Česko jako zlý muž Evropy. Uprchlíci se nám vyhýbají, spíše jen procházejí do Německa
Nejmenší počet lidí, kteří odešli ze země svého původu kvůli obavám z pronásledování, či kvůli válce a kteří žádají mezinárodní ochranu a udělení azylu, přichází do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Naopak nejvíce žadatelů o azyl v rámci zemí EU míří do Německa, Francie a do Španělska.
Dlouhých 17 let trvalo, než si rodina původem z Ázerbájdžánu mohla v Česku oddechnout. Až nyní – po vyčerpávajících sporech s ministerstvem vnitra – získala definitivně povolení k pobytu. V mezičase již nejstarší syn dospěl a dvě mladší dcery, které se v Česku již narodily, studují na střední škole.
„Byl to klasický ping-pong s ministerstvem: vyhrajeme soud, ministerstvu se to nelíbí, najdou si tedy jiný důvod proč povolení neudělit a takhle se přetahujeme řadu let a u řady klientů, jimž ministerstvo azyl nechce poskytnout, což jsou téměř všichni,“ shrnuje příběh Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která rodinu ve sporu právně zastupovala.
Podle něj patří Česko ve svém přístupu k nejméně otevřeným zemím v Evropě. „Konkrétně v Česku platí, že i když ve věci konkrétního uprchlíka vyhrajeme soud, a to opakovaně, ministerstvo stejně svůj přístup v obdobných případech nijak nezmění. Naopak na Západě, typicky v Británii nebo v Německu, práva dodržují lépe a lidé s dobrými azylovými důvody tam prostě mají šanci na azyl mnohem vyšší. My usilovně vysíláme signál – k nám nechoďte. A to funguje,“ dodává Rozumek.
A data jeho slova potvrzují.
Sýrie jako jasná jednička
Ve všech zemích Evropské unie požádalo za rok 2022 o azyl 881 tisíc lidí (občanů mimo EU), bylo to o 64 % více než v roce 2021 (537,4 tisíc). V počátku pandemie covidu, v roce 2020 žádost o azyl v EU podalo jen jen 417,1 tisíce osob. Na vrcholu byly žádosti v letech vletech 2015 a 2016, kdy byl v zemích EU evidován každoročně více než jeden milion žadatelů.
Kromě toho ale v roce 2022 členské státy EU udělily celkem 4 331 200 statusů dočasné ochrany Ukrajincům, kteří ze své země odešli v důsledku ruské invaze. Plyne to z údajů Eurostatu, na něž v aktuálním vydání měsíčníku Statistika&My upozornil Český statistický úřad.
Největší počet žadatelů o azyl přichází do Evropy z asijských států – je jich téměř polovina, konkrétně 46 %. Zhruba 22 % žadatelů se prokázalo doklady některé z afrických zemí a 17 % mělo evropské občanství (ze zemí mimo EU), dalších 14 % mělo občanství zemí Severní nebo Jižní Ameriky.
V absolutním počtu je nejvíce žadatelů o mezinárodní ochranu ze Sýrie: téměř 132 tisíc lidí (což odpovídá 15 % z celkového počtu prvních žádostí v EU. Sýrie je v tomto směru „jedničkou“ už od roku 2013.
Druhá příčka patřila již čtvrtý rok po sobě Afghánistánu, z něhož pocházelo 13 % z celkového počtu žadatelů (113 495). Žadatelé z Venezuely a Turecka zaujímali po 6 % z celkového počtu žádostí (50 050, resp. 49 720).
Zemí, v níž je v rámci EU registrováno nejvíce žadatelů, bylo v roce 2022 i nadále Německo s 217 735 prvožadateli o azyl (to odpovídá 25 % všech prvních žádostí). Následovaly Francie (137 510, tj. 16 %) a Španělsko (116 135, tj. 13 %), za nimi pak Rakousko (106 380, tj. 12 %) a Itálie (77 200, tj. 9 %).
