a sebestřední děti one child policy a jejich jediným zájmem jsou peníze ostatně tak jako všech okupantů před nimi, Každý číňan nadevše miluje peníze a tomu podřídí vše ostatní. Jsou úplně stejní jako před nimi rusové a američané, kteří si z nás chtěli udělat své otroky, Bohužel tomu asistují naši vůdci.
Článek bez jakýchkoliv podložených údajů, postavený na stereotypu ala „všeci kradnů“ tedy „hodných chytrých čechů a zlých podlých číňanů“. Mě by stačil aspoň jeden test baterie provedený nezávislou třetí stranou…Nechci hodnotit jestli se jedná o podvod, byť celé dění kolem HE3DA vzbuzuje mnoho pochybností. Zatím ale jen nafouklá PR bublina…
Před časem tuto otázku řešil i Jablotron. Objevily se zabezpečovácí ústředny na chlup stejné, čínské. Spor naštěsti vyhráli.
Celý příběh zavání kovbojkou.
Kouzelný černý prášek, zázračný vynález, tajemný český vědec, asijský investor, pochybné české firmy, baterie kterou nikdo nikdy neviděl v činnosti, zaklínadla lithium, nano- a 3D.
Co bude za rok?
Další pohádka o výstavbě dalších a dalších hal a ještě lepších vynálezech a patentech…?
Za takový čínský obchody pěkně děkujeme Miloši…
jj… „Firma HASARI je vám vždy k dispozici“… neboli pravěký asijský průmyslový model 🙂
https://youtu.be/MzMFjmaIeKU?t=2869