Jak Čína vytvořila bublinu digitální svobody. A když se svět nedíval, nechala ji splasknout

Napsal/a Sinopsis 12. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Čína je podle organizace Freedom House zemí nejvíce potlačující svobodu internetu. V cenzuře a kontrole sítě ale občas udělá výjimku. Třeba kvůli každoročnímu „Světovému internetovému summitu” ve Wu-čenu. Rok od roku se ho účastní více představitelů vlád, expertů i světových technologických společností. Letos jich přijelo přes 1500.

Ze zahraničních osobností dorazila vůbec poprvé velká esa jako šéf Applu Tim Cook, viceprezident Facebooku Vaughan Smith a ředitel Googlu Sundar Pichai.

Na čínské straně nechyběl Jack Ma, zakladatel internetového obchodu Alibaba, ale objevil se také například ideologický vůdce současného režimu a jeden ze sedmi nejmocnějších mužů Číny Wang Chu-ning nebo šéf čínské internetové cenzury Sü Lin.

Představitelé technologických firem na konferenci samozřejmě přijeli především z ekonomických důvodů, aby si pojistili svůj podíl na obrovském čínském digitálním trhu, jenž v roce 2016 dosáhl hodnoty 3,4 trilionů dolarů.

Svou přítomností však současně dodávají legitimitu čínským snahám o mezinárodní prosazování „nového řádu” jako alternativy k současnému svobodnému internetu.

Bublina digitální svobody

Jak funguje omezování internetu v Číně, ukázal ostatně i samotný summit, jemuž předcházelo masivní úsilí cenzorů blokovat jakýkoliv kritický obsah; cenzurovány byly například alternativní názvy pro setkání ve Wu-čenu navrhované čínskými „síťo-občany” jako „Světová satirická konference“, „Světová konference 404”, „Světový summit LAN” či „Konference Jednotné fronty pro Novou éru”.

logoPřímo na summitu ale paradoxně účastníci mohli využívat třeba Google nebo Facebook, ačkoli jsou tyto služby v Číně pro běžné uživatele blokované. Kolem přísně kontrolovaného prostoru, kde se konference konala, vznikla „bublina“ bez cenzury.

Z tohoto umělého ostrůvku digitální svobody pak někteří návštěvníci pěli chválu na různé aspekty čínské „internetové suverenity”. Například viceprezident Facebooku Vaughan Smith s vážnou tváří pochválil čínskou vládu za přístup k velkým datům (využívaným masivně pro „kontrolu” obyvatelstva a udržování „společenské stability”).

Všichni čínští řečníci na konferenci zdůrazňovali nutnost větší kontroly digitálních sítí. „Měli bychom podporovat kontrolovatelnou bezpečnost a vybudovat nový řád. Kyberbezpečnost je vážným problémem. Kyberzločin a kyberterorismus se značně rozšířil. Osud světa se více propojil v kyberprostoru,“ Nechal se slyšet vrchní ideolog Wang.

 „Živly“ si netroufnou na ulici

Náznak toho, jak by vypadal čínský nový řád v kyberprostoru, můžeme vidět v již dnes v čínském Sin-ťiangu, kde se široce využívají digitální technologie ke kontrole a šikanování místních obyvatel.

Vizi totální kontroly nepohodlných osob v dystopické budoucnosti nastínil na summitu Jack Ma: „Politický a právní systém budoucnosti je neodlučitelný od internetu, neodlučitelný od velkých dat. Špatné živly nebudou moci ani vyjít na náměstí.“

Společnost Alibaba pracuje na technologii „smart cities“, kterou jezdí do Číny studovat například pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Součástí tohoto konceptu jsou také „safe cities”. Ty spočívají ve sběru a vyhodnocování dat z všudypřítomných bezpečnostních kamer a dalších bezpečnostních systémů za využití umělé inteligence a velkých dat.

Tyto nástroje se ale dají použít stejně dobře jak proti teroristům, tak proti disidentům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)