V těchto pěti zemích EU byly v roce 2022 podány dohromady tři čtvrtiny všech prvožádostí o azyl v EU.
V poměru k počtu obyvatel byl počet žádostí nejvyšší na Kypru, kde v loňském roce zaznamenali 23 864 prvožadatelů na milion obyvatel. S odstupem následovaly Rakousko (11 848) a Lucembursko (3 711).
Naopak nejnižší počty byly zaznamenány v Maďarsku (pět prvožadatelů na milion obyvatel), dále na Slovensku (92) a v Česku (127).
Stovky tisíc lidí z Ukrajiny
„Evropské státy mezi sebou soutěží, kdo bude k uprchlíkům méně vstřícný a nakonec to odnesou ty země, které jsou ochotné práva uprchlíků férově dodržovat. Významnou roli ale hrají i komunity v daných zemích, zda v nich uprchlíci mají nějaké vazby. Je například takřka jisté, že uprchlík ze Somálska nebo Afghánistánu v Česku nezůstane. Kromě toho, že jsme tu k uprchlíkům velmi nevstřícní, rozhoduje právě ta neexistence komunit,“ podotýká Martin Rozumek.
Z toho také ale naopak plyne – vedle geografické a kulturní blízkosti – i jeden důvod pro to, že se Česko stalo cílem pro statisíce Ukrajinců prchajících před válkou: ti totiž vazbu na Česko dlouhodobě mají. Zázemí, podporu a status dočasné ochrany zde získalo na půl milionu lidí z Ukrajiny.
Dočasná ochrana ale představuje jiný, výrazně slabší status než přiznaný azyl. Zatímco azyl se uděluje na neurčito, zpravidla do doby, než nebezpečí pomine, doplňková ochrana trvá jeden až dva roky.
Hlavní žadatelé o azyl v Česku podle národnosti (za rok 2022)
Turecko – 220
Ukrajina – 205 *
Rusko – 135
Vietnam – 105
Uzbekistán – 75
* azyl je jiný právní status než dočasná ochrana
„K 1. 4. 2023 bylo v České republice evidováno celkem 325 266 aktivních registrací dočasných ochran lidem, kteří prchají z důvodu ruské vojenské agrese na Ukrajině. Celkově jich bylo od začátku konfliktu do letošního 1. dubna vydáno 504 107,“ shrnuje ve své Zprávě o migraci za 1. čtvrtletí roku 2023 ministerstvo vnitra.
Naopak žádostí o azyl nebylo letos mnoho. „O mezinárodní ochranu v České republice požádalo v roce 2023 k 28. únoru celkem 251 osob. Nejvíce žádostí o mezinárodní ochranu v tomto období podali státní příslušníci Uzbekistánu, a to konkrétně 34 žádostí. Dalšími v pořadí byli žadatelé z Ukrajiny (28), Ruské federace (25) a Moldavska (25),“ dodává ministerstvo.
Sdílení už jen dobrovolné
Téma uprchlíků a toho, jak by členské státy měly tuto problematiku sdílet, je v rámci EU dlouhodobě sporné. O migrační a azylové reformě se jednalo i na konci května v rámci zasedání velvyslanců EU, kde Polsko důrazně protestovalo proti návrhu švédského předsednictví na program solidární relokace migrantů.
Stockholm zde podpořil návrh Evropské komise na přemístění 120 000 migrantů ročně v rámci zemí EU, nebo úhrady ekvivalentu 22 000 eur za migranta u zemí, které odmítnou tyto uprchlíky přijmout.
