České ceny Velkého bratra budou od příštího roku pod záštitou Edwarda Snowdena
Jedna z cen české verze Big Brother Awards ponese od příštího roku jméno Edwarda Snowdena. Pořadatelé z nevládní organizace Iuridicum Remedium se rozhodli jménem amerického whistleblowera zaštítit cenu za pozitivní čin. A přiznávají, že tento krok dlouho zvažovali – Snowden totiž rozhodně není vnímán jen pozitivně.
Bývalý systémový administrátor americké Národní bezpečnostní agentury vynesl tisku informace o masivním a před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb Spojených států. V USA mu za to hrozí exemplární tresty.
V srpnu roku 2013 obdržel Snowden v Rusku statut uprchlíka a čerpá dočasný azyl. Po trvalém azylu se zatím neúspěšně poohlíží v jednadvaceti zemích světa. Pro pořadatele českých cen Velkého bratra byl jeho čin natolik záslužný, že se po Edwardu Snowdenovi rozhodli pojmenovat pozitivní cenu.
Nepoškodí nás to?
Ředitel organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil přiznává, že pečlivě zvažovali Snowdenovy motivace. „Podezření z práce pro cizí mocnost se logicky hned objevila. Azyl v Rusku také zavdal důvod k pochybám. I myšlenka, že by dnes někdo jen z důvodů principiálních a altruistických podnikl tak osobně náročný krok, vypadala až neuvěřitelně. Proto jsme k tomuto rozhodnutí potřebovali čas,“ říká Vobořil.
Trvalo to několik let, než se organizátoři rozhodli ceny změnit. A půjde o největší změnu v jedenáctileté historii. Nakonec totiž dospěli k závěru, že Snowden jednal z pohnutek, které zaslouží respekt. A že tedy spojení s jeho jménem tradiční anketu po reputační stránce neohrozí.
„Přesvědčuje nás i ochota Edwarda Snowdena si před soud v USA stoupnout – za podmínek, že nebude ohrožen exemplárními tresty, které mu mohou být v USA, oproti např. evropským zemím, uloženy,“ říká Vobořil s tím, že pro ceny Velkého bratra je důležitý i fakt, že Snowdenova odhalení vedla k postupné nápravě.
Změny Snowden vyvolal
Tradičně silní obhájci občanských svobod se po zveřejnění Snowdenových informací pustili do soudních sporů, které dopomohly ke změnám legislativy. V polovině loňského roku schválil Senát a prezident Obama tzv. USA Freedom Act, který novelizoval neslavný Patriot Act a poprvé stanovil limity pro hromadné shromažďování dat o telekomunikaci občanů USA.
I v Evropě začala být otázka soukromí vnímána citlivěji. Evropský parlament například vydal rezoluci žádající vyšetření projektů NSA a žádající imunitu pro Edwarda Snowdena. Právník Max Schrems, který je letošním držitelem pozitivní ceny, pak napadl dohoda EU s USA o předávání osobních údajů. Do budoucna má být zpracování údajů Evropanů v USA podrobeno přísnějším pravidlům i dohledu.
Edward Snowden prostřednictvím svých právních zástupců, kteří pro něho pracují v řadě zemí, vyjádřil s pojmenováním ceny souhlas. „Velice rád bych za tuto iniciativu poděkoval. Klient s použitím jeho jména souhlasí,“ napsal pořadatelům cen Velkého bratra Snowdenův berlínský právní zástupce Wolfgang Kaleck.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Záhadná ruská mobilizace: vítězství jako věčný motor války
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
To snad neni pravda.Kdo toto vymyslel?
Jane Voborile,nevim kdo jste,ale jestli jste to vymyslel,tak jste pro mne nejvetsi osel v CR.
Mírné !!! odbočení ( snad v rámci zákona o volném a svobodném šíření informací zprivatizovaným veřejným prostorem) :
Zákonodárci prosazovali a schválili (na návrh vlády – která je paradoxně také složena ze zákonodárců, tedy suverén je současně i knížetem /no, ještě že není i soudcem, že…ale proč taky, soudce si když tak koupí/) EET. Titíž zákonodárci ale pobírají tkzv. paušální náhrady, což jsou v podstatě penežní transakce nevyúčtované, na straně příjmů , jde v podstatě o tržby zákonodárců, o tržby za bůhvíco a bůhvíkde.
A tak si takovýto jistěže potenciální podvodníček (nazíráno optikou samých těch zákonodárců, kteří vidí potenciální podvodníčky v barmanech, majitelech restaurací, kaváren apod.), tak si může takovýto zákonodárce – pokrytecký podvodníček, pořídit za takovéto peníze jak rum, tak ubytování, jakožto i služby prostitutky, klidně si může koupit i drogy.
