Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ředitel BIS Michal Koudelka a premiér Petr Fiala. Foto: Robert Břešťan, HlídacíPes.org
,

Čína se v Česku snaží získávat pokročilé technologie. Stát se brání a prověřuje investice

Státy Evropské unie a NATO se snaží neposkytovat Číně pokročilé technologie a znalosti z oborů jako je umělá inteligence, autonomní systémy, biotechnologie či nanotechnologie. „Čína se naopak snaží o naplňování programu Made in China 2025, včetně získávání pokročilých technologií v ČR,“ varuje kontrarozvědka BIS. Ta je od loňského roku nově angažovaná i v prověřování potenciálně nebezpečných investic z třetích zemí v Česku.

„Rizikem jsou zejména akvizice Číny v českých společnostech a snahy o přenášení výroby do Číny,“ napsala BIS do své poslední výroční zprávy za rok 2021. Nad rámec uvedených několika vět však téma dále veřejně komentovat nechce.

Právě rok 2021 byl ale vůbec prvním, kdy se i v Česku začal stát aktivně věnovat zamýšleným investicím z třetích zemí – jako je právě Čína či Rusko – do tuzemských strategických oborů s „potenciálem ohrozit bezpečnost ČR nebo vnitřní či veřejný pořádek“.

Jde o obory jako je energetika, chemický průmysl či IT a telekomunikace. Patří sem ale i start-upy, spin-offy či malé společnosti, které vyvíjejí unikátní řešení za pomoci nových a nastupujících technologií, často v oborech jako je umělá inteligence, robotika či nano- a biotechnologie.

Zvláštní pozornost je nyní i s ohledem na probíhající válku na Ukrajině věnována všem „bezpečnostně relevantním“ ruským a běloruským investicím a investorům.

Poslední slovo má vláda

Zákon od loňského května umožňuje prověřovat i ty investice, za nimiž sice navenek stojí evropský investor, ale ovládá jej mimoevropský majitel. Podmínkou pro prověření je i to, že by investor získal nejméně desetiprocentní podíl na hlasovacích právech či měl jinou významnou kontrolu nad cílovou firmou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má téma ve své gesci, v prvním roce existence zákona – od 1. května 2021 do konce dubna 2022 – prověřovalo celkem dvanáct případů a vyjadřovalo se i k 389 investicím z jiných členských zemí Evropské unie.


Investice a firmy, kterých se investice týká, jsou prověřovány na třech úrovních:

notifikace, kdy jsou prověřovány investice ze třetích zemí, které však směřují do jiného členského státu EU, a k nimž má ČR možnost se vyjádřit.

konzultace, v rámci nichž se prověřují investice, jež přímo specifikuje zákon, případně ty, kde o to investor dobrovolně požádá

řízení, která jsou povinná pro úzkou skupinu nejcitlivějších oblastí a kde je vyžadován k povolení investice souhlas státu


„Z celkového počtu našich dvanácti případů nedošlo k žádnému zákazu. Ve dvou případech se investoři sami stáhli a dva případy nadále pokračují,“ shrnul ve vůbec první výroční zprávě k tématu Ota Šimák, ředitel Odboru obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací ministerstva průmyslu.

Finální rozhodnutí, zda potenciálního investora z obchodu s ohledem na bezpečnost vyloučit, by bylo na rozhodnutí vlády – až k ní však zatím žádný případ nedoputoval.

O konkrétních firmách, které prošly ověřovacím procesem, ministerstvo prý ze zákona mluvit nemůže, v obecné rovině šlo ale o obory letectví, telekomunikací, IT, zdravotnictví, vodohospodářství, strojírenství, biotechnologií, chemického průmyslu a zdravotnictví.

Méně firem než vloni

Úplný zákaz investice z třetích zemí je zatím i v mezinárodním kontextu ojedinělý jev. V zemích EU šlo zatím jen o jednotky procent případů. Důvodem je ale i to, že pokud sám investor dojde k závěru, že by mohl být z bezpečnostních důvodů vyloučen, raději s ohledem na reputační riziko od záměru sám upustí.

