Čeští bojovníci na Donbasu konvertovali k islámu. Ze zákopů se přesunuli do kuchyňského studia
Jiří Urbánek (42) a Pavel Botka (39) od roku 2015 bojovali na východě Ukrajiny v řadách samozvané Doněcké lidové republiky. V srpnu 2019 Botka přišel o nohu, když pod ním explodovala nášlapná mina. Oba muži nakonec od ozbrojenců odešli a konvertovali k islámu. Znovu o sobě dali vědět videem z doněcké pobočky jedné z českých firem. Ta však své obchodní zastoupení ve městě nechce blíže komentovat.
Urbánka a bývalého úspěšného zápasníka Botku pojí dlouholeté přátelství. Společně pracovali jako bodyguardi v různých částech světa. Ze svého posledního angažmá na Kypru odjeli přes Rusko společně na Donbas.
Chemtrails, majdan a fašisté
Poté, co se připojili k tamním ozbrojencům, začali používat nová bojová jména. Urbánek se stal Begemotem (v překladu z ruštiny hroch) a Botka si kvůli svému vzhledu a předkům dal jméno Kavkaz. Bez ohledu na to, jak si nyní říkají, platí, že pokud se vrátí do ČR, hrozí jim vysoké tresty za terorismus.
Osudy této dvojice popisuje slovenský novinář Tomáš Forró, který se s nimi setkal v roce 2016 v Doněcku. „Jejich cesty se spojily už dávno a od té doby procestovali kus světa většinou jako ochranka mafiánských rodin z Kypru, překupníků diamantů v Africe nebo kohokoliv, kdo byl ochotný platit za jejich služby,“ uvádí Forró. Ten cizince bojující v řadách proruských separatistů rozděluje do tří skupin: žoldnéři, idealisté a zločinci.
„Více než rok bojovali na neklidném přifrontovém úseku a Begemotovi postupně docházelo, že uhasínající válka nabízí nové příležitosti k podnikání,“ zmiňuje Forró s tím, že se Urbánek podílel na zřízení falešného doněckého konzulátu v Ostravě.
Organizace měla pod vedením „honorární konzulky“ Nely Liskové lákat české investory. Plán ale nevyšel, investoři se nehrnuli a falešný konzulát byl zrušen soudem. Samotná Lisková se následně v Doněcku stala nežádoucí osobou.
V české dvojici je podle Tomáše Forró mozkem Urbánek, zatímco Botka působí jako výkonná složka. „Kavkaz věří, že Západ nás zabíjí pomocí chemických stop civilních letadel známých jako chemtrails, ví i to, že let MH17 byl sestřelený ukrajinským letadlem, že ukrajinští vojáci jsou fašisti znásilňující malé děti a majdan zorganizovali agenti CIA,“ popisuje slovenský novinář Botkovo smýšlení.
Půjdeme i bez nohou a rukou
Botka s Urbánkem také pomáhali dalšímu Čechovi Miloši Ouřeckému, který odjel na Donbas s „rozkazem“ získat bojové zkušenosti a po návratu do ČR cvičit české domobrance.
Ouřecký měl být jako člen proruské paramilitární organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír součástí partyzánské války proti České republice. Ta by se odehrávala za použití teroristických útoků proti civilnímu obyvatelstvu. Ouřecký je již zpět Česku a před nedávnem se objevil v Praze vedle poslance Jaroslava Foldyny (SPD) během vítání takzvaných Nočních vlků.
Své válečné zážitky dvojice líčí i v rozhovoru z přelomu února a března 2020. Oba v něm uvádí, že nyní již v řadách tamních ozbrojenců neslouží. Na otázku, zda půjdou znovu bojovat, pokud se situace opět vyostří, odpovídají: „Ano, určitě, v jakýkoliv moment. Půjdeme klidně i bez nohou a bez rukou.“
Z Doněcku také prý už nikdy neodjedou. „V Česku nás bez naší účasti soudí a dostaneme 17 až 20 let vězení. Soudí nás za terorismus,“ říká Urbánek, jehož doplňuje Botka: „Přijali jsme islám jako naši víru a možná i to má na to vliv.“
Na otázku, co je přimělo k tomu, aby přijali islám, Urbánek odpovídá: „Islám je náboženství míru a čistoty. Myslím, že všichni lidé se rodí jako muslimové, protože nepijí alkohol a nejí vepřové. Za celý život k nám muslimové byli otevření, a to v různých zemích, kde jsme s Kavkazem byli. Na příkladu Kypru můžu říci, že muslimové byli mnohem otevřenější a čestnější. Taková je pravda.“
Ze zákopů do prodejny kuchyní
Rozhovor je zajímavý i místem, kde se odehrává. Za oběma respondenty se totiž zřetelně objevují loga české společnosti Hanák nábytek, a.s. Ta na svém webu uvádí obchod v Doněcku oficiálně jako jedno ze svých prodejních míst na Ukrajině.