Donedávna dokonce tyto tržby zákonodárců nebyly ani zdaněny !!!
Je porušen smaotný základ eticko-logické funkce parlamentní demokracie, v podstatě je porušena ústava – zákonodárci (někteří jsou současně i členové vlády) si potvrdili (přitvrzením vůči plátcům daní)svou výjimečnost ve svém postavení před zákonem, dále ji prohloubili a to tak, že v důsledcích mohou být sankcionováni lidé za to, co tito zákonodárci běžně, pravidelně dělají – kdy měsíc co měsíc nejsou nijak(natož on line – jak sami zákonodárci nyní nařídili vybraným podnikatelům) sledovány ty nezúčtovatelné jejich příjmy, které jim v tomto případě dokonce jdou povinně (tedy nejde o dolarové hlasování na svobodném a volném trhu) a to z peněz veřejných (z daní ).
Nehledě na to, že oni(zákonodárci) mají být vzorem chování, dopustili se evidentní absurdity a podle mého i závažného trestného činu (porušení rovnosti před zákonem, v rámci pravidel právního státu).
Je přeci absurdní, nespravedlivé, nedemokratické, ubermenšovské….když by například Škromach lil do sebe cizokrajný rum někde v baru, tento uhradil z poslaneckých náhrad , nikam toto nenahlásil, ba ani nevyúčtoval…kdy samotný tento šibal v podstatě stojí za zákonem, na základě kteréhož by byl sankcionován barman, který od takovéhoto šibala přijal inkriminovanou platbu…avšak pouze ji zaúčtoval do svého účetnictví, ale nenahlásil by ji Babišovi (ten ale , a to je třeba uvést, nepobírá “ díky“ kumulaci funkce zákonodárce i člena vlády poslanecký plat a tak ani poslanecké náhrady) on line.
Jde o groteskní situaci, avšak ve vztahu k demokratickému právnímu státu jde i o zlo, o poškození demokracie, ústavnosti.
Možná by poslanci jinak přistupovali k samotnému zákonu, kdyby se v hlášeních EET musila objevit nejen výše částky a údaj o druhu plnění…ale i jméno zákazníka. Možná by například Škromachovi vadilo, kdyby Babišovi pravidelně měsíc co měsíc chodily takovéto údaje : “ Zdeněk Škromach, Hobit club, rum jamajský, 280,-Kč, 10 v.p. , celkem 2.800,-Kč, 23:30 pondělí“. Věru by asi z takovýchto údajů nerad sestavoval pak dotyčný každoměšíční vyúčtování svých poslaneckých náhrad. Kor kdyby mu je kontrolovala jeho choť.
Pan Snowden byl státním zaměstnancem v jedné z bezpečnostních složek systému, Jako takový byl nepochybně vázán nějakým slibem či přísahou, minimálně služebnímu předpisy, které z vlastní vůle porušil. Je tedy obyčejným zrádcem. Pro některé je ovšem nedodržování slibů a porušování pořádku – tedy anarchie – obdivuhodným činem. Oslavování takového pachatele je pro dnešní stav západní společnosti bohužel jednou z charakteristik. Že se pachatel skrývá v Rusku je příznačné.
Sliby a přísaha slouží pouze k vynucení poslušnosti – vytvořením jakéhosi závazku k ovládání dotyčného. Vy si myslíte, ze jít proti vlastnímu svědomí kvůli slibu podvodníkovi je ctnost? Běžte s tímto prosím do PR…..
Vaše zobecňující (a tak samozřejmě i nicneříkající) hodnotící teze padnou jako ulité i na ty, kteří porušili služební předpisy , přísahy apod. v takových organizacích jako Gestapo, SD…
Jistě, potrestání si zasloužili, viděno optikou těch, kterým takovéto organizace sloužily, jejichž pořádky zajišťovaly (i na úkor očesávání svobod jiných lidí).
Taková jakási proklamace typu „Republiku si tozvracet nedáme !! “ či “ S odpornými anarchistickými živly je nutné provždy skoncovat ! “
Vězte, že kdyby nebylo takovýchto lidí,měly by to také např. zpravodajské služby mnohem těžší – co se týče včasného bránění teroristickým útokům. A třeba ti lidé(dle vás “ zrádci“ ) taky dali nějaký slib, možná dokonce i slib , který je vázán na isntituci spásy, ne na nějakou pouhou, obyčejnou lidmi vytvořenou pozemskou organizační strukturu.
Vy naštěstí nejste soudcem západní společnosi…a doufám že jim už nikdy nebudou takoví jako Vy.
Otřesné! Cena určená pro ruské fízly a podrazáky!