V roce 2020 bylo v EU (v zemích, kde tou dobou tento zákon již platil) 91 % případů schváleno, v sedmi procentech se investoři z procesu dobrovolně stáhli a pouze ve dvou procentech případů padlo rozhodnutí o zákazu investice.

Na prověřování firem se vedle ministerstva průmyslu podílí i ČNB, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, Policie ČR a již zmíněné zpravodajské služby.

Od počátku účinnosti tohoto zákona (1. května 2021, pozn. red.) prověřila BIS 78 právnických osob a 54 fyzických osob v rámci evropských notifikací a 57 právnických osob a 69 fyzických osob v rámci prověřování investic směřujících na území ČR (konzultace a řízení),“ vypočítala BIS ve své zprávě za rok 2021.

Na dotaz HlídacíPes.org BIS doplnila i zatím známé údaje za rok letošní: „Od začátku roku do poloviny října 2022 BIS v rámci své působnosti prověřila celkem 49 právnických osob a 62 fyzických osob. V roce 2022 jsou počty zatím nepatrně nižší než v roce předchozím,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Podle informací HlídacíPes.org z ministerstva průmyslu ani v letošním roce zatím žádný případ nemusela posuzovat vláda.


Tento text HlídacíPes.org vychází i v aktuálním čísle ekonomického týdeníku Hrot. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

53 komentářů

 1. Radomír napsal:

  Komické, Evropa a Spojené státy staví Velkou euroatlantickou zeď proti Číně. Aby to neskončilo stejně špatně jako v historii snaha Číny izolovat se se svou technologií od zbytku světa. Sdílení poznatků vědy a spolupráce jsou důležité pro přežití lidstva a zlepšení životních podmínek lidí. Pokusy o izolaci, utajování vědeckých a technologických poznatků a ekonomickou a technologickou válku jsou nebezpečné.

  • skeptik napsal:

   Pokusy o izolaci, utajování vědeckých a technologických poznatků a ekonomickou a technologickou válku jsou nebezpečné. Konec citátu. A jak posuzujete snahy Číny využívat ukradené vědecké a technologické poznatky pro přípravu ne technologické a ekonomické, ale ostré a regulérní války? V těchto přípravách a v harašení zbraněmi bychom měli Čínu podporovat? I vy mudrlante.

  • Ondrej napsal:

   co je na tom komickeho? zamrzl jste prinejmensim v minule dekade, nebo mozna jeste nekde dal. toto je dneska naprosta nutnost a v podstate pud sebezachovy, kdo to nevidi, je slepy nebo to videt nechce. zavislost na autokratickych a ne uplne pratelskych rezimech, coz bezesporu Cina je, a Rusko samozrejme take a jeste o rad horsi, je cesta do pekel, coz vidime v primem prenosu se zavislosti na ruskem plynu.
   jestli nechceme neco podobneho opakovat za nekolik let s Cinou, nemame jinou moznost, snad jeste neni uplne pozde! zlutaci pak jeste radi prilezou..ale my jim pak muzeme rict, sorry jako, uz vas nepotrebujeme, nebo podle nasich podminek, jinak jdete nekam!!

   • petrph napsal:

    Mimochodem, právě na tom ruském plynu je to vidět naprosto jasně.
    My /i západní Evropa jsme ten ruský plyn z politických důvodů odmítli. Škodí to ekonomicky Rusku?.
    Příliš ne, protože ho teď bude prodávat hlavně do jiných států na Východě, do Indie a taky do Číny,. A jestli tam ty trubky v zemi nemá, tak ty se teď poměrně rychle dodělávají.
    Zatímco, jak jsme na tom teď my? Ten plyn kupujeme a budem hlavně kupovat z USA, jako LPG. Bude se to dovážet tankery, což to prodražuje a zpomaluje (výpadky se dají čekat, kapacita nemusí stačit/, navíc jak se dá dočíst, Amerika nám ho prodává s ohromným předražením. Takže – ekonomické ztráty neseme a poneseme my, a náš průmysl ztrácí konkurencischopnost..

