S Českou televizí za limity. Pokuta za obsazení dolu Bílina hrozí i novinářům
Mezi 133 demonstranty, které policie předminulý víkend zajistila na dně dolu Bílina, byl i štáb České televize. Dvojici novinářů teď hrozí pokuta za neuposlechnutí výzvy a vniknutí do chráněného prostoru. Šlo o externí štáb, který připravuje reportáže pro pořad Nedej se / Občanské noviny.
Kde leží hranice, kterou nesmějí novináři překročit při výkonu veřejné služby? V případě akce Limity jsme my, při níž v sobotu 24. června protestovali ekologičtí aktivisté proti prolamování limitů těžby, byla tato hranice – jak se zdá – shodná s vytyčeným dobývacím prostorem dolu Bílina.
Aktivisté ho překročili a několik hodin okupovali prostor kolem jednoho velkorypadla. A spolu s nimi i dva novináři České televize, režisér Martin Marek a kameramanka Lena Zikmundová. Ti trvají na tom, že na místě byli pouze v souvislosti se svou prací.
Stejně jako aktivistům jim teď ale hrozí ve správním řízení pokuta. Česká televize v reakci uvedla, že při natáčení musí být dodržovány právní předpisy.
Ve stínu rypadla
V sobotu 24. června se u Horního Jiřetína na Mostecku konala nejprve ohlášená akce, při níž zhruba 300 aktivistů utvořilo lidský řetěz. Později jich přes 130 vniklo u Braňan do dolu Bílina.
Později se před velkým vedrem ukryli ve stínu jednoho z rypadel. Tam je policie zajistila a eskortovala na služebny v okolí k podání vysvětlení.
„133 osob jsme zajistili v důlním prostoru, jsou podezřelí z neuposlechnutí výzvy a neoprávněného vniknutí do důlního prostoru,“ uvedla mluvčí ústecké krajské policie Jana Slámová. Dodala, že všechny případy budou předány do správního řízení.
Štáb ČT je zřetelně vidět na fotografiích, které na sociální sítě vyvěsili sami organizátoři akce Limity jsme my. „Šlo o externisty připravující materiály pro pořad Občanské noviny o průběhu Klimakempu,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČT Alžběta Plívová.
Jsme novináři, tvrdil štáb
Plívová zároveň redakci poskytla písemné vyjádření režiséra Martina Marka. Ten v něm konstatuje, že i za hranicemi prostoru vykonával novinářské povolání.
„Po celou dobu jsme byli označeni reflexními vestami s viditelným nápisem PRESS. Cestou jsme vědomě nepřekonávali žádné zákazy, ani překážky v podobě zdi, či plotu ani jsme nepotkali žádného příslušníka policie, či ochranky. Policie nás poprvé zastavila až na dně lomu Bílina, kde nás upozornila na to, že se účastníci dopouštějí nelegální činnosti. My jsme vysvětlili, že jsme novináři České televize, a že zde počínání aktivistů i policie dokumentujeme,“ píše ve vysvětlení pro ČT režisér Marek.
Celé vysvětlení režiséra pořadu Občanské noviny si přečtěte zde.
Markův výklad ale rozporuje ve svém prohlášení policejní mluvčí. „Nikdo se neprokazoval, že by patřil k jakémukoli médiu. Jejich údaje jsou sepsány jako na občany, v žádném případě jako na novináře,“ uvedla Slámová.
Česká televize, konkrétně kreativní producent pořadu, nyní Markovo vyjádření zkoumá a bude se situaci dál věnovat. Podle Alžběty Plívové ale v obecné rovině platí, že novináři nepožívají za hranicemi zákona žádné speciální výsady. „Při vzniku pořadů České televize musí být dodržovány právní předpisy i Kodex ČT,“ uvedla.
Stejně situaci komentuje i policejní mluvčí Jana Slámová: „Pokud mají vestu PRESS nebo kartu novináře, neopravňuje je to k protiprávnímu jednání.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Podstata problému je:
Za jakých okolností je vstup na nějaké území protizákonný?
(bez ohledu na to, jak si to vykládají příslušníci SNB, pardon, policie)
Jsou-li podezřelí, tak pak „SNB, pardon policie,“ musí vyšetřit jestli byl naplněn čin porušení zákona a výsledky postoupit dalšímu (v řadě) orgánu činnému v trestním řízení, který s tím vším dále naloží podle zákona; uf,uf! A to jsme si také vyzvonili tehdy v listopadu 1989!
Jistěže je protizákonný, jenže nepleťme si protizákonný a trestný a nedělejme z toho kovbojku. Neboli, na tuto činnost pamatuje platný Občanský zákoník, kde se v § 1042 píše
„Vlastník se může domáhat ochrany proti každému, kdo neprávem do jeho vlastnického práva zasahuje nebo je ruší jinak než tím, že mu věc zadržuje.“
Neboli – ať nemusíme citovat celý OZ – mějme za to že někdo vlastní pozemek – a pokud někdo bez jeho souhlasu vejde na tento pozemek bez jeho souhlasu porušuje tím jeho vlastnické právo, takže vlastník se může vůči němu dovolávat ochrany (i policie). Dá se na tom shodnout.?
