Česká armáda je 31. nejsilnější na světě. První trojice je stále USA, Rusko a Čína
I když se Česká republika už roky ani zdaleka neblíží výdajům na obranu ve výší 2 % HDP, jak požaduje NATO, v tradičním žebříčku GlobalFirePower se drží těsně za první třicítkou.
Oproti loňskému roku si ale o tři místa pohoršila. Z celkem 127 hodnocených zemí je česká armáda na 31. místě.
Žebříček vychází ze zhruba padesáti různých kritérií zahrnujících především konvenční zbraně, počty vojáků, záloh i celkové bojeschopné populace. Autoři žebříčku zdůrazňují, že do pořadí nijak nezahrnují ať již skutečný či domnělý jaderný arzenál.
České ministerstvo obrany na dotaz HlídacíPes.org faktickou správnost uváděných údajů potvrdilo. Zdůrazňuje však, že takový žebříček vypovídá o bojeschopnosti armád jen velmi málo.
„V dnešní době o výsledcích na bojišti již nerozhoduje počet tanků nebo množství mobilizovatelných občanů, což jsou právě ukazatele výše zmíněného webu,“ říká Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany.
PSALI JSME: Třetí největší nákup v historii české armády provází nezvyklé ticho. Kdo dodá vrtulníky za miliardy?
Navzdory poklesu v pořadí podle ministerstva obrany schopnosti české armády naopak rostou.
„Konkrétně lze zmínit například nová certifikační cvičení, výběr nových radiolokátorů MADR nebo rozšíření vozového parku kolových ozbrojených vozidel Pandur o spojovací a velitelsko-štábní verzi. Plníme i rekrutační plán armády,“ dodává Caletka.
České výdaje na obranu 1993–2017 (v % HDP)
V České republice se armáda těší největší důvěryhodnosti ze všech institucí veřejného života – podle průzkumu CVVM jí důvěřuje 63 % lidí.
Ambicí České republiky je prý „v prvé řadě plnit závazky přijaté v NATO, které jsou postaveny především na mobilních akceschopných silách“.
Posledním rokem, kdy Česká republika plnila alianční kritéria na výdaje na obranný rozpočet ve výši nejméně dvou procent HDP, byl však rok 2005.
Srovnání sil armád USA, Ruska, Číny (a Česka)
Nejsilnější armádou světa jsou i letos podle žebříčku GFI Spojené státy. Obranný rozpočet USA oproti loňsku mírně narostl na 587,7 miliardy dolarů a představuje téměř 40 % všech vojenských výdajů na světě.
Na druhém místě je Rusko, jehož armádní výdaje od roku 2008 vzrostly zhruba o třetinu. Kvůli propadu kurzu rublu však v přepočtu na americký dolar výdaje meziročně klesly ze 60 miliard dolarů na 44,6 miliardy. Třetí nejsilnější armádou světa zůstává stejně jako vloni Čína.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
Ta tabulka ukazující vojenské výdaje USA, Ruska a Číny je dost stará – asi 2-3 roky.
Copak ještě nikoho nenapadlo prosadit do volebních programů zrušení české armády? Naposledy smysluplně válčila za husitů, od té doby jen triky, zrady a úskoky.
Tupí zelení lehkoživkové pajdající po Kulaťáku jsou fakt xmíchu, první Tálib by je utloukl klackem.
V „živých slovech „latinského jazyka se středoškoláci učí větu „Chceš-li mír,ozbroj se.“
Zní to hezky, ale v jen v kontextu římského rozpínání před 2200 lety. Tohle dnes v globálním měřítku neplatí, současná ČR je již 300 let zakotvena v geopolitických strukturách a žádná národovecká přání či anachronické citáty to nezmění.
Projděte se po Kulaťáku v době oběda, tam fakt nepotkáte pravé vojáky, ale pouhé ouředníky v mundůru. Navíc bez opasku, což je pro bývalého vojáka šokující-pouze voják v base byl zbaven opasku a služební zbraně.
Česká armáda naposledy „bojovala“ pod názvem Regierungsarmee za „Protentokrátu“ jako strážní oddíl v Itálii, německé velení ji štandopéde odmítlo a doma se věnovala jen přehlídkám a posádkové hudbě, což trvá dosud.
K čemu je tahle parta vyžírků dobrá?!
Mimochodem tyto údaje jsou z hlediska jakéhokoliv praktického vojenského významu naprosto bezpředmětné. Jsme /stejně jako většina západních zemí) v NATO, tudíž naše (i jejich) vojenská síla (z hlediska legitimního vojenského významu – třeba pro obranu) se rovná součtu všech vojenských sil států NATO dohromady..
Pokud je zde tedy jistota že tato společná obrana bude okamžitě v případě potřeby nasazena. Ale kdo nyní sleduje současné postoje a jednání evropských elit a jím kontrolovaného mainstreamu, ví že nebude.
A kdo by snad pochyboval, stačí se podíval na nedávnou (přesněji stále živenou) aféru Zeman – Peroutka. Kdo si poslechl celý Zemanův projev ví o čem byl, o neschopnosti evropských elit se postavit včas a důrazně společně postupnému atakaku hitlerovského nacismu. Logika polemiky Zemanových odpůrců mohla být stručná – to už se přece nikdy nestane, my přece NATO máme. Ale o tom pokud vím nepadlo ani slovo. Naopak se to celé zvrhlo v trapnou heroizaci hrdinských článků té doby psaných do šuplíků se skrytým podtextem mezi řádky.. Ale pokud vím tím se nikdy války nevyhrávaly..