    No a teď si tohle rozšiřte do všech oblastí , když se svět globálně rozdělí a uzavře na Západ – Východ, kdo na tom bude za pár za pár dekád líp??

    • Ondrej napsal:

     samozrejme, ze to rusku skodi, trubky nemaji a hned tak nebudou. takovy objem nelze nahradit ani za rok, minimalne 2 a vice. a cina to bude kupovat taky za jine ceny..ale podstata je jinde – my ten rusky plyn musime odmitnout, je to principielni vec a nelze pocitat s tim, ze nam putin neco posle, nedodrzi nikdy nic, coz uz predvadi docela dlouho. prijdou a uz prichazi technologicke zmeny v prumyslu,nove LNG terminaly, uspory a do dvou let je vymalovano, do te doby to musime vydrzet ale jina cesta neni, to uz je jasna vec, kdo to chapat nechce, tak to nepochopi nikdy

    • skeptik napsal:

     Tak že podle vás petrph máme držet hubu, ohnout hřbet, nechat Putina podrobit si Ukrajinu a nechat ho ještě několik tisíc Ukrajinců vyvraždit, po podrobení Ukrajiny nechat Putina, aby si postupně podroboval další země jednu po druhé. Cenu plynu, i toho amerického, ovlivnil Putin rozpoutáním války. Nezaměňujte příčiny a následky. Z Ameriky bude Evropa dovážet plyn do té doby, než si položíme trubky do severní Afriky. Jestliže mohou pokládat trubky Číňané a Indové, proč bychom to neměli dělat my?

     • A.S. Pergill napsal:

      Ceny plynu rostly před válkou na Ukrajině. Ta jen zrychlila to, co na nás ekologové chystali.
      MMCH, pokud by vedení EU seriózně stálo za patřičnými dohodami, měli bychom napojení přes Řecko na plynová pole ve východním Středomoří a problémů bychom měli podstatně méně. Protože ale vedení EU opakovaně ustupovalo bandám ekologických křiklounů a krátilo předem dohodnuté termíny, nikdo nechtěl jít do takové investice (protože by riskoval, že EU bude „dekarbonizovat“ dřív, než se mu ty prachy vrátí).

     • skeptik napsal:

      Ceny plynu Pergille/Šimůnku rostly už před válkou výhradně díky Putinovi. Až do Babišovy vlády jsme odebírali 25% spotřeby z Norska. Mohli jsme z Norska odebírat plyn i dál a více, stačilo, aby Babiš smlouvu prodloužil. Neudělal to, zatáhl nás do stoprocentní závislosti na Rusku. Nesvádějte na EU to, co způsobila Babišova hloupost. Mám podezření, že jste snad tehdy Babišovi musel radit.

     • josef napsal:

      … no tolik „chytrosti“ bych rozhodně nečekal, že by snad k nám vedly roury z Norska a teď jsou prázdné ? Já jsem žil dosud – zřejmě ve špatném přesvědčení, že nám ten plyn dodává RWE a on to Babiš, který tedy nepodepsal smlouvu , aby ty roury byly plné.. Vidím tedy, že jsem žil v bludu…

     • A.S. Pergill napsal:

      Norsko není v EU, stejně jako Rusko. Jeho plyn má jiné technologické vlastnosti. Nedávno ukazovali na webu fota kotlů poškozených náhradami ruského plynu. Bohužel, dokonce ani uhlí (stejného druhu) z různých lokalit není stejné a při některých užitích ten rozdíl může vadit.

     • skeptik napsal:

      Že žijete v bludech vám josefe rád věřím. Předvádíte nám to na stránkách HP každý den.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, jako výsledek poruchy vyšší nervové činnosti se jeví nákup plynu odkudkoli, když na svém území máme zásoby, které by nám vystačily za horizont roku 2035 (a to ještě není prozkoumáno celé území státu).
      Řekněme, že ten ruský byl tak levný, že se to nevyplatilo (respektive investice do zahájení těžby) a navíc hrozilo prodávání plynu za dumpingové ceny , pokud bychom začal těžit svůj. V současné situaci to nehrozí už proto, že plynu je celkový nedostatek v celé EU.

