Český rodák v německé politice: spojka k evropským radikálům, jemuž nevadí ani rasisté
Poslanec německého Bundestagu s českým původem Petr Bystroň je už několik let výraznou tváří strany Alternativa pro Německo. I díky němu dostávají němečtí opoziční populisté v tuzemsku často víc mediálního prostoru než německá vládní koalice. Bystroň je zástupcem krajně pravicového křídla AfD, které teď zkoumá německá kontrarozvědka. A své zajímavé stopy má i v české politice.
„Počkejte, až budeme ve vládě. Všechny vás poženeme k odpovědnosti,“ hrozil Petr Bystroň politickým oponentům na stranickém mítinku v červenci 2016 ve Würzburgu.
Takto se zase obrátil k demonstrantům z Antifa, kteří protestovali proti AfD: „Až se dostaneme k moci, tak levicové extremisty jako jste vy ‚uklidíme‘. A bude konec s levicovým extremismem, to vám garantuji,“ tvrdil loni před volbami do bavorského zemského sněmu.
Související články
Čeští diplomaté asistují exprezidentu Klausovi při cestách do ciziny. Povinně i za krajní pravicí
Vedle „nácka“ sedět nebudu. Němečtí poslanci řeší, co s novými kolegy z AfD
Dodal, že jedním z prvních kroků AfD u moci bude razie v německých tajných službách, podobná té, kterou loni krátce po nástupu do vlády provedla v Rakousku tamní strana Svobodných.
Právě německá civilní kontrarozvědka si teď ale na Bystroňovu stranu naopak došlápla. V obsáhlé analýze ji celostátně prohlásila „případem k přezkoumání“, což je jeden z předstupňů případného sledování AfD zpravodajskými prostředky včetně odposlechů a informátorů.
O pozornost si říkají především dvě krajně pravicové organizace uvnitř AfD, které kontrarozvědka označila za „podezřelé případy”. Týká se to mládežnické organizace strany Junge Alternative a dále stranického křídla „Flügel“ pod vedením durynského bosse AfD Björna Höckeho.
Pochodovat zvlášť, udeřit společně
Kompletní, zhruba 500stránkový materiál tajné služby unikl na internet. Přímo Petru Bystroňovi se věnuje na několika místech a zmiňuje zejména jeho výroky z posledních let, které se týkají extremistického hnutí identitářů.
Související články
Ikona populistů Haider je deset let po smrti. Z dnešních názorů Miloše Zemana by měl radost
Klausovy příručky o migraci. Vydává je Orbánův think tank, populisté i krajní pravice
Bystroň v uplynulých třech letech mimo jiné řekl, že „AfD musí být ochranným štítem pro lidi, kteří se angažují u identitářů či u Pegidy (protiislámské hnutí, pozn. red.)“ a že „identitáři jsou dnes pro AfD tím, čím kdysi byli Greenpeace pro stranu Zelených“.
Jak blízko by se přitom měla strana samotná k identitářům přiblížit, aby to jí samotné nepřineslo problémy, vyjádřil slovy „pochodovat zvlášť, udeřit společně“.
Kvůli těmto vyjádřením ho také několik měsíců během roku 2017 sledovala bavorská kontrarozvědka.
Loňská analýza Nadace Heinricha Bölla hodnotí bavorskou AfD ve srovnání s ostatními zemskými organizacemi strany jako „krajně napravo“. Tímhle směrem se podle dokumentu posunula právě v éře předsednictví Petra Bystroně v letech 2015 – 2017.
Bavorská AfD „se řídí islamofobním a maximálně restriktivním přístupem k azylu“ a je v ní řada „personálních propojení s krajní pravicí, která jsou ovšem popíraná nebo jen napůl přiznávaná,“ popisuje dokument stranu, kterou Bystroň pomáhal formovat.
„Řešením by byl apartheid“
Identitáři se v posledních několika letech soustředili na téma migrace, v souvislosti s ní mluví často o „výměně obyvatelstva“ v Evropě, „přílišném odcizení“, „islamizaci“ a podobně. Stejnou rétoriku používal v uplynulých letech i Petr Bystroň.
O „výměně obyvatelstva“ mluvil třeba tehdy, když komentoval Globální pakt OSN o migraci.
