Československo v roce 1945? Pro Stalina dobyté území. Před únosy lidí do SSSR úřady zavíraly oči
Československo zažilo po válce, a vlastně už v jejím průběhu, rychlý nástup sovětských metod. Včetně únosů československých občanů do SSSR sovětskými bezpečnostními orgány NKVD a Směrš. U příležitosti výročí konce 2. světové války připomíná HlídacíPes.org výběr z publikace „Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945 – 1955“.
Na reakci československé společnosti na únosy lidí do Sovětského svazu lze nahlížet ze tří různých úhlů.
Buď vyjdeme z přesvědčení, že svévolné jednání sovětských orgánů všechny zaskočilo a že nikdo nechápal, o co vlastně jde. Že československá společnost nebyla připravena na sovětskou aroganci neohlížející se na mezinárodní právo a na nedotknutelnou suverenitu jiné země, navíc spojenecké.
Text je výběrem z publikace „Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945 – 1955“, kterou v roce 2003 vydal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Autorem je dnes již zesnulý publicista Vladimír Bystrov, který se tématu dlouhodobě a důkladně věnoval. Další díly výběru čtěte ZDE a ZDE.
Že nikdo nečekal, jak situace Sovětský svaz okamžitě začne využívat pro své další politické zájmy. Že československá politická reprezentace byla překvapena a že po procitnutí z této politické slepoty se už nedalo nic dělat.
Nebo na chování Československé republiky můžeme pohlížet tak, že sice pociťovala únosy svých občanů jako problém, ale nepovažovala za možné jej řešit. Vzepřením se SSSR by přeci mohly být ohroženy další dobré vztahy s mocným spojencem. A že tedy jako menší zlo vnímala unesené obětovat.
A konečně nelze přehlédnout, že určitým skupinám v ČSR akce sovětských bezpečnostních orgánů vyhovovala. Přispívala k likvidaci ideových odpůrců postupně se prosazující levicové orientace a následné sovětizace poválečné československé společnosti. Výsledkem bylo, že nebylo přijato žádné rozhodnutí, které by mělo svévolnému postupu sovětských bezpečnostních orgánů bránit.
Nevidím zlo, neslyším zlo
Nezaznělo ani žádné zásadní odmítnutí tohoto porušení mezinárodního práva a suverenity ČSR. Veškerá problematika únosů byla svedena jen na úroveň formálně administrativního zúřadování, které navíc bylo stále více torpédováno přitakáním některých československých politických sil sovětské represi.
Pokusy o získání informací od sovětských orgánů o osudech odvlečených a žádosti o jejich propuštění byly vesměs neúspěšné pro neskrývané obstrukce ze strany Sovětského svazu. Únosy, které byly viditelné motivovány politickými zájmy SSSR, ponechávali českoslovenští představitelé zpočátku zcela bez komentáře.
OBCHODNÍCI SE STRACHEM
Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.
Více informací ZDE.
Například bylo společnými silami ministerstva vnitra a ministerstva národní obrany zamítnuto intervenovat ve prospěch armádního generála Sergeje Vojcechovského. I když je otázka, zda by se Sovětský svaz nějakými intervencemi vůbec zabýval.
Až 12. října 1945 se tragédií odvlečených zabývala vláda. Především však v důsledku naléhání slovenských politiků a se zaměřením na Slováky odvedené na nucené práce do SSSR. Nikdo se neodvážil otevřeně označit postup sovětských komand za nepřípustné pošlapání lidských a občanských práv československých občanů, o nehumánnosti ani nemluvě.
Komunisté to vyřeší
I z dochovaných dokumentů znatelně vystupuje velmi opatrná argumentace, vrcholem oportunismu pak bylo tvrzení, že odvlečením mužů – živitelů rodin vznikl „sociální problém“. Ministr zahraničí Jan Masaryk problém odvlečených spoluobčanů dosud ponechával na starosti svému státnímu tajemníkovi Vladimíru Clementisovi, možná bláhově spoléhaje na to, že komunistovi bude sovětská strana spíš ochotna naslouchat.