     • skeptik napsal:

      Už jste si Pergille Šimůnku začal na zahrádce vrtat díru a strkat do ní trubky? Ne? tak rychle začněte, abyste těm našim plynařům ukázal, jací jsou hlupáci.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, jednak nemám žádnou nemovitost nad břidlicemi, jednak tuto činnost zakazují Putinovy loutky v Bruselu a v Praze.

     • skeptik napsal:

      Tak náhle jsou to Pergille/Šimůnku Putinovy loutky? V minulosti jste mohl na Putinovi oči nechat.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, než začal Putin tuhle nesmyslnou válku, považoval jsem ho (a jeho režim) za cosi výhodného pro výchovu obyvatel Ruska k demokracii a právnímu státu. Nikdy jsem se netajil s názorem, že bez relativně dlouhého pobytu populace v prostředí jakési osvícené diktatury nelze vybudovat demokracii, protože v populaci prostě nebudou demokraté. A nikdy jsem se netajil ani s tím, že pro nás bylo štěstí relativně osvícené panování posledních Habsburků a zejména Františka Josefa I, a že zavádění nějakého režimu na způsob Putinova Ruska by tedy bylo pro nás krokem zpět o víc než sto let.
      Nicméně názoru, že Rusko, aby se mohlo stát demokracií, takový nějaký režim potřebuje, se nevzdávám, pouze konstatuji, že jsem se mýlil ve svém názoru na Putina. A nebyl jsem sám.

  • Fr_von_Dr napsal:

   Radomíre, pokud budou mít všichni na Světě shodné mírumilovné smýšlení, tak je možné žít na Zemi dle Vašeho popisu. Pokud se ale právě Čína pustí do výrobby čehokoli, tak je z výrobku většinou jen podřadný šrot – ale je o levné. Životní podmínky se výrobou v Číně nezlepší; čím Evropu dusí EK a EP, to v Číně řeší vylitím do řeky. Čína měla nebo ještě má v ustavě článek, kde bylo, že „čínský lid“ má po Světě „sbírat zajímavé věci“, se kterými se ještě nestkal. Oni mají krádeže nebo průmyslovou špionáž jako povinnost. Bohužel, výroba v Číně je levná, EU tam nedosáhne, vyrábí se tam šroty, které se v EU draze likvidují…

   • petrph napsal:

    To snad nemyslíte vážně, proč by
    z čínských výrobku měl být jen podřadný šrot?? To je nesmysl.
    Jo jasně, můžeme se bavit o tom, proč je to tak sakra levné, a že kdyby se to dělalo podle bruselských předpisů, tak by to vyšlo 6 dráž, to ano…:)))

  • A.S. Pergill napsal:

   Čína dělala to samé. Snažila se utajit jak výrobu hedvábí, tak i porcelánu. Některé technologie utajovala tak důkladně. že o ně sama přišla (viz bronzové meče, kvalitnější než ocelové – jeden takový byl v majetku rodiny soudce Ti, hrdiny Gulikových staročínských detektivek).

 2. wenkovan napsal:

  Já myslel, že outsourcování (vždy špinavé) výroby mimo Evropu je jedním ze způsobů, jak zachránit klima potažmo celou planetu? Jestlipak ona ta BISka nesabotuje boj proti klimatickým změnám?

 3. petrph napsal:

  Mimochodem že jsem se pravě teď dočetl „Vyvíjený polský národní elektromobil bude mít platformu od čínské Geely Auto Group.
  Čínský vlastník Volva, Lotusu nebo spoluvlastník Smartu dodá v licenci polské automobilce EMP, svou modulární platformu SEA.
  Nejde přitom o nějakou zastaralou techniku, poprvé se základ pro elektromobily objevil teprve loni. ..“

  Jinak řečeno, nepředstavujme si ono varování od naší ostražité BIS v tom smyslu, že by snad primitivní Čína potřebovala nutně vykrádat technologie z českých montáren.

