Češi na silnicích. Jedna dopravní nehoda každých pět minut, průměrná škoda přes 60 tisíc korun
V roce 2017 se v Česku stala jedna dopravní nehoda v průměru každých pět minut. Dohromady přes 103 tisíc nehod, o pět procent více než v předchozím roce. I když u nás množství nehod roste, usmrcených je naštěstí stále méně. Vloni jich bylo 502. Kdy se bourá nejvíce?
Na celém území ČR šetřila policie během roku 2017 přesně 103 821 dopravních nehod. Znamená to přes 284 nehod každý den, jedna nehoda každých pět minut.
Celkem 502 mrtvých na českých silnicích znamená, že se obětí dopravní nehody statisticky vzato stane jeden člověk každých 17,5 hodiny.
Celkem 2 339 osob bylo zraněno těžce (jedno těžké zranění každé 3 hodiny a 48 minut) a 24 740 osob lehce (jedno lehké zranění za 21 minut a 12 sekund).
Celková hmotná škoda odhadnutá policisty na místě dopravní nehody dosáhla 6,316 miliardy korun. Jedna nehoda v ČR tak stojí v průměru 60 838 korun. Ve srovnání s rokem 2016 se počet nehod zvýšil zhruba o pět procent.
Vyšší byly i celkové hmotné škody, a to o 8,8 %. Počet usmrcených ale klesl o 7,9 % a těžce zraněných ubylo o 9,3 %. Ukazatel, který jen mírně vzrostl, byl počet lehce zraněných osob. Těch bylo v roce 2017 o jedno procento více než o rok dříve.
„Na počty zaznamenaných nehod nemá vliv jen stav silnic, počínání řidičů nebo počasí, ale i legislativa. Třeba výrazný skok mezi lety 2008 a 2009 lze vysvětlit změnou hranice pro povinné hlášení škody, která byla zvýšena na 100 000 korun. I proto ze statistik rázem ‚vypadla‘ více než polovina nehod, které se sice mohou stát, nikdo je ale policii nenahlásí,“ vysvětluje Zuzana Lhotáková, marketingová manažerka SAS Institute, který se na zpracování dat podílel.
Každá pátá nehoda…
Počty usmrcených a těžce zraněných osob na silnicích v Česku byly v loňském roce nejnižší v historii jejich sledování, tedy od roku 1961.
Ve statisticky nejhorším roce 1969 při dopravních nehodách zemřelo 1 758 lidí, dalších 9 258 lidí bylo těžce zraněno. Loňské údaje jsou nesrovnatelně příznivější, přesto však zhruba každá pátá nehoda (celkem 21 263) měla následky na životě nebo zdraví člověka.
V roce 2017 zemřelo na českých silnicích 174 řidičů osobního auta, 101 chodců, 80 spolujezdců v osobním vozidle, 60 řidičů motocyklu, 44 cyklistů a 19 řidičů nákladních vozidel. Ostatní kategorie mají maximálně tři zemřelé.
Od více než 17,5 tisíce (16,9 %) nehod, při kterých také zemřelo sedm lidí, jejich viník ujel nebo nebyl zjištěn.
Ať už řidič jezdí bezpečně a bez nehod, nebo bourá, statistiky nehodovosti mají vliv na všechny. Pojišťovny je promítají do cen autopojištění.
„Z pohledu pojišťoven jsou klíčovými ukazateli tzv. škodní frekvence (tedy počet nehod vůči počtu pojištěných automobilů) a výše škod,“ vysvětluje Tomáš Petr, senior manažer poradenských služeb pro pojišťovnictví společnosti Deloitte.
Zatímco počet nehod loni nerostl významně rychleji než počet pojištěných vozidel, náklady na každou nehodu vzrostly dle vyjádření České kanceláře pojistitelů o 4,1 % v případě škod na majetku a 7,6 % v případě škod na zdraví.
Tato čísla naznačují, že náklady pojišťoven rostou, a dá se očekávat tlak na růst cen pojištění vozidel.
Léto, pátky, nehody
Nejvíce nehod se – nijak překvapivě – stává v měsících a ve dnech, kdy na silnice vyjíždí největší počet řidičů, a to i těch takzvaně svátečních.
Ačkoli vůbec nejvyšší počet nehod zaznamenal v roce 2017 měsíc říjen (kdy byl zřejmý vliv změny počasí), řadí se mezi měsíce s nejvyšší nehodovostí květen, červen a srpen.
Během června 2017 byl také na českých silnicích zaznamenán největší počet nehod s těžkým nebo lehkým zraněním jejich účastníků. Nejtragičtějším dnem v roce 2017 pak byla sobota 24. června 2017, kdy bylo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích usmrceno osm osob.
Nejvíce nehod během loňského roku připadalo na pátek (17 067), ve stejný den také došlo k největšímu počtu úmrtí (91).
Nejmenší počet nehod bylo nahlášeno o nedělích (11 067) a nejméně úmrtí bylo zaznamenáno během úterků (58). V roce 2017 zaznamenali policisté celkem 101 dnů bez usmrcení člověka při dopravních nehodách.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
U našeho domu je obytná zona jak při vjezdu jasně říká značka.Většina těch řidičských prasat jezdí běžně padesátkou.Jízda na červenou,nedání přednosti,nezastavení na stopce a další přestupky s kterými se setkávám dnes a denně.
Odhaduji, že jenom na povinném ručení vybraly pojišťovny nejméně 15 miliard, takže jim po úhradě škod vydělaly určitě víc než 6 miliard, co zaplatily za škody. Kolik zisku na nehodách má stát, je lépe neuvažovat.
Jenže ta vaše statistika nevypovídá o Češích na silnicích vůbec nic. Jestliže je na den spočítáno 248 nehod, pak byste měli touto hodnotou buď dělit součet kilometrů, které čeští řidiči za těch 24 hodin ujeli, nebo počtem řidičů, kteří za tu dobu usedli za volant. Řekněme, že jich denně vyjede milion (o něco víc lidí denně přepraví pražské metro), pak bourá každý čtyřtisící… Někde jsem četl, že každého stého člověka (bez udání pohlaví) bolí před souloží hlava. Tak nevím, jestli to není za volantem bezpečnější.
Zkusme se na to podívat z druhé stránky, u nás je ca 6 milionů řidičů, což tedy znamená, , že statisticky každý z nich udělá nehodu jednou za 60 let /prakticky jednou za život). Ale – a je nutné to říct, při činnosti která vyžaduje maximální dlouhodobou a trvalou koncentraci a na reakci v případě neočekávané události má sotva několik vteřin..
Zkusme si to srovnat, s „reakcemi“ naších úředníků, kteří mají na rozhodování o podaných žádostech občanů celý měsíc, nebo našich soudců, kteří jsou schopni i banální spory rozhodovat celé měsíce a roky. A díky rozdílným pravním názorům až do vyhlášení pravomocného rozsudku třeba 5-6 let, přičemž procesních chyb se zde mohou vyskytovat desítky..
Když si uvědomíme, že většina z nich je rovněž řidiči, zdá se to až absurdní..