Související články
O osudech Čechů unesených do Sovětského svazu nejsou dodnes všechny informace
Únosy, gulag, nucené práce… Sovětské metody v Československu mají své výročí
Opakující se naléhání československých diplomatů donutilo Sovětský svaz vyprodukovat vlastní „inventuru“ československých občanů v sovětských táborech. Počty uvedené v jednotlivých hlášeních byly však nesourodé a neposkytovaly naprosto žádný souhrnný přehled. Například zpráva o stavu válečných zajatců – československých občanů nacházejících se v táborech NKVD a zvláštních nemocnicích k 14.1. 1946 (vypracovaná zřejmě pro domo sovětských orgánů) uváděla 13575 osob. Z toho 9520 Čechů, 2945 Slováků a 1110 Rusínů.
V nótě zaslané následně čs. ministerstvu zahraničí byly však uvedeny úplně jiné počty – 1232 osob, z nichž 492 bylo již údajně propuštěno. Očividné rozpory se skutečností nás nesmí zmást. Šlo stále jen o dílčí a neúplné přehledy výhradně z táborů válečných zajatců a internačních táborů a zcela chyběly počty ze sovětských věznic a táborů Gulag. O těch se nóta nijak nezmiňovala. Komunističtí úředníci z Clementisova okolí ale sovětská tvrzení ochotně přijali za svá.
Únor 1948, konec rozpaků
Rozpaky československé státní administrativy nad svévolnou aktivitou sovětských bezpečnostních orgánů a únosy čs. občanů do SSSR byly po převzetí moci komunistickým režimem v únoru 1948 okamžitě vystřídány otevřenou spoluprací.
Aktivita československé diplomacie přesto zřejmě ze setrvačnosti ještě nějaký čas pokračovala.V říjnu 1948 však došla Sovětskému svazu trpělivost a rozhodl se definitivně skoncovat s předstíráním; 5. října 1948 oznámil československý chargé d’affaires v Moskvě ministerstvu zahraničí v Praze v telegramu o třech větách:
„Při poslední intervenci ve prospěch čs. občanů ruské národnosti bylo mi sděleno, že osoby ruské národnosti zajištěné po válce na území ČSR, se dopustily těžkých deliktů proti SSSR a proto příslušné sovětské úřady nepovažují jejich předčasné propuštění na svobodu za odůvodněné.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
„Underground pro mě znamená žít mimo struktury,“ říká fotograf Jan Ságl
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
1) Pro domo? Proc ta latina? Neslo srozumitelne prelozit? 2) Krasny spin – cs. obcanu ruske narodnosti. Takze nebyli odvleceni zadni cs. obcane ne-ruske narodnosti?
Bez českých informátorů by celá Rudá armáda těžko někoho našla.
No a co my s tím dnes?
Češi nebyli schopní ubránit se Němcům (proč,jak a co kdyby nebudu řešit), ten fakt je jasný.
Bezvýznamný, slovanský (a Slované dodnes na západě moc dobrou pověst nemají) nacionalistický nárůdek, navíc kolem roku 1945 ať se vám to líbí nebo ne, lidé volili komunisty tz.navic problémový.
Tak nás předhodili Stalinovi a ze Stalinem to chtěli mít všichni dobré.
Jsme jejich dobite území a že nevztahují nároky…
všichni jste viděli jak rychle (a celý svět tomu přihlížel,nikdo nehnul ani prstem) kdy oni uznají za vhodné, anektuji území (Ukrajinský Krym).
Bude ještě jednou fičak…
My jsme si dobrovolně podřízly větev na které jsme staletí seděli a to rozvratem Společenství národů… na silný Středoevropský stát by si žádný pošuk netroufl.
A ti co melou o utiskování apd., jo,to bylo, podívejte se co dělali Angličané ve Velké Británii apd.,to vše se uklidnilo,dnes je jiná doba.