  Čína je na tom technologicky daleko před námi, a připravovala se na tom už dávno,
  když čínští studenti studovali i na amerických technologických univerzitách. A dokázala si ten svůj technologický průmysl vyvíjet a budovat i bez omezování bruselskými pravidly.

  Jasně, že krom toho ovládají i byznys, takže pokud už někde na světě (nikoliv nutně u nás) ta technologie je ke koupi, tak si jí koupí, a tím svůj vývoj urychlí. Což tedy zase v Evropě a lautr u nás není tak časté, ale když se tak stane, a naše ostražité orgány tomu zabrání, tak halt koupí jinde, nebo si okopírují, nebo si vyvinou sami (což může být totéž).

  Dalo by se říct bohužel, jenomže oni už komunisté říkali „kdo chvíli stál, už stojí opodál“.. Jenomže to budeme brzo my s EU, a nikoliv Čína

  • A.S. Pergill napsal:

   Souhlas. Čína od nás prakticky nemá co krást, protože jsme pod vedením EU zaostali prakticky stejně jak pod vedením komunistů. Kdo je schopný a nemá tu nějaké povinnosti (typu starých a nemocných rodičů), tak utíká pryč.

   • Josef II napsal:

    Pergille,matně si vzpomínám na návštěvu číňanů v nějaké naší akumulátorce,kde jeden z nich se pokusil strčit nějaký prášek do kapsy saka.Vy jste znalec všeho,tak mi osvěžte paměť.Od soudruha docenta, který jezdil na stáže do SSSR to zní docela komicky o té zaostalosti díky EU.Kdyby jste využil vědecké poznatky soudruhů z SSSR,tak se EU učí od nás.Jinak musím vám přiznat,že s tou komunistickou zaostalosti jste měl pravdu.Kam utíkají ti,co nemají nemocné rodiče?Do Číny,Ruska,nebo zaostalé EU,eventuálně USA.Kde byste utekl vy?

    • A.S. Pergill napsal:

     Je otázka, za jak dlouho by vymysleli stejný nebo lepší prášek (jistě by ta krádež ideje byla levnější).
     Mimochodem, na té stáži jsem viděl supermoderní mašiny z Japonska a dalších kapitalistických zemí, jaké se tu dodnes nevyskytují. Československý automatický analyzátor aminokyselin používali také – jako skříňku na košťata.
     EU zařízla výzkum a aplikaci GMO a spousty dalších věcí. Nositelé genetických vad, kteří chtějí zdravé dítě, jedou na IVF kliniky do Mexika, nebo do té Číny, například. EU blbne s klimatem naprosto šíleným způsobem, včetně vypínání jaderných elektráren v rámce „boje za snížení emisí CO2“. V době epidemie covid zakázala plastové příbory na jedno použití a mnoho dalších šíleností.
     Jistěže spousta lidí od nás utekla za éry socialismu prvně do EU, ale mnoho z nich, ti, co se opravdu chtěli dobře prosadit, muselo dál. A třeba v té Číně už jedou pokusy s klonováním lidí apod. Kdo chce být u toho, tak pro něj jsou i USA zaostalá země.

     • Josef II napsal:

      Pergille,jak vy dovedete všechno okecat je neuvěřitelné.Vy byste byl dobrý mluvčí strany pomocných dělníků.Škoda,že už nejste nejmladší.Kdybyste byl dnes mladý (neměl nemocné rodiče),určitě byste se přestěhoval do Číny.Ovci Dolly naklonovali už v roce 1997,číňani dvě opice na konci roku 2017.Číňani tvrdí,že lidi klonovat nechtějí i když je jich málo.Nejste náhodou taky tajný čínský klon?,Že USA jsou zaostalejší-zoufalče v čem?

     • skeptik napsal:

      Pokud se Čína opravdu zabývá klonováním lidí, pak se nemá vůbec čím chlubit. Jaderné elektrárny se v Evropě neruší kvůli snižování emisí CO2, ale kvůli nebezpečí zamoření v případě havárie a skladování jaderného odpadu. Je otázkou, zda nebezpečí jaderného zamoření je opravdu tak velké, aby bylo nutné kvůli němu rušit jaderné elektrárny, já myslím že není, ale kvůli snižování emisí CO2 se jaderné elektrárny neruší. To vy, takový všeználek Pergille/Šimůnku nevíte?

