Češi a jejich televize. Denně se dívají skoro dvě třetiny národa, vede kutilství a seriály
Lidé, kteří v Česku denně sledují televizi, se nadprůměrně bojí terorismu a myslí si, že cizinci se mají české většině zcela přizpůsobit. Vyplývá to z webového projektu Atlas Čechů, který díky velkému objemu nasbíraných dat i jejich inovativnímu zpracování nabízí zajímavý nový pohled na českou společnost.
Atlas Čechů umožňuje vedle klasických kategorií jako vzdělání či finanční situace kombinovat různé skupiny obyvatel ČR také podle jejich chování – mediálního, spotřebitelského či s ohledem na jejich zájmy a trávení volného času (více o projektu najdete v rozhovoru s jeho autory pro HlídacíPes.org ZDE).
Z dat nasbíraných pro Atlas Čechů se tak dá vyčíst například nejen to, kolik lidí v Česku denně sleduje televizi, ale také, koho tito lidé volí, či jaké mají zájmy nebo oblíbenou značku piva.
U těch, kdo si televizi zapnou denně, vedou pořady o bydlení a zahradě. Baví je seriály a český pop. Pravidelně sledované stanice jsou u nich především Nova a Prima Family.
Luštitelky a kutilové
Atlas Čechů rozdělil pravidelné diváky i podle pohlaví – u žen vyplynulo, že jsou spíše chudší, často přežívají od výplaty k výplatě, mají brigády, nebo nepracují (případně jsou na mateřské dovolené či v důchodu).
90 % těchto pravidelných divaček TV nebylo nikdy delší dobu v zahraničí. Bojí se terorismu a když už někam vyrazí, je to převážně do turistických oblastí.
Ve volném čase čtou horoskopy, milují muzikály, český pop a dechovku. Pletou, šijí, luští sudoku a křížovky.
Mezi pravidelnými diváky – muži je dost starších a bezdětných. Na rozdíl od žen divaček TV nežehlí, nevaří, zato sami sebe označují jako kutily, kteří zvládnou leccos svépomocí opravit.
Politika je pro ně významné téma, o kterém rádi mluví. Je pro ně typické, že chodí volit.
Mají často doma počítač, hrají na něm hry a pohybují se online, kde také sledují vysílání – internet je pro ně po televizi druhým nejsilnějším zdrojem zpráv (třetí je rozhlas).
Jsou to pivaři (nejčastěji Braník, Gambrinus, Krušovice) a pasivní fandové, často také sázkaři. Milují českou kuchyni a neřeší, jestli je zdravá. Mají řidičský průkaz, často i na motorku a autobus. Naopak umění ani literatura nejsou nic pro ně.
V televizi je baví hlavně pořady o dění ve světě, přírodě, sportu, financích, bydlení a zahradě. Z konkrétních kanálů je to hlavně ČT Sport a Prima Cool.
Nic pro mladé
„Preference diváků, jak jsme je popsali z informací Atlasu Čechů, vlastně dobře kopírují reálná televizní vysílací schémata, kde se pořád daří stálicím: kutilským a kuchařským pořadům, na kterých se potkávají muži i ženy, či seriálům ze známých prostředí podehraných klasicky českou popovou hudbou,“ komentuje výsledky průzkumu sociolog Vojtěch Prokeš, který se na Atlasu Čechů podílel.
Nejméně každodenních diváků je mezi Čechy ve věkové kategorii 18-29 let (jen 8 procent populace). 91 % z nich umí anglicky alespoň na základní úrovni, mohli by tedy sledovat i cizojazyčné obsahy. 70 % z nich dává pravidelně příspěvky na sociální sítě a 40 % sleduje youtubery.
Hrají počítačové hry, chodí častěji do kina. Zároveň ale říkají, že ve volnu nemají co dělat a jen málokdy si dělají plány na víkendy.
Přestože jsou na internetu jako doma, primárním zdrojem zpravodajství je pro ně televize, ať už ji sledují z vlastního přičinění, nebo prostě proto, že je doma zapnutá a sledují ji rodiče.
Diváci hnutí ANO
Z Atlasu Čechů také vyplývá, že mezi pravidelnými diváky některých konkrétních televizních kanálů je nadprůměrný počet voličů určité politické strany.
Například každodenní diváci televize Nova volí nadprůměrně často hnutí ANO, ještě výraznější je pak podpora hnutí Andreje Babiše mezi pravidelnými diváky TV Barrandov a Prima Family. Naopak lidé, kteří denně sledují ČT24, ČT1 či ČT2, volí výrazně více ODS.
Z tohoto profilu pravidelných televizních diváků ale výrazně vybočuje chování těch, kdo televizi nesledují klasicky, ale online (35 procent lidí).
