Blahobyt zabíjí Boha. Pravidlo potvrzuje americká výjimka

Napsal/a Libor Stejskal 22. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Čím je země bohatší, tím méně v ní lidé inklinují k náboženství. Tedy kromě Spojených států. K tomuto závěru došel prestižní americký think tank Pew Research Center ve své nejnovější studii, kterou citoval týdeník Christian Science Monitor.

Česká republika, kterou studie výslovně zmiňuje, společně s dalšími evropskými zeměmi tuto teorii potvrzuje.

Češi vedle Korejců, Poláků a Španělů

České hrubý domácí produkt dosahuje podle statistik Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a dalších institucí ročně kolem 27 tisíc dolarů na hlavu, tedy necelých 700 tisíc korun. To nás řadí mezi čtyřicítku nejbohatších zemí světa (na prvních místech pomyslného žebříčku se v jednotlivých statistikách objevují Katar, Lucembursko, Singapur, Brunej, Macao či Norsko s  více než trojnásobným HDP per capita).

Zároveň jen deset procent obyvatel České republiky podle studie uvádí, že náboženství hraje v jejich životě důležitou roli. Tato kombinace staví Česko do sousedství Jižní Koreje, Francie a překvapivě i religióznějších (ve srovnání s námi) Polska či Španělska.

V celosvětovém srovnání, kde celá řada ekonomik nevykazuje ani 15 tisíc dolarů HDP na hlavu a pro až osmdesát procent obyvatel je náboženství nedílnou součástí jejich života, je však souvislost mezi bohatstvím a religiozitou zjevná.


Přetištěno z Christian Science Monitor

Amerika je bohatá, přesto věří

Studie amerického think tanku si pochopitelně nejvíce všímá Spojených států, které jdou zcela proti výše uvedenému trendu (a opomíná druhý „extrém“ – Čínu a Rusko, které se komunistickým režimům sice nepodařilo dovést k prosperitě, ale ateismus prosadili vcelku úspěšně).

Statistiky řadí USA na konec první desítky nejbohatších zemí (kolem 48 tisíc dolarů HDP na hlavu). Zároveň ale 54 procent Američanů uvádí náboženství jako velmi důležitý faktor ve svých životech. Ve srovnání s dalšími bohatými zeměmi je to až dvojnásobek. Například v Kanadě přikládá náboženství důležitou váhu 24 procent dotázaných, v Austrálii a v Německu shodně 21 procent.

Navzdory tomu si ale 57 procent Američanů nemyslí, že by úspěch v životě určovaly síly, které nemohou ovlivnit, což potvrzuje silný individualismu tamní společnosti. Christian Science Monitor to zdůvodňuje tím, že převládajícím náboženstvím v USA je protestantismus. Opírá se o tezi sociologa a kritika marxismu Maxe Webera, který již v roce 1904 ve svém díle Protestantská etika a duch kapitalismu dospěl k názoru, že protestantismus – zejména kalvinismus  – vede lidi k tomu, aby se své práci věnovali s větším zaujetím, což přináší rozvoj moderního tržního kapitalismu.

Vysvětlení, proč v chudých zemích lidé více tíhnou k náboženství, nabídl v CBC News paleontolog Gregory Paul. Víra jim podle něj umožňuje únik před stresem jejich každodenního života. Sociolog Phil Zuckerman vidí jiný důvod: ekonomické zabezpečení způsobuje, že lidé v bohatých zemích nejsou ochotni smiřovat se s nepříznivými okolnostmi, což je zároveň odvrací od náboženství, které je na jistém fatalismu založeno.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)