Česko, země alibistických politiků, alkoholiků a volně prodejného kratomu
KOMENTÁŘ. Snad neexistuje v Česku politik, který by v rámci volební kampaně nemluvil o významu a důležitosti mladé generace, nesliboval důraz na kvalitní vzdělání a – dle osobnosti toho kterého politika – i řadu dalších nedosažitelných kvalit. Po volbách se vždy tempo zmírní a rétorika změní. I ty děti a mládež přestávají být důležité, vždyť školství vlastně nelze reformovat, systém je zažitý a v zásadě funguje. Opravdu?
Nevzpomínám si, že by se některý z vrcholných politiků vážně zabýval otázkou duševního zdraví dětí a dospívajících, pokud ano, nevidím výsledky.
Je naprosto zarážející tempo, kterým narůstá počet dětí trpících depresemi a úzkostí, někteří, a jejich stále více, projevují dokonce sebepoškozující a sebevražedné sklony.
Kde mají hledat pomoc? Kam se mohou obrátit pro radu, jak se z této situace vymanit?
Hrdost na spotřebu alkoholu
Všeobecně a dlouhodobě je znám zoufalý nedostatek psychologů a psychiatrů (nejen) pro děti a mládež. Poptávka zjevně existuje a je nepochopitelné, že se za ty roky pořád příslušně nenavýšily kapacity těchto studijních oborů.
Psychické problémy tak mladí řeší povětšinou sami v sobě, případně propadají alkoholu či se stávají snadným terčem dealerů a začnou nacházet úlevu při užívání drog.
Léta je Česko na vrcholu žebříčku konzumace alkoholu, v tom jsme opravdu esa, a ještě jsme na to hrdí. Průměrná spotřeba alkoholu dlouhodobě odpovídá deseti litrům čistého alkoholu na osobu (u piva je to nějakých 160 litrů ročně).
Neznám politika, který by alkoholismus považoval za závažný problém. Přitom jen z ekonomického hlediska alkoholici a opilci působí značné škody: v nákladech na zdravotní péči, absencí v zaměstnání, nízkými pracovními výkony. A dopravní policisté jen sčítají vážné nehody způsobené alkoholem za volantem.
A do této už tak neutěšené situace vstupují na scénu i novinky jako je kratom, nyní jedna z nejvyhledávanějších psychoaktivních látek. Oblibu si získal zejména mezi žáky druhého stupně základních škol a mezi studenty středních škol.
Podle expertů má kratom narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům.
Policie ČR ke kratomu píše: „Souhrnem narkotických účinků a závislostního potenciálu lze kratom řadit mezi látky podobné kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu, tedy tzv. tvrdým drogám. Z tohoto důvodů je kratom ve většině států zařazen na seznam zakázaných látek a jeho distribuce, užívání a jiné nakládání je postihováno. Paradoxem naší současné právní úpravy je, že kratom je v ČR zcela legální a jeho prodej je dosud blíže neupraven.“
Droga se slevou i pro děti
Takže zopakujme: kratom, látka „podobná kokainu, pervitinu, morfiu a heroinu“, je u nás stále volně prodejný! Internet je reklamy na něj plný a nejrůznější prodejci se předhánějí v nabídce: výhodná cena, rychlé doručení, doručení zdarma od 500 Kč, čistá energie z přírody, Tvůj přírodní pomocník se slevou, nejsilnější kratom 50 g za 119 Kč!
V některých prodejnách čajů, bylin či zdravé výživy lze kromě heřmánkového či lipového čaje nakoupit rovněž neomezené množství kratomu a zákazníkem klidně může být dvanáctileté dítě. Vždyť se to může.
Ve formě prášku jej lze pořídit i ve veřejně přístupných automatech. Nejsem adiktolog ani odborník na dětskou psychiku, ale skutečnost, že si dítě může koupit nebezpečnou drogu, o níž se už nějaký čas dobře ví, považuji za fatální selhání úřadů a politiků.
Úvahy českých zákonodárců nad tím, že při prodeji kratomu zavedou věkové omezení, neboli povinnost prodavače kontrolovat věk kupujícího, je trapné, naprosto nedostatečné, povrchní a alibistické.
Autorka je bývalá česká diplomatka. Působila jako vrchní ředitelka sekce ministra, později na velvyslaneckých postech ve Finsku, v Egyptě či Malajsii, naposledy jako generální konzulka v americkém Chicagu. O svých zkušenostech z diplomacie napsala knihy Sametová diplomacie a Matka diplomatka.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Starší, ošlehani větrem a revolucí se hned tak nepoloží. Mladí kolabují, protože je nečeká nic jiného, než splácení dluhů, bída a válka. Žádná zářivá budoucnost.
