Čínská CEFC chce ve světě rozprodávat své nemovitosti. V Česku má Eden, luxusní hotely, domy a kanceláře
HlídacíPes.org přináší ucelený přehled tuzemských společností, ve kterých má čínská skupina podíl a kterých by se mohly dotknout současné potíže CEFC.
Čínská skupina CEFC China Energy, které s pompou otevřel dveře k investicím v Česku prezident Miloš Zeman, čelí v současné době vážným problémům. Z vedení nuceně odešel čestný Zemanův poradce Jie Ťien-mingem, je v Číně vyšetřován a o jeho osudu se mnoho neví.
Do CEFC firmy nově vstoupil ze 49 % státní společnost CITIC Group a právě s tím zřejmě souvisí informace agentury Bloomberg o tom, že CEFC plánuje prodat své globální realitní portfolio.
V realitách je CEFC aktivní i v Česku. Podle tuzemských zástupců firmy se ale prodeje Česka týkat nemají.
CEFC nyní v Česku vlastní řadu společností a spolu s nimi získala do svého portfolia také několik luxusních nemovitostí ležících v centru Prahy. Detaily v obrázku níže:
Přehled akvizic a byznysových vazeb CEFC v Česku
(pro zvětšení vizualizace klikněte na symbol v pravém dolním rohu)
Ačkoliv se nyní kolem CEFC šíří napětí a nejistota, v loňském roce skupina v Česku expandovala.
V červenci si založila dvě dceřiné společnosti CEFC Asset 01 a CEFC Asset 02 se sídlem v budově bývalé Živnobanky, kterou koupila v roce 2015.
Obě firmy mají v předmětu činnosti správu nemovitostí. Prostřednictvím první jmenované vlastní CEFC další společnost NP30.
Tu koupila taktéž loni v červenci za 20 milionů korun od nizozemské Denda Beheer BV. Prostřednictvím této transakce získala CEFC budovu s adresou Na Poříčí 30, Praha 1.
Díky dalšímu nákupu CEFC navýšila svůj podíl také v Českých aeroliniích. Loni na podzim totiž získala 49,99% podíl ve společnosti Canaria Travel, která vlastní téměř 27% podíl v Travel Service, jenž ČSA ovládl.
Hotel, fotbal, kanceláře
Do loňských transakcí je třeba započíst také koupi fotbalového stadionu Eden. K němu se Číňané dostali prostřednictvím nákupu 90% podílu ve společnosti Eden Arena. Zbývající část vlastní britská E Side Property Limited ovládaná právníkem Václavem Slavíčkem.
Čínská skupina vlastní i historickou budovu Živnobanky v Praze Na Příkopě. K té se dostala prostřednictvím odkupu společnosti Příkopy Property Development miliardáře Radovana Vítka.
Nakoupila i pětihvězdičkový hotel v Praze na Vinohradech La Palais a další luxusní hotel Mandarin. Obě ubytovací zařízení v centru města drží přes soukromé společnosti.
Přes další společnost pak vlastní rozlehlý kancelářský komplex Florentinum s 63 tisíci m² plochy. Podle znaleckého posudku tam byla ke konci roku 2016 obsazenost 96% a výnos z pronájmu činil 363 milionů korun za rok. Celková hodnota stavby i s pozemky byla stanovena na 7,9 miliardy korun.
V hlavním městě pak CEFC vlastní ještě vilu v Praze – Střešovicích, za kterou zaplatila 95 milionů korun, a kde je nyní oficiální sídlo firmy.
Na některých nemovitostech má ale zástavní právo J&T Banka, břemeno tak například vázne na budově bývalé Živnobanky, na budově hotelu Le Palais Art Hotel či na stadionu Eden.
Nicméně zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík na Twitteru vyloučil spekulace, že by čínská skupina neměla peníze na splacení svých závazků.
„Dluhy hradíme včas, nemáme žádné po splatnosti. J&T souhlasilo s prodloužením smlouvy o 50procentním vstupu do 30.9.2018,“ napsal Tvrdík. Jeho slova potvrdila také J&T Finance Group, která podle vyjádření pro ČTK neeviduje žádné aktuálně splatné závazky ani závazky po splatnosti za skupinou CEFC Group (Europe) Company.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Prej devadesát miliard tu budou investovat, jak tvrdil prezident ….
a zase jen žvásty!
Minochodem, dost tomu nerozumím, třeba mi to někdo ze zdejších politicky vysvětlí.
Já chápu že „..Z vedení nuceně odešel čestný Zemanův poradce Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován a o jeho osudu se mnoho neví.“ Halt čínská totalita je totalita.
Já chápu že „Do CEFC firmy nově vstoupil ze 49 % státní společnost CITIC Group“ – jasně, právě ze stejného důvodu..
Ale dost dobře nechápu, proč by nyní měla toto portfolio rozprodávat. Když se přece stalo, to co Čína chce – před čím se i tady varuje –totiž čínský stát by tyto objekty (nejen u nás, po celém světě) dostal pod svou kontrolu. Že by snad zrovna teď byla právě Čína (u které si půjčuje celý Západ) na mizině a musela rozprodávat – a tím zbortila onu expanzivní politiku ekonomickou cestou, kterou dosud hrozila?
A nebo, napadá mne ještě druhá varianta – že totiž vedení CEFC si jelo čistě českou privatizační cestičkou. Že sice mělo nějaké styky na vedení čínské vlády, díky čemuž se jim podařilo ovládnout řadu podniků v Číně, jakož i získat podporu do zahraniči. Ale jinak si jelo tvrdě kapitalisticky na sebe…A jestli nyní udělali bankrot (což se mohlo stát), tak čínská vláda je zachraňovat nebude, a ani o převzetí těch lukrativních zahraničních podniků politický zájem nemá..