I když se identitáři prezentují jako progresivní hnutí mladých a vzdělaných lidí, nemají daleko k rasistickým myšlenkám, jak ukazuje třeba i tato reportáž stanice Deutsche Welle z festivalu identitářů v Drážďanech.
„Řešením by byl apartheid (muslimů a křesťanů v Německu),“ komentuje třeba jeden z účastníků situaci kolem migrace. Reportér tmavé barvy pleti pak čelí rasistickým poznámkám.
Slovo apartheid se v souvislosti s Bystroněm skloňovalo i nedávno po jeho návštěvě Jihoafrické republiky. Setkal se tam se skupinou bílých farmářů Suidlanders spojovanou s rasistickými postoji a společně si zastříleli.
Kromě toho, že Bystroň podle kontrarozvědky opakovaně sdílel příspěvky identitárního hnutí na svém Facebooku a Twitteru, patří lidé z prostředí identitářů i mezi jeho okruh stranických kolegů.
Týká se to třeba mládežnické organizace AfD – Junge Alternative, kterou týdeník Die Zeit označil za „nenapravitelně kontaminovanou“ právě hnutím identitářů a dalšími extremistickými proudy.
Ukazuje to příklad bývalého předsedy stranického dorostu AfD Markuse Frohnmaiera. Ten je sice o dvacet let mladší než Bystroň, oba spolu ale dříve působili v organizaci Forum Carolus, Bystroň údajně jako prezident, Frohnmeier jako viceprezident. Předloni se oba stali poslanci Bundestagu.
Málo členů, velký vliv
Jak už dříve upozornila německá média, Forum Carolus má sídlit ve Štrasburku, na webu ale nemá nic o funkcionářích z AfD a stránky sdružení momentálně nefungují. Na facebookovém profilu se ale dají dohledat společné fotografie Bystroně a Frohnmaiera z roku 2015. V té době už AfD dva roky existovala.
Frohnmeier také dlouhodobě (podobně jako Bystroň) sympatizuje se stranou Svobodných v Rakousku, kde má krajní pravice také velký vliv, zejména prostřednictvím radikálních členů tzv. buršáckých spolků, o kterých HlídacíPes.org opakovaně informuje.
Že se Frohnmaier identitářů nestraní, ukázala jeho předloňská schůzka s neformálním lídrem identitárního hnutí v Německu a Rakousku Martinem Sellnerem. Britská BBC loni označila Sellnera za „novou tvář krajní pravice v Evropě“.
Stejně jako mají buršáci vzhledem ke své velikosti nadproporční vliv na celostátní stranu Svobodných v Rakousku, má i Mladá Alternativa a v ní sympatizanti identitářů větší dopad na celostátní fungování AfD v Německu, než by odpovídalo jejím zhruba 1800 členům.
Právě kvůli nim a jejich extrémním názorům a vazbám je teď ale celá strana objektem zájmu německých tajných služeb.
Mentor Václav Klaus
Deník Die Tageszeitung zmapoval síť spolupracovníků všech poslanců AfD v Bundestagu a jejich vazby na krajní pravici, včetně dřívějšího členství v krajně pravicových sdruženích nebo činnosti v extremistických médiích. V týmu Petra Bystroně se takových spojení objevilo několik, vedou mimo jiné ke krajně pravicovým blogům či časopisům.
Petr Bystroň ale nemá kontakty jen na krajní pravici v německy mluvících zemích. Loni v září dostal v USA cenu nadace Phyllis Schlaflyové blízké americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. O rok dříve dostal totéž ocenění exporadce Donalda Trumpa Steve Bannon.
Nadace kromě Bystroně ocenila třeba i kongresmana Steva Kinga, kterého letos v lednu Kongres zbavil všech jeho funkcí v parlamentních výborech kvůli dlouhodobým rasistickým postojům.
Bystroň v projevu při udílení ceny v USA mimo jiné také chválil českého exprezidenta Václava Klause, označil ho za svůj „politický idol a osobního mentora“.
Klaus před volbami v roce 2017 aktivně AfD podporoval a jezdil do Německa jako host na její mítinky. Bystroň byl naopak hostem na Klausově oslavě 75. narozenin.
