Česko se raduje z miliardových čínských investic, pro Čínu jsou to drobné
CzechInvest slibuje nové čínské investice v hodnotě zhruba pěti miliard korun. I když se Česko raduje, na čínské poměry jsou to drobné. Podobně jako většina dosavadních čínských investic v ČR.
„V roce 2015 dojednala agentura CzechInvest investice z Číny za více než jednu miliardu korun. Proti předchozím rokům, kdy roční objem čínských investic nepřekročil 500 milionů, je to skokový nárůst. V jednání jsou navíc další, které by do České republiky mohly přinést přes 5 miliard korun,“ pochlubil se před několika dny generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.
Podpora čínského prezidenta
Čínský kapitál v České republice ovšem celkově nepředstavuje ani půl procenta všech zahraničních investic. „Čínský kapitál aktuálně evidujeme jen u 41 firem, které podnikají v oblasti zpracovatelského průmyslu,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.
„Z pohledu celkových čínských investic ve světě je ČR pro Čínu takřka pod rozlišovací úrovní,“ připouští Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podnikatelů. Na druhé straně platí, že čínské peníze v Česku viditelnější než dříve – aktuálně třeba na fotbalových dresech pražské Slavie. Číňanům se detailně věnují média, vztahy s miliardovou zemí aktivně propagují a podporují i čeští politici.
Výrazné oteplení česko-čínských vztahů potvrzují i vzájemné návštěvy. Dosavadním vrcholem má být historicky první březnová návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pching v Praze.
Podpora politiků je v Číně ostatně nezbytnou součástí finalizace významných kontraktů. „Ale nesmí se při tom zapomínat, že Číňanům jde o zisk, tak jako každému jinému,“ upozorňuje na čínský pragmatismus Tomáš Pala, který stál u vzniku Čínského investičního fóra, působil i jako poradce CzechInvestu pro Čínu a nyní je výkonným ředitelem Governance Institute.
„Pokud čeští politici mluví o tom, jak nás má teď Čína ráda, říkají nesmysly. V Číně místy nevědí ani to, kde leží Francie, natož Česko a už vůbec ne některé jeho kraje,“ říká i Tomáš Hülle, prezident Czech-China Entrepreneurs Forum a generální ředitel společnosti zaměřené na investiční bankovnictví First Eastern.
„Každý Číňan je ryzí pragmatik. Nepůjde do byznysu, jemuž nevěří. Kvůli ČR podle mne nebudou čínské politické elity nijak aktivně lobbovat,“ doplňuje muž, který se Číně intenzivně věnuje čtyři roky.
Byznys za 100 miliard?
Obecně platí, že pokud v Číně zbohatne jednotlivec, nestane se tak bez požehnání komunistické strany. Většina velkých čínských investic má také základ ve státním či polostátním kapitálu, jakkoli rozklíčovat původ peněz je někdy poměrně obtížné.
Tak je to i s čínskou společností CEFC, v níž se angažuje exministr a hlavního pročínský lobbista v ČR Jaroslava Tvrdíka. Firma, jež oficiálně uvádí obrat srovnatelný s rozpočtem České republiky, má podle dostupných, poměrně kusých informací blízko k čínské armádě a vojenskému zpravodajství. Což zároveň nijak nebránilo tomu, aby šéfa společnosti Jie Ťien-minga, český prezident Zeman jmenoval svým poradcem.
CEFC v Česku zatím díky Tvrdíkovi investovalo v České republice zhruba deset miliard korun. Číňané ale obvykle cílí na mnohem větší ryby než je provinční fotbalový klub, menšinový podíl v mediálním vydavatelství či menší pivovarská skupina. Čínu zajímají hlavně velké infrastrukturní projekty, energetika a ideálně na stavby zajištěné vládními zárukami.
Optimální hranice se pohybuje kolem sumy 100 miliónů eur a takových v Česku mnoho není, ani nebude. Což zároveň nijak nevylučuje to, že se státy (nejen) střední Evropy předhánějí v tom, kdo nabídne bohatým čínským investorům lepší podmínky.
Česko se v poslední době snaží zaujmout Čínu vedle politické vstřícnosti i svou polohou v centru Evropy. Když už nedokáže nabídnout velké investiční projekty, rádo by se stalo alespoň základnou pro další expanzi Číny směrem dále na Západ.
„Chceme zpropagovat Českou republiku jako možnou bránu Číny do střední a východní Evropy. Byli bychom rádi, aby v Praze vzniklo finanční centrum čínských investorů,“ potvrzuje premiér Bohuslav Sobotka.
HlídacíPes.org detailní rozbor čínského byznysu v České republice připravil pro měsíčník Reportér. Celý text najdete v aktuálním vydání časopisu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Pravda, pravda pro Čínu jsou investice pro ČR skutečně drobné. Ty velké investice a půjčky jsou skutečně určené pro velké západní státy, které zase takový velký zájem o dodržování lidských práv nemají v Číně nemají, a uctívají princip že byznys je byznys, a ani jejich média jim to tak nepřipomínají..
