Český exil pro slovenská média. Blízko svému publiku a mimo dosah zákonů Fica a spol.
Když před pár dny česká internetová televize DVTV oznámila expanzi na Slovensko, nebyl to blesk z úplně čistého nebe. Zprávy o tom, že by v Česku mohla vzniknout alternativa k nedávno zrušeným slovenským veřejnoprávním médiím, už nějakou dobu kolují zdejší slovenskou krajanskou komunitou. Že se pozornost nezávislých slovenských novinářů obrací k Česku, naznačuje i pohled do obchodního rejstříku. Tam v dubnu přibyl zápis o založení české pobočky Investigativního centra Jána Kuciaka se sídlem v Brně.
Česko by se brzy mohlo stát novou základnou pro část nezávislých slovenských médií. Vláda Roberta Fica zrušila veřejnoprávní telerozhlas v jeho dosavadní podobě a útočí i na část médií soukromých. Sousední Česká republika se proto jeví jako logický bezpečný přístav pro ty slovenské novináře, kteří by doma čelili problémům. Indicií, že k takovým mediálním přesunům dojde, přibývá.
Praha je ostatně cílem pronásledovaných zahraničních novinářů dlouhodobě. Zpravidla se to týká těch pocházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu. Někteří z nich v Česku prozatím zakotvili pod hlavičkou zde sídlícího Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda, někteří mimo něj.
With Belarusian leader Alyaksandr Lukashenka stifling independent voices, journalists with @RFERL‚s Belarus Service are forced to report from outside the country.@Svaboda‚s Anna Sous explains how she continues her work while in exile. pic.twitter.com/Jn5PlDZdtL
— RFE/RL Pressroom (@RFERLPress) June 25, 2024
Právě Rádio Svobodná Evropa už také zvažuje obnovení slovenské verze svého informačního servisu, prozatím v online podobě. S odvoláním na své české a slovenské zdroje to minulý týden napsal maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi.
Svobodná Evropa už podobným způsobem obnovila své online aktivity také v Maďarsku a Bulharsku. Svou novou kancelář otevřela i v Litvě.
Náhradní RTVS z Prahy?
Že by se k běloruským či ruským exilovým novinářům v Česku měli brzy přidat ti slovenští, ještě loni čekal zřejmě jen málokdo. Vláda Roberta Fica ale splnila předvolební rétoriku a začala kromě jiného rychle podnikat kroky ke zrušení veřejnoprávních médií.
Příslušný zákon prošel v červnu parlamentem a od 1. července místo původní RTVS existuje nový telerozhlas STVR, podstatně pevněji svázaný se státní a vládní mocí.
Vedle toho však slovenská vláda začala tvrdě vystupovat i proti nezávislým privátním médiím. Fico a spol. několik redakcí zařadili na „nepřátelský“ seznam, což v praxi znamená, že jejich novinářům neodpovídají a místo toho exkluzivně mluví s alternativními či rovnou dezinformačními weby typu Infovojna, eReport, Hlavné správy a podobně.
Fico také hned po volbách veřejně naznačil nejsledovanější komerční televizi Markíza, že v ní stát přestane inzerovat a připraví ji tak o značné příjmy. V televizi se poté rozhořel spor mezi vedením zpravodajství a částí zaměstnanců, jehož hlavní tváří byl moderátor politické diskusní relace Na Telo Michal Kovačič.
Ten v květnu v živém vysílání svého pořadu varoval před „orbanizací“ slovenských médií. Televize ho nejprve stáhla z obrazovky a na konci června dostal výpověď. Svou televizní diskusní relaci navíc v minulých měsících zrušila i konkurenční TV Joj a výraznou změnu prodělal i moderátorský tým třetí televizní debaty na televizi TA3.
Kuciakovo centrum v Brně
Že se pozornost nezávislých slovenských novinářů obrací k Česku, naznačuje i pohled do obchodního rejstříku. Tam v dubnu přibyl zápis o založení české pobočky Investigativního centra Jána Kuciaka (ICJK) se sídlem v Brně.
Předsedou zapsaného spolku je stejně jako v případě mateřské slovenské organizace novinář Lukáš Diko. Centrum nese jméno novináře Jána Kuciaka, který byl v roce 2018 zavražděn společně se svou snoubenkou.
U těch redakcí, které jsou z hlediska právní formy neziskovými organizacemi, dává přesun do Česka smysl i v souvislosti s chystaným novým zákonem o mimovládních organizacích, který aktuálně leží ve slovenském parlamentu.
„Členská rada ICJK s cílem zachovávat odkaz Jána Kuciaka rozhodla na konci roku 2023 o rozšíření aktivit našeho centra i do České republiky,“ říká Diko pro HlídacíPes.org. První aktivitou centra v Česku je spolupráce na vytvoření systému na ochranu novinářů ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Podobný projekt funguje už druhým rokem i na Slovensku.