Povinná relokace – o níž se v rámci EU mluvilo v minulosti – však v návrhu „nebyla, není a nebude“, zdůraznila švédská ministryně pro migraci Maria Malmer Stenergardová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
27 komentářů
Tak pak to děláme výborně. Ale pořád kdy jdu po ulici vidím že máme rezervy. Ovšem ve Vídni je to už apolalypsa
Jednoznačně všechny, kdo vstoupí na naše území nelegálně, ihned internovat. Pokud nemá doklady, tak počkat, až si je vyřídí. Stravu jen základní (snídaně chléb se sádlem a cibulí, oběd sójové maso a brambory a večeře stejná jako snídaně). Pokud by chtěli něco lepšího, tak jen za příplatek. Zároveň zavést „kasárenský“ režim. Místo politického školení mužstva výchova k evropským hodnotám. Přístup na internet jen jako odměnu. Zato povinné sledování televizních novin.
Nesmyslný článek už od nadpisu. Přijali jsme na počet obyvatel největší podíl uprchlíků z Ukrajiny, uměli jsme je ubytovat a velká část se zapojila do společnosti. Bez jakýchkoli omezení. Stavět si svoji existenci na pomáhání ekonomickým migrantům, kteří se zde většinou nikdy nezapojí do společnosti, naopak budou dalším stále rostoucím problémem, jak je možné vidět v Německu, je podlé, aktivistické, dokonce až zrádcovské. A navíc to poškodí ty státy, odkud k nám ekomigranti přijdou. A uvědomte si, že nás ani nepovažují za lidi, pokud jsme nevěřící. Ale tak daleko neokomunisté nedohlédnou, rozumí jen jednoduchým poučkám, co jim nalili do hlav.
Jedině dobře. A ještě si posvitit na vietnamské nelegální pracovníky třeba v Plzni. Je jich víc a víc. Ale koho by to zajímalo..
„v Británii nebo v Německu, práva dodržují lépe a lidé s dobrými azylovými důvody tam prostě mají šanci na azyl mnohem vyšší.“ – GB se jich především snaží zbavit. Nejdřív zákon o přesunu azylantů, který by žadatele poslal do Rwandy, nebýt progresivní levice shánějící příští voliče. Hlavně islámu už mají v GB dávno plný zuby.
Takže teď snížení štědrosti pro žadatele a místo hotelů hlídané spartánské ubikace, viz Konzervativní noviny,7.7.2023: Nelegální přistěhovalci zneužívají naši velkorysost, prohlásil britský premiér. Chce jim ztížit pobyt v zemi
Nebyt mi 60, odejdu taky, tady to prestava byt perspektivni. Ekonomicka i spolecenska situace se zhorsuje a lepsi to nebude.
A kampak bys šel? Do rusácka? Tak to tě zklamu viktorku. Jestli bys chtěl zapadnout tam, musel by sis na cestu přibalit modlitební kobereček a zjistit si, kterým směrem leží mekka.
Mám jenom já dojem, že poslední dva odstavečky si odporují? Nebo to jako není povinnost, jen zaplatíte dobrovolně solidární příspěvek 22 000 E za osobu? Evropská komise opravdu ví, jak bojovat proti myšlence sjednocené Evropy, to se jí musí nechat.
Podle pravidel EU, mají nárok na azyl lidé prchající před válkou v PRVNÍ BEZPEČNÉ ZEMI!!!!
Pro Ukrajince je to Slovensko, Maďarsko a Polsko. Ergo: Ukrajinci byli na území ČR přijati porušením dohod, tedy nelegálně. Pokud jsme přijali nelegálně ukrajince, musíme přijmout i ostatní nelegální migranty, prchjící před válkou.
Jinak jsme pokrytci, lumpové a pácháme zločiny proti lidskosti.
Apropos, z toho jasně vyplývá, že konflikt na Ukrajině byl vyprovokován a země EU musely přijmou nelegální migranty z Ukrajiny. Na čí příkaz se to dělo? Hádejte, můžete 3x.
Přijetí Ukrajinců se dá chápat jako dobrovolná pomoc zemím, které s ní hraničí.
Důležité ale je, že Ukrajinci jsou nám civilizačně blízcí, z vysokého procenta se zapojují (pozitivně) do ekonomiky státu, pracují a platí daně. Nejsou s nimi problémy ve smyslu vnucování jejich víry našim občanům (jako prakticky se všemi muslimy). Navíc jsou to skuteční uprchlíci před válkou, ženy, děti staří lidé. Ne muži vojenského věku (a asi i výcviku), předstírající uprchlictví (jako zmínění muslimové).
Jsem toho názoru, že tu část Ukrajinců zůstane, naváže partnerský vztah a získá občanství, jako za první republiky uprchlíci před bolševismem. A budou z nich naprosto bezproblémoví a loajální občané.
Lidový rusák jan se zase ztrapnil. Neumí číst, nebo netuší jaký je rozdíl mezi dočasnou ochranou a azylem nebo obojí.
Díky za restriktivní azylovou politiku ČR.
Jestliže u nás získalo status dočasné ochrany na půl miliónu Ukrajinců, nejsme vůči uprchlíkům tak neotevření. O tomtéž svědčí, jestliže u nás žije sto tisíc Vietnamců. Lidé těchto národností po příchodu do naší země se snaží životu u nás přizpůsobit a nemáme s nimi větší problémy. Naproti tomu lidé z islámských zemí po příchodu do Evropy předpokládají, že se místní budou přizpůsobovat jim, že si budou nadále žít stejným způsobem, jakým žili u sebe doma a to bude nejspíše celý problém. Neuvědomují si, že uprchli před podmínkami, které v jejich zemích vládnou díky islámu a když se jim podaří po strastiplné cestě dorazit do některé evropské země, rádi by často ty podmínky z islámu vycházející zavedli i ve svých cílových zemích. Myslím, že pokud tak trvají na životě v islámských podmínkách, měli tedy zůstat doma. Nepřizpůsobivých občanů máme u nás už dost. Nevidím tedy celkem nic špatného na tom, že si mezi uprchlíky vybíráme. Dělají to i Američané a Kanaďané, snaží se o to i Britové.
Skeptiku, opět s vámi souhlasím. Jen si dovoluji doplnit, že ti muslimové se chovají tak, jako kdyby uprchlíci přes železnou oponu v cílových zemích zakládali komunistické buňky a připravovali komunistické revoluce.
Lidé od nás (a jiných východních zemí) sice něco takového zřídka a v malém také dělali, ale pachateli těchto činů, jako atentáty na významné politiky vč. emigrantských či útoky na „štvavé vysílačky“ byli jen agenti STB (a jejích analogií v dalších státech východního bloku). Což tedy vyvolává dojem, že ti muslimové jdou do Evropy s jasným úkolem: Svrhnout demokracii (respektive její zbytky, co přežily devastaci ze strany EU a „progresivistů“) a nastolit islámské režimy. Paradoxně řadě progresivistů vyhovuje islámská totalita daleko víc než demokracie.
Milý stupidní autor by si měl uvědomit, že jsme přijali v přepočtu na obyvatele čtyřikrát více ukrajinských uprchlíků než Němci v době největší migrační vlny!! A ať laskavě nežongluje s azylem a dočasnou ochranou. Prostě jsme ty lidi přijali a poskytli jim útočiště ! Takže milý eurosvazácký autore, trhni si ploutví! Zastavme financování takových šmejdů jako Rozumek a všem se uleví!
Tedy – a že zase dnes „píše se nám z Francie“
https://echo24.cz/a/HtSi5/zpravy-svet-drasticke-video-muz-pobihal-po-parku-a-bodal
Tudíž, a bohužel, mediální přesvědčování v tom smyslu, že !..Česko je ten zlý muž Evropy“, který nechce automaticky uznávat azyl masám migrantů, které do Evropy přicházejí, už nějak ztrácí svůj smysl. Takže proč??
Jistě, v zájmu pravdy je nutné uznat že určité promile žadatelů z těch „jiných států“ jsou rovněž doma konkrétně pronásledování z důvodů, které stanovuje azylový zákon. Jenomže tyto řídké případy se skutečně v těch milionech ostatních žádostí, aj odvolání, nedají dohledat a přednostně vyřídit.
Bohužel, v tomto „tato země /Evropa/ skutečně není pro stárý, ani pro ty staré a poctivé migranty, kteří si sem přišli požádat zcela legálně o potřebnou ochranu..Těch „nepravých“ je odhadem milionkrát víc.
A diví se v Německu se vydělává víc tak proč by měly být v Česku tady zůstávají jen ty který většinou nic neumí a v Německu by je vyhodily jen my jsme tak solidární
-Sdílení už jen dobrovolné.
-Nebo úhrady ekvivalentu 22 000 eur za migranta u zemí, které odmítnou tyto uprchlíky přijmout.
-Povinná relokace – o níž se v rámci EU mluvilo v minulosti – však v návrhu „nebyla, není a nebude“, zdůraznila švédská ministryně pro migraci Maria Malmer Stenergardová.
………………………………………………………………………………………………………………………………
Připadá mi, že představitelé EU a souvisejících organizací, jsou dosti dementní, nedokáží
si uspořádat myšlenky a propagují idiocii v Evropě, která nás poté přivede na „buben“.
Evropa směřuje k chudobě, a chudé země nemají čas se zabývat ekologií, když potřebují jiné, životu potřebnější prostředky. Zelení fanatici přivedou Evropu na cestu, kde ekologie už nikdy nebude. Člověk hledající 16 hodin denně žrádlo, toho ekologie nezajímá !!!
Jak píšete, v Bruseli nevědí co by roupama chtěli.
Ono totiž, krom té energi eko je tady válka na Ukrajině – a jak se dá dočíst z médií „..K začátku dubna 2023 evidovala OSN na evropském území přes 8,1 milionu ukrajinských uprchlíků“..Jenom za rok!!!! Ale s tím že navíc hrozí válka s Ruskem.
Ergo, i toto mělo Brusel přesvědčit, že tu ostatní ilegální migraci z jižních směrů musí urychleně zablokovat a nepřipustit sem ani živáčka. A namísto toho je chtějí dále přesouvat po EU? To už není ani vtipné, to už je spíše bruselsky groteskní..
Nyní probíhají obrovské lesní požáry v Quebecu a Ontariu a zplodiny zasahuj New York,Montreal a další americká města. Před pár měsíci to bylo na Sibiři a schytal to prezident Putin a ruské záchranné tymy pro neschopnost. Naši investigativní novináři, nějak obrátili list a federální vláda Kanady je litována. To se stává ,že se šlápne do něčeho měkkého. Migrace je obrovský problém jsou jim zasažen bývalé koloniální státy ,ale i Rakousko.Intelektuální složky vlád ,takto postižených států ,tak údajně řeší populační deficity obyvatel.Některé státy odhodí svou neutralitu jako Finsko a migraci zasažené Švédsko a chtějí vstoupit do NATO.Jsou státy také zasažené migraci,které jsou proti např.Maďarsko a Turecko. Také státy střední Evropy jsou zasažený válečnou migraci z Ukrajiny. Je to jak začarovaném kruhu,zmatení jazyků, jako v Babylonu při stavbě věže. Čína je taková vyšší moc,která je respektovaná,ale na její návody řešení se nedá ,slábnoucí velmoc USA se ponižuje škemráním o jednání v Pekingu,když se potkají letadla a válečné čluny u Tchai-wanu.Protržená Kochovská přehrada ,zničené rozsáhlé území a vojenská technika obou armád a vzájemné obvinování z toho kdo to způsobil. Rozvojové země se svými 7 miliardami obyvatel nerespektuji zájmy nikoho v ukrajinském konfliktu a Evropas se Severní Amerikou se shazují před rozvojovým světem. Nejsou dobrá řešení ani v Evropě a v USA a jediná Cína upev´ńuje své výsadní postavení,jen někdo špitne o něco Tibetu a Ujgurech.ale co Texas a Kalifornie o které přišlo Mexiko a svržené atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki a Osvětim a Gulagy.
Proti těm požárům je třeba postupovat tvrdě a tradičně. Dohledejte si, jak dopadla skupina žhářů ve francouzských službách, která měla v Praze v době, kdy se bavorský král snažil zabránit tomu, aby se Marie Terezie ujala moci, založit četné požáry, aby město mohlo být dobyto Francouzi v bavorských službách.
Autor má chaos v terminologii. Dočasná ochrana a doplňková ochrana jsou dva různé instituty. Dočasná ochrana se uplatňuje hromadně a třeba podle Lex Ukrajina se vztahuje na všechny osoby, které se v únoru 2022 nacházely na území Ukrajiny. Doplňková ochrana se uplatňuje individuálně. Uděluje se sice na dobu určitou ale může být opakovaně prodloužena.
A dále, můžeme mít spoustu výtek vůči azylové politice ČR ale dokud bude v Budapešti ten oportunistický zločinec, tak ČR má do „zlého muže Evropy“ hodně ale hodně daleko. Připomínám, že v roce 2018 orbán ve velkém rozdával na Ukrajině pasy všem aspoň trochu snědým Ukrajincům. Když vypukla rusácká invaze, tak velmi rychle zapomněl na to, že spousta občanů Ukrajiny má teď jeho zásluhou i maďarské občanství. A všechny tyhle uprchlíky velmi rychle vylifroval směrem na západ. Tohle bylo svinstvo první třídy. O tom jak se orbánovo maďarsko chovalo následně a chová dosud, nemluvě.
Řešení nelegální migrace je velmi snadné. Jsi nelegální migrant z Alžíru? Ano. Alžír byla francouzská kolonie, azyl Ti dají francouzi. Jsi z Pákistánu? Pákistán byla kolonie VB, půjdeš tam. Jsi z jihoanfrické republiky? Půjdeš do Holadska. Tento jednoduchý a spravedlivý postup vyřeší všechny nelegální migranty.
ČR nezbohatla drancováním jiných zemí, takže nemá žádnou, ani morální povinnost brát migranty z bývalých kolonií.
Jinými slovy, jan opět prokázal, že tam kde měl mít znalosti dějepisu ze zš, zeje jedna velká díra.
JAR sice byla nějaký čas kolonií GB, ale před tím celá staletí ji osidlovali Holanďané (coby Boerové nebo Búrové). A založili tam několik států, které Velká Británie okupovala na přelomu 19. a 20. století. A afrikaans Búrů je dost podobná holandštině. MMCH známá zpěvačka Amira Wilighagen má otce Holanďana, maminku Búrku a žije střídavě v Holandsku a v JAR.
Ta „celá staletí“ trvala stejně dlouho jako britská kolonizace, nevzdělaný lžirgile. Nemluvě samozřejmě o tom, že toto území krom holanďanů osídlovali taky němci či francouzi. Alžír byl až do 19. století součástí osmanské říše, přičemž francouzi provedli invazi proto, aby zabránili nájezdům alžírských pirátů na francouzské pobřeží a únosům Evropanů do otroctví. Kam bys ty uprchlíky podle toho diletantského blábolu výše tedy poslal?
Holanďané území současné JAR kolonizovali někdy od 17. století, Britové tam přišli až ve století 20. Němci a Francouzi na území JAR kolonie neměli (německou kolonií byla jeden čas sousední Namibie).
MMCH, v době příchodu Holanďanů (či Bůrů) bylo toto území obývané pouze S’any („křováky“), kteří byli s bílými kolonisty méně konfliktní než s následně přišlými černošskými kmeny. Právě černoši vyhnali S’any do pouští typu Kalahari.