     • A.S. Pergill napsal:

      Josefe II
      Ovci Dolly sice naklonovali v roce 1997, ale od té doby absolutně žádný pokrok, spíš likvidace zavedených pracovišť.
      Čína naopak tyhle věci vyvíjí a k řadě technologií se dostala vlastním úsilím, nezávisle na tom, co bylo vymyšleno u nás.
      Měli kontraverzní úpravu lidských zárodků na rezistenci vůči HIV, to je něco, co by se už v zaostávající Evropě (a patrně ani v USA) udělat nedalo.
      A na některé zákroky v oblasti IVF se jezdí na kliniky do Mexika, ne do USA, tam mají tč. problémy s právem na potrat.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      je mi líto, ale podobné,věci jako klonování lidí jsou techniky, které mohou lidstvo dostat ke hvězdám.
      Jaderné elektrárny ruší ti, kteří bojují proti emisím CO2. Nehledejte v politické ekologii logiku, nenajdete ji, jako ji nenajdete ani v jiné iracionální víře, jako jsou různá náboženství.
      MMCH ekologové (tuším rakouští a němečtí) podali nedávno k Evropskému soudnímu dvoru žalobu proti zařazení jaderných elektráren mezi bezemisní zdroje. Takže opravdu musejí fantazírovat o tom, že tam nějaké emise jsou. A, pochopitelně, toto hnutí tvoří zástupy nevzdělaných hlupáků (byť třeba s vysokoškolskými diplomy), kteří těmto pitomostem jsou s to věřit, protože na víc intelektuálně nemají.

     • skeptik napsal:

      Mohu vás Pergille/Šimůnku ujistit, že zabývá-li se Čína klonováním lidí, určitě tak nečiní proto, aby dostala lidstvo ke hvězdám. Takové cíle jsou Číně hodně vzdálené. Pokud bojovníci proti jaderným elektrárnám hovoří o emisích, nemají na mysli CO2. Jaderné zamoření a jaderný odpad lze také považovat za druh emisí. Bojovníkům proti jaderným elektrárnám dodala munici hlavně havárie jaderné elektrárny v Černobylu a trochu i havárie ve Fukušimě. O boji proti emisím CO2 mohou v souvislosti s jadernými elektrárnami hovořit pouze lidé podobného druhu, jako jste vy a já si o takových lidech nečiním žádné iluze.

     • A.S. Pergill napsal:

      Milý skeptiku, mezi vynálezem rakety v Číně a použitím zařízení na stejném principu, které dostalo sondy Pioneer a Voayager na dráhu směřující mimo sluneční soustavu, uplynula tisíciletí. A přesto na začátku byla primitivní raketa, zvyšující dostřel šípu.

     • skeptik napsal:

      Jenže u té primitivní rakety to v Číně na dlouhá staletí zůstalo stát na místě a dále se nedostalo. Se sondami Pioneer a Voyager mají Číňané už společného pouze to, co se jim podařilo pomocí svých agentů okopírovat.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, do jisté míry máte pravdu. Problém vidím v tom, že Čína začala na konci středověku cíleně ekonomicky (ale také v oblasti vědeckého rozvoje) zaostávat. Více-méně z ideologických důvodů. Což je něco, co vidíme tč. kolem sebe my.
      Proto tehdy již dynamicky ve vědě a technice rostoucí Evropa mohla převzít a zdokonalit čínské vynálezy.
      Dnes je situace přesně opačná: My jdeme do stagnace a regrese pod praporem lživých ekologických fantasmagorií (tedy také ideologie), zatímco Čína roste, kvantitativně i kvalitativně. A poku tento trend nezvrátíme (zbavením se moci ekomagorů), tak se můžeme už za pár desítek let stát čínskou kolonií (což bych tedy opravdu nerad, to raději nějakého diktátora, který zavede stejný trend rozvoje i u nás).