Středoevropská konfederace, to je jediná naše záchrana… ale možná je už i pozdě.
Plnně souhlasím. Evropa se musí před Ruskem bránit a ne se s ním paktovat.
Taky bych tenkrát volil komunisty . Ostatní nás zradili a byla doba pro změnu . Ostatně kdybych se spletl tak bych je u dalších voleb nevolil . A tohle si říkala spousta lidí co je volila . Žádné příště už nebylo ( žádné svobodné volby) . Komu se to nelíbilo skončil v uranových dolech .
Většina takových komentářů mě jen usvědčuje v názoru že pokud češi někdy v budoucnu přijdou o svůj samostatný stát tak to nebude v důsledku invaze cizí armády ale jejich vlastní hloupostí že se ho sami zřeknou.Přitom úplně zbytečně. Mám holt v tomhle jiný názor : Podle mě je prostě mnohem důležitější aby tu rozhodovali češi i třeba za cenu toho že se zas nebude smět cestovat a budem jezdit v trabantech než aby tu rozhodovali zase němci. Vlastní jazyk a svrchovanost by měla být vžy za všech okolností na prvním místě, ekonomické zájmy až další v pořadí. Bohužel spousta lidí dneska uvažuje přesně obráceně….Jaké bysme asi měli platy kdyby se nerozpadlo rakousko-uhersko, co bysme si všechno mohli dovolit a podobné přiblblé úvahy, na kterých ve skutečnosti vůbec nezáleží. Lidi proberte se , samostatně nám není tak zle abychom se museli samostatnosti zříkat, to bychom jen plivli do tváře všem co za ni v minulosti bojovali
Jen více podobných článků, které odhalí to o čem jsme se nesměli ani zmínit před rokem 1989. To že ženy jsou za války znásilňovány to je jasné, znásilňovali Němci, Rusi a Američané, ale přiznejme si a pamětníci to věděli, jen to nesměli říkat nahlas. Rusko bez ohledu na výsledky ve výrobě moderních zbraní a létání do vesmíru, žijí tak trochu ve středověku. Ruská vesnice se nazývá děrevňa a dřevo je děrevo, dodnes některé ruské vesnice vypadají jako u nás zahrádkářské kolonie. Byl jsem v Rusku třikrát a něco jsem viděl, co pro nás není pochopitelné. V marketech se v regálech nachází jen sůl a těstoviny, jen vyjimečně i něco jiného, po každém nákupu máte dojem, že jste byl okraden. Nebudu už pokračovat, bylo by to na celou knihu, ale v závěru od Ruska raději dál a ještě dál a ještě dál.
Ona pravda bolí.
Daleko od Moskvy je správný názor. Byl jsem v Rusku nejmíň 20x a v SSSR 5x, co jsem viděl, tomu neuvěříte.
Sbírali své bývalé občany po celém světě, otec Nárožného (ano, herec) se pokusil ztratit sám. Beneš věděl, že nemáme šanci, zajímejte se o to jak vznikal Izrael, to bylo jediné, kdy Stalin pustil své lidi. Někde jsem četl, že i v USA na konci druhé světové války si něco mohli odvézt. Nahoře se vždy dohodnou, kdo se ozval, mohl se ztratit taky. A jaký je problém, abyste se ztratili taky? Pokud na to najmu lidi, kteří tady nemají vazby, tak cestou do práce se ztratíte a stopy zmizí….
No nevim kde jste byl v Rusku. Ja tam byl taky 3x Ze nektere vesnice vypadaly jak zahradkarska kolonie je pravda. Ovsem tvrzeni ze maji v obchode jen sul a testoviny neodpovida zdaleka tomu co jsem videl ja. Zbozi meli plne regaly, sve produkty, beloruske , neco ukrajinskeho Dale tam bylo videt i dost zapadniho zbozi. Kvalita potravin se mi zdala lepsi nez co koupime u nas..