Hlavním vchodem do Lán
V Česku se kromě mainstreamových médií vyjádření Petra Bystroně objevují často i na alternativních webech jako je například PI-NEWS, který se hlásí k inspiraci americkým krajně pravicovým serverem Breitbart.
Nadstandardní kontakty má s Bystroněm i internetová RAPTOR-TV, za kterou stojí proruský aktivista Žarko Jovanovič.
Související články
Krajní pravice z Německa a Rakouska si víkend v Praze užila. Památky, pivo i spílání Benešovi
Nacistický zpěvníček a „nevinní“ buršáci. Rakousko znovu čelí nástupu krajní pravice
Kontakty hledal Petr Bystroň dlouhodobě i směrem k Miloši Zemanovi. V roce 2016 Bystroně přijal ještě jen prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, o dva roky později, v září 2018, už ale Bystroně vítal sám Zeman, na zámku v Lánech. Poslanec AfD tehdy na schůzku s prezidentem doprovázel zmiňovaného Trumpova exporadce Steva Bannona.
Díky těmto vazbám na sympatizanty amerického prezidenta je Bystroň také jedním z evropských oblíbenců alternativních médií blízkých Trumpovi, která jeho názory šíří mimo Německo v angličtině.
Exkluzivně jeho vyjádření týkající se kriminality migrantů v Německu citoval například server thegatewaypundit.com, který si v USA vysloužil opakovaně kritiku mainstreamových médií za nepřesné informace nebo přímo šíření konspiračních teorií.
Perestrojka pro EU
Stejně jako o další politiky evropských pravicově populistických stran se o Bystroně zajímá také Rusko – a on o něj. Obhajuje zrušení protiruských ekonomických sankcí a odmítl například, že by loňské prezidentské volby v Rusku poznamenaly jakékoli manipulace, jak tvrdili volební pozorovatelé z OBSE.
V lednu v rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda Bystroň na otázku o evropské budoucnosti odpověděl, že Evropská unie potřebuje „perestrojku“, že je Rusko neoddělitelnou částí Evropy a že AfD by Moskvu pozvala do „nové Evropské unie“ v budoucnu raději než třeba Turecko.
Bystroň také bývá pravidelným respondentem Kremlem financované televize Russia Today. V jednom z jejích lednových článků se politik AfD například ocitl ve stejném odstavci s Milošem Zemanem, když oba kritizovali způsob, jakým si Ukrajina připomíná kontroverzní bojovníky z řad tzv. banderovců.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Bystroň a jemu podobní nechtějí silnou Evropskou unii. Ale vystrašené národy, které se budou bát o svojí budoucnost. Kde opět bude rozhodovat Rusko (Kreml). Buď jsou to kremelské penízky a nebo fanatismus, co je pohání vpřed.
A co jako? Pokud tento článek měl být propagandou pro AfD, tak se docela podařil.
Zapadni civilizace nezanikne ani na znecisteni zivotniho prostredi, ani na statni bankroty prilis socialistickych statu. Rozlozi ji zevnitr extremiste jako Bystron. Pod ochranou prava na svobodne vyjadrovani seji svou nenavist do hlav nespokojenych obcanu. Stejnou cestou povstal Hitler.
Poznámka o nenávisti : Největší dávku nenávisti, a to velmi mazaně, jakoby kultivovanou formou předloženou, jsem zaregistroval v posledním pořadu Michaely Jílkové (ćtvrtek 31.1.2019). Tu nenávist, v dávce pro mne dusud nevídané (kam se hrabala nenávist komunistů vůči kapitalistickým vkořisťovatelům, když zatýkali členy naší rodiny při znárodńování našeho majetku; bylo mně 15 let, tehdy) předvedl bývalý kandidát na prezidenta ČR a dnešní senátor Pavel Fišer nenávist vůči Číňanům i Rusům, prezidentovi Zemanovi a dalším „závadným“. To bylo skutečně něco.
Marně v článku hledám nějaký doklad toho, že je Bystroň (a potažmo celá AfD) „krajně pravicový“, pokud tedy neakceptuji, že „pravicový extrémista“ není označení světonázoru, ale tzv. „nadávka prostá“.
Přiznivci AfD jsou především lidi, kteří mají strach z budoucnosti, kterou jim establishment připravil a nelze se jim vůbec divit.