     • skeptik napsal:

      Skvělé Pergille/Šimůnku! Čína má nejotrávenější ovzduší na světě, protože tam nemají téměř žádné „ekomagory“ a mají v důsledku toho také nejvyšší množství chorob a úmrtnost na světě v důsledku znečistěného ovzduší. Opravdu Pergille/Šimůnku Čína náš vzor!

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, protože jsem se léta pohyboval okolo výzkumu úmrtnosti v těžebních okresech v ČSSR, tak vím, že ony úměry mezi stavem ovzduší a zdravotním stavem populace jsou dost mimo realitu (a operují jimi právě pologramotní ekologové). I v tom „příšerném“ severočeském kraji nakonec bylo nalezeno o tolik vyšší procento kuřáků (včetně agresívních, kouřících v přítomnosti partnera nekuřáka a dětí), že to skoro stačilo na vysvětlení rozdílů v úmrtnosti mezi těmi těžebními okresy a zbytkem republiky.
      Další věcí je, že spousta těch nebožtíků měla profesionální expozici kde čemu, která taky nesla část příčin úmrtnosti. Měli jsme tu chemičku, v níž průměrné dožití pracovníka bylo něco přes 40 let a bylo to v důsledku profesionální expozice na pracovišti, ne stavu ovzduší venku.

 4. Antonín Kousal napsal:

  Byl jsem v Číně 2x a je tak 100 roků před námi. Zázračný rozvoj, bohatá střední třída, milí lidé v duchu budhismu a taoismu a kapitalismus (tržní hospodářství ) tak tvrdý, o kterém se nám ani nezdá. Zkrátka kapitalismus s rudou hvězdou.

  • Mirek napsal:

   Nezbývá než souhlasit, byl jsem v Číně několikrát,
   technologický náskok je obrovský, rychlovlaky po celé Číně, perfektní dálnice,
   o umělé inteligenci ani nemluvím, televizní zpravodajství mluví robot, je to nerozeznatelné
   od živého člověka, velmi vyspělé technologie jsou patrné na každém kroku….

   • Josef II napsal:

    Mirku,já si doteď myslel,že tam ty zprávy mluví papoušek a on je to robot.Ten robot je i vymyslí,zpracuje a mluví?Fantastické.Kam se s technologii a životní úrovni hrabe USA.(Žertuji,v Číně jsem nebyl,ale v USA jsem žil několik let).Jinak věřím Pavlovi.

  • Pavel napsal:

   Prst na mapě se nepočítá komunistický čínomile.

  • Pavel napsal:

   „Milí lidé“ hlídající ujgurskou otrockou pracovní sílu v koncentrácích, úděsná chudoba všude mimo speciální ekonomické zóny a v nich prosperita založená na zahraničních investorech, kteří z Číny momentálně horem pádem utíkají, jsi chtěl říct.

   • A.S. Pergill napsal:

    Ujguři jsou v Číně asi stejně populární jako u nás Němci.
    Navíc problém se nejmenuje „Ujgur“, ale „islám“.

    • Pavel napsal:

     Jako židé na blízkém východě jsi chtěl říct lžirgile. A ano problém nejsou Ujgurové, problém je čínský nacistický totalitarismus.

     • A.S. Pergill napsal:

      Jistěže je čínský nacionalismus a rasismus problém, ale řada jiných etnik takto s čínským státem konfliktní není, protože je s Číňany kompatibilní co do světonázoru. Dokonce v časech tvrdě prosazované politiky „jedna rodina jedno dítě“ měly národnostní menšiny z toho výjimku, platilo to jen pro etnické Číňany.

  • skeptik napsal:

   Byl jsem v Číně také a vícekrát než vy pane Kousale. To co popisujete je pravda, ale platí to pouze pro zvláštní ekonomickou zónu, pruh čínského území podél pobřeží. Do té další Číny mimo zvláštní ekonomickou zónu jsem se nedostal, dostat se tam je dost obtížné, ale hovořil jsem s lidmi, kterým se to podařilo. V té druhé Číně mimo zvláštní ekonomickou zónu to vypadá tak, jako to vypadalo v Číně kdysi za Mao tse tunga. A ta druhá Čína tvoří většinu čínského území. Tak že byste se ve svých chválách Číny měl pane Kousale velmi krotit.