„Díky naší iniciativě Bezpečná žurnalistika máme informace o tom, že za první měsíc po parlamentních volbách se v porovnání s průměrem předchozích měsíců počet útoků vůči novinářům zdvojnásobil,“ komentoval Diko povolební situaci novinářů na Slovensku už loni v prosinci v rozhovoru pro Deník Referendum. V něm také zmínil omezování práva na informace jako další riziko pro práci médií na Slovensku.
O půl roku později pak koaliční Slovenská národní strana skutečně v parlamentu předložila kontroverzní novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, který má po žadatelích požadovat úhradu za „mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací“. Podle kritiků je však zákon nejasně formulovaný a může vést k tomu, že se veřejnost nedostane k informacím, na které má dnes právo.
To se týká i nezávislých slovenských médií, která jsou často na žádosti podle takzvaného „infozákona“ při svých rešerších odkázaná. Pokud se totiž ocitnou na zmíněné černé listině vlády, odpověď normální cestou nedostanou. S podobnou ignorací ze strany státu bojují už řadu let novináři v Maďarsku ve vztahu k vládě Viktora Orbána.
Rozpuštěný z vůle ministerstva
Vraťme se ale ještě k možným přesunům některých slovenských médií do Česka. U těch redakcí, které jsou z hlediska právní formy neziskovými organizacemi, dává taková změna smysl i v souvislosti s chystaným novým zákonem o mimovládních organizacích, který aktuálně leží ve slovenském parlamentu.
I když vyvolal pozornost hlavně kvůli možnému explicitnímu označování těch neziskovek, které mají příjmy ze zahraničí, problematických míst v zákoně je víc. Například rozšířená pravomoc ministerstva vnitra kontrolovat obsah výročních zpráv neziskových organizací.
„Pokud ministerstvo zjistí nesrovnalosti, vyzve sdružení k odstranění nesrovnalostí, a pokud sdružení nesrovnalosti neodstraní, bude rozpuštěno přímo rozhodnutím ministerstva vnitra,“ popsala nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitelka občanského sdružení Via Iuris Katka Batková.
Podle ní v zákoně chybí také přiměřené lhůty na případné dohadování s ministerstvem. Úřad tak může rovnou bez pokuty a bez dalších kroků občanské sdružení rozpustit. O zákoně bude slovenský parlament jednat znovu po prázdninách. To už bude také zřejmě jasnější, jaká slovenská média se mezitím usídlila v českém „exilu“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
To je hodně smutné čtení. O to důležitější budou naše parlamentní volby v příštím roce. Doufám, že my orbánizaci naší země nedopustíme.
Smutné je hlavně to, že mnoho lidí si myslí, že Fico a Orbán to dělají správně, že takhle to má být a takhle to „lidi chtějí…“ Neuvědomují si přitom skutečné důsledky takového konání. Bohužel to ukazuje i to, jak hluboko pod kůží mají mnozí lidé totalitu doby před rokem 89 a jak jim režim diktující „co, kdy, kde, jak a s kým“ budou dělat, vyhovoval. Velkou roli hraje samozřejmě strach notně živený politiky typu Fico, Orbán a u nás Babiš a Okamura. Tak snad to zvládneme a nedopadneme na ústa jako Slováci nyní.
Velice smutné, jak Slovensko jede po skluzavce do čím dál větších h….:( A bohužel nejsme vůči tomu imunní ani my a kvůli nejrůznějším pablbům to hrozí i u nás. Je vidět jak málo k tomu stačí!!!
Nová slovenská vláda dělá jen to , co slíbila před volbami. Ruku , na kterou uvědomělí pokrokáři tři roky plivali nejhorším způsobem ,ti samí lidé obviňují , že je nechce krmit a hladit a dokonce ani si s nimi povídat.To si fakt mysleli , že je Fico jako předseda vlády nechá , aby mu dál stavěli šibenice , nadávali do gangsterů a fašistů a ještě je za to platil ? To jako fakt?
Zapomněl jste ale jak Fico tituloval bývalou prezidentku Čaputovou a také jak se k ní vyjadřovali slovenští politici jako Harabin či Daňko a další z vládní koalice na Slovensku. Na to máme u nás na Moravě trefné přísloví- na hrubý pytel je hrubá záplata! A toto přísloví platí hlavně na lidi jako je Fico.
Jsem v podstatě pyšný na naši zem a rád za přístup k pronásledovaným slovenským médiím. Je hodně smutné sledovat vývoj na Slovensku, ale voliči velice dobře věděli jaký je Fico všivák a co s tou kolaborantskou mafií udělá s demokracií. O to větší je pro nás ponaučení, aby druhy slovenský šmejd u nás nepostavil vládu. Věřím, že to dokáže a nedopustíme podobný vývoj jako u našich sousedů.