Těch důkazů je tam víc než dost. Začněme identitáři, s kterými Bystroň sympatizuje: Rasismus, obhajoba apartheidu, používání nacistických termínů jako „umvolkung“ (výměna obyvatelstva), pokračujme třeba kongresmanem Stevem Kingem, kterého vyhodili z kongresových výborů, protože mluvil o „nadvládě bílé rasy“, až třeba k buršákům, u kterých se to odkazy na třetí říši a Hitlera jenom hemží (sociální sítě, relikvie v buršáckých skříních jako zpěvníky s protižidovskými texty apod).
Je to jen „světonázor“ ?
Příznivci AfD jsou bezesporu z velké části lidé, kteří mají strach. Ten text ale není o příznivcích strany, ale o těch, kdo ji postavili, právě s cílem, aby na tom strachu mohli politicky „vydělávat“
A nikde v článku není řečeno, že „AfD je krajně pravicová strana“, pouze, že má krajně pravicové křídlo nebo pod-organizace, třeba tu mládežnickou. Stejné je to i s buršáky, někteří jsou, někteří nejsou extremisté. Jen proto, že někteří nejsou, bychom ale neměli přehlížet tu řadu z nich, co jsou.. že?
Potom ale nechápu a snad nebudu sám, že v průvodním fotu je pan Bystroň společně s presidentem Zemanem…přeci nechcete podsouvat touto více než úsměvnou metodou, že Zeman je také „ultrapravicový“ politik. Nebo dokonce Putin.
Neexistuje žádná 100% „čistá“ politická partaj. Vždy v ní budou exoti a prostě tací, kteří budou její renomé kazit.
Dnes je na jiném webu článek o německých pravicových extrémistech. V červnu 2018 předaly české úřady německé spolkové kriminální policii BKA „seznam německých občanů pobývajících v České republice“. Jeho součástí byly také „knihy návštěv na různých střelnicích“, kam se chodili neonacisté cvičit.“
Takže z „pravicových extrémistů“ se vzápětí stali „neonacisté“. Vyvozeno od vašeho článku, Bystroň a Zeman (Putin) jsou tedy neonacisté?! Není těch opravdu laciných a vlastně hloupých nálepek už více, než by bylo důstojné pro váš web? Máte nás, čtenáře, za pitomce?
Dobrá práce! Nejen článek sám, ale i Vaše reakce na wenkovana a podobně uvažující? diskutéry. Je nutné bubnovat na duté? hlavičky bezstarostných občanů (asi) stále, snad se něco ujme. To, co se děje v Německu a také jinde v Evropě, co se týká Vámi uváděných příkladů práce českého krajana Bystroně a různých stran (spolků) je evidentně tržní zaplnění poptávky. Strach je spouštěčem a bohužel nemoudrá politika A. Merkel a poslušná „práce“ německé vlády ( jak příznačné pro Němce) dala a dává střelivo šiřitelům strachu do kanónů. Také u nás bohužel, i když jsme zatím „ve vatě“. Hemží se tu nejen páté kolony v šicích kolem V. Filipa ( drží se osvědčené technologie již z první republiky), ale i dalších věrozvěstů neradostné budoucnosti. Takže bubnujte a díky za to!
Zaujala mě věta „bude razie v německých tajných službách, podobná té, kterou loni krátce po nástupu do vlády provedla v Rakousku tamní strana Svobodných.“ To je poměrně závažné obvinění. Nedalo by se k rakouské realitě něco zjistit?
Dalo, hodně se o tom psalo i v českých médiích
Zajímavá souvislost: Pan Bystroň je také švagr bývalého europoslance a ideologa ODS a Klausova oblíbence Hynka Fajmona.
Ale jděte! Můj prastrýc byl ministrem za první republiky a bratranec mé manželky byl ministrem ještě nedávno. A co jako? Já se k nikomu z nich nehlásil v tom smyslu, abych z toho něco měl. A nebyl by to problém, v případě manželčina bratrance, naopak, mohl jsem toho „využít“ jako většina…těch neschopných. Neudělal jsem to. V duchu mé „rovné páteře“ (a mnou teď vymyšleného motta): „Buď mám schopnosti, nebo známosti“. „Bratránek manželky ani nevěděl, co a kde dělám“.