Kratom by měl být volně prodejný, samozřejmě až od 18 let. Kratom není tvrdá droga, která z člověka udělá trosku…něco jako alkohol a jiné. Volání po zákazech a postihu Kratomu, THC, HHC je ve světle alkoholové a nikotinové kultury úplně mimo, totální nesmysl a pokrytectví. Lehké stimulanty jako kávu, čaj, kratom, nebo drogy ať už tvrdé či měkké vymýtit nelze, mnohem vhodnější a racionálnější přístup je „řízená“ kontrola…tzn. nechám otevřené možnosti tam, kde jsou škody výrazně (o několik řádů!) menší (měkké drogy) a naopak budu postihovat a znepříjemňovat přístup k tvrdým drogám (alkohol, pervitin, heroin,…). Narovnali bychom tím dlouhodobě pokřivené prostředí, nefunkční protidrogové politiky, zdravotní a společenská rizika a ještě by stát sklidil nějakou tu kačku.
Všechny drogy vedou k lidským troskám, neb v průběhu času už jim slabé drogy nestačí. A Vy máte peníze na léčbu všech těch podlidí? A proto, zakázat Piráty s celou jejich ideologií v čele s Bartošem, jehož zdevastovanost je zcela zřetelná. Prostě odstrašující případ!
Nemusíte svoji nevědomost dávat tak otevřeně najevo. Bartoš je abstinent a propagátor zdravého životního stylu. Ale to není podstatné tohle není článek o něm nebo o Pirátech, podstatné je co říkají odborníci a proč se vůbec všemožné substance a léky rozlišují a proč je žádoucí a správné mít k nim také odlišný přístup. Zkuste se v této oblasti trošku dovzdělat a pak nebudete za úplnou hlupku 😉
V této oblasti jsem dovzdělaný dost, takže vím, že „odborníci“ jdou velice často na ruku různým firmám či skupinám firem, pro které je ta či ona droga „nebezpečná“.
Např. v zákazu marihuany se silně angažoval koncern Du Pont, jeden z prvních výrobců umělých vláken, která ovšem nemohla konkurovat konopí (buď se mu rovnala kvalitou, pak byla výrazně dražší, nebo se mu rovnala cenou, pak byla výrazně nekvalitnější). Upozorňuji, že tzv. technické konopí bylo vyšlechtěno o desetiletí později. A našlo by se toho víc.
A byly opakovaně a prokazatelně na poli „výzkumu“ drog páchány i zjevně úmyslné podvody. I státními institucemi, jako je US FDA.
Tady souhlas. Jsem přesvědčen, že řada osob, které kratom takto obviňují vědomě lže.
Ostatně: Marihuana je také nenáviděna zejména proto, že je účinnou konkurencí řady léků na jinak nevyléčitelné kožní i kloubní choroby a výrazně snižuje, opět lépe než propagované léky, důsledky ozařování a chemoterapie u onkologických pacientů.
Kolem té marihuany se nahromadilo tolik podvodů ze strany jak oficiálních medicínských autorit, tak i farmaceutických firem, že mi při jejich znalosti (nebo alespoň části z nich) nedělalo problémy uvěřit „konspiračním“ informacím kolem covid a jeho léčení a „vakcinaci“, které se následně ukázaly být pravdivými.
A u toho alkoholu je situace podobná, Mimo jiné je schopen (navíc lépe a s menšími zdravotními riziky vč. rizika návyku) nahradit anxiolytika a podobné přípravky, které jsou obrovský kšeft pro farmaceutické i na ně napojené firmy.
Srovnavat kratom s pernikem nebo kokainem muze jen totalni hlupak. Kdyz uz to chces s necim srovnat tak mozna tak s kodeinem a kofeinem
Pokud ten kratom dělá lidem nějak dobře,pak se musí zakázat .protože u konopí co si z něj lidi dělají masti na ekzemy,tak tam jsou za to mnohaleté tresty,takže ta represe musí být symetrická.
No a ten alkohol to kdyby byl problém,tak by museli být vidět často opilci,což nejsou,takže to zase takový problém asi nebude.
Mimochodem, ještě na začátku 70. let se v Dolní Lipové používal k léčbě otylosti alkohol. V té době už jen jako suchá vína, nicméně Priessnitz používal 20 nebo 30 procentní kořalku.
Jde totiž o to, že pokud se otrava etanolem nepřetáhne do útlumové fáze, tak etanol zrychlí metabolismus a organismus vyčerpá víc energie, než kolik jí z etanolu vydoluje.
V 80. letech se zase zkoušel v některých zemích polymerovaný alanin.