Proc nechavate psat negramota propagandu? A proc ji po nem nezeditujete? To ze jsou to pro ne drobne a vzdy budou snad pochopi i tretak s prvniho pohledu na globus? Proc psat, ze v byznysu jde o zisk? Jako vazne redakce … to nemate na vic? Prvni signalni si prece rozebrali konvicka s babisem.
Příště sáhněte místo po globusu po slovníku.
S čínskými investicemi v uplynulém roce a prostřednictvím CEFC je jeden problém: dost zajímavě se soustřeďují na takovou zvláštní sortu podniků, se kolem nichž se točí nebo točili politici. Ať už jde o J&T nebo Slávii. A když tomu šéfuje Tvrdík … Prostě je tu taková pachuť nové verze Toskánské aféry, akorát tomu nešéfuje nahatý Topol někde ve vile, ale přiopilý Zeman v letadle směr východ. Jsem fakt zvědavý, co z toho bude.
Čínská banka a fotbalový klub zaměstná pár desítek maximálně stovek lidí. Kvůli tomu Zeman málem vlezl čínským komunistům do zadku, mával tam Krtečkem a zesměšňoval sebe i celé Česko před i světem a nakonec i Číňany. Nic nedokázal a žádnou další přidanou hodnotu to česku nepřinese, naopak, Zeman jen naplival na to, co bylo pro Česko velmi cenné – důraz na politiku lidských práv, značka ve světě, image, která nás odlišovala veskrze kladně mezi slušnými lidmi na celém světě, podobně jako skandinávské státy proslulé tímtéž. Dnes jsme v podstatě nevýrazní, nečitelní vlezdoprdelci všech světových totalit od Putina po čínské komunisty. Zemanovi chybí ve sbírce už jen Severní Korea.
Kristepane pročpak si myslíte že lidé ve světě hodnotí „, image, která nás odlišovala veskrze kladně mezi slušnými lidmi na celém světě“ jenom podle nenávistných výpadů místních novinářů vůči vlastnímu prezidentovi? Už jen tím si řeknou v první řádě,co to je tam za bordel, to už je skoro jako na Ukrajině.. Ale nechme Zemana a pojdme se podívat dál, co se mohou zahraniční čtenáři dočíst České republice aby si udělali vlastní úsudek o jejím image.. Že to je pár dní co tady zemřela učitelka v důsledku dlouhodobého šikanování žáky-aniž jí nějak podpořila škola.. Že světově varují zahraniční turisty před pražskými taxikáři jak je okrádají. Že Nejvyšší soud České republiky vydal rozhodnutí že korupce poslanců je kryta jejich imunitou..Že minulý premiér musel odstoupit a vláda padla, protože jeho milenka využívala tajné služby k fízlování jeho manželky. Že vůbec naše justice je špatná, ani zahraniční návštěvník se jí tu nedovolá.. Vaše údajná „značka slušnosti která nás odlišovala veskrze kladně mezi slušnými lidmi na celém světě, je už dávno pryč i bez Zemana…Pokud si jí tedy vůbec na Západě kdy všimli, pro ně byl „značkou kvality “ každej politiky z Východu kterej cosi kváknul o demokracii a lidských právech, at to byl Walessa, Gorbačov, nebo Klaus
Klaus někdy něco kváknul o demokracii a lidských právech?! Klause na Západě znají jako toho, který called for the EU to be „scrapped“ and replaced by a free trade area to be called the „Organisation of European States.“ He also attacked the EU as an institution which undermines freedom, calling the EU „as big a threat to freedom as the Soviet Union was“
Máte pocit, že vyvěšování vlajky neexistujícího státu a nadávání na Fidela a humanitární bombardování je politika lidských práv? 😀
Existuje na planetě jediná země, která bojkotuje diplomatické nebo ekonomické vztahy s Čínou kvůli lidským právům?
Zaráží mě, že takový článek vůbec vyšel na hlidacipes.org.
Koho by nenapadlo, že 5 miliard budou drobné pro zemi, ktera ma 129x více obyvatel než ČR a že jde především o zisk?
Co se týká porušování lidských práv, tak o to nám jde přece jen na papíře a ve skutečnosti je nám naprosto jedno, že produkty, které denně používáme, nosíme na sobé anebo na nich píšeme komentáře pod nekvalitní články jsou tak levné jen kvůli masivnímu porušování lidských práv a to nejen Činou.
Nebo ne pane redaktore?
Dočetl jste dál než za titulek? Myslím, že z textu je jasně patrné, že jde hlavně o to, že tuzemská politická reprezentace je uhranuta Čínou a i drobné investice (ani ne půl procenta všech zahraničních) vyzdvihuje do neúměrných výšek. Nebo ne, pane Kaine?
Zeman s partou se něčím chlubit přece musí, ale to nijak nesouvisí s tím, že ty investice jsou pro ČR ekonomický přínos, že došlo k oteplení vztahů a že tu byl prezident supervelmoci na návštěvě.