Tato skupina je obecně mladší, vzdělanější (30 % vysokoškoláků) a bohatší. Online média jsou pro tyto Čechy primárním zdrojem zpráv, čerpá je tam 85 % z nich. Jsou to lidé, kteří si umí vše zařídit přes internet.
Na pracovním trhu jsou flexibilnější, jsou otevřeni nabídkám, práci najdou snadno. Jsou k tomu účelu zvyklí používat profesní sociální síť LinkedIn. Skoro polovina (46 %) z nich pracuje „hlavou“. Čtvrtina (23 %) má podřízené. Baví je výzvy a rutina je ničí víc než stres.
Na dovolenou jezdí pokaždé jinam a preferují neturistické destinace. 84 % z nich mluví anglicky. Ve volném čase jsou dost aktivní, kulturně i sportovně. Od klasických diváků TV se liší i přístupem ke stravě: online diváci se snaží jíst zdravě.
V seriálu Atlas Čechů nabídneme na HlídacíPes.org další čtyři pokračování. Mimo jiné o tom, co mají společného čeští nevoliči, a kdo naopak volí vybrané politické strany
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Pak se clovek nemuze divit stabilni 30% podpore ANO. Babis (nebo jeho poradci) tohle vymyslel opravdu skvele. Dokud bude premier, bude neustale na obrazovkach a jeho oblibenost nepoklesne. Staci kdyz bude „videt“, rikat muze cokoliv (nejlepe o tom, jak maka pro lidi), sermovat hausnumerama (miliardy, nejlepe stovky miliard a biliony), svalovat neuspechy na opozici a tradicni strany a hlavne neustale uspavat lidi ujistovanim, jak se mame skvele (nesmi rikat, ze bez nej bychom se mohli mit v budoucnu lip). Neni divu, ze se drzi zuby nehty. Pokud se ho (jednou) podari porazit v parlamentnich volbach, dojde k cistkam na uradech (kolik takovych lidi je asi na vyplatni pasce AgroFert-u?) a cele jeho imperium postavene na vysavani dotaci (EU nebo CR) se zhrouti jako domecek z karet. AgroFert (Babis/ANO/Mafra/…) = tasemnice.
Jen takové 2 poznámky.
Kdykoliv je u moci nějaká strana, dosadí si na důležité posty své lidi (ODS, ČSSD nebylo výjimkou).
A druhá poznámka, fascinuje mě, jak se v kauze střetu zájmů Babiše stále omílá Agrofert případně Čapí hnízdo, ale skoro nikdo nikdy nezmíní právě tu Mafru – osobně mě to připadá snad to nejzávažnější…..
Za Mafru neplatíte nic ze svých daní….za Agrofert už od loňského listopadu a za ‚Capí hnízdo už jste zapaltili!
Jen bych si dovolil dvě technické poznámky, o kterých třeba popřemýšlet.
Za prvé, je nutné si uvědomit, to co se psalo v minulých článcích o tomto projektu, že získává názory pouze od uživatelů internetu. Čili, ta velká masa lidí, kteří „sledují jen tu bednu, potažmo třeba navíc jen tu svou stanici“, a jiné názory na internetu nesledují naopak z těchto výzkumů úplně vypadává.
Pokud tedy i jen z té skupiny uživatelů internetu (kteří si tak mohou konfrontovat informace z různých zdrojů) vypadne onen vztah mezi preferencí politické strany a TV stanice – je třeba se ptát, zda neplatí opačně. Tedy že ti lidé takové názory politicky sdílejí a proto sledují takové TV stanice . A nikoliv, jak snad někteří tvrdí, že by snad byli tou TV nějak propagačně zpracováváni,.
A za druhé, je zde přímo vyzdvižena skupina lidí.. kteří „sledují TV online“, s řadou pozitivních, ba přímo elitářských vlastností…
Ovšem – onen termín „televize sledovaná onlime“ není nijak vysvětlen. Pokud se nad tím trochu zamyslíme, zjistíme že TV online lze sledovat hlavně tam, kde je vysoce kvalitní příjem internetu. Což jsou tedy většinou oblasti, kde jsou položeny sítě kabelových televize , popřípadě opravdu, ale opravdu vysocerychlostní interenet – což ale ukazuje do oblastí větších měst, kde se tyto elity skutečně ve větší míře vyskytují, a kam se přesunují). Takže, kupodivu jsme i tímto moderním výzkumem dostali to co platí už z dob c.k., mocnářství, a s jejich současnou politickou orientací to zase tak souviset nemusí..:)))
Mám to štěstí, že nejsem a nemohu být, předmětem takových průzkumů, ale vysvětlují mnohé z české politické současnosti.
Bohužel jsem mimo obraz, noviny, televizi ani rozhlas už nesleduji od roku 1997 a nemám dojem, že bych o něco podstatného přišel, vystačím si s internetem. Ale zřejmě je to chyba, protože mám úplně jiné názory na život, než má moje okolí.