Měli jste minimálně počkat jestli se Snowden skutečně před americký soud dostaví. Pokud to jen slibuje, nic moc to neznamená. On totiž musel porušit daný slib výrazně už v minulosti, když coby pracovník americké bezpečnostní služby zveřejnil hromady citlivých informac a ohrozil tím životy mnoha lidí v různých autoritářských režimech. Slušný a demokraticky smýšlející člověk se asi bude stydět a zdráhat Snowdenovu cenu přijmout.
Jsem z IuRe tou, kdo pojmenování ceny inicioval, tak se ozývám, pardon, že ne hned, nebyla jsem dlouho online.
Jsem ráda, že Váš komentář obsahuje argumenty a je kultivovaný, i když s námi nesouhlasíte. Opravdu to nebylo jednoduché rozhodování, ani uvnitř organizace. Právě ovšem ty jakobínské reakce mě přesvědčují, že to má smysl – pro pokrok ve veřejné diskusi, byť i malý. Určitě k tomu, aby se přestalo přemýšlet v černobílých kategoriích „naše parta-nepřítel“.
Myslím, že Snowden USA naopak výrazně prospěl – ukázal, že tam stále je možné občanským tlakem dosáhnout změn a dá se o demokracii mluvit, viz následné změny legislativy. Podpořil ale i lidi v podobné pozici v jiných zemích i běžné uživatele e-komunikací, aby využívali nebo vyvíjeli metody ochrany soukromí.
To tvrzení, že ohrozil konkrétní lidi, zaznělo od britské tajné služby, ale nebylo nijak doloženo, většina novinářů je bere jako PR obranu.
V dokumentu Citizenfour (do 29.3.lze pustit z webu ČT) zmiňuje, že údaje o osobách nepředává kvůli jejich bezpečnosti (spíš se mluvilo -také ne moc adresně- o ohrožení osob v souvislosti s jinými údaji na Wikileaks, nemyslel jste spíš toto?).
A chápu, že o dostavení se před soud v USA jedná a za daného stavu justice tam nechce – pokud se vyjedává o tom, jestli nebude mučen, jsme opravdu jinde než na půdorysu justice 21.století (třeba justice evropské).
Nic z toho neznamená, že bychom my či Snowden sympatizovali s ruským systémem; nerespektování občanských svobod, včetně digitálních, proselytismus, porušování mezinárodního práva, jsou nepřijatelné (u každého státu samozřejmě). Zásahy Ruska do kybersvobod ostatně Snowden kritizoval, od nás Rusko dostalo jednu z Cen Velkého bratra.
Pan Snowden nám ukazuje jaký obrovský rozdíl je dnes mezi USA a Ruskem. Jak obrovsky neschopné je dnes USA. Zatím co Putin s Ruskem svého zrádce Litviněnka zavraždili. Tak USA si se svým zrádcem není schopno skoncovat. Tak je to i ve světové politice, zatímco Rusko jedná, USA pořádá teatrální volby a nechává rozkládat západní Evropu. Pan Snowden a jeho zastánci si asi popletli morálku.
Snowden coby zpravodajec zradil svou demokratickou zem a utekl do diktátorského Ruska. On je typický příklad toho, co Lenin nazýval „užitečný idiot“.
Odměňovat whistleblowery jeho cenou je hloupý omyl a nepochopení o co jde.
Jestli si má někdo vybrat možnost elektrického křesla nebo pobyt v Rusku, tak je to asi jasné. Vůbec to nemusí znamenat, že pro ně pracuje. A opravdu kdyby pracoval, už to USA doloží.
Služební slib vs. odhalení obřích nezákonných praktik vůči lidem po celém světě – závidím Vaší suverenitu v hodnocení.
Míň černobílého vidění – s velmocemi opatrně vždy, vždy dělají špatné věci a je jedno jestli je to USA nebo Rusko.
Osobní odvaha jednotlivce proti praktikám velmocí je něco, co pomáhá, a zaslouží si ocenění. Platí pro Edwarda Snowdena i Pussy Riot:-).
Snowden apod. jsou požehnáním pro tento orwellovsko-huxleyovský svět.
Odvážní to a současně i vzdělaní lidí, jistěže mužici a zbabělci takovým vždy budou lát. To je přirozené.
Ano, je to z podobného soudku, jako hateři DiCapria jen za to, že upozornil na problém a veřejně se angažuje, což takovýto lidi zpodstaty irituje.
Snowden má po právu obří respekt.
Jo, a koment považující zabíjení lidí bez soudu (tedy „zrádců“ – děsivě to rezonuje) za chvályhodný- myšlení svazáků z padesátých let, fakt.