Cesta tam a zase zpátky. Mluvčí pražských žalobců se vrací k novinařině, nastoupila do deníku Právo
Byla dlouholetou tváří státních zástupců z Městského státního zastupitelství v Praze. Referovala o kauzách jako Čapí hnízdo, jeho vyšetřování evropským úřadem OLAF nebo třeba o stíhání pražského lobbisty Romana Janouška. Teď se Štěpánka Zenklová vrací zpátky k novinařině, nastoupila jako editorka do deníku Právo.
Odchody novinářů do oblasti public relations jsou poměrně běžné. Zejména v televizní branži jsou přestupy novinářů na pozice mluvčích státních i soukromých institucí zavedeným, i když v mediálních domech ne úplně vítaným kariérním postupem.
Příklady z mnoha: politický redaktor České televize Jan Osúch se stal mluvčím Nečasovy vlády. Jeho kolegyně Tereza Schejbalová mluvila v minulém volebním období za ministerstvo spravedlnosti, mluvčí první Babišovy vlády pak byla další tvář České televize Barbora Peterová.
Druhým směrem už to tak obvyklé nebývá, a to hlavně kvůli otázkám spojeným s novinářskou etikou a možným zneužitím informací. Stručně řečeno kvůli střetu zájmů a možné konkurenční výhodě.
Přesto se takové případy stávají. Nejčerstvější je případ Štěpánky Zenklové, původně redaktorky České tiskové kanceláře, která se specializovala na justiční témata. Dlouhá léta pak byla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, teď se k novinařině vrací v deníku Právo.
„Pracuji jako editorka. Tedy nepíšu. Edituji zprávy a mám na starosti zlom stránek a dodržení uzávěrek,“ uvedla pro HlídacíPes.org. Na dotaz, zda vnitřně řešila etické otázky, dodala: „Eticky jsem řešila zejména otázku Já a dvě děti…“
Případ Kovářová
V Právu nejde o první případ. Šéfredaktor Zdeněk Porybný po volbách v roce 2006 zaměstnal končící mluvčí ministerstva vnitra z éry Františka Bublana (ČSSD) Radku Kovářovou. A to rovnou na pozici vedoucí policejně-soudního zpravodajského oddělení. Mimochodem jediného svého druhu, které dodnes ve velkých denících funguje a zaměřuje se na informování o agendě policie, práva a spravedlnosti.
Dalším podobným případem jsou kariérní přestupy redaktorky České tiskové kanceláře Terezy Palečkové. Tu si přivedl Jiří Pospíšil jako svou mluvčí na ministerstvo spravedlnosti, skončila v roce 2012 po příchodu Pospíšilova nástupce Pavla Blažka. Po krátkém intemezzu na pozici mluvčí pražské zoologické zahrady se Palečková do ČTK vrátila a dál má na starosti agendu justice a ministerstva spravedlnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
1) Mate pocit, ze jsou vyslani jako spioni, kteri se budou predevsim venovat sabotazi? 2) V pripade nekterych byvalych novinaru (Machacek, Vecernicek Novak, Ovcacek) bych se divil, kdyby je v serioznich novinach vubec zamestnali.