Když vypukla válka na východě Ukrajiny, řada tamních podniků byla násilně vyvlastněna či vyrabována a původní majitelé nad nimi ztratili kontrolu. Nabízí se otázka, zda toto nepotkalo i doněcký obchod české společnosti, respektive, zda se jeho novými majiteli nestali právě Urbánek a Botka.
Prodejna Hanák v Doněcku
Bylo by logické, že po odchodu z ozbrojených složek hledali nové způsoby obživy. A nabízí se, že by český nábytek mohli prodávat právě Češi. Natáčet rozhovor v obchodě, ke kterému by dotyční neměli žádný blízký vztah, by bylo také poněkud nezvyklé.
Pavel Botka se navíc na místě prodejny objevil již dříve, nejednalo se tedy o jednorázovou návštěvu. Takto ho před obchodem zachytil fotograf ruského deníku Izvestija v listopadu 2019.
Autor tohoto textu oslovil firmu Hanák nábytek, a.s. s dotazem, jaký vztah má její česká centrála k doněcké prodejně. Přišla však jen obecná odpověď: „Velmi se omlouvám, ale vzhledem k okolnostem naše společnost nechce poskytovat příliš informací k těmto otázkám,“ napsal zástupce firmy, který si nepřál být jmenován.
„Mohu vám potvrdit, že se jedná opravdu o český nábytek, spolupracujeme na principu obchodního zastoupení a komunikace probíhá s majitelem prodejny,“ doplnil.
Dotaz, kdo konkrétně je oním majitelem, už zůstal bez odpovědi. Stejně tak otázka, jak funguje dodávka zboží do prodejny vzhledem k specifické situaci na hranicích.
Doněcká prodejna nemá vlastní webovou stránku a ani na firemním webu není uvedeno jméno konkrétní kontaktní osoby. Telefon do prodejny se však shoduje s telefonním číslem na jednom z profilů na sociálních sítích. Majitelem prodejny je třiapadesátiletý Valerij Vorobjov, který se podle údajů na svém profilu narodil v Rusku, ale žije dlouhodobě v Doněcku.
Autor tohoto textu se spojil i s Jiřím Urbánkem. Ten tvrdí, že Vorobjov je jeho dobrý přítel a že on sám má klíče od jeho obchodu. O vlastních aktivitách a plánech do budoucna ale Urbánek mluvit nechtěl, ani o detailech provozu doněcké prodejny.
Zhruba hodinu po ukončení hovoru však volal Urbánek zpět s tím, že má vedle sebe Vorobjova, který může dotazy zodpovědět. Vorobjov uvedl, že zboží pro jeho prodejnu je z ČR dováženo do Ruska, odkud si ho bere a následně zboží převáží přes rusko-ukrajinskou hranici, respektive tu její část, která není pod kontrolou ukrajinské vlády a je ovládaná proruskými separatisty.
Pokud to tak skutečně je, český nábytek se do Doněcku dostává podle Ukrajiny v rozporu s mezinárodním právem.
„Jelikož veškeré hraniční přechody mezi Ruskem a dočasně okupovaným územím Ukrajiny jsou uzavřeny, přeprava zboží z Ruské federace probíhá v rozporu s normami a zásadami mezinárodního práva, zároveň bez oficiálního souhlasu ukrajinské strany a s porušením ukrajinských právních norem a mezinárodních závazků Ruské federace,“ komentuje situaci v regionu ukrajinské velvyslanectví v České republice.
Česká dvojice však svého příjezdu na Donbas a zapojení se do války nelituje. Jak bylo řečeno, v případě potřeby prý oba muži půjdou znovu bojovat. Zatím se ale ze zákopů, jak se zdá, přesunuli do prodejny nábytku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
1) Za terorismus? Pokud to bude probihat jako s Oureckym, tak to zase skonci jako „sluzba v cizi armade“. 2) Je hruza, co se s clovekem vsechno muze stat, kdyz mu vymyji mozek.
Je hruza, co se s clovekem vsechno muze stat, kdyz mu vymyji mozek. Konec citátu. Ano, máte pravdu pane Kaminsky. A pro příklady nemusíme chodit někam daleko až na Donbas. Stačí se podívat okolo sebe na voliče ANO, KSČM, SPD, Trikolóry, SPO.