Asi nemá smysl spekulovat „ale co když omylem někomu vlezu na louku nebo pole,-protože
a) I v takovém případě to právo ochrany má
b) Dovolání se ochrany je právo, které majitel může či nemusí využít, to je jeho rozhodnutí
c) V tomto případě aktivisté vnikli na pozemek dolu zcela záměrně a s plným vědomi. A senzace chtiví novináři je tam rovněž s plným vědomím následovali.
Ergo na závěr, toto je přestupek, řídí se podle Zákona o přestupcích -kde je uvedeno kdo a jak to řeší, a jaké pokuty za to hrozí…
Jako obvykle se musím hlasitě smát (nebo spíš plakat, vyberte si), když zjištují jak teatrálně je v tomto národu (a zejména jeho elitách) vnímána z jejich strany občanská obrana práv a svobod
Jak už jsem totiž uvedl výše v odpovědi p.Horákovi, toto bylo porušení Občanského zákoníku o ochraně vlastnictví – za který hrozí v přestupkovém řízení pokuta.
Ergo – tito aktivisté (a s nimi hluše pochodující TV štáb) věděli že postupují nezákonně když na pozemek dolu vstupovali a že jim ta pokuta hrozí. Toto lze jistě pozitivně občansky uznat, s ohledem na důvod jejich protestu. Ale riziko porušení zákona s plným vědomím přijali – a pak by tedy měli rovněž – jako součást přijetí rizika onoho protestu zaplatit pokutu.. Jestliže se ale i nyní – budou dovolávat podpory veřejnosti, politiků a ještě navíc všech právních kliček aby ani tu pokutu zaplatit nemuseli… Tak si musí uvědomit, že tento „bezpečný“ způsob protestu je možný právě a jen pokud demokracie a justiční právo naplno funguje.. Zatímco pokud by se dostali k moci komunisté (nebo jiná totalita), budou tito aktivisté (i novináři) bez navyklé schopnosti přijmout riziko naprosto bezmocní,a k žádnému odporu nedojde. Všichni opět totalitní režim přijmou zcela pasivně a apaticky „co my s tím“ a čekat další desetiletí na osvoboditele..
Když někdo vnikne na cízí pozemek tak to není v pořádku. O čem se tady debatuje,?
Že by tom, že když tam s ním vniknou novináři, kteří dokumentují počínání jeho a policie, tak to v pořádku být může?
Lze pochopit obavy, starosti a strach obyvatel dotčených lokalit, zejména těch, kteří v nich žijí po několik generací. Obdobné pocity museli zažívat obyvatelé obcí, které byly zaplaveny při stavbách vltavské kaskády. Jenže tehdy žádní aktivisté neexistovali a kdyby snad náhodou, tak by s nimi „strana a vláda“ prostřednictvím represivních složek řádně „zatočila“ a skončili by na několik let v kriminálech. Na druhé straně však zásadně nelze akceptovat, aby jakákoliv skupina lidí, kteří se svémocně prohlásí za aktivisty čehokoliv, beztrestně obsazovala cizí majetky. Ti tzv. aktivisté čehokoliv měli být z prostoru vykázáni, příp. násilně vyvedeni s použitím přiměřených donucovacích prostředků. Tím vůbec nechci ani náznakem říci, že by je policie měla při zásahu mlátit a to ani tehdy, byli-li by policisté fysicky napadáni. Co se týká novinářů, to je causa sama pro sebe, poněvadž ti jsou přímo posedlí, jestliže se někde děje něco na hraně zákona či již za hranou. Hlupácké výmluvy typu „já zde vykonávám novinářskou práci“ je právě jen hlupáckou výmluvou. Ti již na cizím majetku nemají vůbec co dělat a novinářský průkaz je v tu chvíli platný tolik, jako mrtvému toaletní mýdlo.
Vy sice máte pravdu, jistěže ti místní lidé mají strach – kdo by ho neměl , Jenomže ten problém je někde jinde – ti aktivisté totiž protestovali proti „prolomení limitů těžby uhlí na dolu Bílina…A to vůbec není rozhodnutí té těžební společnosti – ta sama by nesměla posunout tu těžbu ani o metr- – to je politické rozhodnutí již této vlády, z 19. října 2015…..
Neboli – Mediálně bylo jistě senzační zaznamenávat jak se tam aktivisté někde brodí bahnem a pak je i s novináři honí policie -Ovšem ve skutečnosti by bylo asi účinnější jít se s mikrofonem a kamerou zeptat (nyní médii orodovaného) premiéra Sobotky, proč tu prasárnu těm místním lidem udělal – a jestli by to nešlo ještě do voleb (a kvůli volbám) změnit..