Cermat platí za tiskárny, ty ale leží ve skladu. Až je vyladíme, ušetříme miliony, říká vedení
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) má od ledna k dispozici nové tiskárny pro tisk zadání k maturitním a přijímacím zkouškám. Dosud je však nevyužilo, ačkoli platí za jejich pronájem. Stroje leží ve skladech a Cermat místo nich využívá staré tiskárny Konica Minolta, za které rovněž platí. „Musíme vyřešit pár nedostatků. I tak ale výrazně ušetříme oproti nevýhodné smlouvě, která byla uzavřená dříve,“ tvrdí šéf Cermatu Miroslav Krejčí.
Server Novinky.cz v únoru informoval, že podle Krejčího bude Cermat tisknout právě probíhající přijímací zkoušky na nových pronajatých tiskárnách značky Fuji. Nestalo se tak. Podle zjištění HlídacíPes.org nové tiskárny leží ladem, přestože za jejich tříletý pronájem příspěvková organizace ministerstva školství zaplatí téměř dva a půl milionu korun včetně DPH.
Důvodem nevyužívání nových tiskáren mají být problémy, které se objevily v souvislosti s novými tiskárnami značky Fuji zprostředkovanými firmou Spin Servis. Ty se podle Krejčího musí vyřešit před zapojením tiskáren do provozu:
„Potřebujeme specifické nastavení tiskáren. Jiné než to, jaké mají, když jdou z výroby. A musíme upravit náš tiskový software, aby se s těmi tiskárnami dokázal bavit,“ vysvětluje Krejčí. I přes nevyužití vypůjčených tiskáren podle něj Cermat ušetří miliony oproti údajně nevýhodné smlouvě, kterou měla instituce dosud uzavřenou s firmou Konica Minolta.
„Hlavně, že jsme to stihli“
Měsíční půjčovné tiskáren podle smlouvy stojí Cermat zhruba sedmdesát tisíc korun, a to jde pouze o samotné tiskárny bez servisu. Zároveň je od poloviny března v platnosti smlouva na jejich technickou a servisní podporu v hodnotě téměř dva a půl milionu korun včetně DPH, tentokrát však v trvání jen jednoho roku.
„Když jsme tu zakázku připravovali, tak jsme samozřejmě doufali, že na nich vytiskneme už letošní přijímačky. Ta zakázka byla, bohužel, seříznutá úplně na hranu dvou milionů korun, což byl teoreticky možný limit, za kolik šly pořídit, jelikož se běžně tiskárny prodávají za mnohem vyšší ceny,“ říká Krejčí.
To podle něj způsobilo, že v zakázce nebyl prostor pro větší balík servisních prací nebo kompatibilitu s tiskovým softwarem Cermatu. „Proto jsme si to museli vzít na vlastní triko a došlo kvůli tomu ke komplikacím a zdržením, kvůli kterým jsme na tiskárnách Fuji nakonec netiskli,“ dodává.
Vedle toho Cermat během letošního roku uzavřel dvě smlouvy se společností Anyphone, která se stará o servis starých tiskáren. Ty Cermat koupil od společnosti Konica Minolta, se kterou loni v září z důvodu údajné předraženosti zakázky ukončil po dvanácti letech spolupráci.
Neautorizovaný servis vyšel Cermat na šest set tisíc korun včetně DPH pro období leden až únor a až na milion sedm set tisíc korun včetně DPH v období dubna. „Nemám zatím informace, kolik jsme z druhé zakázky vyčerpali. Ale myslím, že jsme pod milionem,“ reaguje šéf Cermatu. Minimálně druhý servis by přitom neměl být nutný, pokud by přijímací zkoušky byly tisknuty podle plánu na pronajatých tiskárnách Fuji.
„Bylo to na dobré cestě, ale nebyla garance, že na Fuji budeme moct začít tisknout. Rozhodl jsem proto na konci února, že si zajistíme spotřební materiál a servis na stroje Konicy Minolty sami a začneme tisknout na nich bez podpory české Konicy Minolty,“ říká Krejčí.
Hlavní podle něj je, že se stihly přijímačky vůbec vytisknout. „Když jsem v září nastupoval jako nový ředitel Cermatu, nikdo na ministerstvu nevěřil, že dokážeme přijímačky vytisknout,“ říká.