Tak se pane Bergře (Bergere) Vás ptám, islámistické útoky na nic netušící kolemjdoucí, na katolické kostely (nedávno na Filipinách), demonstrace z pověšení Bibiové v Pakistánu a podobné záležitosti jsou jen fake news a AfD si vymýšlí, aby vzbudila ten pro ni tak prospěšný strach? Podobné je to u nás jistě se SPD i když jen v „našem malém českém“ měřítku, že ano?
Oskare: 1) nevím, jak s prokazatelným obdivem Hitlera a rasismem v Evropě u extremistů souvisí Filipíny a Bibiová v Pákistánu 2) neřekl bych, že si AfD vymýšlí (i když i takové případy bychom asi našli, ale to i u jiných stran, tak buďme fér), spíš že cíleně a často šikovně manipuluje s případy kriminality migrantů a využívá je na podněcování strachu – přesně jak sám píšete, podobně jako SPD u nás
Tak když je tady s tím Hitlerem a rasismem v Evropě upozorňováno i na Jižní Afriku a apartheid, tak si myslím, že bychom do toho mohli zatáhnout i ty Filipíny. Když Hitlerovi japonští spojenci napadli Filipíny, tehdy pod správou USA (ale už s přislíbenou nezávislostí), tak tam došlo k tzv. „batánskému pochodu smrti“, prostě pochodu zajatých nepřátelských vojáků pod dohledem japonských vojáků na jihu ostrova Luzon, který si vyžádal mnoho obětí (pak to po válce řešil mezinárodní tribunál v Tokiu)… Mezi těmi zajatci bylo dost bílých amerických vojáků (a pokud se nemýlím, snad i Australané) – a právě ty Japonci rychle převezli z tropických Filipín do v podstatě sibiřského klimatu Mandžuska v severní Číně (bylo to na přelomu let 1941/2, tzn. v době zimy na severní polokouli). A jako správní rasisté – v rámci experimentu „jak běloši snáší rychlé změny podnebí…???“ Prostě pokusy na lidech, to, co si v Evropě ve stejné době spojujeme s Mengelem…
A jinak, přece zrovna současný president Filipín Duterte také veřejně vyjádřil obdiv zrovna vůči Hitlerovi…
Tedy jen taková poznámka – když vidíme souvislosti s Jižní Afrikou, můžeme je hledat i u těch Filipín…
„Apartheid po evropsku, resp. po německu“… Tak tady se píše, že by se to mělo vztahovat k vzájemnému oddělení „křesťanů a muslimů v Německu“… Tak vzhledem k tomu, jaké mohl mít ten jihoafrický apartheid důsledky v širší mezinárodně-politické oblasti, a když je to tady o těch politicích… Cha, cha, tak z pohledu takových stoupenců „německého apartheidu“ Klaus nebo Zeman (nechci říkat křesťané, ale Češi) problémem nejsou, ale to třeba takový Erdogan (Turek a sám sebe se proklamující muslim), to už problém je, ne…???
Tak ale zase asi musíme uznat, z obecně německého pohledu, že Klaus nebo Zeman v tom Německu neburcují Čechy (včetně Bystroně) k nějakému češství – a ani ten Bystroň tam přece „nedělá ramena, netluče se v prsa“ a nekřičí „Já jsem Čech“, nýbrž se tak nějak adaptuje německému prostředí… Víme ale, že s Erdoganem a jeho proklamacemi vůči početné turecké komunitě v Německu je to občas poněkud jinak (a teď pozor, i když těch Turků, případně ale i dalších muslimů v Německu je samozřejmě pořád méně než Němců, aspoň odhaduji, že jsou v průměru mladší než Němci, a teď stačí přemýšlet dál a dál do budoucnosti – ale zdůrazňuji to odhaduji, nechám se opravit, pokud se mýlím)…
Takže apartheid…??? Já nevím, kdyby v tom Německu opravdu došlo k nějakému univerzálnímu problému s muslimy….??? Tak proč chodit pro nějaké vzory až do Jižní Afriky…??? Myslím, že tady ve střední Evropě máme vlastní tradice… Kdyby opravdu s muslimy nastal v Německu nějaký všeobecný problém, asi by Němci s nimi měli udělat to, co my s nimi od roku 1945, ne…(???)
Zeman je zase k zblití