Češka ve Zlatém kříži. Jak funguje drogový byznys islámských extremistů?
VIDEO. Oblasti zahrnující Pákistán, Afghánistán a Írán se přezdívá Zlatý kříž. Pochází odsud přes 90% světové produkce opia. Drogoví pašeráci tam hrají vysokou hru s celosvětovými důsledky. V ní nejspíš jako pěšák skončila i Češka Tereza H.
Peníze z drogového byznysu tvoří podstatnou část příjmů Tálibánu, Al Káidy a dalších islamistických skupin. Tálibán z drog podle listu New York Times v současnosti generuje 60% svých příjmů. Nejméně 200 miliónů dolarů.
Do globálního obchodu s drogami se zapletla i Česká občanka Tereza H., kterou 10. ledna chytili pákistánští celníci s necelými 9 kg heroinu v kufru. Podle pákistánských médií tam za účelem pašování drog nejela poprvé.
JAK FUNGUJE DROGOVÝ BYZNYS ISLÁMSKÝCH EXTREMISTŮ? PODÍVEJTE SE NA VIDEO
(ke spuštění v náhledu obrázku nad titulkem)
Největší dopad má drogový byznys na život v Afghánistánu. Zatímco v roce 2001 vyprodukovali afghánští farmáři 185 tun opia, v roce 2017 se produkce odhaduje na 9000 tun. Opiový mák se pěstuje už ve 24 ze 34 provincií a ekonomicky na něm závisí čím dál víc zemědělců.
Stále složitější je i boj proti místní narkomafii, která prorostla státní správou. Drogoví bossové s milionovými výdělky záměrně brzdí rozvoj země a nechávají bujet korupci. Tím se zvyšuje nestabilita a Afghánistán se znovu vrací pod kontrolu radikálních islamistů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Dobrý den. Je paradoxní, že i u nás se hrozně málo mluví o nebezpečí z „drogového světa. “ Neustále jsme obklopeni hloupými a nepraktickými reklamami, které nás nezajímají, ale obtěžují.Proč média a slavní novináři se nezajímají a nepíší o této problematice?
Drogovy business je nevyresitelny problem. Jedinou cestou je legalizace vsech drog, a to nejlepe celosvetova – ale to je nerealne. Kazdopadne drogy uziva cele spektrum spolecnosti. Napriklad Forejt, hradni protokolar a video jak snupe kokain (jestli to ovsem nebyl treba pernik), nebo reditel nemocnice Na homolce. Zrovna tak mnoho podnikatelu, verim ze i politiku, o umelcich ani nemluve a samozrejme i nejaky ten novinar…….v tomhle svetle je skutecne tezke najit nejakou cestu, jak z toho ven a vubec psat o tomto problemu otevrene a objektivne….
Mimochodem, co si představujete pod pojmem „.. legalizace vsech drog“? To si jako představujete že kdokoliv bude prodávat ty (a zejména tvrdé) drogy lidem zcela legálně (a levněji než ti drogoví dealeři)? Myšlenka svůdná (ten zločin kolem by se třeba? vymýtil) – ale právně neprůchozí, protože drogy by stejně musely spadat do okruhu léčebných látek, které může prodávat (ba dokonce někdy až předepisovat) odborný zdravotní, nebo lékarénským personál – s nutným ohledem na riziko poškození pacientova zdraví. A vzhledem k tomu, že právě riziko poškození zdraví vlivem přijímání drog jsou naprosto známá a dávno lékařsky popsaná, žádný lékař by takovou drogu nemohl předepsat, ani lékárník (třeba volně) prodat, aby hned sám neskončil v kriminále.
Mate pravdu legislativne toto upravit by byl velky orisek, proto je to jen hypoteza a ja nejsem zadny odbornik. Ale treba v portugalsku neco takoveho jiz funguje (ovsem nemam blizsi informace). Kazdopadne vsechny nas boj s drogama stoji nemale penize (kradeze, lecba – jak odvykaci, tak bezne choroby spojene s uzivanim, prevence boj s organizovanym zlocinem) a to poslesni je take bojem s vetrnymi mlyny. Co se stane kdyz znicim jedno makove pole? Cena drogy stoupne. Ze strany narkomanu vice kradezi, vice penez pro organizovany zlocin, nedostupnost drogy, takze castejsi domaci vyroba, coz ma casto (viz krokodyl) straslivejsi nasledky nez „obycejny“ heroin. Jsem presvedcen, ze vetsina lidi by i tak drogy neuzivala, stejne jako kdo chce si ji vzdy najde. Koneckoncu snad v kazde domacnosti jsou nejaka ta lepidla a redidla a nejsou z nas fetaci.