Zářijové maturity a přijímačky v dalším roce už chce Cermat tisknout na strojích Fuji. „Ty od Konicy si tady necháme odstavené jako záložní, kdyby se vyskytl nějaký problém,“ dodává Krejčí.
Příliš drahá Konica Minolta
Jak bylo řečeno, v předchozích letech byla zodpovědnost za celý proces tištění přijímaček a maturit na firmě Konica Minolta. Ta měla totiž na starosti kompletní zajištění včasného tisku, kompletní servis tiskáren, správu a provoz tiskového softwaru i kompletační linku a zajištění bezpečného zabalení finálních materiálů. Za tento balík si firma nechávala zaplatit dvacet čtyři milionů ročně v letech 2018 až 2022.
„Šlo o celé tiskové, produkční a kompletační centrum. Zakázku jsme vyhráli ve standardním otevřeném výběrovém řízení. Náš speciálně naprogramovaný software věděl v každém okamžiku i kdykoliv zpětně, kdy a kde se která stránka pohybovala. S ním fungoval samotný tisk a automatizovaná balící a kompletační linka,“ obhajoval loni, těsně po ukončení smlouvy, její cenu šéf české pobočky Konicy Minolty Pavel Čurda pro Seznam Zprávy.
„V každém okamžiku jsme navíc neměli v Cermatu připravené čtyři tiskárny, ale minimálně pět. Šlo o celé výrobní linky a my jsme museli do čtyř hodin odstranit jakoukoliv závadu. To je úplně jiná úroveň než zařízení v běžné produkční tiskárně, kde jsou reakční doby nasmlouvané třeba na 72 hodin,“ pokračoval.
Smluvní vztah mezi Cermatem a Konicou Minoltou ke konci minulého roku analyzoval audit, který nařídil tehdejší ministr školství Petr Gazdík. Šetřením kontroloři odhalili dvacet devět pochybení v souvislosti s veřejnými zakázkami.
Šéf Cermatu Miroslav Krejčí i proto za rozhodnutím změnit celý proces tiskových služeb stojí: „Místo dvaceti čtyř milionů zaplatíme nižší jednotky milionů za kompletní tisk všeho od A do Z.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Takže dobrý den. Andrej Babiš zlatoústý, velkolepý vítěz nad umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Jedna z nejzbytečnějších institucí v tomto státě. Celých osm let učíme děti, že srovnávání je špatné, že každý má individuální schopnosti, vlastnosti a hodnotu a pak je předhodíme nýmandům z CERMATu. Proč nýmandům, včera jsem pročítal výsledky asi pěti příkladů příjímacích testů na střední školy a hle chyba v řešení?! Dětem ji neodpustíme, ale úředníci je sekají jak housky na krámě. Jedna chyba z pěti příkladů je chybovost 20%!! Anabáze s tiskárnami jen dále dokládá schopnosti této instituce. Vyhozené peníze nejen za tiskárny, ale za celý tenhle cirkus na kolečkách. Zrušit bez náhrady.
„Potřebujeme specifické nastavení tiskáren. Jiné než to, jaké mají, když jdou z výroby. A musíme upravit náš tiskový software, aby se s těmi tiskárnami dokázal bavit,“ vysvětluje Krejčí – pane na nebi, to je ptákovina, pan Krejčí nás tahá za fusekli. Ke každé prodané tiskárně je k dispozici ovladač a další SW a pro drtivou většinu tiskáren jsou základní ovladače součástí OS, ať jsou to Windows, Linux nebo Apple. A že musí upravit jejich SW, aby se s tiskárnami „dokázal bavit“ – to jako myslí vážně? Potřeboval by pár facek za nebetyčnou drzost.
Tedy, jak to tak čtu, Cermatu se podařilo vytvořit proprietární software, vázaný jen na tiskárny jedné firmy?
Takže ho teď musí, pokaždé nákladně předělávat, když se změní dodavatel těch tiskáren, a tu přechodnou dobu musí platit služby obou těch dodavatelů??
Tohle by opravdu stálo za přednášku „Česká cesta open source“ :)))