   • A.S. Pergill napsal:

    Jenže na tom pruhu kolem pobřeží žije dost podstatná část Číňanů. Ne-li většina (alespoň v době, kdy jsem se učil zeměpis, to tak bylo.
    Čínský režim je jistě hnusný, ale v oblasti vědeckého výzkumu je tam větší svoboda než kdekoli na Západě.

    • skeptik napsal:

     Já jsem Pergille/Šimůnku tu čínskou svobodu viděl na vlastní oči a nejsem tudíž odkázán na vaše vlhké dojmy. I kdyby v té druhé Číně žila skutečně menší část čínského obyvatelstva, s čímž si nejsem vůbec jist, tak vzhledem k počtu obyvatel Číny je to zatraceně velká část čínského obyvatelstva. V době, kdy jste se vy Pergille/Šimůnku ve škole učil zeměpis, nebyla Čína ještě rozdělena na zvláštní ekonomickou zónu a tu druhou Čínu. K tomu rozdělení došlo až několik let po Maově smrti.

     • A.S. Pergill napsal:

      1. Ta různá hustota obyvatelstva tam byla už za Maa.
      2. Psal jsem o svobodě výzkumu, což je něco jiného než lidská práva a občanské svobody. Historie zná příklady, kdy výzkumníci byli občansky na úrovni otroků nebo vězňů, ale svobodu zkoumání měli dosti vysokou, vyšší než dnes.

     • Josef II napsal:

      Skeptiku,diskutovat s Pergilem nebo s petrph je jak diskutovat se soudruhem Skálou.Nemá to smysl.

     • skeptik napsal:

      Kolik jste toho Pergille/Šimůnku v té Číně vyzkoumal a co jste tam zkoumal, že jste tak zasvěcený? A kolikrát jste v té Číně vůbec byl? Vím, jaká byla svoboda výzkumu za totality u nás, v Číně to je buď to samé, nebo spíše ještě horší. Pergille/Šimůnku, číst vaše příspěvky je někdy zábavnější, než silvestrovský program v televizi.

     • skeptik napsal:

      Josefe II máte jistě pravdu, ale někdy mi prostě činí potěšení vytáčet taková boží stvoření, jako jsou ti dva. Co s takovými postavičkami, které dokáží tak vážně a se zaujetím brát vážně to, co vyplodí? Tento typ postaviček nám v téhle zemi čtyřicet let vládl a ti dva vámi jmenovaní by za totality využili všechny možnosti nám ztrpčovat a komplikovat život, tak bych tedy tomuto typu existencí rád alespoň těmi srandičkami a vytáčením těch čtyřicet let vrátil.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, v Číně jsem nikdy nebyl, ale měli jsme na ZŠ opravdu dobrého zeměpisáře, který nám tyto věci vtloukl do hlavy (někdy i doslova, rákoskou).

     • skeptik napsal:

      Obávám se Pergille/Šimůnku, že právě vás tou rákoskou mlátil příliš málo.

     • Josef II napsal:

      Pergille,opět jedna z vaších perel.Vy který máte něco přes 70 let,máte vědomosti o Číně,které vám vtloukal rákoskou učitel před 60 léty?Vy dovedete člověka uzemnit.Mimochodem,tehdy už bylo bití zakázano.Špatný učitel,málo vás tou rákoskou mlátil.

     • A.S. Pergill napsal:

      Josefe II
      Učil nás právě v době za Maa. O tehdejším stavu Číny.
      Faktem je, že jeho rákoska byla dost tolerována, my vždy dobře věděli, že dostáváme spravedlivý trest. A bylo to námi akceptováno i proto, že poznámka do žákovské knížky od něj znamenala prakticky jistou dvojku z chování.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *