Česko čeká druhé kolo arbitráže s firmami krále hazardu. Valenta přesídlil firmy z ráje do ráje
PAVUČINY BYZNYSU. Český stát čeká v červnu druhé kolo arbitráže s firmami senátora Ivo Valenty o ušlý zisk z omezení hazardu. Podle zjištění HlídacíPes.org senátorova hazardní skupina Synot v průběhu řízení přemístila své klíčové firmy z daňového ráje Kajmanských ostrovů do další offshorové destinace. Na Kypr.
Strana soukromníků, kterou senátor a miliardář Ivo Valenta finančně podporuje, se letos chystá do sněmovních voleb s podporou ODS. Valenta je jediným politikem, který zároveň coby zákonodárce zastupuje tento stát a současně proti němu vede arbitráž.
HlídacíPes.org se proto v rámci mapování byznysových vazeb klíčových postav české politiky a byznysu nyní zaměřil na muže, jenž je označován za krále hazardu.
Ze zahraničních rejstříků vyplývá, že ještě před rokem ovládal Valenta ústřední společnost Synot Holding přes síť firem, která končila u Sheading Financial Limited v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. Zde také sídlily další dvě společnosti, které Valenta řídí.
Na konci loňského roku ale Valenta všechny tři společnosti přesídlil na Kypr, kde působí dalších osm firem holdingu.
„Podnikání skupiny Synot bylo prakticky od jejího vzniku zamýšleno jako mezinárodní. Této skutečnosti proto byla uzpůsobena také struktura skupiny,“ uvedl Valenta na dotaz, proč coby politik vlastní firmy přes daňové ráje a nikoliv transparentně napřímo.
Hazardní holding působí kromě offshorových destinací také na Ukrajině, Slovensku či ve Španělsku. Podle oficiálních údajů společnosti lze nalézet Synot, který zaměstnává na tři tisíce lidí, „téměř na všech kontinentech, zhruba ve 20 zemích“.
Hazard z Kypru
Klíčovou společností pro celý holding je kyperská WCV World Capital Venture Cyprus založená v roce 2006, kterou ovládá již zmíněná Valentova Sheading Financial Limited sídlící od letošního roku taktéž v daňovém ráji na Kypru.
Podle posledních dostupných finančních údajů z roku 2014, které má HlídacíPes.org k dispozici, vykázala kyperská matka WCV čistý zisk přes čtyři miliony eur. Přičemž v roce 2012 vykázala násobně vyšší zisk – přes 90 milionů eur.
Celkové jmění společnosti v roce 2014 bylo 58,1 milionu eur. V loňském roce pak došlo k navýšení základního kapitálu ze 3,4 tisíce na 5,1 tisíce eur. Po tomto kroku přesídlila společnost v prosinci 2016 z Kajmanských ostrovů ležících v Karibském moři na Kypr. V čele společnosti stojí Valenta s kyperskými kolegy Neofytosem Neofytou a Christophisem Koufarisem.
Podle výroční zprávy za rok 2013 společnost spravuje celou skupinu Synot, připravuje metodologii a strategické plány pro vývoj dceřiných společností a poskytuje konzultace týkající se podpory nových příležitostí, produktů nebo vstupů na nové trhy.
Právě tato kyperská společnost zahájila společně s Channel Crossing Limited, taktéž vedenou Valentou, arbitráž proti České republice za to, že omezuje hazard. Výše odškodného se bude podle odhadů pohybovat ve stovkách milionů korun. Ve sporu jde o provozování videoloterijních terminálů, které začalo ministerstvo financí postupně rušit. Valentovy firmy si arbitráží nárokují údajný ušlý zisk.
„Strany sporu se nyní připravují na druhé slyšení před rozhodčím tribunálem, které se stejně jako první bude týkat otázky, zda má tribunál pravomoc o nároku žalobců meritorně rozhodovat,“ uvedl mluvčí Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva financí. Druhé slyšení se bude konat v půlce letošního června.
Široký záběr
Hlavní doménou skupiny Synot je stále provozování výherních hracích přístrojů, videoloterijních terminálů a dalších herních zařízení. Nicméně holding pod sebou sdružuje ještě řadu dalších společností se zcela odlišným zaměřením.
Například prostřednictví Synot Real Estate vlastní řadu nemovitostí převážně na Slovácku, které pronajímá nebo provozuje jako hotely. Například v Praze přes dceřinou polečnost Surf Arena provozuje jediný simulátor surfování v Česku.
Široký záběr doplňuje například prodej aut BMW, vývoj her na chytré telefony nebo třeba provozování bezpečnostní agentury. Prostřednictvím firmy GAN nabízí Valentovo impérium nejen detektivní služby, ale například i správu pohledávek. Společnost získala loni na podzim například zakázku na zajištění ochrany zápasů FC Slovácko.
Synot podporuje také startupy v oblasti IT technologií nebo například výrobnu smaltových tabulí Smaltovna Tupesy.
Politika a média
Valenta, tehdy ještě bydlištěm v Monaku, se v roce 2014 také poprvé objevil na politické scéně, když byl zvolen senátorem v obvodu Uherské Hradiště. Na podzim 2016 se stal také zastupitelem Zlínského kraje.
Do politiky se dostal na kandidátce Strany soukromníků, kterou založil jeho otec, a kterou Valenta financuje. Současně podporuje milionovými částkami také ODS a Starosty a nezávislé.
V roce 2015 vstoupil Valenta také do mediálního byznysu. Tehdy prostřednictvím kyperské společnosti WCV World Capital Ventures získal nyní už 70% podíl ve firmě Our Media, která vydává Parlamentní listy, označované za proruský dezinformační web.
„Média jsou pro mne pouze investicí, proto samozřejmě věřím v její zhodnocení v budoucnu. Model Parlamentních listů se měnit nebude,“ konstatoval tehdy Valenta v Týdeníku Respekt.
Kromě tohoto kontroverzního portálu vlastní Valenta také společnost Dobrý den s Kurýrem. Ta vydává ve Slovácku, kde Valenta působí, stejnojmenný týdeník a současně provozuje webový portál Idobryden.cz.
V letošních parlamentních volbách chce Valentem sponzorovaná Strana soukromníků spojit síly s ODS. Společně půjdou do politikého klání jako „ODS s podporou Soukromníků“.
Právě volby byly jedním z důvodů, proč se Valenta loni na podzim přestěhoval z Monaka do Česka. Zároveň je ale jediným českým občanem a politikem, který vede arbitráž proti vlastní rodné zemi.
Článek vznikl ve spolupráci s Jakubem Mikelem, HoupacíOsel.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)